کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟ 6 پلتفرم‌ برای کپی تریدینگ

کپی تریدینگ
زمان مطالعه: 9 دقیقه

کپی تریدینگ شکلی از ترید آنلاین است که به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا به طور خودکار معاملاتی که توسط معامله‌گران باتجربه و موفق انجام شود را تکرار کنند. این کار از طریق یک پلتفرم کپی تریدینگ انجام می‌شود که سرمایه‌گذاران را با معامله‌گران برتر مرتبط تریدها را تکرار کنند.

کپی تریدینگ می‌تواند ابزار مفیدی برای معامله‌گران و سرمایه‌گذاران تازه‌کار باشد، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا از معامله‌گران باتجربه‌تر یاد بگیرند و به طور بالقوه عملکرد معاملاتی خود را بهبود بخشند. بااین‌حال، توجه به این نکته مهم است که کپی تریدینگ خطرات خاص خود را دارد و سرمایه‌گذاران باید قبل از وارد شدن به هرگونه معامله، ریسک‌ها را بررسی کنند. در مطلب دیگری از وب‌سایت پراپ فانددمکس در مورد ماهیت کپی تریدینگ و بهترین پلتفرم‌های آن صحبت می‌کنیم.

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ (Copy Trading) فرآیند تکرار اقدامات معاملاتی یک معامله‌گر باتجربه، به‌صورت خودکار یا دستی است تا از دانش و استراتژی‌های آنها به نفع معامله‌گران مبتدی استفاده شود. حساب شما چه خرید باشد و چه نگهداری یا فروش، دقیقاً از حساب معامله‌گر خبره پیروی می‌کند. کپی تریدینگ مشابه سوشال تریدینگ است. درواقع، کپی تریدینگ اغلب به‌عنوان نوعی سوشال تریدینگ شناخته می‌شود.

یک معامله‌گر در سوشال تریدینگ به‌خوبی می‌تواند اقدامات تجاری یک معامله‌گر باتجربه دیگر را تکرار کند، اما تمرکز اصلی سوشال تریدینگ بر برقراری ارتباط و یادگیری از سایر معامله‌گران و منابع اطلاعات تریدینگ است. منابع اطلاعات می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • مواردی که باید روی آن سرمایه‌گذاری کنید.
 • رویدادهای جاری که بر بازارهای معاملاتی تأثیر می‌گذارند.
 • درک مزایا و معایب یک استراتژی خاص برای اینکه مهارت‌های معاملاتی خود را توسعه دهید.

تفاوت اصلی بین کپی تریدینگ و سوشال تریدینگ این است که دومی فرض می‌کند که شما برای یادگیری در مورد ترید زمان صرف می‌کنید، درحالی‌که اولی اغلب به‌عنوان میانبری برای سودآوری تلقی می‌شود.

نحوه کار با کپی تریدینگ

کار با کپی تریدینگ تا حد زیادی به این بستگی دارد که آیا می‌خواهید ترید را به‌صورت خودکار یا دستی انجام دهید. به همین منظور، در ادامه به این روش انجام کار با کپی تریدینگ اشاره می‌کنیم:

کپی تریدینگ دستی

وظیفه شماست که معامله‌گر یا معامله‌گرانی را که می‌خواهید از آنها تقلید کنید را پیدا کنید و سپس اقدامات معاملاتی آنها را از طریق یک کارگزار یا پلتفرم کپی تریدینگ به اجرا درآورید. اگر می‌خواهید هر خرید یا فروشی را که یک معامله‌گر خاص انجام می‌دهد را مورد استفاده قرار دهید، به‌ویژه اگر معامله‌گر سبد متنوع و قابل‌توجهی داشته باشد، کپی تریدینگ دستی می‌تواند فرآیندی زمان‌‌بر باشد. البته، ممکن است تصمیم بگیرید یک معامله مانند کپی ترید فارکس را از رزومه کاری یک معامله‌گر به کار بگیرید تا فرآیند کار ساده‌تر و سریع‌تر شود.

کپی تریدینگ خودکار

باید از یک پلتفرم معاملاتی استفاده کنید که عملکرد کپی تریدینگ را ارائه می‌دهد. معامله‌گر یا معامله‌گران موردعلاقه خود را انتخاب کنید و سبد آنها را کپی کنید. حساب شما به کپی کردن آن معامله‌گر ادامه می‌دهد تا زمانی که به معامله‌گر بگویید متوقف شود. برخی از پلتفرم‌های معاملاتی و کارگزارانی که امکان کپی تریدینگ را می‌دهند، مبتنی بر اشتراک هستند و به پرداخت هزینه ماهانه از سوی شما نیاز دارند. از طرف دیگر، آنها ممکن است سهمی از سود شما را دریافت کنند تا به شما اجازه دهند از پرتفوی معامله‌گران باتجربه کپی کنید.

سایر پلتفرم‌ها هزینه برداشت را دریافت می‌کنند. شما آزاد هستید که چندین معامله‌گر را کپی کنید، اما این رویکرد ممکن است منجر به اقدامات معاملاتی شود که در تضاد با یکدیگر هستند. به‌عنوان‌مثال، جایی که یک معامله‌گر در یک دارایی سرمایه‌گذاری می‌کند و دیگری آن دارایی را می‌فروشد. این دقیقاً همان موقعیتی است که از شما می‌خواهد تجربه معاملاتی را اتخاذ کنید.

قبلاً اشاره کردیم که کپی تریدینگ اغلب به‌عنوان یک میانبر برای سود تلقی می‌شود. بااین‌حال، این میانبر دارای سطحی از ریسک است، به‌خصوص اگر از آن بدون دانش کافی استفاده کنید. همیشه توصیه می‌شود بازارهای معاملاتی را خودتان بررسی کنید تا دقیقاً بفهمید که چرا بهتر است از یک معامله‌گر کپی کنید. به یاد داشته باشید، احتمال سود بالا معمولاً با خطر بیشتری نیز همراه است که شاید باعث شود تا مقدار قابل‌توجهی پول را از دست بدهید.

یک مثال از کپی تریدینگ

پیروی از تریدرهای باتجربه

فرض کنید شما در ترید مبتدی هستید. شما در مورد اینکه می‌خواهید چه چیزی معامله کنید (به‌عنوان‌مثال فارکس، سهام، ارزهای دیجیتال یا کالاها)، هیچ ایده واقعی ندارید. بااین‌حال، شما ایده سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر را دوست دارید. سپس به یک پلتفرم معاملاتی ملحق می‌شوید که کپی تریدینگ را ارائه می‌دهد و بررسی می‌کنید که موفق‌ترین معامله‌گران چه کسانی هستند. بعدازآن، تحقیق خواهید کرد که کدام یک از معامله‌گران به طور خاص یا عمدتاً درزمینهٔ انرژی‌های تجدیدپذیر ترید می‌کنند. شما در مورد دارایی‌های تجاری موجود در پرتفوی آنها تحقیق می‌کنید. این دارایی‌ها ممکن است شامل سهام، کالاها یا ETF باشند.

 ETF یا صندوق قابل معامله در بورس سبدی از دارایی است که می‌تواند در بورس معامله شود. ETF ممکن است شامل سهام، کالاها، اوراق قرضه یا هر دارایی قابل‌مبادله باشد. هر ETF قیمت قابل فروشی دارد. به‌طورکلی، دارایی‌های موجود در یک ETF یک موضوع مشترک دارند؛ افرادی که روی آنها تحقیق می‌کنید، با ETF انرژی‌های تجدیدپذیر معامله می‌کنند که دقیقاً مطابق باعلاقه شما در این زمینه هستند.

با استفاده از مکانیزم پلتفرم معاملاتی، معامله‌گر موردنظر خود را کپی می‌کنید. هر اقدام معاملاتی که آنها انجام دهند، در حساب شما نیز انجام خواهد شد. سود یا زیان آنها منعکس‌کننده سود و زیان شما خواهد بود، اما با درصدی نسبت به میزان سرمایه‌ای که سرمایه‌گذاری کرده‌اید. به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر 10 هزار دلار سرمایه‌گذاری کرده باشد و شما هزار دلار سرمایه‌گذاری کنید، سود یا زیان شما یک‌دهم آن خواهد بود. حساب شما به کپی کردن آن معامله‌گر ادامه می‌دهد تا زمانی که به او بگویید این کار را نکند.

به یاد داشته باشید که اگرچه پورتفولیوی یک معامله‌گر ممکن است با علایق تجاری شما مانند انرژی‌های تجدیدپذیر مطابقت داشته باشد یا شامل نوع دارایی‌های معاملاتی موردعلاقه شما (فارکس یا کالا) باشد، اما ممکن است دارایی‌های دیگر را نیز شامل شود. اگر به طور خودکار آن معامله‌گر را کپی کنید، به‌طورکلی در کل سبد معامله‌گر سرمایه‌گذاری خواهید کرد.

 

مزایا کپی تریدینگ  معایب معایب کپی تریدینگ 

می‌توانید با کپی‌برداری از یک معامله‌گر باتجربه در کنار سرمایه‌گذاری آگاهانه خود، سبدتان را متنوع کنید.

با کپی کردن نمونه کارها و اقدامات یک معامله‌گر دیگر شما هیچ کنترلی بر معاملاتی که انجام می‌دهید ندارید.

تریدرهای مبتدی از آن به عنوان راهی برای یادگیری در مورد استراتژی معاملاتی، بازارها و نحوه انجام معاملات کلی استفاده می کنند.

به تخصص، هوشیاری و قضاوت عمومی یک معامله‌گر دیگر متکی هستید و سرمایه خود را به خاطر موفقیت معامله گری که کپی می‌کنید به خطر میندازید.
رید یک منحنی یادگیری مداوم است. کپی تریدینگ ابزاری عالی برای پیشبرد این آموزش است. می‌تواند معامله‌گران را وسوسه کند که کورکورانه از یک معامله‌گر دیگر کپی کنند، بدون اینکه ابتدا تحقیقات خود را انجام دهند.
کپی کردن اقدامات یک معامله گر خبره، ممکن است به شما امکان دهد در کشورهای دیگر ترید کنید. افزایش ریسک برای مبتدیان با کپی کردن بازارسهام معامله‌گران با تجربه برای تاثیرگذاری بر قیمت‌ها بالا می‌برد.

کپی تریدینگ پاسخ‌های احساسی و واکنش های تند و تیزی را که ممکن است مانع از تصمیم گیری‌های احساسی شود را حذف می کند.

اگر به شدت به کپی تریدینگ تکیه کنید،ممکن است اعتمادتان را در تصمیم گیری معاملاتی خود از دست بدهید.

.

 

مزایای کپی تریدینگ

 • شما می‌توانید در مورد بازارهایی که با آنها آشنا نیستید، آشنا بیشتری پیدا کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر شما علاقه‌مند به ترید فارکس هستید، اما نمی‌دانید در چه جفت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید، کپی کردن از یک معامله‌گر باتجربه در بازار فارکس می‌تواند یک راه عالی برای یادگیری باشد.
 • شما می‌توانید با کپی‌برداری از یک معامله‌گر باتجربه در کنار سرمایه‌گذاری آگاهانه خود، سبدتان را متنوع کنید.
 • اگر کپی تریدینگ را به‌عنوان یک مبتدی کامل برای ترید شروع کنید، این امکان را دارید از آن به‌عنوان راهی برای یادگیری در مورد استراتژی معاملاتی، بازارها و نحوه انجام معاملات کلی استفاده کنید.
 • رید یک منحنی یادگیری مداوم است. همیشه در هر مرحله از سفر معاملاتی شما چیزهای بیشتری برای یادگیری وجود دارند. کپی تریدینگ ابزاری عالی برای پیشبرد این آموزش است.
 • تا زمانی که نیاز به نظارت مداوم بر پیشرفت خود احساس نکنید، کپی تریدینگ خودکار از طریق یک پلتفرم معاملاتی می‌تواند زمان صرفه‌جویی کند. در مقایسه، کپی تریدینگ دستی ممکن است همچنان به اندازه سایر اشکال معامله زمان‌بر باشد.
 • کپی کردن اقدامات یک معامله‌گر خبره، به‌خصوص کسی که در کشور شما زندگی نمی‌کند، ممکن است به شما امکان دهد در کشورهای دیگر ترید کنید.
 • کپی تریدینگ پاسخ‌های احساسی و واکنش‌های تندوتیزی را که ممکن است مانع تصمیم‌گیری‌های احساسی شود را حذف می‌کند، زیرا انتخاب اینکه چه چیزی و چه زمانی معامله شود به معامله‌گر حرفه‌ای بستگی دارد.

معایب کپی تریدینگ

 • کپی کردن نمونه کارها و اقدامات یک معامله‌گر دیگر به این معناست که شما هیچ کنترلی بر معاملاتی که انجام می‌دهید ندارید، به‌جز زمانی که کپی تریدینگ معامله‌گر را متوقف می‌کنید.
 • شما به تخصص، هوشیاری و قضاوت عمومی یک معامله‌گر دیگر متکی هستید. ممکن است متوجه شوید که قیمت یک دارایی تغییر می‌کند، اما معامله‌گر روی آن تغییر قیمت در نقطه‌ای که شما انجام می‌دهید، عمل نمی‌کند. شما سرمایه خود را به خاطر موفقیت معامله‌گری که کپی می‌کنید به خطر میندازید.
 • کپی تریدینگ می‌تواند معامله‌گران را وسوسه کند که کورکورانه از یک معامله‌گر دیگر کپی کنند بدون اینکه ابتدا تحقیقات خود را انجام دهند.
 • معامله‌گران ممکن است با تشویق سایر معامله‌گران برای کپی کردن سبد سهام خود به دنبال تأثیرگذاری بر قیمت‌های بازار باشند. این کار ریسک را برای شما که تازه‌کار هستید، افزایش می‌دهد.
 • اگر به‌شدت به کپی تریدینگ تکیه کنید، ممکن است اعتمادتان را در تصمیم‌گیری معاملاتی خود از دست بدهید.

آیا کپی تریدینگ در سراسر جهان قانونی است؟

کپی تریدینگ در اکثر کشورها قانونی است، اگرچه همیشه تحقیق کردن می‌تواند بهترین پوشش ریسک باشد. به‌عنوان‌مثال، قانون Dodd-Frank در ایالات‌متحده محدودیت‌های متعددی را برای همه اشکال ترید اعمال کرده است؛ اما حتی اگر کپی تریدینگ در یک کشور خاص قانونی باشد، ممکن است متوجه شوید که پلتفرم‌های معاملاتی ممکن است در آن کشور کپی تریدینگ را ارائه ندهند. این موضوع به دلیل ناتوانی در به دست آوردن مقررات مالی در آن کشور ایجاد می‌شود. قبل از ثبت‌نام در هر پلتفرم معاملاتی به تحقیق و بررسی بیشتر ادامه دهید. برای برسی قانونی بودن کپی تریدینگ‌ها می‌توانید از این مقاله کمک بگیرید

بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ در سال 2023
6 پلتفرم کپی تریدینگ

بسیاری از پلتفرم‌های کپی تریدینگ ملی و بین‌المللی در سراسر جهان وجود دارند که می‌توانند نیازهای مختلف معامله‌گران را برآورده کنند. در ادامه به بهترین پلتفرم‌های کپی تریدینگ در سال 2023 اشاره می‌کنیم:

1- ای‌تورو (eToro)

ای‌تورو که در سال 2007 تأسیس شد، فرصت‌های معاملاتی CFD و سهام را ارائه می‌کند. کپی تریدینگ از طریق نرم‌افزار ثبت اختراع CopyTrader در دسترس است که فرصت کپی کردن پرتفوی معامله‌گران باتجربه را فراهم می‌کند. به‌عنوان اولین گام، یک حساب کپی تریدینگ آزمایشی با وجوه مجازی را امتحان کنید تا درک درستی از نحوه کار این فرآیند داشته باشید.

ای‌تورو همچنین دارای یک جامعه کاربران آنلاین است که در آن می‌توانید به بحث با معامله‌گران دیگر بپیوندید و درباره ترید و بازارهای مختلف اطلاعات بیشتری کسب کنید. ای‌تورو در بیش از 60 کشور در دسترس است. در سال 2018، جذب مشتریان آمریکایی را شروع کرد، اما ای‌تورو هنوز فقط در ایالت‌های خاص از این کشور در دسترس است. با توجه به قانون Dodd-Frank و قوانین مرتبط، معامله‌گران ایالات متحده فقط می‌توانند سایر معامله‌گران ایالات‌متحده را کپی کنند.

2- پپراستون (Pepperstone)

پپراستون یک کارگزار استرالیایی فارکس است که در سال 2010 تأسیس شد. این پلتفرم توسط FCA، ASIC و BaFIN تنظیم می‌شود، اگر به دنبال ترید فارکس،CFD  و ارزهای دیجیتال هستید، پپراستون به‌عنوان یک کارگزار ایمن شناخته می‌شود. پپراستون همچنین به‌غیراز تعدادی از کشورهای ممنوعه مانند ایالات متحده، کانادا، نیوزلند و ژاپن، مشتریان زیادی از کشورهای دیگر می‌پذیرد.

شما می‌توانید از یکی از 9 ارز پایه برای افتتاح حساب آنلاین رایگان استفاده کنید و حداقل سپرده‌ای نیز وجود ندارد. کپی تریدینگ از طریق DupliTrade ارائه می‌شود. دو نوع حساب در پپراستون موجود هستند و یکی از آنها به مقداری که می‌خواهید معامله کنید بستگی دارد:

 1. استاندارد: حساب استاندارد هیچ کارمزدی ندارد، اما اسپرد گسترده‌تر است. کارمزد معمولاً حدود 0.6 پیپ است.
 2. ریزر: حساب ریزر (Razor) در هر دور کارمزد حدود 7 پوند را بسته به مبلغ دریافت می‌کند. اسپرد بسیار محدودتر است و به طور متوسط از صفر تا 0.3 پیپ متغیر خواهد بود.

معامله‌گران می‌توانند از یک برنامه کامپیوتر، از وب‌سایت یا یک برنامه تلفن همراه استفاده کنند. پپراستون همچنین TradingView، MetaTrader 4 و MetaTrader 5 و cTrader را در پلتفرم خود ارائه می‌دهد. معامله‌گران همچنین می‌توانند از موارد زیر بهره ببرند.

 • 1500 CFDمختلف
 • 62 جفت ارز
 • 21 ارز رمزنگاری شده

پپراستون برای معامله‌گر مبتدی دارای مواد آموزشی زیادی ازجمله یک حساب آزمایشی مفید است که در آن می‌توانید استراتژی‌های مختلف را امتحان کنید. همچنین مقالات آموزشی وجود دارند که شامل برخی از اصول اولیه ترید عمیق و یک واژه‌نامه معاملاتی است که به شما کمک می‌کند تا اصطلاحات ناآشنا را بشناسید.

برای معامله‌گر باتجربه‌تر، ابزارهای تحقیقاتی عالی ازجمله نمودارهای Autochartist وجود دارند. افزونه‌های قابل دانلود مانند Smart Trader Tools وجود دارند. به‌عنوان یک کارگزار، پپراستون هم برای مبتدیان و هم برای معامله‌گران باتجربه‌تر مناسب است و گزینه‌هایی مانند حد ضرر و کپی ترید در فارکس، CFD و ارزهای دیجیتال را ارائه می‌دهد. پپراستون بدون کارمزد حساب، بدون حداقل سپرده و گزینه‌های برداشت ساده، یک انتخاب مناسب برای اکثر معامله‌گرانی است که می‌خواهند از متاتریدر یا cTrader  استفاده کنند.

3- ترالیتی (Trality)

شروع کار در ترالیتی رایگان است و محدودیت زمانی ندارد. این طرح طیف کاملی از ویژگی‌هایی را که ترالیتی ارائه می‌دهد را پوشش می‌دهد. برنامه‌های پولی از 9.99 یورو در ماه شروع می‌شوند. ترالیتی پلتفرمی است که هرکسی می‌تواند از طریق ربات‌های معاملات ارز دیجیتال سرمایه‌گذاری کند. سازندگان می‌توانند ربات‌های پیچیده را با استفاده از دو ابزار پیشرفته زیر بسازند:

 • Trality Rule Builder: یک رابط کاربری ساده و درعین‌حال قدرتمند برای توسعه ربات‌های معاملاتی با کمک استراتژی‌های از پیش تعریف‌شده و شاخص‌های فنی است برای استفاده از ربات نیازی به هیچ مهارت برنامه‌نویسی نیست. این ابزار را برای معامله‌گران مبتدی و پیشرفته مناسب می‌کند.
 • Trality Code Editor: یک کنسول قدرتمند درون مرورگر برای کدنویسی ربات‌ها با استفاده از برنامه پایتون است. این پلتفرم کاملاً مبتنی بر فضای ابری است، به این معنی که ربات‌های شما 24 ساعته و در هفت روز هفته اجرا می‌شوند. این ربات دارای یک ابزار تست سریع است و امکان ترید زنده و همچنین ترید کاغذی را در محبوب‌ترین صرافی‌های متصل از طریق API فراهم می‌کند.

4- تریدکس

تریدکس یک شرکت خدمات مالی معروف است که یک جامعه بزرگ از سرمایه‌گذاران را دارد. شما می‌توانید خودتان با این پلتفرم و ابزار آنلاین سبد سرمایه‌گذاری کرده و حساب خود را کنید یا با مدیر سرمایه‌گذاری تماس رودررو داشته باشید. سهام خود با تریدکس را با هدایت مدیر سرمایه‌گذاری خود انتخاب و خریداری ‌کنید. اینها در پورتفولیوی شما قرار می‌گیرند و سپس توسط تیم تریدکس بر اساس اهداف مالی شما مدیریت می‌شوند.

استراتژی‌های هوشمند و فناوری پیشرفته تریدکس به شما دید وسیعی از بخش‌های مختلف بازار می‌دهد، بنابراین می‌توانید به‌راحتی تنوع دارایی‌ها را افزایش دهید تا شانس بیشتری برای ایجاد یک سبد قدرتمند داشته باشید. طرح عضویت می‌تواند ماهانه (25 یورو) یا سالانه (250 یورو) پرداخت شود. عضویت شامل امکانات زیر خواهد بود:

 • مدیر پورتفولیو شخصی
 • پورتال مشتری
 • عضویت مکرر
 • مدیریت پورتفولیو
 • سبد سرمایه‌گذاری شخصی
 • توصیه‌های سهام
 • قرارهای هفتگی با مشاور
 • ایده‌های ترید سهام
 • راه‌اندازی سرمایه‌گذاری

جدا از طرح عضویت، وبلاگ تریدکس دارای طیف وسیعی از مقالات آموزشی است که از اصول سرمایه‌گذاری گرفته تا مواردی مانند NFT و ارز دیجیتال را شامل می‌شود. بامطالعه این مقالات می‌توانید دانش خود را بهبود بخشید و در مورد فرصت‌های سرمایه‌گذاری مختلف اطلاعات بیشتری کسب کنید.

5- آی‌سی مارکت (IC Markets)

آی‌سی مارکت که توسط کارآفرین «اندرو بودزینسکی» در سال 2007 تأسیس شد، CFD‌ها را در سراسر فارکس، شاخص‌ها، کالاها، سهام، اوراق قرضه، ارزهای دیجیتال و معاملات آتی و همچنین فرصتی برای کپی کردن ترید از طریق نرم افزار AutoTrade ارائه می‌دهد.

آی‌سی مارکت همچنین یک حساب آزمایشی را به‌عنوان نقطه شروع به معامله‌گران تازه‌کار ارائه می‌دهند. این پلتفرم در سطح جهانی فعالیت می‌کند، اما برخی از کشورها در دسترس نیستند. به‌عنوان‌مثال، آی‌سی مارکت در ایالات متحده فعالیت نمی‌کند؛ بنابراین توصیه می‌شود قبل از افتتاح حساب بررسی کنید که آیا آی‌سی مارکت در کشور محل اقامت شما موجود است یا خیر.

6-  آواترید (AvaTrade)

آواترید که در سال 2006 تأسیس شد که معاملات فارکس و CFD را ارائه می‌دهد. به‌علاوه فرصتی برای کپی تریدینگ از طریق آوا سوشال که در سال 2020 راه‌اندازی شد را نیز در اختیار سرمایه‌گذاران قرار خواهد داد. همان‌طور که از نامش پیداست، آوا سوشال به‌عنوان یک شبکه اجتماعی کاربرد دارد. این پلتفرم به شما اجازه می‌دهد تا از معامله‌گران باتجربه به‌صورت تک‌به‌تک و از طریق پیام‌رسانی یا در یک چت گروهی سؤال بپرسید.

آوا سوشال همچنین می‌تواند با حساب‌های فیس‌بوک، توییتر و اینستاگرام شما لینک داده شود. آواترید یک حساب آزمایشی به شما ارائه می‌دهد. آواترید و آوا سوشال در بسیاری از کشورهای جهان در دسترس هستند. آواترید در ایالات متحده تنظیم‌نشده است و بنابراین در دسترس مشتریان ایالات متحده نیست. مانند هر پلتفرم تجاری دیگری، توصیه می‌شود قبل از ثبت‌نام، بررسی کنید که می‌توانید به آواترید در کشور خود دسترسی داشته باشید یا خیر.

 

مقایسه میرور تریدینگ با کپی تریدینگ

مقایسه میرور تریدینگ با کپی تریدینگ

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که کپی تریدینگ و میرور تریدینگ (Mirror Trading) یکسان هستند. در واقع، تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد. میرور تریدینگ از اوایل دهه ۲۰۰۰ در نتیجه تکامل تریدینگ الگوریتمی (Algo Trading) به وجود آمد. پیش از این، استراتژی میرور تریدینگ فقط برای معامله‌گران طبقات سازمانی در دسترس بود. اما سپس معامله‌گران خرده‌فروشی نیز می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند. با افزایش کیفیت اطلاعات و ابزارهای شفافیت، میرور تریدینگ به جایگزین قابل قبول‌تری برای معامله‌گران تبدیل شده است.

کاربران میرور تریدینگ از پلتفرم ارائه‌شده توسط کارگزار برای بررسی تاریخچه و جزئیات استراتژی‌های مختلف معاملاتی استفاده می‌کنند. سپس، آنها می‌توانند یکی از استراتژی‌های موجود را برای اعمال در حساب خود انتخاب کنند. هنگامی که شما یک تراکنش را انجام می‌دهید، پوزیشن معاملاتی ایجاد شده به طور خودکار در حساب میرور تریدینگ کپی می‌شود. شما در میرور تریدینگ می‌توانید اندازه لات در هر پوزیشن معاملات را خودتان تعیین کنید.

شما می‌توانید تصمیم بگیرید که چه تعداد پوزیشن معاملاتی در حساب فالوور از ارائه‌دهنده سیگنال تقلید خواهد شد. این امر با کپی تریدینگ متفاوت است، جایی که معامله‌گر باید بخشی از سرمایه خود را به ارائه‌دهنده سیگنال (Signal Provider) اختصاص دهد. ارائه دهنده سیگنال باید به صورت درصدی از موجودی خالص باشد. بگذارید یک مثال بیاوریم:

«شما ۱۰ هزار دلار در حساب کپی تریدینگ خود سپرده دارید. سپس تصمیم می‌گیرید که ۲۰ درصد را به ارائه دهنده سیگنال X و ۳۰ درصد را به ارائه دهنده سیگنال Y اختصاص دهید. با این ستاپ معاملاتی، ارائه ‌دهنده X با ۲۰ هزار دلار در حساب‌های خود معامله می‌کند، درحالی‌که ارائه دهنده Y فقط با ۲ هزار دلار معامله می‌کند؛ بنابراین جعل هویت معامله در حساب شما متناسب با مبالغ ۲ هزار دلار و ۶۰۰ دلار است.»

کپی تریدینگ و میرور تریدینگ شباهت‌هایی نیز دارند. به‌عنوان‌مثال، عملکرد ارائه دهنده سیگنال درگذشته نمی‌تواند نشانه‌ای از مشارکت در سود در آینده باشد. اگر عملکرد معاملاتی چهره‌های پیشرو در پلتفرم سوشال تریدینگ را زیر نظر داشته باشید، خواهید دید که نتایج معاملات آنها به‌طورکلی بی‌ثبات هستند. کسی که می‌تواند در ماه گذشته سودهای خیره‌کننده‌ای به دست آورد، هفته آینده ممکن است یک افت شدید را تجربه کند. کسی که در این هفته در صدر جدول قرار دارد، می‌تواند هفته آینده به رتبه پایین‌تر سقوط کند. تحت این شرایط، پیچیده‌ترین مشکل برای معامله‌گر این است که چگونه تشخیص دهد چه زمانی بهتر است یک ارائه دهنده سیگنال را شروع کند و چه زمانی از آن جدا شود.

تریدینگ کپی و میرور تریدینگ به معامله‌گران فارکس اجازه می‌دهند تا به طور خودکار پوزیشن‌های معاملاتی را که توسط معامله‌گران دیگر باز و مدیریت می‌شوند را کپی کنند. درنهایت، کپی تریدینگ به این معناست که مدیریت پول برای وجوه معامله‌گر به صندوق‌های معامله‌گر حرفه‌ای که همه از او تقلید می‌کنند، مرتبط می‌شود. از سوی دیگر، میرور تریدینگ صرفاً استراتژی معامله‌گر حرفه‌ای را تقلید می‌کند.

مقایسه سوشال تریدینگ با کپی تریدینگ

دو مدل از تریدینگ وجود دارند که به طور فزاینده‌ای برای معامله‌گران فارکس محبوب شده‌اند، این روش‌ها سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ هستند. در مورد کپی تریدینگ به‌تفصیل صبحت کردیم، اما سوشال تریدینگ راهی برای معامله‌گران تازه‌کار است تا بر اساس تعامل با همتایان خود یا معامله‌گران باتجربه از طریق انواع پلتفرم‌های اجتماعی مختلف می‌توانند اصول معاملات را یاد بگیرند .

شما در سوشال تریدینگ با معامله‌گران یا همتایان دلخواه خود ارتباط برقرار می‌کنید، استراتژی‌ها یا تحلیل‌های تکنیکال را به اشتراک می‌گذارید. شما به امید یادگیری و درنهایت ایجاد فرصت سرمایه‌گذاری که اهداف شما را برآورده می‌کند، در پلتفرم‌های اجتماعی حضور دارید. پلتفرم‌های سوشال تریدینگ اغلب ابزارها و ویژگی‌های مختلفی را برای تسهیل تعامل و همکاری بین معامله‌گران فراهم می‌کنند. اینها می‌توانند شامل فیدهای خبری، انجمن‌ها، اتاق‌های گفتگو، رتبه‌بندی عملکرد معامله‌گران و تجزیه‌ و تحلیل‌های پیشرفته برای کمک به کاربران در تصمیم‌گیری آگاهانه سرمایه‌گذاری باشند.

سوشال تریدینگ باهدف دموکراتیک کردن معاملات با استفاده از خرد جمعی و دانش یک جامعه، قابل‌دسترس کردن آن برای طیف وسیع‌تری از افراد علاقه‌مند به مشارکت در بازارهای مالی است. بااین‌حال، کپی تریدینگ این عنصر اجتماعی را حذف می‌کند و به تحلیل تکنیکال می‌پردازد و از این طریق به طور خودکار با معامله‌گران خبره وارد پوزیشن معاملاتی می‌شوند.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

کپی تریدینگ ممکن است راهی سریع و آسان برای شروع معامله به نظر برسد، اما همیشه توصیه می‌شود تحقیقات لازم را انجام دهید. به‌جای یک میانبر برای سود احتمالی، کپی تریدینگ باید به‌عنوان راهکاری دیگر برای یادگیری در مورد ترید و توسعه مهارت‌های معاملاتی در نظر گرفته شود. درنهایت، سرمایه‌گذاری شامل ریسک و از دست‌دادن احتمالی سرمایه باشد. پس باید بهترین پلتفرم را انتخاب کنید و از رزومه معامله‌گرانی را کپی کنید که سابقه درخشانی در ترید فارکس و دیگر بازارها دارند.

 

سؤالات متداول

کپی تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ نوعی معامله است که در آن یک معامله‌گر تازه‌کار معاملات معامله‌گر دیگر را به طور خودکار کپی می‌کند. کپی تریدینگ معمولاً توسط یک پلتفرم یا کارگزار شخص ثالث تسهیل می‌شود و به معامله‌گران تازه‌کار اجازه می‌دهد تا از استراتژی‌های معامله‌گران باتجربه بیاموزند.

بهترین پلتفرم کپی تریدینگ چیست؟

بهترین پلتفرم کپی تریدینگ به نیازها و ترجیحات معامله ‌ فردی بستگی دارد. برخی از پلتفرم‌های محبوب کپی تریدینگ شامل eToro، ZuluTrade و NAGA هستند. این پلتفر‌م‌ها طیف وسیعی از ویژگی‌ها مانند ترید خودکار، سوشال ترید و امکان کپی کردن معاملات از چندین معامله‌گر را ارائه می‌دهند.

چگونه کپی تریدینگ را شروع کنیم؟

یک معامله‌گر برای شروع کپی تریدینگ باید در یک پلتفرم معاملاتی کپی یا کارگزار ثبت‌نام کرده و یک حساب کاربری ایجاد کند. پس از ایجاد حساب، معامله‌گر می‌تواند سایر معامله‌گران را برای کپی کردن جستجو کند، تاریخچه معاملات و عملکرد آنها را بررسی کند و معامله‌گرانی را برای کپی انتخاب کند. پلتفرم معاملاتی کپی به طور خودکار معاملات انتخاب‌شده را به نسبت موجودی حساب معامله‌گر کپی می‌کند.

کپی تریدینگ چقدر ایمن است؟

کپی تریدینگ می‌تواند راهی مطمئن برای سرمایه‌گذاری باشد، اما مانند هر شکلی از سرمایه‌گذاری، خطراتی نیز در این زمینه وجود دارد. مهم است که یک پلتفرم کپی تریدینگ معتبر و قابل‌اعتماد را انتخاب کنید و معامله‌گرانی را که برای کپی در نظر بگیرید که سابقه خوبی داشته باشند. علاوه بر این، باید سبد خود را متنوع کنید و ریسک خود را به‌دقت مدیریت کنید تا از ضرر جلوگیری شود.

2 thoughts on “کپی تریدینگ (Copy Trading) چیست؟ 6 پلتفرم‌ برای کپی تریدینگ

 1. سلام خواستم تشکر کنم بابت مقاله خوبتون و پلتفرم های کپی تریدینگ که معرفی کردید خیل به من کمک کرد

  1. سلام امیر جان ارادت
   خوشحالیم که مقاله براتون مفید بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *