مقیاس گذاری در فارکس چیست | مزایا + معایب مهم مقایس فارکس

مقیاس گذاری در فارکس
زمان مطالعه: 7 دقیقه

مقیاس گذاری در فارکس روشی برای مدیریت پول است که به شما امکان می‌دهد زیان‌های احتمالی را محدود کنید و سود بالقوه را به حداکثر برسانید. مقیاس گذاری به معنای افزایش یا کاهش تدریجی ارزش پوزیشن شما در حین معامله است. البته مقیاس گذاری در معاملات به مدیریت پول، نظم و انضباط و استدلال صحیح نیاز دارد، در غیر این صورت، می‌تواند زیان‌آور باشد. در مقاله دیگری از فانددمکس در مورد مقیاس گذاری در فارکس چیست و مزایا و معایب آن اشاره می‌کنیم.

مقیاس گذاری در فارکس چیست؟

مقیاس گذاری (Scaling) در معاملات فارکس تکنیکی است که توسط معامله‌گران برای مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن سود بالقوه خود استفاده می‌شود. این استراتژی شامل تقسیم پوزیشن یک معامله‌گر به چندین معامله کوچک‌تر است که در سطوح مختلف در بازار اجرا می‌شوند. این تکنیک توسط معامله‌گران برای کاهش قرار گرفتن در معرض ریسک و درعین‌حال امکان استفاده از حرکات بازار برای سوددهی به کار گرفته می‌شود. به عبارتی، مقیاس گذاری انعطاف‌پذیری بیشتری را از نظر دستیابی به بهینه‌ترین میانگین قیمت برای پوزیشن‌ها فراهم می‌کند.

برای درک بهتر مقیاس گذاری در فارکس بگذارید یک مثال بیاوریم:

«یک معامله‌گر ممکن است تصمیم بگیرد که یک پوزیشن خرید برای EUR/USD با قیمت 1.1000 با اندازه کل پوزیشن 1 لات وارد کند. بااین‌حال، معامله‌گر ممکن است به‌جای وارد کردن یک‌باره کل پوزیشن، تصمیم بگیرد که در چهار معامله کوچک‌تر 0.25 لات در سطوح 1.1000، 1.1050، 1.1100 و 1.1150 وارد پوزیشن شود.»

مزایای مقیاس گذاری در فارکس

مزایای مقیاس گذاری معایب مقیاس گذاری

مقیاس گذاری باعث کاهش میانگین قیمت ورودی برای سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌شود که میانگین هزینه دلاری را هدف قرار داده‌اند

یکی از چالش‌های مقیاس گذاری در فارکس این است که می‌تواند زمان‌بر باشد
یکی دیگر از مزایای مقیاس گذاری در فارکس این است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد از حرکات بازار استفاده کنند برای کسانی که از مقیاس گذاری برای افزودن به پوزیشن‌های برنده استفاده می‌کنند، این خطر وجود دارد که بازار بلافاصله پس از ورود به معاملات بیشتر معکوس شود که می‌تواند به یک پوزیشن باخت کلی منجر شود.

معامله‌گران با تقسیم پوزیشن خود به معاملات کوچک‌تر، می‌توانند ریسک خود را کاهش دهند،

دلیل اصلی استفاده معامله‌گران از مقیاس گذاری در فارکس، مدیریت ریسک است. معامله‌گران با تقسیم پوزیشن خود به معاملات کوچک‌تر، می‌توانند ریسک خود را کاهش دهند، زیرا اگر بازار در برابر یکی از معاملات کوچک‌تر حرکت کند، معامله‌گر تنها کسری از پوزیشن کل خود را از دست می‌دهد. این کار می‌تواند به جلوگیری از ضررهای بزرگ و محافظت از حساب معاملاتی معامله‌گر کمک کند.

مقیاس گذاری باعث کاهش میانگین قیمت ورودی برای سرمایه‌گذاران بلندمدت می‌شود که میانگین هزینه دلاری را هدف قرار داده‌اند. این استراتژی از لغزش‌های بزرگ و پیشروی زیان‌بار معامله‌گران نهادی جلوگیری می‌کند. برای معامله‌گران کوتاه‌مدت که از مقیاس گذاری برای افزودن به پوزیشن‌های برنده استفاده می‌کنند، این تکنیک آنها را قادر می‌سازد در ابتدا ریسک کمی داشته باشند و سود خود را افزایش دهند. این معامله‌گران پوزیشن خود را با اندازه‌های کوچک‌تر شروع می‌کنند و فقط زمانی به معامله اضافه می‌کنند که در پوزیشن برنده باشند.

یکی دیگر از مزایای مقیاس گذاری در فارکس این است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد از حرکات بازار استفاده کنند. معامله‌گران با ورود به معاملات متعدد در سطوح مختلف، قادر به کسب سود در سطوح مختلف در بازار هستند. این کار می‌تواند در به حداکثر رساندن سود بالقوه و افزایش سود کلی آنها کمک کند. معامله‌گران برای استفاده مؤثر از مقیاس گذاری در فارکس باید درک خوبی از بازار و جفت ارزهایی که معامله می‌کنند داشته باشند.
(اگر اظلاعت کافی از جفت ارزهای در بازار فارکس ندارید، پشینهاد ما مقاله جفت ارز سایت فانددمکس است.)

معایب مقیاس گذاری در فارکس

مزایای نوسان گیری

یکی از چالش‌های مقیاس گذاری در فارکس این است که می‌تواند زمان‌بر باشد. معامله‌گران باید معاملات خود را از نزدیک زیر نظر داشته باشند و پوزیشن خود را با حرکت بازار تنظیم کنند. این کار به زمان و تلاش زیادی نیاز دارد و می‌تواند برای معامله‌گرانی که نمی‌توانند زمان کافی را به معاملات خود اختصاص دهند چالش‌برانگیز باشد.

معامله‌گران به‌ منظور غلبه بر این چالش می‌توانند از سیستم‌های معاملاتی خودکار که برای مدیریت معاملات خود برای آنها طراحی‌شده‌اند، استفاده کنند. این سیستم‌ها از الگوریتم‌های پیشرفته برای شناسایی سطوح مهم در بازار و اجرای خودکار معاملات استفاده می‌کنند. این مهم می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا در زمان خود صرفه‌جویی کنند و بر جنبه‌های دیگر معاملات خود تمرکز کنند.

برای کسانی که از مقیاس گذاری برای کاهش میانگین قیمت ورودی استفاده می‌کنند، این خطر وجود دارد که قبل از چرخش و شتاب بازار، تمام پوزیشن خود را وارد نکنند و درنتیجه معامله‌گر را با اندازه پوزیشن پایین‌تر از بهینه باقی بگذارند. برای کسانی که از این تکنیک برای افزودن به پوزیشن‌های برنده استفاده می‌کنند، این خطر وجود دارد که بازار بلافاصله پس از ورود به معاملات بیشتر معکوس شود که می‌تواند به یک پوزیشن باخت کلی منجر شود.

انواع مقیاس گذاری در فارکس

دو نوع مقیاس گذاری وجود دارند که شامل Scaling in و Scaling out هستند. هر دو تکنیک مزایای و معایب مخصوص به خود را دارند که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

مقیاس گذاری Scaling in
انواع مقیاس گذاری در فارکس

مقیاس گذاری Scaling in به معنای باز کردن یک پوزیشن تنها با کسری از سرمایه‌ای است که در ابتدا قصد داشتید با آن متعهد شوید و سپس اگر سطوح قیمت به نفع شما حرکت کرد، پوزیشن‌های بیشتری را وارد کنید. مقیاس گذاری Scaling in فقط یک گزینه است، اگر نمی‌خواهید از آن استفاده نکنید، اما چندین مزیت قابل‌توجه دارد که استفاده از آن را مفید می‌کند. ابتدا ریسک کل معامله خود را کاهش می‌دهید. با افزایش مقیاس در هنگام ورود به پوزیشن خرید، تنها با کسری از سرمایه خود معامله می‌کنید.

به‌جای طولانی شدن با یک لات استاندارد، می‌توانید با متعهد کردن خود با یک‌ پنجم آن یا دو لات کوچک، وارد پوزیشن شوید. اگر با انجام این کار در ابتدا قیمت بر ضد شما باشد، خطر از دست دادن پول بسیار کمتر خواهد بود. اگر معامله در جهت دلخواه حرکت کرد، می‌توانید پس از پایان Pullback، مثلاً چهار مینی لات دیگر را به پوزیشن اضافه کنید که مقدار کل را به شش مینی لات می‌رساند. اگر معامله همچنان خوب پیش می‌رود، می‌توانید چهار مینی لات آخر را پس از Pullback بعدی اضافه کنید، بنابراین به هدف اولیه خود یعنی سرمایه‌گذاری یک لات استاندارد در پوزیشن برسید. ناگفته نماند، لات استاندارد در فارکس برابر با خریداری 100 هزار واحد از یک ارز است. (برای آشنایی بیشتر با اصطلاح Pullback اینجا کلیک کنید )

اگر با لات استاندارد وارد می‌شوید، سود کمتری خواهید داشت، اما همچنین به این معناست که اگر قیمت‌ها علیه شما تغییر می‌کردند، ضرر کمتری خواهید داشت. اگر معامله پس از ورود به لات استاندارد به سود شما ادامه داد، می‌توانید پس از کسب سود، وجوه بیشتری نسبت به آنچه در ابتدا در نظر گرفته‌شده بود، به پوزیشن اضافه کنید. اما این حرکت باید با بالا بردن استاپ حفاظتی خود تا نقطه ورود اولیه انجام شود و بدین ترتیب خطر ضرر از بازار حذف شود.

مقیاس گذاری Scaling in به شما امکان می‌دهد بهترین نقطه ورود را برای معامله خود انتخاب کنید. این احتمال وجود دارد که تحلیل شما از وضعیت فعلی بازار درست باشد، اما مناسب‌ترین سطح را برای ورود به یک پوزیشن انتخاب نکرده‌اید. مقیاس گذاری Scaling in به شما زمان بیشتری برای ارزیابی پوزیشن می‌دهد. اغلب اوقات شما 2 یا 3 سطح ورودی مطلوب خواهید داشت. به همین دلیل است که مقیاس گذاری Scaling in به شما امکان می‌دهد حتی اگر سطح ورودی عالی را ازدست‌داده‌اید و همچنان وارد معامله شوید و سود کسب کنید.

به مثال زیر توچه کنید:

مثالی از Scaling in روی نمودار

ابتدا ریسک کل معامله خود را کاهش دهید. با افزایش مقیاس در هنگام ورود به پوزیشن خرید، تنها با کسری از سرمایه خود متعهد می‌شوید. در مثال ارائه‌شده در تصویر، به‌جای طولانی شدن با یک لات استاندارد، می‌توانید با متعهد کردن خود با یک پنجم آن یا دو لات کوچک (1) وارد یک پوزیشن شوید. اگر در ابتدا قیمت بر ضد شما باشد، خطر از دست دادن پول بسیار کمتری را دارید. اگر معامله در جهت دلخواه حرکت کرد، می‌توانید پس از پایان پولبک، مثلاً 4 مینی لات دیگر را به پوزیشن اضافه کنید (2) که مقدار کل را به 6 مینی لات می‌رساند. اگر معامله همچنان خوب پیش رود، می‌توانید 4 مینی لات آخر را پس از پولبک بعدی، در (3) اضافه کنید، بنابراین به هدف اولیه خود یعنی سرمایه‌گذاری یک لات استاندارد در پوزیشن برسید. این البته به این معناست که در مقایسه اگر با لات استاندارد کامل وارد می‌شوید، سود کمتری خواهید داشت، اما همچنین به این معنا خواهد بود که اگر قیمت‌ها علیه شما تغییر می‌کردند، ضرر کمتری خواهید داشت.

معایب مقیاس گذاری Scaling in

شایان‌ذکر است که مقیاس گذاری Scaling in دارای معایب خاصی است، به همین دلیل است که همه از آن استفاده نمی‌کنند. نقطه‌ضعف اصلی این استراتژی این است که مدیریت ضعیف پول می‌تواند منجر به افزایش ریسک کلی شود. اگر تغییر ناگهانی قیمت اتفاق بیفتد و ضرر را از طریق توقف‌های محافظتی محدود نکنید، این نوع مقیاس گذاری می‌تواند برای حساب شما ویرانگر باشد. همان‌طور که قیمت فعلی به نفع شما بیشتر می‌شود و اعتمادبه‌نفس شما افزایش می‌یابد، فراتر رفتن از مقدار اولیه پول بسیار آسان‌تر می‌شود.

برخی از افراد به دلیل موفقیت موقتی خود حواسشان پرت می‌شود، به‌مرورزمان تعداد مینی لات‌های بیشتری را به پوزیشن‌های خود اضافه می‌کنند، تا جایی که مقدار پولی که در این تجارت سرمایه‌گذاری کرده‌اند از قانون کلی برای ریسک نکردن بیش از یک تا دو درصد فراتر رفته است. این البته خطر بزرگی را به همراه دارد، به‌خصوص برای معامله‌گران تازه‌کار! بدین دلیل که خطر برگشت ناگهانی قیمت همیشه در کمین‌تان است. هر چه میزان ریسک بیشتر باشد، پول بیشتری از دست می‌دهید.

بگذارید یک مثال بیاوریم:

معایب Scaling in روی نمودار

 

«معامله‌گر با کسری از کل مبلغی که قصد سرمایه‌گذاری دارد، وارد پوزیشن خرید شده است. معامله‌گر با دیدن اینکه چگونه بازار در جهت دلخواه حرکت می‌کند، کسری دیگر را به پوزیشن خود اضافه می‌کند. پس از یک افزایش قابل‌توجه و Pullback بعدی، معامله‌گر تصمیم می‌گیرد پوزیشن خود را در 2000 بیشتر کند، زیرا انتظار دارد قیمت‌ها دوباره قدرت خود را به دست آورند که این اتفاق نیز رخ می‌دهد. بااین‌حال، یک تغییر قیمت قابل‌توجه رخ می‌دهد که اساساً کل پوزیشن را از بین می‌برد و به ضرر تبدیل می‌شود.»

یکی دیگر از اشکالات مقیاس گذاری Scaling in که در مثال بالا نشان داده شده است، این است که وقتی وارد روندی می‌شوید که برای مدتی ایجادشده است، پوزیشن‌های بعدی که وارد می‌کنید، در معرض یک‌ روند قرار می‌گیرند. در این حالت، درجه ریسک بالاتر است، زیرا روند ممکن است به پایان نزدیک شود. به همین دلیل است که هنگام انجام معاملات در روندی که مدتی است وجود داشته است، باید محتاط باشید.

مقیاس گذاری Scaling out

مقیاس گذاری Scaling out

مقیاس گذاری Scaling out برای دستیابی به اهداف مشابهی مانند مقیاس گذاری Scaling in استفاده می‌شود. این اهداف می‌توانند کاهش ریسک، قفل‌کردن سود، حد ضرر و سایر موارد باشند. برای اینکه مقیاس گذاری Scaling out به نتیجه برسد، بازار باید روند خاصی داشته باشد. هدف اصلی استفاده از این تکنیک، ماندن در سود و اجتناب از وضعیت زیان تا حد امکان است.

به‌منظور شروع کاهش از یک معامله، ابتدا باید در اسرع وقت به نقطه سربه‌سر معامله خود برسید و پس‌ازاینکه در سمت برنده قرار گرفتید، می‌توانید شروع به خروج از پوزیشن‌ها کنید و سود را قفل کنید. پس از این‌که حرکت نزولی اولیه به پایان رسید و شما در سمت برنده قرار گرفتید، در اولین خروجی بازار خارج شوید و به‌این‌ترتیب مقداری سود به دست خواهید آورد. بااین‌حال، بازماندن دو پوزیشن دیگر به شما امکان می‌دهد در صورت افزایش بیشتر قیمت‌ها، از این مزیت استفاده کنید.

یک برگشت غیرمنتظره قیمت بر کل تجارت ما تأثیر می‌گذارد و تأثیر کمتری بر جلسه معاملاتی ما خواهد داشت، زیرا شما قبلاً ریسک خود را کاهش داده‌اید و در مقداری سود قفل‌شده‌اید. همان‌طور که قیمت ادامه می‌یابد، شما از پوزیشن دیگری خارج می‌شوید و درنتیجه موفقیت معاملات خود را بیشتر تضمین می‌کند. با توجه به‌ قرار گرفتن در معرض ریسک پایین، تغییر ناگهانی قیمت در آینده تأثیر بسیار کم‌تری بر حساب معاملاتی شما خواهد داشت.

به مثال زیر توجه کنید:

مثالی از Scaling out روی نمودار

«شما می‌توانید نقطه ورودی طولانی را در (1) ببینید. پس‌ از اینکه حرکت نزولی اولیه به پایان رسید و ما در سمت برنده قرار گرفتیم، اولین خروجی در (2) از بازار خارج شد و به‌ این‌ ترتیب مقداری سود حاصل شد. بااین‌حال، بازماندن دو پوزیشن دیگر به ما امکان می‌دهد در صورت افزایش بیشتر قیمت‌ها، از مزیت استفاده کنیم. یک معکوس غیرمنتظره قیمت ممکن است کل معامله ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد، اما اثر کمتری بر جلسه معاملاتی ما خواهد داشت، زیرا ما قبلاً ریسک خود را کاهش داده‌ایم و در مقداری سود قفل شده‌ایم. با ادامه روند صعودی قیمت، از پوزیشن دیگری در (3) خارج می‌شویم، بنابراین موفقیت معاملاتی خود را بیشتر تضمین می‌کنیم. پولبک برای ما چندان اهمیتی ندارد و پس از بازگشت قیمت‌ها، آخرین وضعیت خود را در (4) می‌بندیم. حتی اگر آن را باز گذاشته بودیم، با توجه به‌قرار گرفتن در معرض ریسک کم، تغییر ناگهانی قیمت در آینده تأثیر بسیار کم‌تری بر حساب معاملاتی ما خواهد داشت.»

معایب مقیاس گذاری Scaling out

یکی از جنبه‌های منفی مقیاس گذاری Scaling out که به‌ویژه برای معامله‌گران مبتدی آزاردهنده هستند، بازاری است که به حرکت در جهت شما ادامه داده و حتی پس از خروج اولیه شما سرعت قابل‌توجهی را افزایش می‌دهد. این مهم ممکن است باعث ناراحتی معامله‌گران جدید شود، اما اگر برنامه معاملاتی خود را دنبال کرده باشید، واقعاً نباید شما را آزار دهد، زیرا در بسیاری موارد دیگر از شما در برابر برگشت قیمت محافظت می‌کند. این روش مدیریت پول، درست مانند مقیاس گذاری Scaling in ، سود کلی شما را کاهش می‌دهد.

اگر کل پوزیشن شما از تمام مدت حرکت صعودی قیمت بهره ببرد، با کاهش ریسکی که در مبادله دریافت می‌کنید، این ضرر را جبران می‌کند و درنهایت سود بیشتری خواهید شد. تکنیک مقیاس گذاری مخصوصاً برای معامله‌گران مبتدی مناسب است، زیرا به آنها اجازه می‌دهد برای مدت طولانی‌تری در بازار بمانند، اما ترکیب آن بانظم و انضباط مناسب و مدیریت مناسب پول ضروری است.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند

کلام آخر

مقیاس گذاری در فارکس تکنیکی است که توسط معامله‌گران برای مدیریت ریسک و به حداکثر رساندن سود بالقوه خود استفاده می‌شود. این استراتژی شامل تقسیم پوزیشن یک معامله‌گر به چندین معامله کوچک‌تر است که در سطوح مختلف در بازار اجرا می‌شوند. این تکنیک توسط معامله‌گران برای کاهش قرار گرفتن در معرض ریسک و درعین‌حال امکان استفاده از حرکات بازار استفاده می‌شود. معامله‌گران باید درک خوبی از بازار و جفت ارزهای مورد معامله خود داشته باشند تا بتوانند به طور مؤثر از مقیاس گذاری استفاده کنند. آنها همچنین باید بتوانند معاملات خود را به طور مؤثر مدیریت کنند و پوزیشن خود را با حرکت بازار تنظیم کنند.

 

 

سؤالات متداول

اندازه پوزیشن مقیاس گذاری چیست؟

مقیاس گذاری شامل افزودن یا حذف واحدهای بیشتر به معامله در طول زمان است تا معامله‌گر به‌تدریج اندازه پوزیشن را افزایش دهد یا با خروج بخشی از آن در نقاط مختلف، اندازه پوزیشن را کم کند. مقیاس گذاری در یک موقعیت و خارج از آن یک راه مؤثر برای مدیریت ریسک در معاملات است.

مقیاس گذاری scaling in و scaling out در فارکس چیست؟

مقیاس گذاری در یک معامله به این معناست که شما فقط با کسری از مقدار موردنظری که می‌خواهید معامله کنید واردشده و سپس با توسعه معامله به پوزیشن اضافه می‌کنید. کاهش مقیاس به این معناست که شما از بخش‌هایی از پوزیشن خود خارج می‌شوید تا در سود قفل شوید و پوزیشن‌ها را ترک می‌کنید تا از هرگونه افزایش قیمت بیشتر استفاده کنید.

ریسک مقیاس گذاری در معاملات چیست؟

بارزترین ریسک مقیاس گذاری در یک معامله این است که می‌تواند باعث شود پول زیادی را معامله کنید، به همین دلیل ضروری است که مدیریت پول مناسب را اعمال کنید. مهم است که تنها یک تا دو درصد از سرمایه معاملاتی خود را در یک معامله به خطر بیندازید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *