تحلیل فاندامنتال فارکس | آموزش “تحلیل بنیادی” در ۵ مرحله

تحلیل فاندامنتال فارکس
زمان مطالعه: 11 دقیقه

تحلیل فاندامنتال از داده‌های اقتصادی، داده‌های مالی و سایر داده‌های غیرقابل سنجش برای شناسایی ارزش ذاتی دارایی‌هایی که در قیمت فعلی بازار منعکس نمی‌شوند، قابل‌استفاده خواهد بود. در تحلیل فاندامنتال از شاخص‌ها برای تعیین احساسات در یک بازار خاص استفاده می‌شود. می‌توان از روش تحلیلی برای پیش‌بینی واکنش معامله‌گران در هر پوزیشن استفاده کرد؛ اما به یاد داشته باشید که تحلیل بنیادی راهی تضمین‌شده برای کسب درآمد نیست! شما از این روش برای بررسی شرایط بازار فارکس و دیگر دارایی‌ها مانند شاخص‌های سهام، کالاها، CFD‌های سهم و ارزهای دیجیتال استفاده می‌کنید. در مطلب دیگری از پراپ فرم فانددمکس در مورد تحلیل فاندامنتال فارکس صحبت می‌کنیم.

تحلیل فاندامنتال در فارکس چیست؟

تحلیل فاندامنتال (Fundamental Analysis) فرآیند بررسی شاخص‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی است که بر قیمت و عملکرد یک دارایی مالی؛ مانند ارز قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری تأثیر بگذارد. اگر قصد سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت یا بررسی جفت ارزهای خود را دارید، تحلیل فاندامنتال به شما کمک می‌کند تا عوامل مؤثر را در این بازار درک کنید. به‌عنوان‌مثال، قبل از سرمایه‌گذاری در ارزهای عجیب‌ و غریب (اگزوتیک) قصد دارید بدانید که هند ذخایر ارزی خود را ۲۸۹ میلیون دلار افزایش داده است، درحالی‌که ذخایر نپال کاهش‌یافته‌اند و ذخایر کنیا به پایین‌ترین حد خود رسیده‌اند. تحلیل فاندامنتال بین بازارهای سهام و فارکس متفاوت است، اما هر دو هنوز بر اصل عرضه و تقاضا متکی هستند.

در تحلیل فاندامنتال در فارکس، تمایل به ارز یک کشور تا حد زیادی به اقتصاد آن گره‌خورده است. نرخ‌های بیکاری، سیاست‌های مالی و ناآرامی‌های سیاسی همگی بر اقتصاد یک کشور و درک جهان از آن تأثیر می‌گذارند. هر چه اقتصاد یک کشور قوی‌تر باشد، ارزش پول آن نیز بالاتر است. به‌عنوان‌مثال، پوند بریتانیا (GBP) یکی از ارزهای اصلی است. هنگامی‌که اقتصاد بریتانیا بهبود می‌یابد، پوند قوی‌تر می‌شود. این موضوع ممکن است باعث شود بانک انگلستان در تلاش برای کنترل این رشد، نرخ بهره را افزایش دهد. نرخ‌های بهره بالاتر به دارایی‌های کنترل‌شده توسط پوند ارزش می‌افزایند که به نوبه خود تقاضا برای پوند را افزایش می‌دهد و باعث قوی‌تر شدن آن می‌شود.

ارزها حتی می‌توانند بر اساس انتظاراتی مانند کاهش ارزش دلار از بالاترین سطح ۱۶ماهه با پیش‌بینی افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، ارزش خود را تغییر دهند. این موارد یک بررسی کلی از نحوه عملکرد تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس است. شما می‌توانید ببینید که چگونه یادگیری خواندن اخبار اقتصادی و سیاسی بخش مهمی از یادگیری فارکس است. بیشتر استراتژی‌های فارکس توصیه می‌کنند که مراقب اخبار سیاسی و اقتصادی در کشورهای موردنظر خود باشید، اما تحلیل فاندامنتال به شما کمک می‌کند ارزش ارز را در سطح عمیق‌تری درک کنید. حال، بیایید به عواملی که تحلیل فاندامنتال در فارکس را تشکیل می‌دهند، بپردازیم.

عوامل مؤثر در تحلیل فاندامنتال فارکس

عوامل موثر در تحلیل فاندامنتال فارکس

همان‌طور که قبل‌تر بیان کردیم، سیاست اقتصادی بر ارزش یک ارز تأثیر می‌گذارد. این عوامل را می‌توان از طریق اخبار جهان، گزارش‌های اقتصادی، اقدامات بانک‌های مرکزی و موارد دیگر درک کرد. بیایید وارد آن شویم و هر یک از این عوامل را در بازار فارکس بشناسیم تا بتوانیم شاخص‌های موردنیاز خود را شناخته و دنبال کنیم.

نشانگرهای اقتصادی

دولت یک کشور یا یک سازمان خصوصی به طور دوره‌ای گزارش اقتصادی منتشر می‌کند. این گزارش‌ها شاخص‌هایی از سلامت اقتصاد ارائه می‌کنند و تنها اندازه‌گیری مستقیم یک اقتصاد هستند. اینها شامل اعداد بیکاری، آمار مسکن و غیره هستند. اگر با گزارش‌های سود و پرونده‌های توسط کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) در بازار سهام آشنا هستید، شاخص‌های اقتصادی نزدیک‌ترین مقایسه با این گزارش‌ها در فارکس هستند. یافته‌های شگفت‌انگیز در گزارش‌های اقتصادی می‌توانند منجر به تغییرات قابل‌توجهی در ارزش نسبی یک ارز شوند.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

تولید ناخالص داخلی ارزش کل بازار همه کالاها و خدماتی را که یک کشور در آن سال تولید کرده است را به شما می‌گوید. درحالی‌که بسیاری تولید ناخالص داخلی را گسترده‌ترین راه برای مشاهده اقتصاد می‌دانند، اما یک شاخص عقب‌افتادگی نیز به شمار می‌رود، زیرا تنها یک‌بار در سال منتشر می‌شود و بنابراین تصویری از پوزیشن یک اقتصاد در لحظه کنونی ارائه نمی‌کند.

قبل از انتشار نهایی تولید ناخالص داخلی سالانه، دو گزارش وجود دارند که شامل گزارش پیشرفته و گزارش اولیه هستند. این گزارش‌ها درنهایت مفیدتر از تولید ناخالص داخلی رسمی سال قبل هستند. این گزارش‌ها احتمالاً باعث ایجاد نوسان در بازار می‌شوند، به‌خصوص که اغلب اعداد مختلفی را ارائه می‌دهند. تولید ناخالص داخلی مربوط به حاشیه سود یک شرکت در معاملات سهام است، زیرا این عوامل به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا رشد داخلی یک شرکت یا کشور را اندازه‌گیری کنند.

تولید صنعتی

ردیابی تولید صنعتی یک کشور می‌تواند نشان دهد که اقتصاد آن چقدر قوی است. گزارش تولید صنعتی به طور خاص تغییرات در تولید کارخانه‌ها، تأسیسات و معادن را به اشتراک می‌گذارد. همچنین می‌توانید بهره‌وری از ظرفیت (Capacity Utilization) را ردیابی کنید که نشان می‌دهد منابع آنها چقدر به ظرفیت نزدیک است. اگر کشوری در حال افزایش تولید با بالاترین ظرفیت خود باشد، این نشانه بسیار خوبی است.

تولید آب و برق می‌تواند فرارتر باشد، زیرا تحت تأثیر آب‌ و هوا و عوامل دیگر هستند. به‌عنوان‌مثال، پس از کاهش اخبار مربوط به سیل عظیمی که مزارع چین را در نوامبر ۲۰۲۱ ویران کرد، شاهد افزایش ارزش دلار آمریکا نسبت به CNH بودیم. باوجوداینکه اقدامات متقابل چینی در برابر این امر چند روز بعد ایمان معامله‌گران را به یوان بازگرداند، این رویداد فرصت‌های متعددی را برای معاملات قوی فارکس باز کرد.

خرده‌ فروشی

گزارش خرده‌فروشی همان‌طور که از نامش پیداست، کل فروش را از تمام خرده‌فروشی‌های کشور اندازه‌گیری می‌کند. این یک راه عالی برای ردیابی هزینه‌های مصرف‌کننده است و گزارش‌ها برای تأثیرات فصول تنظیم می‌شوند. گزارش‌های خرده‌فروشی اغلب با داده‌های جدیدتر ارائه می‌شوند، بنابراین در کنار انتشار تولید ناخالص داخلی و سایر شاخص‌های عقب‌ماندگی مفید خواهند بود.

شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI)

شاخص قیمت مصرف‌کننده تغییرات قیمت همه کالاهای مصرفی را به شما نشان می‌دهد. سپس می‌توانید از این شاخص برای مقایسه با صادرات یک کشور استفاده کنید. قیمت‌های صادراتی می‌توانند به‌ سرعت تغییر کنند، بنابراین باید مراقب آنها باشید. اگر می‌بینید که قیمت یک کالا در حال افزایش است و آن کالا صادرات قابل توجهی برای کشور محسوب می‌شود، به‌احتمال‌زیاد اقتصاد آن کشور به‌طورکلی تقویت می‌شود و ارزش پولش افزایش می‌یابد.

بانک‌های مرکزی

هر ملتی یک بانک مرکزی دارد. این بانک در ایالات متحده، فدرال رزرو است. در اروپا، بانک مرکزی اروپا است یا در ژاپن، بانک ژاپن نام دارد. این نهادها کارهای زیر را انجام می‌دهند:

 • بر سیاست‌های پولی نظارت می‌کنند.
 • اهداف اقتصادی مانند کاهش تورم یا افزایش سطح اشتغال را تعیین می‌کنند.
 • ارز صادر می‌کنند.
 • اعتبارات را تنظیم می‌کنند.
 • ذخایر را مدیریت می‌کنند.
 • بانک دولتی عمل می‌کنند.

بنابراین، وقتی می‌بینید که چین در حال گسترش دامنه معاملات مشتقات فارکس بانک‌ها است، این کارها همه توسط بانک مرکزی چین انجام می‌شود.

میزان نرخ بهره

نرخ بهره می‌تواند تفاوت زیادی در نرخ تبدیل ارز ایجاد کند. نرخ‌های بهره بالاتر نشان‌دهنده خوش‌بینی بانک مرکزی است، زیرا به معنای رشد اقتصادی است. اگر نرخ بهره کاهش یابد، به این معناست که بانک مرکزی تردید بیشتری دارد. معامله‌گران اغلب پیش‌بینی می‌کنند که بانک مرکزی قرار است چه کاری انجام دهد.

اگر اخباری در مورد یک خبر مهم منتشر شود و معامله‌گران فکر کنند که نرخ بهره افزایش می‌یابد، ممکن است شروع به خرید آن ارز کنند تا از افزایش ارزش مرتبط با نرخ‌های بالاتر سود کنند. سپس، اگر انتظارات معامله‌گران برآورده نشود، این موضوع می‌تواند منجر به نوسانات شدید در بازار شود.

اخبار سیاسی

ما اولین کسی نخواهیم بود که به شما می‌گوییم اخبار سیاسی بر اقتصادها تأثیر می‌گذارند! شما می‌توانید برخی از رویدادهای مهم مربوط به اخبار سیاسی مانند انتخابات آینده، یا رأی‌گیری در مورد سیاست‌های اقتصادی یا سایر لوایح مهم را در اخبار یا روزنامه نگاه کنید. اخبار دیگر شما را غافلگیر خواهند کرد، مانند رویدادهای مهم آب‌ و هوایی یا یک بیماری همه‌گیر جهانی!

اقتصادهای ملی نه‌ تنها از شروع همه‌گیری کووید -۱۹ در مارس ۲۰۲۰ بهت‌زده شدند، بلکه اخبار مربوط به توسعه واکسن‌ها، عرضه واکسن‌ها، نوع دلتا و موارد دیگر تحت تأثیر قرارگرفته‌اند. معامله‌گران پس از انتشار اخباری مبنی بر مقاوم بودن نوع احتمالی کووید در برابر واکسن‌ها، به‌سوی ین و فرانک سوئیس هجوم آوردند، زیرا این ارزهای امن اغلب باقدرت بیشتری در برابر آشفتگی‌های سیاسی مقاومت می‌کنند.

محدودیت‌های تحلیل فاندامنتال فارکس

محدودیت‌های تحلیل فاندامنتال فارکس

تحلیل فاندامنتال به شما کمک می‌کند تا بلوک‌های سازنده یک ارز را درک کرده تا پیش‌بینی کنید که قیمت آن ارز به کدام مسیر حرکت خواهد کرد. بااین‌حال، بسیاری از معامله‌گران بیشتر از بازارهای فارکس برای نوسانات کوتاه‌مدت قیمت استفاده می‌کنند. این بدان معناست که اخبار فوری و تحلیل تکنیکال اغلب مفیدتر هستند. پوزیشن‌های بلندمدت در بازار سهام بیشتر از فارکس رایج خواهند بود و تحلیل فاندامنتال برای تصمیم‌گیری در مورد اینکه با پوزیشن‌های بلندمدت خود چه کاری انجام دهید کمی مفیدتر است. بااین‌حال، تحلیل فاندامنتال می‌تواند به شما هشدار دهد که چه زمانی یک ارز با نوسانات کوتاه‌مدت مواجه می‌شود که معمولاً قصد دارید روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

خواندن یک تقویم اقتصادی و ردیابی گزارش‌های آینده به شما کمک می‌کنند تا شرایط بازار را پیش‌بینی کنید و برای سرمایه‌گذاری در بازار پرتلاطم فارکس وارد عمل شوید. به‌علاوه، اگر اصول زیربنایی آنچه باعث می‌شود یک ارز مشخص شود را بدانید، این امکان را دارید سریع‌تر به اخبار واکنش نشان دهید. اگر یک معامله‌گر کوتاه‌مدت فارکس هستید، بسیار مهم است که به تحلیل تکنیکال و برخی از بهترین اندیکاتورها در فارکس تسلط داشته باشید. اما اگر به دنبال عمیق‌تر رفتن و درک مفاهیم پشت الگوهای خود هستید، اینجاست که تحلیل فاندامنتال می‌تواند شما را به سطح بعدی برساند.

تفاوت تحلیل فاندامنتال و تکنیکال

تحلیلگران فاندامنتال به عامل اقتصادی که بر عملکرد یک دارایی تأثیر می‌گذارند می‌نگرند و می‌توانند نشان دهند که آیا دارایی بالاتر یا پایین‌تر از ارزش قیمت واقعی آن معامله می‌شود یا خیر. داده‌های عمومی برای انجام تحلیل از دیدگاه کلان به خرد استفاده می‌شوند. تحلیلگران تکنیکال به نمودارهای قیمت و حجم نگاه می‌کنند تا پیش‌بینی کنند که قیمت‌ها در آینده به کجا خواهند رفت.

هنگام انجام تحلیل تکنیکال معمولاً اصول فاندامنتال نادیده گرفته می‌شود و در عوض، تحقیقات صرفاً بر اساس قیمت و ارزش تاریخی یک دارایی انجام می‌شوند. تحلیل تکنیکال اصول را نادیده می‌گیرد و در عوض بر پیش‌بینی جهت قیمت‌ها از طریق تحلیل داده‌های تاریخی بازار، مانند قیمت و حجم معاملات تمرکز می‌کند. معامله‌گران تکنیکال با سرعت حرکت می‌کنند و معمولاً در پوزیشن‌هایی با بازه زمانی کوتاه‌تری قرار می‌گیرند، جایی که تحلیلگران فاندامنتال به دنبال یافتن پتانسیل بلندمدت هستند.

تفاوت تحلیل فاندامنتال کمی و کیفی

تحلیل فاندامنتال کمی (Quantitative) به تعدادی از موارد ازجمله نسبت‌های مالی، ارزش بازار، سیاست‌های نرخ بهره و سود هر سهم توجه می‌کند. داده‌های کمی توسط دارایی مورد تحقیق شما تعیین می‌شوند. سپس این آمار برای مقایسه با سایر ابزارهای مشابه یا میانگین‌های صنعتی به‌منظور تعیین میزان سودآوری به کار گرفته خواهند شد.

تحلیل فاندامنتال کیفی (Qualitative) شامل بررسی عوامل کیفی مانند کیفیت مدیریت، شناخت برند، مدیران شرکت و فناوری اختصاصی است.این تحقیق به‌ جای عناصری که صرفاً بر اعدادی مانند درآمد یا حاشیه سود یک شرکت تمرکز می‌کنند، بیشتر به استانداردهای کیفیتی مربوط می‌شود. بسیاری از تحلیلگران فاندامنتال معتقدند که هر دو تحلیل کیفی و کمی باید با هم استفاده شوند تا تحلیل عمیق‌تری ارائه دهند.

چه اصول کمی را باید در تحلیل خود در نظر بگیریم؟

در زیر چند فاکتور اساسی وجود دارند که باید هنگام بررسی هر فرصت سرمایه‌گذاری بالقوه از طریق تحلیل کمی در نظر بگیرید:

 • ارزش بازار
 • نسبت قیمت (درآمد هر سهم، نسبت قیمت به درآمد، نسبت رشد قیمت به درآمد و نسبت قیمت به دفتر)
 • نسبت‌های بازده سرمایه‌گذاری (بازده دارایی‌ها، بازده حقوق صاحبان سهام و حاشیه سود)
 • نسبت‌های نقدینگی (نسبت جاری و نسبت سریع)
 • نسبت‌های اهرمی (نسبت بدهی به حقوق صاحبان سهام و نسبت پوشش بهره)
 • نسبت‌های کارایی (گردش دارایی و گردش موجودی)
 • نرخ رشد درآمد شرکت و رقبای آن
 • کیفیت مدیریت ازجمله دارایی‌های خودی و عملکرد گذشته در پوزیشن‌های مشابه
 • صورت‌های مالی (صورت سود و زیان، ترازنامه و صورت جریان وجوه نقد)
 • تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت مصرف‌کننده، سیاست‌های نرخ بهره، نرخ بیکاری و تورم

چه اصول کیفی را باید در تحلیل خود در نظر بگیریم؟

در فهرست زیر ما عناصری از اصول کیفی را داریم که باید هنگام انجام این نوع تحلیل در نظر بگیرید:

 • مدیریت شرکت
 • حاکمیت شرکتی
 • مدل تجاری
 • مزیت رقابتی و شناخت برند
 • صنعت دارایی (مقررات، سهم بازار، پایگاه مشتری، رقابت)
 • رقبا (رقبا چه کار می‌کنند؟ استراتژی آنها چیست؟ و سؤالات بیشتر)

بسیاری از معامله‌گران هر دو نوع تحلیل را هنگام استفاده از فاندامنتال انجام می‌دهند، بنابراین نه کیفی و نه کمی بهتر از دیگری نیست.

تفاوت تحلیل فاندامنتال از بالا به پایین با از پایین به بالا

یافتن ارزش ذاتی یک جفت ارز یکی از مهم‌ترین عناصر هنگام انجام تحلیل فاندامنتال است. معامله‌گران از تحلیل فاندامنتال برای تعیین اینکه آیا جفت ارز بیش از حد ارزش یا کمتر ارزش‌گذاری شده است، استفاده خواهند کرد. معامله‌گر پس از تعیین ارزش می‌تواند فرصت‌های سرمایه‌گذاری را در صنعت پیدا کند. به هر روی، تحلیل فاندامنتال به دو مکتب مختلف تقسیم می‌شود که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم:

تحلیل فاندامنتال از بالا به پایین

تحلیل فاندامنتال از بالا به پایین از بازار به‌ عنوان یک کل استفاده می‌کند و به چگونگی تغییر آن برای دستیابی به تعادل با عوامل فاندامنتال نگاه می‌کند. ازآنجایی‌که رویکرد از بالا به پایین به‌کل بازار نگاه می‌کند، برای سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت فارکس که قصد دارند از نوسانات بازار سود کسب کنند، مفیدتر خواهد بود.

تحلیل فاندامنتال از پایین به بالا

تحلیل فاندامنتال پایین به بالا از شرکت‌های منفرد شروع می‌شود که قبل از اینکه برای یک نمای کلی با هم ترکیب شوند، به طور مستقل تحلیل می‌شوند. سرمایه‌گذاران پایین به بالا معمولاً به دنبال مناطقی برای سرمایه‌گذاری در یک دوره زمانی طولانی‌تر هستند، زیرا از طریق تحقیقات خود ارز قوی را پیدا می‌کنند که معتقدند عملکرد خوبی خواهد داشت. هنگامی‌که از رویکرد تحلیل مالی پایین به بالا برای بررسی اطلاعات موجود استفاده می‌شود، ارزش ذاتی دارایی را می‌توان کشف کرد.

مزایای تحلیل فاندامنتال در فارکس معایب تحلیل فاندامنتال در فارکس
استفاده از تحلیل فاندامنتال روشی ارجح برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است. در تحلیل تکنیکال، سیگنال‌هایی وجود دارند که زمان خرید و فروش را نشان می‌دهند.
تحلیل بنیادی می‌تواند ابزار سرمایه‌گذاری سودآوری باشد که برای پیش‌بینی بهترین سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. تحلیل فاندامنتال بیشتر برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کاربرد دارد.
انتظارات سود و درآمد به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بهترین شرکت‌ها را انتخاب کنند. معامله‌گران باید دقت لازم را انجام دهند و باید درک کاملی از اقتصاد و صنعت و رقبای درون صنعتی که در حال تحقیق هستند داشته باشند

مزایای تحلیل فاندامنتال

مزایای تحلیل فاندامنتال

تحلیل بنیادی به یکی از محبوب‌ترین روش‌ها برای تصمیم‌گیری جهت سرمایه‌گذاری در بازار فارکس تبدیل‌شده است. برخی افراد می‌گویند که تحلیل فاندامنتال تصویر دقیق‌تری ازآنچه در بازار می‌گذرد ارائه می‌دهد و سیگنال‌های واضح‌تری برای فرصت‌های معاملاتی ارائه می‌کند، اما دلایل دیگری نیز وجود دارند که تحلیل فاندامنتال را برای سرمایه‌گذاران جذاب خواهد کرد:

 • استفاده از تحلیل فاندامنتال روشی ارجح برای سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت است، زیرا مبتنی بر تحقیق در روندهای بلندمدت خواهد بود.
 • تحلیل بنیادی می‌تواند ابزار سرمایه‌گذاری سودآوری باشد که برای پیش‌بینی بهترین سرمایه‌گذاری استفاده می‌شود. این پیش‌بینی‌ها خیلی زودتر از زمانی انجام می‌شوند که معامله‌گر باید در مورد هر سرمایه‌گذاری تصمیم بگیرد.
 • هرچه منبع خبری رسمی‌تر و محبوب‌تر باشد، بر ارزش دارایی تأثیر می‌گذارد.
 • انتظارات سود و درآمد می‌تواند اطلاعاتی را در مورد پتانسیل رشد یک شرکت ارائه دهد. این امر به نوبه خود به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بهترین شرکت‌ها را انتخاب کنند و از هر شرکتی که ممکن است مستعد کمبود باشد، اجتناب کنند.

معایب تحلیل فاندامنتال

معایب تحلیل فاندامنتال این است که تصمیم‌گیری در آن شاید طول بکشد، زیرا اگر می‌خواهید آخرین اطلاعات یک دارایی را بدانید، به زمان و منابع زیادی نیاز خواهید داشت. یکی دیگر از معایب این است که تحلیل بنیادی تحقیقات همیشه چگونگی تأثیر احساسات بازار بر قیمت‌ها را در نظر نمی‌گیرند و این بدان معناست که فرصت‌های سود ازدست‌رفته‌اند. برخی از معایب این روش عبارت‌اند از:

 • کاوش عمیق در گزارش‌های مالی، ترازنامه‌ها و جریان‌های نقدی بسیار مهم است، اما می‌تواند برای سرمایه‌گذاران کاری دشوار باشد. این اسناد همچنین می‌توانند جعل شوند که شاید با باز شدن یک معامله بد توسط یک معامله‌گر تمام شود.
 • هنگام انجام تحلیل تکنیکال، سیگنال‌هایی وجود دارند که زمان خرید و فروش را نشان می‌دهند، اما عوامل بنیادی این سیگنال‌ها را نشان نمی‌دهند.
 • تحلیل فاندامنتال یک رویکرد عمیق برای ارزیابی روند قیمت ارز است. این تکنیک بیشتر برای سرمایه‌گذاری بلندمدت کاربرد دارد، بنابراین بسیاری از استراتژی‌های معاملاتی کوتاه‌مدت و اهداف تجاری نمی‌توانند بر این روش تحلیل تکیه کنند.
 • معامله‌گران باید دقت لازم را انجام دهند و باید درک کاملی از اقتصاد و صنعت و رقبای درون صنعتی که در حال تحقیق هستند داشته باشند. این فرآیند می‌تواند زمان‌بر باشد و وقتی بازارها به‌سرعت واکنش نشان می‌دهند، اطلاعات به‌دست‌آمده ممکن است فایده‌ای نداشته باشند.

آموزش انجام تحلیل فاندامنتال

اولین گام برای انجام تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس، انتخاب جفت ارزی است که می‌خواهید آنالیز کنید. بیشتر داده‌های بنیادی که نیاز دارید توسط سازمان‌های دولتی ارائه می‌شوند و در بیشتر موارد، می‌توانید به‌راحتی به آنها دسترسی داشته باشید یا از طریق یک تقویم اقتصادی آنها را پیدا کنید.

برخی از داده‌های مهم فاندامنتال که معمولاً توسط معامله‌گران استفاده می‌شود، شامل داده‌های تراز تجاری، عوامل اقتصاد خرد، داده‌های تولید ناخالص داخلی، گزارش‌های سالانه، رفاه اقتصادی فعلی و داده‌های اشتغال هستند. هدف نهایی تحلیل فاندامنتال، تعیین وضعیت فعلی اقتصاد یک کشور و ارزیابی چشم‌انداز اقتصادی آتی آن است. برخی از سؤالات کلیدی که هنگام انجام تحلیل فاندامنتال باید در نظر گرفته شوند عبارت‌اند از:

۱- آیا اقتصاد کشور در حال رشد است؟

بررسی رشد تولید ناخالص داخلی یک کشور در چهارفصل گذشته به شما این امکان را می‌دهد که ببینید آیا الگویی از رشد یا انقباض مداوم وجود دارد یا خیر. گسترش مداوم تولید ناخالص داخلی یک کشور نشانگر این است که اقتصاد آن کشور خوب عمل می‌کند درحالی‌که کاهش رشد تولید ناخالص داخلی نشانه‌ای از عملکرد ضعیف اقتصاد است.

۲- نرخ سود بانک مرکزی چقدر است؟

بسته به اینکه کشوری به‌عنوان توسعه‌یافته یا درحال‌توسعه طبقه‌بندی می‌شود، نرخ بهره بانک مرکزی به‌طورکلی متفاوت خواهد بود. به‌عنوان‌مثال، از زمان رکود اقتصادی جهانی در سال ۲۰۰۸، اکثر کشورهای توسعه‌یافته نرخ بهره بسیار پایینی داشته‌اند، درحالی‌که کشورهای درحال‌توسعه تا حد زیادی سطح نرخ بهره بسیار بالایی را حفظ کرده‌اند. سطح نرخ بهره معمولاً نشانگر اعتماد بانک مرکزی به اقتصاد یک کشور است. اگر نرخ‌ها در حال افزایش بوده‌اند، خبرهای خوبی برای اقتصاد وجود دارد. اگر آنها در حال کاهش باشند، برعکسش صادق است.

۳- آیا سطح تورم در حال افزایش است؟

سطح تورم یک کشور می‌تواند یک شاخص قوی از قدرت خرید شهروندان آن باشد که نشان‌دهنده قوی یا ضعیف بودن پوزیشن اقتصادی کشور است. شهروندان باقدرت خرید بالا معمولاً بهتر از شهروندان باقدرت خرید پایین عمل می‌کنند. یک معیار خوب برای تورم، داده‌های شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) است.

۴- آیا کشور ازنظر سیاسی ثبات دارد؟

ثبات سیاسی یک کشور را می‌توان از فضای سیاسی کنونی آن و همچنین آخرین انتخابات کشور ارزیابی کرد. کشورهای درحال‌توسعه با انتخابات مسالمت‌آمیز معمولاً در مقایسه با کشورهایی که انتخابات در آنها با تقلب همراه است، ازنظر سیاسی باثبات‌تر هستند. کشورهای توسعه‌یافته با روندهای سیاسی باثبات و قوه قضاییه قوی ازنظر سیاسی باثبات تلقی می‌شوند.

۵- وضعیت اشتغال کشور چگونه است؟

نرخ بیکاری فعلی کشور در مقایسه با داده‌های گذشته چقدر است و آیا رشد درآمد در میان جمعیت شاغل آن وجود دارد؟ کشورهایی که نرخ بیکاری پایین و رشد درآمد قابل توجهی دارند، معمولاً در مقایسه با کشورهایی که نرخ بیکاری بالا و درآمد راکد دارند، اقتصاد بهتری خواهند داشت. داده‌های اشتغال و بیکاری به تحلیل فاندامنتال بسیار مرتبط است.

آیا تحلیل فاندامنتال همیشه جواب می‌دهد؟

خیر، تحلیل فاندامنتال همیشه کاربردی نیست. پیش‌بینی واکنش بازار در هر شرایطی می‌تواند دشوار باشد و این روش تحلیلی راهی تضمینی برای کسب درآمد با هیچ استراتژی معاملاتی نیست. تکنیک‌های تحلیل فاندامنتال درحالی‌که اطلاعات عمیقی را از بازار ارائه می‌دهند، تنها عامل تعیین‌کننده نیستند! مطمئن شوید که یک برنامه معاملاتی قوی دارید و تکنیک‌های مدیریت ریسک مناسب را تمرین می‌کنید.

چگونه از تحلیل فاندامنتال در فارکس استفاده کنیم؟

استفاده از تحلیل فاندامنتال در فارکس

تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس شامل تحلیل سه حوزه ازجمله رویدادهای اقتصادی (مانند انتخابات یا تغییر قانون)، رویدادهای ژئوپلیتیکی (مانند ساخت دیوار مرزی یا نحوه تأثیر خشک‌سالی بر جمعیت) و عوامل اجتماعی (مانند مطالبات اتحادیه کارگران) هستند. هر سه عامل نقش مهمی در عملکرد ارز یک کشور در مقایسه با همتایان خود دارند. با انجام تحقیقات در این سه حوزه، می‌توان اطلاعاتی را یافت که می‌تواند به سرمایه‌گذار کمک کند تا در مورد معاملاتی که ممکن است بخواهد باز یا بسته شود، تصمیم بگیرد.

تعداد زیادی از عوامل وجود دارند که بر عملکرد هر واحد پول تأثیر می‌گذارند و بر قدرت یا ضعف واحد پول یک کشور در برابر ارز دیگر مؤثر هستند. برخی از عوامل اساسی اصلی در قیمت جفت ارزها عبارت‌اند از:

 • نرخ رشد تولید ناخالص داخلی
 • تصمیمات سیاست پولی بانک‌های مرکزی
 • سیاست‌های مالی اعمال‌شده توسط دولت‌ها
 • اظهارات سیاسی رهبران
 • آمار اشتغال و درآمد
 • اعلام نرخ بهره
 • تعرفه‌ها و تحریم‌های تجاری

چگونه از تحلیل فاندامنتال روی کالاها استفاده کنیم؟

تحلیل فاندامنتال برای پیش‌بینی اینکه عرضه و تقاضا چگونه بر قیمت کالاهای خاص تأثیر می‌گذارد استفاده می‌شود. این امر می‌تواند ارزش ذاتی یک دارایی کالایی را تعیین کند و چشم‌اندازی از ارزش آتی آن ارائه دهد. ارزیابی عناصر کیفی در بازار کالا بسیار سخت‌تر و پیچیده‌تر از معیارهای کمی است.

عوامل زیادی وجود دارند که می‌توانند بر عرضه و تقاضای کالاها تأثیر بگذارند که شامل آب‌وهوا، مقررات صنعتی، قراردادهای تجاری و جنگ‌های اقتصادی هستند. گزارش‌هایی در بازار کالا وجود دارند که داده‌های کمی مانند تعهدات بازرگانان و برآوردهای عرضه و تقاضای جهانی کشاورزی را ارائه می‌دهند. معامله‌گران می‌توانند از این گزارش‌ها برای درک اصول بازار و فرضیاتی در مورد ارزش آتی کالا استفاده کنند.

چگونه از تحلیل فاندامنتال بر روی شاخص‌ها استفاده کنیم؟

درحالی‌که تحلیل بنیادی اطلاعاتی را در مورد بازارها و قیمت سهام ارائه می‌دهد، اما پاسخی کامل برای همه نیازها نیست. تحلیلگران فاندامنتال از داده‌های اقتصاد کلان و شرایط فردی برای برخی از سهام که در یک شاخص بازار سهام نگهداری می‌شوند، استفاده می‌کنند. متغیرهای زیادی وجود دارند که برای تعیین ارزش یک شاخص باید در نظر گرفته شوند که اغلب شامل عوامل اقتصادی، قیمت سهام در یک شاخص و سایر عوامل کلان اقتصادی هستند.

نمونه ای از تحلیل فاندامنتال در فارکس

نمونه‌های معرف تحلیل فاندامنتال، بررسی اطلاعات و شاخص‌های اقتصادی کشورها است. مثلاً می‌توان به نرخ بیکاری، رشد اقتصادی، تورم، و معاملات بین‌المللی اشاره کرد.  یک مثال معروف آن، تحلیل تاثیر اطلاعات اشتغال آمریکا است. هر ماه، گزارش نیروی کار آمریکا  منتشر می‌شود که تعداد شغل‌های جدید ایجاد شده در بخش غیرکشاورزی آمریکا را نشان می‌دهد. این گزارش به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخص‌های اشتغال در ایالات متحده معتبر است. اعداد بالاتر از پیش‌بینی نشان‌دهنده رشد اقتصادی مثبت و تقویت دلار آمریکا می‌باشد، در حالی که اعداد پایین‌تر از پیش‌بینی ممکن است بر تضعیف دلار تاثیر بگذارد. همچین رویدادها و اطلاعات دیگری مانند تصمیمات بانک مرکزی‌ها، مذاکرات تجاری بین کشورها و حوادث جهانی نیز می‌تواند تحلیل فاندامنتال در بازار فارکس را تحت تاثیر قرار دهد.

نکات مهم در تحلیل فاندامنتال فارکس

ابزارهای مفید تحلیل بنیادی فارکس

ما عوامل بسیاری را که در ارزش نسبی یک ارز نقش دارند، بررسی کردیم. اما چگونه شروع کنیم؟ ابتدا مطمئن شوید که یکی از برترین کارگزاران برای معاملات فارکس را دارید که به طور خودکار بسیاری از ابزارهای موردنیاز شما را تنظیم می‌کند. همیشه ایده خوبی است که پلتفرم بروکر خود را بررسی کنید و ببینید چه نوع به‌روزرسانی‌ها، تقویم‌ها و اخباری را به‌عنوان بخشی از خدمات معمولی فارکس یا شاید تحت برنامه تحلیل فاندامنتال خود ارائه می‌دهند. به طور خاص، توصیه‌های زیر می‌توانند شما را در ردیابی شاخص‌های اقتصادی و تصمیم‌گیری آگاهانه‌تر معاملاتی کمک کنند:

۱- از تقویم اقتصادی استفاده کنید

نگه‌داشتن یک تقویم اقتصادی روی دسکتاپ می‌تواند به شما کمک کند تا از گزارش‌ها و شاخص‌های آینده مطلع شوید. شما می‌خواهید از قبل بدانید که چه زمانی این گزارش‌ها منتشر می‌شوند، زیرا قبلاً در مورد اینکه چگونه پیش‌بینی این گزارش‌ها می‌تواند باعث نوسانات در بازار شود، بحث کرده‌ایم. تقویم‌های اقتصادی زیادی از وب‌سایت‌های مختلف موجود هستند. شما می‌توانید از موتور جستجوی خود برای یافتن تقویم اقتصادی استفاده کنید که اطلاعاتی را که بیشتر از همه در مورد کشورهایی که مشتاق ردیابی آنها هستید، به شما منتقل می‌کند.

۲- بازار را تماشا کنید

شاخص‌های مختلف به طور متفاوتی به بازار می‌آیند. هنگامی‌که دلار تضعیف می‌شود، بسیاری از معامله‌گران تورم را برای نشانه‌ای مبنی بر اینکه ممکن است اوضاع تغییر کند، در نظر می‌گیرند. معامله‌گران با پیش‌بینی اعلامیه خبری تصمیم‌گیری می‌کنند و ارزش آن را دارد که ببینیم آیا این اعلامیه واقعاً همان‌طور که معامله‌گران فکر می‌کردند پیش می‌رود یا خیر و اگر این‌طور نباشد چه اتفاقی میفتد. حجم معاملات قبل و بعد از یک اعلامیه خبری بزرگ چگونه تحت تأثیر قرار می‌گیرد؟ منابع خبری در چه زمان‌هایی بیشتر به چه شاخص‌هایی علاقه دارند؟ همان‌طور که تجربه بیشتری به دست می‌آورید، اطلاعات خود را در مورد این موضوعات افزایش می‌دهید.

۳- دست‌به‌کار شوید

عوامل زیادی وجود دارند که بر ارزش پول تأثیر می‌گذارند و کشورهای زیادی نیز هستند که شاید بخواهید اقتصاد آنها را در سطح عمیق‌تری درک کنید. اولویت‌ها را برای آنچه برایتان جالب‌ترین و مرتبط‌تر با استراتژی‌های معاملاتی‌تان است تعیین کنید. ممکن است تصمیم بگیرید که ابتدا فقط روی ارزهای کالایی یا ارزهای عجیب‌وغریب تمرکز کنید. هر آنچه را که انتخاب می‌کنید، مطمئن شوید که اهداف معقولی برای خود تعیین کرده‌اید و سپس تصمیمات متعادلی در مورد نحوه گنجاندن یافته‌های خود در استراتژی معاملاتی‌تان بگیرید.

اخبار تحلیل فاندامنتال در فارکس

برای دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های فاندامنتال در بازار فارکس، می‌توانید از منابع معتبر و معروفی که در زمینه اقتصاد و بازارهای مالی فعالیت می‌کنند، استفاده کنید. در زیر چند منبع معتبر برای دنبال کردن اخبار و تحلیل‌های فاندامنتال در فارکس آورده شده‌اند:

با دنبال کردن منابع معتبر از رویدادها و اطلاعات اقتصادی مختلف آگاهی داشته باشید و تحلیل‌های مرتبط با بازار فارکس را بررسی کنید تا تصمیمات بهتری در معاملات خود بگیرید.

ابزارهای مفید تحلیل بنیادی فارکس

ابزارهای مفید تحلیل بنیادی فارکس

 

هدف یک معامله‌گر فارکس کسب سود است. برای انجام این کار، فرد باید تصمیمات معاملاتی عاقلانه‌ای اتخاذ کند تا خطر ضرر را کاهش دهد. برای تحلیل فاندامنتال، معامله‌گران یک ارز را بر اساس ارزش ذاتی آن ارزیابی می‌کنند. برای داشتن تحلیل قوی باید از ابزارهای مفید به شرح زیر استفاده کرد:

۱- شاخص‌های اقتصادی

شاخص‌های اقتصادی گزارش‌هایی هستند که عملکرد اقتصادی یک کشور را دنبال می‌کنند. این شاخص‌ها توسط دولت‌ها یا سازمان‌های خصوصی ارائه می‌شوند و در زمان‌های برنامه‌ریزی‌شده منتشر می‌شوند. آنها اغلب نشانه خوبی از بهبود یا کاهش سلامت اقتصاد یک کشور هستند. برخی از شاخص‌های مهمی که باید مراقب آنها بود شامل تولید ناخالص داخلی (GDP)، نرخ بیکاری، نرخ بهره و حقوق و دستمزد غیر کشاورزی (NFP) هستند. این شاخص‌ها معمولاً در وب‌سایت‌های رسمی دولتی هر کشور قرار دارند.

۲- تقویم اقتصادی

تقویم اقتصادی تاریخ انتشار یا رویدادهای مهم را شرح می‌دهد. اینها می‌توانند بر حرکت قیمت اوراق بهادار یا بازارها به‌طورکلی تأثیر بگذارند. تقویم‌های اقتصادی شامل شاخص‌های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی (GDP) و شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) هستند. مطالبات بیکاری، گزارش‌های شروع مسکن جدید یا گزارش‌های بانک‌های مرکزی از دیگر مواردی است که باید به آنها توجه کرد.

معامله‌گران برای کسب فرصت‌های معاملاتی به تقویم اقتصادی تکیه می‌کنند. آنها از تقویم برای برنامه‌ریزی معاملات و تخصیص مجدد پرتفوی خود بهره می‌برند. بسیاری از این تقویم‌ها به‌صورت رایگان در وب‌سایت‌های مرتبط با امور مالی و اقتصادی در دسترس هستند.

۳- پورتال خبری فارکس

یکی دیگر از ابزارهای مهم تحلیل فاندامنتال، اخبار مربوط به اقتصاد جهانی است. اخبار اقتصادی تأثیر زیادی بر بسیاری از تحرکات کوتاه‌مدت در بازار دارد. این اخبار از طریق تلویزیون، رادیو، پورتال‌های خبری آنلاین و پادکست‌ها در دسترس هستند. در شرایط ایدئال، اخبار اقتصادی باید در بستر معاملاتی شما ارائه شود. معامله‌گرانی که از خبرها استفاده می‌کنند، همچنین به تحقیقات مربوط به سرمایه‌گذاری درزمینهٔ استراتژی‌های تکنیکال دسترسی دارند.برای اطلاع از اخبار مربوط به اقتصاد جهانی این سایت را دنبال کنید.

۴- ابزارها و راه‌حل‌های تحلیل بنیادی اختصاصی

بسیاری از شرکت‌ها راه‌حل‌هایی برای رتبه‌بندی تأثیر بالقوه شاخص‌های اقتصادی دارند. برخی حتی تأثیر اخبار را بر یک جفت معاملاتی خاص ارزیابی می‌کنند. هنگام انجام معاملات خود نباید تنها به این راه‌حل‌ها اعتماد کنید. به‌عنوان یک معامله‌گر فارکس، باید روی تقویم اقتصادی، گزارش‌ها، پورتال‌های خبری و یک استراتژی معاملاتی مناسب تمرکز کنید. اینها روش‌های قابل‌اعتماد و اثبات‌شده‌ای هستند که به شما امکان می‌دهند مهارت‌های تحلیلی خود را به‌عنوان یک معامله‌گر تقویت و بهبود بخشید.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

سرمایه‌گذاران فاندامنتال دامنه وسیع‌تری دارند. این تکنیک به بررسی اقتصاد کلی، سیاست و نرخ بهره بر قیمت یا ارزش دارایی تمرکز دارد. به طور خلاصه، تحلیل بنیادی یک رویکرد مؤثر برای مطالعه بازار فارکس است. رفتار قیمت تحت تأثیر عوامل مختلف و رویدادهای پیش‌بینی‌نشده است که می‌تواند بر اقتصاد جهانی تأثیر بگذارد. به یاد داشته باشید، تحلیل فاندامنتال اطلاعات بسیاری ارائه می‌دهد، اما یک فرآیند پیچیده است. تحلیل بنیادی به شما این امکان را می‌دهد که دیدگاه جامع‌تری از ارزش پول داشته باشید و درک کنید که قیمت ارز چگونه در بلندمدت تغییر می‌کند.

 

 

سؤالات متداول

بهترین تحلیل فاندامنتال در فارکس چیست؟

برای یک معامله‌گر فارکس، نرخ بهره بهترین شاخص فاندامنتال است، زیرا افزایش نرخ بهره معمولاً یک ارز را مجبور به افزایش قیمت می‌کند، زیرا عرضه کاهش می‌یابد. برعکس، زمانی که نرخ بهره کاهش می‌یابد، نرخ استقراض افزایش پیدا می‌کند و ارزش پول کم می‌شود.

آیا معامله‌گران روزانه از تحلیل فاندامنتال استفاده می‌کنند؟

معامله‌گران روزانه هنگام برنامه‌ریزی استراتژی‌های معاملاتی خود از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، معامله‌گران روزانه که به نوسانات متکی هستند، تمایل دارند از داده‌های بنیادی برای پیش‌بینی زمانی که حرکات بالاتر خواهد بود استفاده کنند. بدین دلیل است که وقتی اعداد مهم منتشر می‌شوند، بازار معمولاً نوسانات بیشتری دارد.

چرا تحلیل بنیادی دشوار است؟

تحلیل فاندامنتال می‌تواند کار سختی و بیش از حد پیچیده باشد. با توجه به محدودیت‌های زمان و دشواری، ممکن است رسیدن به یک مزیت در بازار دشوار باشد. در کوتاه‌مدت، بازارها همیشه در یک‌جهت حرکت نمی‌کنند، به این معنا که اغلب حرکت کوتاه‌مدت بر اصول فاندامنتال غلبه می‌کند.

2 thoughts on “تحلیل فاندامنتال فارکس | آموزش “تحلیل بنیادی” در ۵ مرحله

 1. سلام وقتتون بخیر من تفاوت های زیادی از تحلیل فاندامنتال و تکنیکال خودم اما میخوام بدونم مهم ترین تفاوت بین تحلیل تکنیکال و فاندامنتال چیه ؟

  1. سلام دوست عزیز
   تفاوت مهمی که باید به آن اشاره کرد این است که معامله‌گران تکنیکال با سرعت حرکت می‌کنند و معمولاً در پوزیشن‌هایی با بازه زمانی کوتاه‌تری قرار می‌گیرند، جایی که تحلیلگران فاندامنتال به دنبال یافتن پتانسیل بلندمدت هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *