تقویم اقتصادی فارکس چه کاربردی دارد؟ |11 تقویم برتر فارکس

تقویم اقتصادی فارکس
زمان مطالعه: 6 دقیقه

برخی معامله‌گران باوجود پتانسیل عظیمی که تقویم اقتصادی برای محافظت از آنها در برابر نوسان قیمت و زیان‌های بالقوه ناشی از اخبار اقتصادی دارد، اغلب آن را نادیده می‌گیرند. دو نوع معامله‌گر وجود دارند که عمداً توجهی به تقویم اقتصادی در فارکس ندارند، گروه اول معامله‌گران تکنیکال هستند که صرفاً بر تحلیل تکنیکال تمرکز می‌کنند و گروه دوم معامله‌گران تازه‌کار هستند که درک خاصی از تقویم اقتصادی ندارند. هدف این مقاله نشان دادن مزایای استفاده از تقویم اقتصادی در فارکس است که برای همه معامله‌گران در سطحی مناسب خواهد بود. با مقاله دیگری از پراپ فرم فانددمکس همراه باشید.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

تقویم اقتصادی (Economic Calendar) برنامه‌ای از رویدادهای اقتصادی است که می‌تواند بر بازارهای مالی و حرکت قیمت تأثیر بگذارد. چه در حال معامله در بازار فارکس باشید یا هر نوع دارایی دیگری، داده‌های اقتصادی می‌توانند بر موقعیت شما در بازار مؤثر باشند، بنابراین مهم است که در طول روز به تقویم توجه داشته باشید.

بسیاری از کارگزاران معاملاتی، وب‌سایت‌ها و پلتفرم‌ها توانسته‌اند تقویم اقتصادی مخصوص به خود را ارائه دهند که به آنها اجازه می‌دهد در بالای آخرین اخبار اقتصادی فارکس قرار گیرند. بیشتر این تقویم‌ها شبیه به هم هستند و ویژگی‌های مختلفی را برای ساده‌تر کردن نحوه تحلیل بازار ارائه می‌دهند. تقویم اقتصادی به چهار دلیل زیر اهمیت دارد:

 • ردیابی رویدادهای مهم بازار و اندازه‌گیری اثرات آنها
 • پیش‌بینی رویدادهای مهم بازار و تطبیق آنها عملکرد خود
 • آگاهی از حرکات مهم بازار و تأثیر آن در برنامه معاملاتی
 • پیروی از شاخص‌های کلیدی اقتصادی و غیراقتصادی
 • رصد کردن رویدادهای مؤثر در حرکات یک جفت ارز خاص

تقویم اقتصادی تمام رویدادها و شاخص‌های مالی مهمی را که بر بازار فارکس تأثیر می‌گذارند را پوشش می‌دهد. این تقویم معمولاً به‌صورت نمودار نمایش داده می‌شود که دوره آتی را نشان خواهد داد. هر روز چندین رویداد می‌تواند شرایط بازار را به ترتیب زمانی شرح دهد، بنابراین تقویم به معامله‌گران این فرصت را می‌دهد تا اخبار موردعلاقه را مطالعه و پیش‌بینی کنند. اینها معمولاً به‌عنوان شاخص‌های اقتصادی یا اعلامیه‌های سیاست پولی طبقه‌بندی می‌شوند.

شاخص‌های اقتصادی چیست؟

مزایای استفاده از تقویم اقتصادی

شاخص اقتصادی یک رقم آماری است که اطلاعات مربوط به یک فعالیت اقتصادی خاص را منتقل می‌کند. معامله‌گران از شاخص‌های اقتصادی برای تجزیه‌وتحلیل عملکرد اقتصادی یک کشور و پیش‌بینی عملکرد آینده آن استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، ارقام سه‌ماهه تولید ناخالص داخلی ایالات متحده یک شاخص اقتصادی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا عملکرد اقتصاد را در سه ماه گذشته بررسی کرده و آن را با سال‌های گذشته مقایسه کنند. رشد یا کاهش اقتصادی ایالات متحده می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر رفتار بازار داشته باشد.

سیاست‌های پولی چیست؟

سیاست پولی فرآیندی است که از طریق آن بانک‌های مرکزی یا سایر مقامات، عرضه پول را کنترل می‌کنند. یکی از راه‌های انجام این کار تعدیل نرخ بهره است. بانک مرکزی یا مقامات پولی هرسال چندین بار برای بررسی شرایط بازار و تنظیم سیاست‌های پولی گرد هم می‌آیند. این تصمیمات مهم پس از جلسات برنامه‌ریزی‌شده اعلام می‌شوند که در تقویم اقتصادی مشخص‌شده است.

مزایای استفاده از تقویم اقتصادی

8 مزایای استفاده از تقویم اقتصادی

 

در اینجا برخی از مزایای استفاده از تقویم اقتصادی آورده شده است:

 • جلوگیری از غافلگیری: تقویم‌های اقتصادی به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که از رویدادهای آتی که می‌توانند به طور قابل‌توجهی بر بازارها تأثیر بگذارند آگاه شوند. به‌این‌ترتیب، آنها می‌توانند خود را بر آماده کنند و از غافل شدن توسط تحرکات ناگهانی بازار جلوگیری کنند.
 • کمک به تنظیم استراتژی: یک تقویم اقتصادی می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا بر اساس رویدادهای اقتصادی، مناسب‌ترین استراتژی معاملاتی را تعیین کنند. به‌عنوان‌مثال، اگر داده‌های اقتصادی اصلی منتشر شوند، معامله‌گران می‌توانند از استراتژی اسکالپینگ استفاده کنند، درحالی‌که اگر داده‌های اصلی وجود نداشته باشند، می‌توان استراتژی معاملاتی سوئینگ تریدینگ را اعمال کرد.
 • تجزیه‌وتحلیل داده‌ها: تقویم‌های اقتصادی اطلاعات زیادی را ارائه می‌دهند که معامله‌گران می‌توانند از آنها برای درک روند استفاده کنند. با تجزیه‌وتحلیل داده‌های ارائه‌شده در تقویم، معامله‌گران می‌توانند الگوها را شناسایی کرده و تصمیمات معاملاتی آگاهانه‌ای اتخاذ کنند.
 • اطلاع از تعطیلات ملی: تقویم‌های اقتصادی به معامله‌گران درباره تعطیلات ملی که در کشورهای مختلف برگزار می‌شوند، اطلاع می‌دهند. این امر می‌تواند بر نقدینگی بازار تأثیر بگذارد.
 • رتبه‌بندی اخبار بر اساس اهمیت: تقویم اخبار فاندامنتال را بر اساس اهمیت آنها رتبه‌بندی می‌کند و پیش‌بینی تحلیلی را ارائه می‌دهد. این امر به معامله‌گران کمک می‌کند تا توجه خود را به رویدادهای مهم در اولویت قرار دهند.
 • منعکس کردن سطح اهمیت: میزان اهمیت با رنگ‌های مختلف در تقویم اقتصادی منعکس می‌شود. سبز نشان‌دهنده اخبار نه‌چندان مرتبط، زرد نشان‌دهنده اخبار متوسط و قرمز نشان‌دهنده اطلاعات مهمی است که می‌تواند باعث حرکات بزرگ در بازار شود.
 • ماهیت خبر: تقویم‌های اقتصادی شرح مختصری از اخبار ارائه می‌دهند. این امر به معامله‌گران اجازه خواهند داد اهمیت رویداد را قضاوت کنند و تأثیر بالقوه آن را بر بازارها تعیین کنند.
 • ارزیابی تفاوت‌ها در داده‌ها: تقویم‌های اقتصادی آمار پیش‌بینی‌ها و نتایج قبلی را ارائه می‌دهند. این امر می‌تواند ارزیابی تفاوت‌ها در داده‌ها و مقایسه آنها با شرایط بازار را برای معامله‌گران آسان ‌کند. معامله‌گر از این طریق می‌تواند روندهای بازارها را به‌صورت لحظه‌ای دنبال کرده و از فرصت‌های ارائه‌شده استفاده کند.

چگونه اکثر معامله‌گران از تقویم اقتصادی استفاده می‌کنند؟

بسیاری از معامله‌گران تکنیکال تصمیم می‌گیرند که هر زمان که خبر بزرگی منتشر می‌شود، از بازارها دور بمانند، زیرا هرگز نمی‌دانند قیمت پس از انتشار خبر به کدام سمت حرکت خواهد کرد. این امر یک استراتژی معاملاتی محتاطانه است. برخی معامله‌گران تصمیم می‌گیرند با انجام معاملات در قبل یا بعد از انتشار خبر، از نوسانات قیمتی که ممکن است پس از چنین خبر دیگر رخ دهد، سود کنند. چنین معاملاتی معمولاً دارای ریسک قابل‌توجهی هستند و برای معامله‌گران مبتدی توصیه نمی‌شوند، اما می‌توانند برای معامله‌گران باتجربه بسیار سودآور باشند.

گروه آخر متشکل از معامله‌گرانی است که بازارها را صرفاً بر اساس اخبار فاندامنتال و کاتالیزورهای خبری انتخاب می‌کنند، درحالی‌که بخش تحلیل تکنیکال معاملات را نادیده می‌گیرند. ما این را یک استراتژی بسیار مخاطره‌آمیز می‌دانیم، زیرا تحلیل تکنیکال نقش مهمی در تضمین ثبات و موفقیت بلندمدت معامله‌گر دارد. بازارهای فارکس معمولاً نسبت به اخبار و رویدادهای ژئوپلیتیک خاص حساس هستند، اما سودآوری بلندمدت به‌عنوان یک معامله‌گر فارکس مستلزم ترکیب تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال در معاملات است.

نمونه‌ای از معاملات فارکس با تقویم اقتصادی

بیایید به یک مثال اخیر از یک فرصت معاملاتی در جفت ارز GBP/USD (پوند به دلار آمریکا) نگاه کنیم. در جریان تحلیل آخر هفته خود از این جفت ارز، متوجه شدیم که تقویم اقتصادی نشان می‌دهد که دفتر آمار ملی بریتانیا قرار است گزارش تولید ناخالص داخلی این کشور را روز سه‌شنبه منتشر کند. تحلیل تکنیکال ما نشان داد که جفت ارز GBP/USD نزدیک به یک سطح مقاومت (Resistance) اصلی معامله می‌شود که ما آن را به‌عنوان محل ورود معامله کم ریسک شناسایی کردیم.

صبح روز دوشنبه پس ‌از اینکه قیمت به سطح مقاومت اصلی رسید و پایین آمد، یک معامله نزولی روی جفت ارز GBP/USD انجام دادیم. همان‌طور که در نمودار زیر نشان داده‌شده است، معامله ما تا پایان روز دوشنبه بیش از 100 پیپ به سود رسید. به اکثر معامله‌گران توصیه می‌شود که معاملات خود را قبل از گزارش تولید ناخالص داخلی در صبح روز سه‌شنبه ببندند، زیرا پیش‌بینی اینکه قیمت پس از انتشار چه خواهد دشوار است.

نمونه‌ای از معاملات فارکس با تقویم اقتصادی

برخی از معامله‌گران سوئینگ و بلندمدت ممکن است از طریق شرط‌بندی انتشار تولید ناخالص داخلی مبنی بر اینکه قیمت پس‌ از آن همچنان کاهش می‌یابد، معاملات سودآور خود را حفظ کنند و در این مورد حق با آنها بود. بااین‌حال، تنها معامله‌گران فاندامنتال ممکن است کل حرکت را ازدست‌داده باشند.

11 تقویم اقتصادی برتر در فارکس

11 تقویم فارکس ارائه‌شده در ادامه مطلب ثابت کرده‌اند که هم ازنظر شکل (آسان برای خواندن، سریع برای مرور و با رابط کاربر عالی) و هم ازنظر محتوا (رویدادهای زیاد، فیلترینگ قدرتمند، ویژگی‌های اضافی) بهترین هستند. علیرغم شباهت‌های فراوان، تقویم‌هایی که در زیر بررسی می‌شوند، از بهترین سایت‌های تقویم اقتصادی فارکس هستند و ویژگی‌های متمایزی دارند که آنها را برای برخی از معامله‌گران مفیدتر می‌سازد.

 1. BabyPips.com
 2. DailyFX.com
 3. Dukascopy.com
 4. Econoday.com
 5. Forex Factory.com
 6. FXStreet.com
 7. Investing.com
 8. MQL5.com
 9. Myfxbook.com
 10. TeleTrader.com
 11. Trading Economics.com

تقویم اقتصادی آنلاین چیست؟

راه‌های مختلفی برای داشتن یک تقویم اقتصادی وجود دارد. متداول‌ترین آن داشتن یک پلتفرم تقویم آنلاین است که داده‌ها را به‌صورت خودکار به‌روز می‌کند و بلافاصله تمام اطلاعات را به کاربران ارائه می‌دهد. هنگام نگاه کردن به چنین تقویمی، یک معامله‌گر مبتدی به ‌احتمال ‌زیاد متوجه می‌شود که تمام اطلاعات موجود در چندین ستون بر اساس کشور، نام شاخص، ارزش دوره جاری، ارزش پیش‌بینی‌شده و سایر موارد مرتب‌ شده‌اند.

باید توجه داشت که کشورهای مختلف تأثیرات مختلفی بر بازارهای جهانی دارند. ازآنجایی‌که در دهه گذشته، تقریباً دوسوم کل ذخایر ارزی تخصیص‌یافته کشورهای جهان به دلار آمریکا بوده است، این ارز دارای وضعیت ذخیره ارزی شناخته‌شده‌ای است. ازآنجایی‌که ایالات متحده بخش عظیمی از مبادلات ارزی جهانی را به خود اختصاص می‌دهد، رویدادها و اخبار اقتصادی مهمی که از ایالات متحده می‌آیند معمولاً بیشترین تأثیر را بر بازار ارز دارند.

انواع رویدادهای اقتصادی در یک تقویم

رویدادهای اقتصادی می‌توانند از تصمیمات نرخ بهره توسط بانک‌های مرکزی گرفته تا گزارش‌های تولید ناخالص داخلی و تعداد مشاغل و نظرسنجی‌های مصرف‌کنندگان متغیر باشند. این رویدادهای اقتصادی معمولاً به‌عنوان شاخص‌های پیشرو یا عقب‌ماندگی طبقه‌بندی می‌شوند و بیشتر بر اساس تأثیر آنها بر اقتصاد و نوساناتی که ممکن است ایجاد کنند گروه‌بندی می‌شوند. در ادامه در مورد این شاخص‌ها صحبت می‌کنیم:

 • شاخص‌های پیشرو: شاخص‌های پیشرو قبل از تعدیل‌های اقتصادی بزرگ تغییر می‌کنند و می‌توانند برای پیش‌بینی روندهای آینده استفاده شوند. نمونه‌ای از شاخص‌های پیشرو، میزان فروش در صنعت خرده‌فروشی است.
 • شاخص‌های عقب‌ماندگی: شاخص‌های عقب‌ماندگی عملکرد اقتصاد درگذشته را منعکس می‌کنند و تغییرات در این شاخص‌ها تنها پس از شکل‌گیری یک گرایش یا الگوی اقتصادی قابل‌شناسایی هستند. نمونه‌ای از شاخص‌های عقب‌ماندگی، نرخ بیکاری است.

شاخص‌های اقتصادی علاوه بر اینکه بر اساس جنبه زمانی گروه‌بندی می‌شوند، بر اساس تأثیر آنها بر اقتصاد و نوساناتی که ممکن است ایجاد کنند نیز طبقه‌بندی می‌شوند. پلتفرم‌های تقویم اقتصادی می‌توانند سیستم درجه‌بندی منحصربه‌فرد خود را برای این شاخص‌ها داشته باشند. مهم‌ترین شاخص، تولید ناخالص داخلی یک کشور است که ارزش کل کالاها و خدمات تولیدشده در داخل مرزهای آن کشور را اندازه‌گیری می‌کند. شاخص مهم دیگر PMI است که فعالیت‌های تولیدی را ردیابی می‌کند و در اقتصاد بسیار تأثیرگذار است. برای کسب اطلاعات بیشتردر مورد شاخص PMI این مقاله رو مطالعه کنید.

معامله‌گران شاخص‌هایی مانند نرخ بیکاری، شاخص اعتماد مصرف‌کننده، فروش خانه و سفارش‌ها کالاهای بادوام نظارت می‌کنند، زیرا می‌توانند اطلاعاتی از روندهای بازار به دست آورند. سایر شاخص‌ها مانند گزارش کتاب بژ، موجودی‌های معاملاتی، سفارش‌های کارخانه، میانگین درآمد ساعتی و تراز بودجه فدرال، اگرچه اهمیت کمتری دارند، اما همچنان می‌توانند بر اقتصاد و نرخ‌های تورم تأثیر بگذارند. به‌طورکلی، درک انواع مختلف شاخص‌های اقتصادی و اهمیت آنها می‌تواند در تصمیم‌گیری آگاهانه معاملات در فارکس ارزشمند باشد.

نحوه خواندن تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی معمولاً مهم‌ترین رویدادها و اطلاعات منتشرشده از کشورهای بزرگ در سراسر جهان را هرروز فهرست می‌کند. شما انتخاب می‌کنید که روی یک روز در هفته یا یک ماه از اخبار تمرکز کنید که این به شما کمک می‌کند معاملات خود را مطابق با اخبار برنامه‌ریزی کنید.

برخی از رایج‌ترین رویدادهای نشان داده‌شده در تقویم اقتصادی فارکس شامل تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره، ارقام تولید ناخالص داخلی، داده‌های ‌تراز معاملاتی، ارقام تورم و گزارش‌های اشتغال هستند. اکثر تقویم‌ها معمولاً دارای یک فیلتر داخلی هستند که به شما امکان می‌دهند نسخه‌های ماکرو را بر اساس سطوح اولویت و کشور یا منطقه مبدأ انتخاب کنید.

این فهرست همچنین شامل زمان وقوع هر رویداد، ارز متأثر و سازمانی است که گزارش را منتشر می‌کند. تقویم اقتصادی معمولاً داده‌های قبلی ثبت‌شده برای هر گزارش را نشان می‌دهد، این داده‌ها می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • ارقام اشتغال قبلی
 • برآوردهای اجماع تحلیلگران
 • ارقام واقعی موجود در نسخه فعلی

نحوه استفاده از تقویم اقتصادی در معاملات فارکس

How to use the economic calendar in forex trading

معامله‌گران فارکس با تجزیه‌ و تحلیل رویدادهای خبری می‌توانند شرایط بازار را زیر نظر داشته و نوسانات احتمالی قیمت را پیش‌بینی کنند. به‌طورکلی، این تقویم می‌تواند بخش مهمی از استراتژی معاملات فارکس را تشکیل دهد. تفسیر تقویم اقتصادی مستلزم آگاهی از این است که کدام رویدادهای ژئوپلیتیکی و اخبار مهم می‌توانند بر یک جفت ارزهای فارکس تأثیر بگذارند. به‌عنوان‌مثال، انتشار اخبار اقتصادی کلان از انگلستان احتمالاً بر همه جفت ارزهایی که دارای پوند استرلینگ هستند مانند جفت GBP/USD تأثیر می‌گذارد.

رویدادهای ژئوپلیتیک و انتشارات اقتصادی از ایالات متحده معمولاً بیشترین تأثیر را بر جفت فارکس دارند، زیرا دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است و بر نیمی از جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD، GBP/USD و USD/CAD تأثیر می‌گذارد. صورتی که انتشار اخبار باعث نوسانات قیمتی قابل‌توجهی در جفت ارزهایی شود، نادیده گرفتن اخبار ممکن است شما را در معرض ضرر قرار دهد.

نحوه استفاده از تقویم اقتصادی به عنوان مبتدی

به‌عنوان یک مبتدی، ممکن است با چگونگی تأثیر بیشتر انتشار اخبار اقتصادی فارکس و رویدادهای خبری بر جفت ارزهای خاص آشنا نباشید. بااین‌حال، می‌توانید با تمرکز بر دو تا سه جفت ارز و نظارت بر واکنش آنها به اخبار و رویدادهای خبری شروع کنید. با توجه به اینکه هنوز درحال‌توسعه مهارت‌های معاملاتی خود هستید، به‌عنوان مبتدی بیش از پنج جفت ارز را معامله نکنید. اگر نرم‌افزار بک‌تست دارید، این امکان را خواهید داشت به نحوه واکنش هر جفت به رویدادهای خبری در گذشته نگاه کنید.

اگر نرم‌افزار بک‌تست ندارید، این اجازه را خواهید داشت این کار را به‌صورت دستی انجام دهید. بامطالعه واکنش‌های جفت ارز موردنظر خود به انتشار اخبار یا رویدادهای خبری، می‌توانید پیش‌بینی کنید که جفت ارز شما احتمالاً چه واکنشی نسبت به انتشارات بعدی نشان خواهد داد. بااین‌حال، هرگز نباید تصور کنید که جفت ارزی که در حال حاضر معامله می‌کنید، واکنشی مشابه نسبت به اخبار گذشته دارد، زیرا بازارهای فارکس هر لحظه تغییر می‌کنند و شما باید معامله خود را نسبت به اخبار روز انجام دهید.

همیشه باید از مدیریت ریسک مناسب برای تمام معاملات خود حتی آنهایی که امیدوارکننده‌تر به نظر می‌رسند، استفاده کنید. بیشتر معامله‌گران مبتدی برای اجتناب از معاملاتی که احتمالاً تحت تأثیر رویدادهای خبری مهم هستند، باید مهارت خود را در مدیریت ریسک افزایش دهند. نوسانات قابل‌توجهی قیمت که معمولاً با چنین رویدادهایی همراه هستند، ممکن است بسیار زیان‌آور باشند. بااین‌حال، اگر تحلیل‌های تکنیکال از استراتژی شما پشتیبانی می‌کند، همیشه می‌توانید معامله را بعد از رویداد انجام دهید.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

کلام آخر

تقویم اقتصادی بخش مهمی از بازارهای ارز است که تا حد زیادی توسط رویدادهای ژئوپلیتیکی و خبرها هدایت می‌شود. هر معامله‌گر می‌تواند سودآوری خود را با گنجاندن تقویم اقتصادی در روال کارها و استراتژی‌های معاملاتی خود بهبود بخشد؛ بنابراین، ما هم مبتدیان و هم معامله‌گران فنی باتجربه را تشویق می‌کنیم که تقویم اقتصادی فارکس را در استراتژی معاملاتی خود بگنجانند تا مطمئن شوند که دچار غافلگیری نشوند. تقویم اقتصادی را صرفاً به این دلیل که یک معامله‌گر تکنیکال هستید نادیده نگیرید! به یاد داشته باشید که هدف نهایی از معامله در بازارها کسب سود است و تقویم اقتصادی می‌تواند شما را در رسیدن به این هدف عالی یاری برساند.

 

 

سؤالات متداول

چگونه تقویم اقتصادی بر فارکس تأثیر می‌گذارد؟

یک تقویم اقتصادی به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بازار را بهتر درک کنند. بازار فارکس بیشترین تأثیر را از اعلام سیاست‌های پولی و مالی می‌پذیرد. معامله‌گران از تقویم اقتصادی برای برنامه‌ریزی معاملات و آگاهی از خطرات که ممکن است بر هر موقعیت معاملاتی باز تأثیر بگذارد استفاده می‌کنند.

معتبرترین تقویم اقتصادی کدام است؟

تقویم اقتصادی ایالات متحده مهم‌ترین تقویم است، زیرا این کشور بزرگ‌ترین اقتصاد جهان است. مهم‌ترین شاخص‌ها عمدتاً بر قیمت دلار تأثیر می‌گذارند و تأثیرات مهمی در سایر بازارها و ارزها دارند.

آیا تقویم اقتصادی مهم است؟

تقویم‌های اقتصادی ازاین‌جهت مهم هستند که به‌روزرسانی‌های سریع در مورد اخبار و روندهای اقتصادی ارائه می‌کنند. این امر به افراد اجازه می‌دهد تا تصمیمات آگاهانه‌تری برای سرمایه‌گذاری و هزینه‌ها اتخاذ کنند. این تقویم‌ها ابزاری ضروری برای اقتصاددانان، بازرگانان و متخصصان فارکس هستند.

6 thoughts on “تقویم اقتصادی فارکس چه کاربردی دارد؟ |11 تقویم برتر فارکس

 1. سلام
  ممنونم از مقاله مفیدتون من فک نمیکردم تقویم اقتصادی فارکس بتونه اینقدر کمک کنه بهم و از ضررهام جلوگیری کنه

  1. سلام وقت بخیر
   ممنونیم از لطف شما
   بله تقویم اقتصادی مزیت های زیادی برای معامله گران فارکس دارد که تعدادی از آن‌ها هم اشاره کردیم

 2. درود و عرض ادب
  سایت هایی که برای تقویم اقتصادی معرفی کردید واقعا عالی هستند من تجربه استفاده از 3 مورد اولی رو داشتم واقعا به روز و دقیق هستند

  1. سلام دوست عزیز روزتون بخیر
   خوشحالیم که مورد رضایت شما قرار گرفته است. در کل تعداد سایت های تقویم اقتصادی فارکس زیاد هستند اما سعی گردیم بهترین هارو معرفی کنیم

 3. سلام وقت بخیر
  تقویم آنلاین چه ویژگی و میزیتی نسبت به سایر تقویم ها دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   در این تقویم تمام اطلاعات موجود در چندین ستون بر اساس کشور، نام شاخص، ارزش دوره جاری، ارزش پیش‌بینی‌شده و سایر موارد مرتب‌ شده‌اند و یک معامله‌گر مبتدی با نگاه کردن متوجه این تقویم می‌شود و از آن استفاده می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *