حد سود و حد ضرر در فارکس چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

حد سود و حد ضرر در فارکس
زمان مطالعه: 6 دقیقه

سفارش‌ها حد ضرر و حد سود راه‌هایی هستند که معامله‌گر به طور خودکار یک موقعیت باز را زمانی که معامله به یک سطح قیمتی خاص می‌رسد، می‌بندد. معامله‌گران با استفاده از این دو ابزار می‌توانند بدون نگرانی در مورد سقوط یا افزایش غیرمنتظره بازار وارد معاملات شوند و به کارهای خود بپردازند. زمانی که قیمت مطابق با اهداف معامله‌گر به حد مناسبی می‌رسد، یک سفارش حد سود باعث قفل شدن معامله می‌شود، درحالی‌که یک سفارش حد ضرر در خدمت ضرر کار می‌کند و از معامله‌گر در برابر کاهش قیمت محافظت خواهد کرد. برای درک عمیق‌تر دو مفهوم حد سود و حد ضرر در فارکس، با مقاله دیگری از پراپ فرم فاندد مکس همراه باشید.

سفارش حد ضرر در معاملات فارکس چیست؟

سفارش حد ضرر (Stop Loss Order) نوعی سفارش در حال انتظار است که به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا سطح از پیش تعریف‌شده‌ای را در نمودار قیمت تعیین کند که موقعیت ضرر را می‌بندد. به‌عبارت‌دیگر، حداقل ضرر با بسته شدن موقعیت تضمین می‌شود. حد ضرر به‌اختصار (S/L) نامیده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، یک معامله‌گر با ورود به بازار در قیمت 1.2980، انتظار دارد قیمت‌ها بالاتر روند. بااین‌حال، او می‌داند که بازار غیرقابل‌پیش‌بینی است و شاید در جهت خلاف انتظارش پیش برود؛ بنابراین او قبل از ورود به بازار، ریسک را محاسبه می‌کند و یک سفارش حد ضرر را زیر قیمت ورودی قرار می‌دهد. (برای محاسبه ریسک معاملات مقاله مدیریت ریسک در بازار ارز دیجیتال را حتما مطالعه کنید.)

اگر قیمت Bid (قیمتی پیشنهادی برای فروش) به قیمت حد ضرر از پیش تعریف‌شده در 1.2880 برسد، موقعیت بسته می‌شود. به همین ترتیب، اگر معامله‌گری با انتظار کاهش قیمت‌ها وارد موقعیت فروش شود، در صورت افزایش قیمت‌ها یک سفارش حد ضرر را در سطح بالاتری از قیمت ورودی قرار می‌دهد. اگر قیمت Ask (قیمت درخواستی برای خرید) به قیمت حد ضرر از پیش تعریف‌شده برسد، موقعیت بسته می‌شود. حد ضرر برای محافظت از سرمایه شما با تضمین حداقل ضرر طراحی‌شده است. این ابزار سطحی است که معامله‌گر از قبل با توجه به میزان ریسک یا ضررش از قبل تعیین می‌کند.

چرا از سفارش حد ضرر استفاده کنیم؟

بازار فارکس می‌تواند بسیار بی‌ثبات باشد، به‌طوری‌که زیان‌های کوچک به‌سرعت انباشته خواهند شد. محافظت از سرمایه خود با سفارش‌های حد ضرر بسیار مهم است، به‌خصوص در هنگام معامله با اهرم که می‌تواند هر ضرری را بیشتر کند. تنظیم یک حد ضرر (S/L) می‌تواند مزایای زیر را داشته باشد:

 • شما می‌توانید با دانستن اینکه محدودیتی برای ضررهای احتمالی وجود دارد، از معاملات دور شوید.
 • در برابر نگه‌داشتن موقعیت برای مدت طولانی یا بستن زودهنگام آن بر اساس احساسات محافظت خواهید شد.
 • اگر بازار حرکت بزرگی علیه شما انجام دهد، خروج از معامله زمانی که به حد مجاز رسید، می‌تواند از ضررهای بزرگ جلوگیری کند.

حد ضرر را کجا باید تنظیم کنیم؟

تماشای تابلو معاملات حدسود و حد ضرر در فارکس

بیشتر معامله‌گران قصد دارند در هر معامله‌ای بیش از 2 درصد از کل سرمایه خود را از دست ندهند! بر این اساس، باید فاصله بین قیمت افتتاحیه و حد ضرر را در یک معامله معمولی فارکس محاسبه شود. به مثال زیر توجه کنید:

 • شما 100 هزار دلار سرمایه دارید.
 • شما یک موقعیت EUR/USD را با حجم یک لات باز می‌کنید (1 لات = 100 هزار یورو)
 • یک پوینت حرکت قیمت به‌اندازه 10 دلار ارزش دارد.
 • 2 درصد سرمایه شما 200 دلار است. این مقدار را بر ارزش حرکت قیمت یک پوینت تقسیم کنید که شامل 20=10/200 است.
 • بنابراین، سفارش حد ضرر باید 20 پوینت باقیمت افتتاح معامله قرار گیرد.

توجه: شما نمی‌توانید با سفارش‌های حد ضرر به طور کامل از ضرر معاملات جلوگیری کنید. این ابزار فقط یک روش برای برنامه‌ریزی بالقوه برای زیان‌های احتمالی هستند. به یاد داشته باشید، می‌توانید از استاپ لیمیت (Stop Limit) یا سل لیمیت (Sell Limit) نیز استفاده کنید. برای آشنایی با این دو اصطلاح این سایت را دنبال کنید.

انواع سفارش حد ضرر

انواع سفارش حد ضرر
سفارش سل لیمیت سفارش سل لیمیت که به‌عنوان سفارش توقف در بازار شناخته می‌شود، برای فروش یک دارایی درزمانی است که آن دارایی به قیمت خاصی برسد.
سفارش استاپ لیمیت سفارش استاپ لیمیت بسیار شبیه به سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) است و تنها تفاوت آنها در نحوه اجراست. این بدان معناست که سفارش تنها در صورتی انجام می‌شود که به قیمت از پیش تعیین‌شده برسد.

سفارش حد ضرر متحرک

این نوع سفارش از درصد ثابتی زیر قیمت بازار استفاده می‌کند و فقط به سمت بالا تنظیم می‌شود.  این سفارش توقف توسط معامله‌گران روند (Trend Traders) استفاده می‌شود که دوست دارند یک موقعیت را برای مدت طولانی‌تری باز نگه دارند، بدون اینکه مجبور باشند مرتباً توقف خود را تنظیم کنند

انواع مختلفی از سفارش‌های حد ضرر وجود دارند که در شرایط مختلف استفاده می‌شوند. اینها شامل سفارش‌های توقف فروش، سفارش‌های توقف محدود و سفارش‌های توقف پایانی هستند. بیایید ببینیم تفاوت‌ها چیست!

سفارش سل لیمیت

سفارش سل لیمیت که به‌عنوان سفارش توقف در بازار شناخته می‌شود، برای فروش یک دارایی درزمانی است که آن دارایی به قیمت خاصی برسد. این قیمت از پیش تعیین‌شده، قیمت معین (Stop Price) نامیده می‌شود. پس از شروع توقف، سفارش اجرا می‌شود و دارایی با بهترین قیمت موجود در بازار فروخته می‌شود.

سفارش استاپ لیمیت

سفارش استاپ لیمیت بسیار شبیه به سفارش توقف ضرر بازار (Stop Market Order) است و تنها تفاوت آنها در نحوه اجراست. به‌جای اینکه دارایی به قیمت بازار فروخته شود، سفارش سل لیمیت داده می‌شود. این بدان معناست که سفارش تنها در صورتی انجام می‌شود که به قیمت از پیش تعیین‌شده برسد. به همین دلیل، بسیاری از معامله‌گران استفاده از سفارش‌های سل لیمیت را به سفارش استاپ لیمیت ترجیح می‌دهند، زیرا سفارش‌های سل لیمیت اغلب اوقات پر نمی‌شوند.

هنگامی‌که قیمت بازار به‌سرعت کاهش می‌یابد، سفارش‌های سل لیمیت معمولاً تکمیل نمی‌شوند و معامله‌گران در یک روند نزولی غیرمنتظره موقعیت خود را حفظ می‌کنند. استفاده از سفارش‌های سل لیمیت بسته شدن موقعیت را با بهترین قیمت موجود تضمین می‌کند.

سفارش حد ضرر متحرک

نوعی سفارش حد ضرر که در حال محبوبیت است، سفارش حد ضرر متحرک (Trailing Stop Order) نام دارد. این نوع سفارش از درصد ثابتی زیر قیمت بازار استفاده می‌کند و فقط به سمت بالا تنظیم می‌شود. به‌عنوان‌مثال، زمانی که شخصی وارد معامله لانگ اتریوم باقیمت هزار دلار با توقف پایانی پنج درصدی می‌شود، توقف روی 950 دلار است. اکنون، زمانی که قیمت با 15 درصد افزایش به 1150 دلار می‌رسد، حد ضرر نیز با آن بالا می‌رود و به طور خودکار به 1092 دلار تنظیم می‌شود.

اگر قیمت کاهش پیدا کند، حد ضرر با آن کاهش نخواهد یافت و معامله به‌عنوان سفارش توقف ضرر بازار باقیمت 1092 دلار انجام می‌شود. این سفارش توقف توسط معامله‌گران روند (Trend Traders) استفاده می‌شود که دوست دارند یک موقعیت را برای مدت طولانی‌تری باز نگه دارند، بدون اینکه مجبور باشند مرتباً توقف خود را تنظیم کنند.

قانون یک درصد در معاملات چیست؟

قانون یک درصد حداکثر زیان مورد توافق در هر معامله است. این قانون پیشنهاد می‌کند که هرگز اجازه ندهید که یک معامله بیش از یک درصد از سرمایه معاملاتی شما را خرج کند. به‌عنوان‌مثال، اگر علی با 25 هزار دلار معامله می‌کند، هرگز نباید بیش از 250 دلار در هر معامله ضرر کند.

این قانون می‌تواند برای محاسبه اندازه موقعیت معاملاتی شما با مشاهده قیمت ورودی و محل حد ضرر استفاده شود. اگر حد ضرر علی در حدود پنج درصد کمتر از ورودی او باشد، اندازه موقعیت او باید 5000=20×250 دلار باشد. هنگامی‌که حد ضرر علی به پایان می‌رسد، ضرر به 250 دلار یا یک درصد از حساب معاملاتی او می‌رسد.

حد سود در معاملات فارکس

سفارش حد سود در معاملات فارکس چیست؟

یکی از مهم‌ترین سطوح قیمت از پیش محاسبه‌شده که امروزه مورد استفاده معامله‌گران قرار می‌گیرد، حد سود (Take Profit) نام دارد. حد سود یک نوع سفارش در حال انتظار است که برای بستن یک موقعیت سودآور پس از رسیدن بازار به قیمت مشخصی لحاظ می‌شود. همان‌طور که از نامش پیداست، حد سود به معامله‌گر اجازه می‌دهد تا یک سطح از پیش تعریف‌شده را برای قفل‌کردن هرگونه سود تعیین کند. به‌عبارت‌دیگر، معامله‌گر می‌تواند سود را با بستن موقعیت دریافت کند.

 حد سود به‌اختصار (T/P) نامیده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، یک معامله‌گر با ورود به بازار در قیمت 1.2980، انتظار دارد قیمت‌ها بالاتر روند. او می‌خواهد از این افزایش سود ببرد، بنابراین سفارش حد سود را در سطحی بالاتر از قیمت ورودی، مثلاً 1.3180 قرار می‌دهد. اگر قیمت Bid به قیمت از پیش تعریف‌شده حد سود در 1.3180 برسد، موقعیت بسته می‌شود و سود قفل خواهد شد.

اگر معامله‌گری انتظار داشته باشد که قیمت‌ها کاهش یابند، سفارش حد سود را در سطحی پایین‌تر از قیمت ورودی قرار می‌دهد، زیرا می‌خواهد از سقوط نفع ببرد. فرض کنید این معامله‌گر با همان قیمت 1.2980 وارد بازار شده است. در این حالت، او تصمیم می‌گیرد تا حد سود خود را روی 1.2880 قرار دهد. اگر قیمت Ask به قیمت از پیش تعریف‌شده حد سود برسد، موقعیت بسته می‌شود و هر سودی در آن قفل خواهد شد.

توجه: مهم است که به خاطر داشته باشید هنگام ورود به بازار، ممکن است سفارش‌های حد ضرر یا حد سود در حساب‌های Instant Execution به طور هم‌زمان اعمال شوند. در حساب‌های Market Execution، می‌توانید هنگام ثبت سفارش در حال انتظار برای ورود به بازار، حد ضرر یا حد سود را تعیین کنید.

چرا از سفارش حد سود استفاده کنیم؟

با تنظیم یک سفارش حد سود (T/P) در معامله خود می‌توانی فواید زیر را به دست آورید:

 • اگر سفارش شما موفقیت‌آمیز باشد، تضمین خواهد شد که از معامله درآمد کسب می‌کنید.
 • با خروج از معامله به‌محض رسیدن به قیمت هدف، می‌توانید از ریسک را به دلیل خروج از بازار کاهش دهید.
 • ازآنجایی‌که معامله به‌صورت خودکار انجام می‌شود، لازم نیست در لحظه نسبت به خرید یا فروش تصمیم عجولانه بگیرید.

چه زمانی باید از سفارش حد سود استفاده کنیم؟

حد سود بهتر است با یک استراتژی کوتاه‌مدت استفاده شود، به این صورت که شما می‌توانید به‌محض رسیدن به هدف خود از بازار خارج شوید، بدون اینکه اجازه دهید سود شما در رکود بعدی از بین برود. حد سود همچنین می‌تواند برخلاف روند معامله پیش برود، زیرا بازار غیرقابل‌پیش‌بینی است.

معامله‌گران پس از تعیین حد ضرر خود و یافتن یک منطقه سودآور معقول، باید ارزیابی کنند که آیا معامله نسبت ریسک به پاداش قابل‌قبولی دارد و با نرخ برد آنها مطابقت خواهد داشت یا خیر. حد سود با تحلیل شرایط کلی بازار، عملکرد قیمت، شاخص‌ها، مقاومت و سایر اشکال تحلیلی تعیین می‌شوند. معامله‌گران سعی می‌کنند مناطقی را پیدا کنند که قیمت در آنها به‌سختی حرکت می‌کند و درنتیجه می‌توانند سفارش‌های حد سود خود را در آنجا ثبت کنند.

نکته مهم:

سطح بالایی از ریسک در معاملات محصولات اهرمی مانند فارکس و معاملات CFD  وجود دارد. شما نباید بیشتر از حد توان خود ریسک کنید، ممکن است بیشتر از سرمایه اولیه خود ضرر کنید. شما نباید معامله کنید، مگر اینکه به طور کامل میزان واقعی قرارگیری در معرض ضرر را درک کنید. هنگام معامله، همیشه باید سطح تجربه خود را در نظر بگیرید. اگر خطرات موجود برای شما نامشخص به نظر می‌رسد، از متخصصان و مشاوران در این زمینه بهره بگیرید.

نحوه محاسبه حد سود و حد ضرر در فارکس

فارکس یک بازار بسیار پرنوسان است و داشتن درک روشنی از نحوه محاسبه حد ضرر در فارکس و کسب سود بسیار مهم است. حد ضرر و حد سود دو اصطلاح مهمی هستند که در معاملات فارکس برای مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن سود استفاده می‌شوند. در ادامه به نحوه محاسبه حد ضرر و حد سود در فارکس می‌پردازیم:

محاسبه حد ضرر

حد ضرر سفارشی است که معامله‌گر برای بستن معامله در سطح قیمتی از پیش تعیین‌شده در نظر می‌گیرد. حد ضرر یک ابزار مدیریت ریسک است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا زیان خود را محدود کنند. هدف حد ضرر جلوگیری از ضرر بیشتر در صورت حرکت بازار علیه معامله‌گر است. اولین قدم در محاسبه حد ضرر در فارکس، تعیین نسبت ریسک به پاداش است. این نسبت مقدار پولی است که معامله‌گر حاضر است به ازای هر دلاری که امیدوار است به دست آورد، از دست بدهد. به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر مایل به ریسک 100 دلاری برای کسب سود 200 دلار باشد، نسبت ریسک به پاداش 1:2 خواهد بود.

هنگامی‌که نسبت ریسک به پاداش مشخص شد، مرحله بعدی محاسبه فاصله حد ضرر است. این فاصله بین قیمت ورودی و قیمت حد ضرر است. فاصله حد ضرر با ضرب نسبت ریسک به پاداش در فاصله بین قیمت ورودی و قیمت هدف محاسبه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر بخواهد یک جفت ارز را در 1.2000 بخرد و قیمت هدف 1.2200 باشد، فاصله بین قیمت ورودی و قیمت هدف 200 پیپ است. اگر نسبت ریسک به پاداش 1:2 باشد، فاصله حد ضرر 100 پیپ خواهد بود (200 پیپ تقسیم‌بر 2).

نکته: پیپ در بازار فارکس مخفف Price Interest Point است و به‌عنوان کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ ارز در نظر گرفته می‌شود. پیپ معیار اندازه‌گیری میزان تغییر قیمت در جفت ارزها است.

محاسبه حد سود

حد سود در فارکس سفارشی است که توسط معامله‌گر برای بستن معامله در سطح قیمتی از پیش تعیین‌شده انجام می‌شود. حد سود یک ابزار ضروری است که به معامله‌گران کمک می‌کند تا سود خود را به حداکثر برسانند. هدف حد سود بستن معامله قبل از معکوس شدن بازار و از دست رفتن سود است. اولین قدم در محاسبه سود، تعیین نسبت ریسک به پاداش است. این همان نسبت ریسک به پاداش است که برای محاسبه فاصله حد ضرر استفاده می‌شود.

هنگامی‌که نسبت ریسک به پاداش مشخص شد، گام بعدی محاسبه فاصله حد سود است. این فاصله بین قیمت ورودی و قیمت حد سود است. فاصله حد سود با ضرب نسبت ریسک به پاداش در فاصله حد ضرر محاسبه می‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر بخواهد یک جفت ارز را باقیمت 1.2000 خریداری کند و فاصله حد ضرر 100 پیپ باشد، نسبت ریسک به پاداش 1:2 خواهد بود. فاصله حد سود 200 پیپ (100 پیپ ضربدر 2) خواهد بود.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

حد ضرر و حد سود دو ابزار مهمی هستند که به معامله‌گران برای مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن سود در معاملات فارکس کمک می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند بدون نگرانی از تغییرات ناگهانی قیمت وارد معاملات شوند و به اهداف خود بپردازند. سفارش حد سود درزمانی است که قیمت به هدف معامله می‌رسد، درحالی‌که سفارش حد ضرر در خدمت ضرر و محافظت از معامله‌گر در برابر کاهش قیمت است. برای موفقیت در این بازار پر نوسان، داشتن درک روشنی از نحوه محاسبه حد ضرر و حد سود ضروری است. معامله‌گران با استفاده مؤثر از این ابزارها می‌توانند زیان خود را به حداقل برسانند و سود خود را افزایش دهند.

 

 

سؤالات متداول

بهترین نسبت برای حد ضرر و حد سود چیست؟

بهترین نسبت 1:3 است، بنابراین سود باید 3 برابر بیشتر از ضرر باشد. برای مثال، اگر حد ضرر شما برابر با 50 پیپ باشد، حد سود باید 150 پیپ در نظر گرفته شود.

آیا می‌توانم بدون حد ضرر معامله کنیم و سود ببرم؟

برخی از معامله‌گران با استفاده از حد ضرر مخالف هستند. این معامله‌گران برای کسب سود به استراتژی فارکس بدون حد ضرر متکی هستند. برخی از آنها موفق می‌شوند، اما اکثریت شکست می‌خورند.

آیا می‌توانم هم‌زمان حد ضرر و حد سود را تنظیم کنم؟

بله شما می‌توانید برای هر دو سفارش در موقعیت باز و قبل از باز کردن یک قیمت هدف از این ابزارها استفاده کنید.

کدام پلتفرم معاملاتی حد ضرر و حد سود را ارائه می‌دهد؟

سفارش‌های حد سود و حد ضرر در پلتفرم‌های معاملاتی xStation و MT4 در دسترس هستند تا بتوانند زمانی که قیمت‌ها به سطوح خاصی که شما تعیین کرده‌اید، معاملات را ببندند.

4 thoughts on “حد سود و حد ضرر در فارکس چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

 1. عرض سلام و خسته نباشید
  سوالی داشتیم از تیم خوب فانددمکس
  محاسبه حد سود و ضرر در فارکس را لطفا راهنمایی میکنید که به صورت انجام میشود ؟

  1. سلام دوست عزیر
   اولین قدم در محاسبه حد ضرر و حدسود در فارکس، تعیین نسبت ریسک به پاداش است. این موضوع همان مقدار پولی است که معامله‌گر حاضر است به ازای هر دلاری که امیدوار است به دست آورد، از دست بدهد. گام بعدی محاسبه حدسود و حد ضرر است که با مثال به صورت کامل در متن توضیح داده شده است .

 2. درود و عرض ادب
  میخواستم بدونم قانون یک درصد در معاملات که در متن درباره آن توضیح دادید برای معاملات خاصی امکان پذیر است؟

  1. سلام دوست عزیز
   در جواب سوال شما باید بگیم که خیر در تمامی معاملات میتوانید از قانون استفاده کنید چرا که این قانون می‌تواند برای محاسبه اندازه موقعیت معاملاتی شما با مشاهده قیمت ورودی و محل حد ضرر استفاده شود.

Comments are closed.