کال مارجین در فارکس: آموزش Call Margin + مزایا + معایب

کال مارجین در فارکس
زمان مطالعه: 3 دقیقه

کال مارجین” یک اصطلاح در بازار سرمایه است که به تعداد واحدهای سرمایه‌گذاری اضافی اشاره دارد که برای خرید یا نگهداشت یک قرارداد آتی یا گزینه (انتخابی) نیاز است. این واحدها به عنوان مارجین شناخته می‌شوند و به سرمایه‌گذاران این امکان را می‌دهند که با استفاده از سرمایه‌ای که در اختیار دارند، مقدار بیشتری از دارایی‌های مالی را معامله کنند.

در واقع، کال مارجین نشان‌دهنده این است که سرمایه‌گذار باید یک نسبت مشخص از ارزش قرارداد را به عنوان واردات به حساب مارجین خود واریز کند تا قادر به انجام معامله باشد. این مقدار ممکن است به عنوان “مارجین اولیه” یا “استارتینگ مارجین” نیز شناخته شود. با پراپ تریدینگ فانددمکس همراه باشید.

معامله‌گر چگونه از وضعیت مارجین کال باخبر می‌شود؟

معامله‌گران معمولاً می‌توانند اطلاعات مربوط به وضعیت مارجین کال را از طریق پلتفرم معاملاتی یا دارایی‌های مالی که از آنها استفاده می‌کنند، بدست آورند. در ادامه چند راه برای دریافت اطلاعات در مورد وضعیت مارجین کال ذکر شده است:

معمولاً پلتفرم‌های معاملاتی، اطلاعات مربوط به حساب کاربری شما را ارائه می‌دهند. در این صفحه می‌توانید اطلاعاتی مانند موجودی حساب، موقعیت‌های باز، میزان مارجین استفاده شده و موارد مشابه را ببینید. بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی یک صفحه مخصوص به مارجین دارند که جزئیاتی از جمله مارجین استفاده شده، مارجین آزاد، وضعیت مارجین کل، وضعیت معاملات باز و … را نمایش می‌دهد.

برخی از پلتفرم‌ها امکان تنظیم هشدارها و اطلاعیه‌ها را فراهم می‌کنند. می‌توانید هشدارهایی برای وضعیت مارجین تنظیم کنید تا در صورتی که مارجین شما به حد مشخصی نزدیک شد یا آن را عبور کرد، اطلاع بگیرید. اگر سوالی در مورد وضعیت مارجین دارید، می‌توانید با تیم پشتیبانی مشتری پلتفرم یا شرکت معاملاتی خود تماس بگیرید. آنها معمولاً می‌توانند به سوالات شما پاسخ دهند و راهنمایی کنند. مهم است که به صورت دوره‌ای و همیشه از وضعیت مارجین خود اطلاعات به‌روز داشته باشید، زیرا مارجین مرتبط با تهدیدها و خطرات  مالی است و مدیریت صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

معامله‌گر چگونه می‌تواند از وضعیت مارجین کال خارج شود؟

خروج از وضعیت مارجین (Margin Call) برای یک معامله‌گر مهم است تا از اینکه حساب او تحت تهدید قرار گیرد و به حالت لیکوئیدیشن (تصفیه موقت) برود، جلوگیری شود. در زمانی که یک معامله‌گر به وضعیت مارجین وارد می‌شود، باید اقداماتی انجام دهد تا مارجین خود را به حد مطلوب برساند. در ادامه، چند راه برای خروج از وضعیت مارجین کال آورده شده‌ است .

واریز مارجین اضافی

این روش اصلی برای جلوگیری از وارد شدن به لیکوئیدیشن است. معامله‌گر می‌تواند مقداری پول را به حساب خود واریز کند تا مارجین خود را افزایش دهد و به وضعیت مارجین کال پایان دهد.

بستن معاملات: معامله‌گر می‌تواند برخی یا تمام معاملات باز خود را ببندد. این کار موجب کاهش مارجین استفاده شده و در نتیجه، وضعیت مارجین را بهبود می‌بخشد.

تنظیم مارجین تراز

بعضی از پلتفرم‌های معاملاتی به معامله‌گران این امکان را می‌دهند که مارجین تراز مورد نیاز برای حفظ معاملات خود را تنظیم کنند. این به معامله‌گر اجازه می‌دهد که با تنظیم مارجین تراز به نسبت مناسب، از وارد شدن به وضعیت مارجین کال جلوگیری کند.

مذاکره با دارنده حساب

در بعضی موارد، ممکن است معامله‌گران بتوانند با دارنده حساب (شرکت معاملاتی) مذاکره کنند تا مهلت بیشتری برای تسویه مارجین دریافت کنند یا توافق‌های دیگری صورت گیرد. مهم است که معامله‌گران به دقت و با اطلاعات کافی اقدامات خود را انجام دهند تا از عواقب وارد شدن به وضعیت مارجین کال جلوگیری کنند و حساب خود را مدیریت بهینه کنند. همچنین، اطمینان حاصل کنید که قبل از شروع معاملات، قوانین و ضوابط مربوط به مارجین را به دقت مطالعه کنید.

جلوگیری از بروز کال مارجین چگونه است؟

برای جلوگیری از وارد شدن به وضعیت مارجین کال، مهم است که معامله‌گران اقدامات مناسبی را در نظر بگیرند و مدیریت مالی خود را به دقت انجام دهند. در ادامه، چند راهکار برای جلوگیری از بروز کال مارجین آورده شده است: 

برنامه‌ریزی مالی دقیق و مدیریت صحیح مخارج و درآمدها از اهمیت بالایی برخوردار است. معامله‌گران باید به دقت برنامه‌ریزی کنند و تعادلی بین مخارج خود و سرمایه‌های موجود حفظ کنند. استفاده از تراز مالی (Leverage) با احتیاط و با توجه به تجربه و شرایط بازار ضروری است. استفاده اضافی از تراز مالی می‌تواند خطر مارجین را افزایش دهد. همچنین تعیین مقادیر مناسب برای ستون‌های مختلف مدیریت ریسک، مانند تعیین حداکثر میزان ریسک در هر معامله و تنظیم استاپ-لاس (Stop-Loss)، به معامله‌گر کمک می‌کند تا خطرات خود را به کمترین میزان ممکن کاهش دهد.

 در ادامه داشتن اطلاعات دقیق و به‌روز از بازار و نحوه عملکرد دارایی‌ها به معامله‌گران کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری در مورد معاملات خود بگیرند و با  پیش‌بینی دقیق‌تر وضعیت مالی آینده به معامله‌گر کمک می‌کند تا از تغییرات ناخواسته بازار آگاهانه باشد و اقدامات مطلوبی را انجام دهد. در آخر نیز انتخاب نوع حساب مناسب نیز اهمیت دارد. برخی از حساب‌ها ممکن است شرایط مارجین متفاوتی داشته باشند. حساب استاندارد به معامله‌گر اجازه می‌دهد با شرایط مارجین متناسب تری کار کند. با اجرای مدیریت مالی هوشمندانه، معامله‌گران می‌توانند از بروز کال مارجین جلوگیری کرده و خطرات مرتبط با مارجین را به حداقل برسانند.

مزایا و معایب کال مارجین چیست؟

کال مارجین” یک وضعیت است که معمولاً  زمانی به وقوع می‌پیوندد  که معامله‌گر به میزان مارجین مورد نیاز برای حفظ موقعیت‌های باز خود نمی‌رسد. این وضعیت ممکن است مزایا و معایب مختلفی داشته باشد. در زیر، به مزایا و معایب کال مارجین اشاره شده است:

مزایا

از طریق کال مارجین، معامله‌گران می‌توانند با استفاده از اهرم مالی، مقدار بیشتری از دارایی‌ها را معامله کنند. این امکان باعث افزایش سودهای پتانسیل می‌شود. معامله‌گران به کمک مارجین می‌توانند به بازارهای بزرگتر و معمولاً پیچیده‌تر دسترسی پیدا کنند و در آنها معامله کنند. یکی دیگر از مزایای مارجین کال برای افرادی که به مقدار اولیه سرمایه محدود هستند، معامله‌گران با استفاده از مارجین می‌توانند به تنوع بیشتری در سبد سرمایه خود برسند.

معایب

استفاده از مارجین ممکن است خطرات  مالی را افزایش دهد. زمانی که بازار به نحوی تغییر کند که معامله‌گر میزان مارجین مورد نیاز را تأمین نکند، به وضعیت مارجین کال وارد می‌شود و این می‌تواند به ضررهای زیادی منجر شود. همچنین ممکن است در برخی مواقع، معامله‌گر بخواهد به سرعت به معامله بپردازد اما به دلیل انجام محاسبات مارجین و اقدامات مرتبط، این امکان وجود نداشته باشد.

استفاده از مارجین همواره هزینه‌های مرتبط با آن را به همراه دارد. معامله‌گران باید به هزینه‌های مارجین (هزینه‌های بهره و احتمالاً کمیسیون) توجه داشته باشند. در آخر معاملات مارجینی حساسیت زیادی به شرایط بازار دارند. نوسانات بازار می‌توانند به سرعت وضعیت مالی معامله‌گر را تحت تاثیر قرار دهند.

 مثال برای حساب معاملاتی در روزهای مختلف کال مارجین 

 یک مثال ساده از حساب معاملاتی در روزهای مختلف با استفاده از کال مارجین را در نظر بگیریم:

روز اول:

شما یک حساب معاملاتی با موجودی اولیه 10,000 دلار دارید.

می‌خواهید یک معامله باز کنید و دارایی مقدار 20,000 دلار را خریداری کنید.

شما از مارجین استفاده کرده و مارجین اولیه معامله 30% از ارزش دارایی یعنی 6,000 دلار است.

در نتیجه، حساب شما دارای 4,000 دلار مارجین آزاد است (موجودی اولیه 10,000 دلار – مارجین اولیه 6,000 دلار).

روز دوم:

قیمت دارایی شما افت کرده و ارزش آن به 15,000 دلار کاهش یافته است.

حساب شما حالا دارای 2,000 دلار مارجین آزاد (موجودی 9,000 دلار – مارجین استفاده شده 6,000 دلار).

مارجین معامله‌گر به حداقل مارجین لازم برای حفظ معامله (یعنی 5,000 دلار) نزدیک می‌شود.

روز سوم:

قیمت دارایی افت کرده و ارزش آن به 14,000 دلار کاهش یافته است.

حالا مارجین معامله‌گر به حداقل مارجین لازم برای حفظ معامله (5,000 دلار) نزدیک می‌شود.

سیستم یک هشدار کال مارجین ارسال می‌کند و معامله‌گر باید از طریق یکی از راهکارهایی که پیش‌تر توضیح داده شد (واریز مارجین اضافی، بستن معاملات، تنظیم مارجین تراز، مذاکره با دارنده حساب) برخورد کند تا وارد وضعیت مارجین کال نشود.

روز چهارم:

اگر معامله‌گر اقدامات مناسب را انجام داده باشد (مثلاً مارجین اضافی واریز کرده باشد)، ممکن است از کال مارجین جلوگیری شود. اگر معامله‌گر بتواند مارجین معامله را به حداقل مجاز کاهش دهد، معامله ادامه می‌یابد. اما اگر این اقدامات انجام نشود، ممکن است معامله به صورت لیکوئیده شود و دارایی به صورت اجباری فروخته شود.

مارجین مورد نیازمیزان تریداهرم 
$۱۰۰٫۰۰۰$۱۰۰٫۰۰۰۱:۱
$۵۰٫۰۰۰$۱۰۰٫۰۰۰۲:۱
$۲۰۰۰$۱۰۰٫۰۰۰۵۰:۱
$۱۰۰۰$۱۰۰٫۰۰۰۱۰۰:۱
$۵۰۰$۱۰۰٫۰۰۰۲۰۰:۱
$۲۵۰$۱۰۰٫۰۰۰۴۰۰:۱

نکته مهم: مارجین مورد نیاز واقعی به ازای هر جفت ارز تغییر می کند.

جمع بندی 

کال مارجین یک ابزار قدرتمند در دنیای معاملات مالی است که به معامله‌گران امکان می‌دهد با استفاده از اهرم مالی، حجم بالایی از معاملات را انجام دهند و به بازارهای بزرگتر و متنوع‌تر دسترسی پیدا کنند. با این وجود، این امکان با خطرات  قابل توجهی نیز همراه است. معامله‌گران برای بهره‌مندی بهینه از این ابزار نیاز به مدیریت هوشمندانه مارجین و خطرات دارند. آگاهی از قوانین و مقررات، استفاده از ابزارهای مدیریت ریسک، و آموزش و تحلیل بازار از جمله عواملی هستند که معامله‌گران را قادر می‌سازند از مزایا و همچنین از مخاطرات مرتبط با کال مارجین به بهترین نحو ممکن استفاده کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *