اهمیت روانشناسی ترید | 6 نکته جهت مدیریت احساسات در معاملات

اهمیت روانشناسی ترید
زمان مطالعه: 8 دقیقه

رویکرد روان‌‌شناختی به ترید برای موفقیت یک معامله‌گر ضروری است. افکار و احساسات یک معامله‌گر می‌توانند به‌قدری پیچیده باشند که بر نحوه کار او در بازارهای فارکس تأثیر بسزایی بگذارند. احساسات می‌توانند باعث شوند که شما به‌جای تریدینگ معقول و استراتژیک، به‌صورت مخاطره‌آمیز و نامنظم معامله کنید. اینجاست که موضوع «روانشناسی ترید» وارد کار می‌شود تا فرق بین یک معامله‌گر موفق و شکست‌خورده را مشخص کند؛ اما چطور می‌توان احساسات در معاملات را مدیریت کرد؟ در این مطلب از وبسایت پراپ فانددمکس در مورد روانشناسی ترید، اهمیت آن و نکات جهت مدیریت احساسات در معاملات صحبت می‌کنیم.

روانشناسی ترید چیست؟

روانشناسی ترید به طرز فکر یک معامله‌گر در طول مدت حضورش در بازار اشاره دارد. این موضوع می‌تواند میزان موفقیت او در تضمین سود را تعیین کند یا می‌تواند توضیح دهد که چرا یک معامله‌گر متحمل ضررهای سنگینی شده است. ویژگی‌های ذاتی انسان مانند تعصبات و احساسات نقشی اساسی در روانشناسی ترید دارند. تمرکز اصلی یادگیری در مورد روانشناسی ترید، آگاهی از دام‌های مختلفی است که با یک ویژگی روانی منفی همراه هستند.

معامله‌گرانی که مانند تریدرهای برتر به‌خوبی در مدیریت احساسات تخصص دارند، معمولاً بر اساس تعصب عمل نمی‌کنند؛ بنابراین، آنها شانس بیشتری برای به دست آوردن سود یا به حداقل رساندن زیان در طول مدت حضورشان در بازارها دارند. روانشناسی ترید برای هر معامله‌گر متفاوت است، زیرا تحت تأثیر احساسات و تعصبات از پیش تعیین‌شده فردی است. برخی از احساساتی که بر تریدینگ تأثیر می‌گذارند، عبارت‌اند از:

 • خوشبختی
 • بی‌تابی
 • خشم
 • ترس
 • غرور

عوامل کلیدی در روانشناسی ترید

آموزش روانشناسی ترید

عوامل مختلفی بر روانشناسی ترید تأثیر می‌گذارند. این موارد را می‌توان در چهار دسته زیر خلاصه کرد:

 • شخصیت و کاراکتر: ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند که می‌توانند بر نحوه واکنش ما به حرکات بازار تأثیر بگذارند. برخی افراد ممکن است سرسخت، منعطف، درون‌گرا، برون‌گرا، مهربان یا زودجوش باشند.
 • واکنش‌های عاطفی: ناشی از تغییرات شیمیایی است. ما نمی‌توانیم از احساسات خود دوری کنیم، اما می‌توانیم یاد بگیریم که آنها را بشناسیم و تصمیم بگیریم که به‌طور هیجانی عمل نکنیم.
 • سوگیری‌های رفتاری: می‌توانند مانع از تصمیم‌گیری درست شوند. سوگیری‌های رفتاری همان تعصبات هستند که می‌توانند باعث شوند افراد تصمیمات خود را بر اساس فرضیات یا احساسات بگیرند.
 • فشار اجتماعی: می‌تواند باعث شود معامله‌گران به دلیل ترس از دست دادن” یا ذهنیت گله غیرمنطقی عمل کنند. اعمال دیگران بیش ازآنچه تصور می‌کنیم می‌توانند بر تصمیمات ما تأثیر بگذارند.

روانشناسی ترید از جنبه‌های مختلفی از هر چهار دسته فوق تشکیل می‌شود. درحالی‌که ممکن است ویژگی‌های مشترکی با سایر معامله‌گران داشته باشید، نحوه مدیریت روانی شما کاملاً منحصربه‌فرد به خودتان است.

اهمیت روانشناسی ترید

شما باید روانشناسی ترید را درک کنید، زیرا بر نتایج معاملات شما مؤثر هستند. افکار ما می‌توانند بر اعمالمان تأثیر بگذارند، بنابراین روانشناسی خود باید هنگام تعریف استراتژی یک ملاحظه اساسی باشد. اگر برای یادگیری در مورد عناصر روان‌شناختی که به تریدینگ کمک می‌کنند وقت بگذارید، این امکان را دارید درک کنید که چگونه احساسات منفی را کنار بگذارید و از احساسات مثبت استفاده کنید.

به یاد داشته باشید،معامله خوب به معنای دیدن بازده قابل‌توجه نیست! این به معنای نزدیک شدن به معامله با یک برنامه محکم و مجهز برای مقابله با چالش‌های ذهنی و مالی است. معامله‌گری که روانشناسی ترید خود را درک کند و نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی کرده باشد، این امکان را دارد برنامه‌های بهتری برای معاملات آینده خود داشته باشد. این موضوع بدین دلیل مهم است که به شما استراتژی‌هایی معاملاتی با منطق و نه احساسات ارائه می‌دهند.

اثرات روانشناسی ترید

اثرات روانشاسی ترید

روانشناسی ترید برای همه یکسان نخواهد بود، زیرا همه ما ویژگی‌های شخصیتی منحصربه‌فرد خود را داریم و واکنش‌های احساسی متفاوتی را به نسبت موقعیت‌ها تجربه خواهیم کرد. افرادی که تحت تأثیر احساسات خود هستند، ممکن است به انجام اقداماتی سوق داده شوند که منطقی یا معقول نیستند. در ادامه چند نمونه آورده شده‌اند:

 • هیجان تجارت ممکن است باعث شود کسی شایعات غیرقابل اثبات در مورد بازارهای مالی را باور کند.
 • بی‌حوصلگی یا ناامیدی می‌تواند منجر به انجام معاملات اضافی با سرمایه‌ای شود که قابل ریسک نیستند.
 • طمع ممکن است کسی را به سمت ریسک سوق دهد، زمانی که می‌توانست معامله را زودتر از موعد انجام دهد و به سود برسد.
 • غرور می‌تواند مانع اعتراف اشتباهات شود و باعث خواهد شد، معامله‌گران به‌جای درس گرفتن از تجربیات گذشته مرتکب اشتباهات مکرر شوند.

حتی اگر برخی از احساساتی که در رابطه با معاملات تجربه می‌کنیم مثبت باشند (مانند هیجان)، می‌توانند ما را به تصمیمات غیرمنطقی وادار کنند. بسیار مهم است که تریدینگ را بر اساس برنامه‌های منطقی انجام دهید، نه احساسات!

تأثیر سوگیری بر روانشناسی ترید

سوگیری یا تعصب بر ترید تأثیر می‌گذارد، زیرا طبق تعریف، سوگیری یک تمایل شخصی از پیش تعیین‌شده به نفع یک‌چیز بر چیز دیگر است. درنتیجه، سوگیری‌ها می‌توانند در طول مدت حضور شما در بازارها مانع تصمیم‌گیری درست شوند، زیرا ممکن است قضاوت‌های شما را مخدوش کنند و شما را وادار کنند که به‌جای تجزیه‌وتحلیل بنیادی یا فنی مستدل، بر اساس احساس درونی عمل کنید.

سوگیری معاملاتی به این معناست که شما می‌توانید دارایی‌هایی که درگذشته باعث موفقیت شما شده‌اند را دوباره معامله کنید یا از دارایی که در آن ضرر تاریخی متحمل شده‌اید، اجتناب کنید. مهم است که معامله‌گران از تعصبات آگاهانه خودآگاه باشند، زیرا این امر می‌تواند به آنها کمک کند تا بر تعصبات خود غلبه کنند و با ذهنیت منطقی و حساب‌شده‌تر به بازارها نزدیک شوند.

پنج نوع اصلی سوگیری وجود دارند که عبارت‌اند از:

 • سوگیری نماینده: به این معناست که شما به معاملات موفق قبلی خود پایبند خواهید بود یا تمایل بیشتری به تکرار آنها خواهید داشت. شما ممکن است این کار را بدون انجام تجزیه‌وتحلیل برای هر معامله‌ای انجام دهید، زیرا درگذشته برای شما نتیجه خوبی به همراه داشته است. بااین‌حال، حتی اگر دو معامله شبیه به هم به نظر می‌رسند، مهم است که به هر معامله بر اساس ماهیت فعلی خود رسیدگی کنید.
 • سوگیری منفی: باعث می‌شود که شما تمایل بیشتری به نگاه کردن به جنبه‌های منفی یک معامله داشته باشید، نه اینکه آنچه را که درست انجام داده‌اید، بپذیرید. این موضوع می‌تواند بدین معنی باشد که شما کل یک استراتژی را کنار می‌گذارید، درحالی‌که ممکن است فقط نیاز داشته باشید که آن را کمی تغییر دهید تا به سود برسید.
 • سوگیری وضعیت موجود: به این معناست که شما به استفاده از استراتژی‌ها یا معاملات قدیمی به‌جای کاوش در استراتژی‌های جدید ادامه می‌دهید. درحقیقت، به وضعیت موجود پایبند خواهید بود. این خطر وجود دارد که نتوانید ارزیابی درستی داشته باشید که آیا آن روش‌های قدیمی هنوز در بازار فعلی قابل‌اجرا هستند یا خیر.
 • سوگیری تائید: زمانی است که شما به دنبال اخبار و تحلیل‌هایی هستید که ایده‌های از پیش تنظیم‌شده شما را تأیید می‌کنند. همچنین ممکن است به دنبال هیچ‌گونه اطلاعاتی نباشید، زیرا شاید عقاید شما را رد می‌کنند.

نحوه بهبود روانشناسی ترید

بهبود روانشناسی ترید می‌تواند با آگاهی از احساسات، تعصبات و ویژگی‌های شخصیتی شما به دست آید. هنگامی‌که این موارد را تأیید کردید، این امکان را دارید یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید، به این امید که هرگونه تأثیری که ممکن است بر تصمیم‌گیری شما داشته باشد را کاهش دهید. به‌عنوان‌مثال، اگر فردی با اعتمادبه‌نفس هستید، ممکن است متوجه شوید که اعتمادبه‌نفس بیش از حد و غرور مانع تصمیم‌گیری درست شما می‌شود.

ممکن است به‌جای متحمل شدن زیان اندک به‌حساب معاملاتی خود، به این امید که بازار تغییر کند، اجازه دهید زیان وارد شود. این می‌تواند منجر به زیان بیشتر یا سقوط نهایی حساب تجاری شما شود. برای مقابله با این موضوع، امکان دارد از توقف‌ها به‌عنوان راهی برای به حداقل رساندن ضرر و تصمیم‌گیری در مورد زمان بستن یک معامله خاص قبل از باز کردن موقعیت استفاده کنید. شما با انجام این کار از تعصبات و احساسات خودآگاه شده‌اید و حالا می‌توانید تصمیم آگاهانه‌ای بگیرید.

6 نکته برای مدیریت احساسات در معاملات

6 نکته برای مدیریت احساسات در معاملات

برای شما به‌عنوان یک معامله‌گر مهم است که قبل از وارد شدن به یک موقعیت، از نقاط ضعف و سوگیری‌های خودآگاه باشید، اما به همان اندازه نیز مهم است که نقاط قوت خود را درک کنید. برای مدیریت بهتر احساسات در روانشناسی ترید، نکات مهم زیر را در نظر بگیرید:

1. ویژگی‌های شخصیتی خود را درک کنید

قبل از اینکه بتوانید هرگونه بهبودی ایجاد کنید، باید یک نقطه شروع داشته باشید. این بدان معناست که شما باید طرز فکر فعلی خود را درک کنید. ویژگی‌های شخصیتی، احساسی و فکری خود را بررسی کنید. کدام احساس شما در امور تجاری‌تان قوی‌تر است؟ ترس؟ طمع؟ هیجان؟ شما باید با خودتان صادق باشید تا بتوانید ویژگی‌های شخصیتی خود را درک کنید. به همان اندازه که شناسایی و آگاهی از ویژگی‌های شخصیتی و احساسات خود مهم است، تشخیص تعصبات نیز اهمیت دارد. سوگیری‌ها جنبه‌ای ذاتی از طبیعت انسان هستند، اما قبل از باز یا بستن هر معامله باید از تعصبات فردی خودآگاه باشید.

2- یک برنامه معاملاتی ایجاد کنید

برنامه معاملاتی باید اهداف و جاه‌طلبی‌های شما و همچنین تعیین پارامترهای تجاری‌تان را مشخص کند. صرف‌نظر از اینکه از چه استراتژی می‌خواهید استفاده کنید، برنامه معاملاتی مهم است. هنگامی‌که برنامه‌ای دارید که به طور دقیق اهداف شما را منعکس می‌کند، به آن پایبند باشید. این به تصمیمات استراتژیک معاملات شما کمک می‌کند تا واکنش‌های احساسی را بهتر مدیریت کنید. یک طرح معاملاتی باید تعهدات زمانی، وجوه تجاری موجود، نسبت ریسک به پاداش و استراتژی معاملاتی که با آن احساس راحتی می‌کنید را نشان دهد.

3- یک گزارش معاملاتی تهیه کنید

معامله‌گران موفق از یک گزارش برای ردیابی برد و باخت استفاده می‌کنند. درک روانشناسی ترید یک فرآیند مداوم است و این رویکرد به شما این توانایی را می‌دهد تا احساسات پشت معاملات را درک کنید. به‌علاوه، داشتن یک دید کلی از امور مالی خود خوب است، زیرا به شما چشم‌انداز کاملی از روند کارتان می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، یک گزارش معاملاتی می‌تواند برای ثبت تصمیمات شما در کاهش زیان خود و قیمت نهایی که دارایی به آن رسیده است مناسب باشد. با این کار می‌توانید متوجه شوید که آیا تصمیم درستی گرفته‌اید یا خیر.

4- آرام بمانید و نتایج را بپذیرید

مهم است که بدانیم داشتن یک طرح معاملاتی، موفقیت را تضمین نمی‌کند یا مانع از دست دادن پول نمی‌شود. ترید یک منحنی یادگیری است و حتی معامله‌گران برتر نیز ممکن است در آن ضرر کنند. به همین دلیل، مهم است که فقط با سرمایه‌ای معامله کنید که می‌توانید از دست بدهید. هیچ‌کس از دست دادن پول را دوست ندارد، اما تا زمانی که توانایی پرداخت آن را دارید، این امکان را خواهید داشت به ضررهای خود به‌عنوان فرصتی برای یادگیری بیشتر نگاه کنید.

5- بعد از شکست استراحت کنید

گاهی اوقات پس از ضرر، بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که برای مدت کوتاهی از حساب معاملاتی خود دور شوید تا افکار خود را جمع‌آوری کنید، به‌جای اینکه به‌سرعت وارد معامله دیگری شوید. بهترین معامله‌گران کسانی هستند که ضررهای خود را درک می‌کنند و از آنها به‌عنوان فرصت‌های یادگیری بهره می‌برند. این معامله‌گران معمولاً قبل از بازگشت به پلتفرم خود، چند دقیقه را به خودشان اختصاص می‌دهند و از این زمان برای ارزیابی اینکه چه اشتباهی برای آن معامله خاص رخ‌داده است، استفاده می‌کنند، به این امید که ممکن است در آینده از انجام اشتباه مشابه جلوگیری کنند.

6- بعد از بردهای خود استراحت کنید

به همان اندازه که استراحت کردن بعد از باخت مهم است، استراحت بعد از برد نیز اهمیت دارد. بردهای پی‌درپی یا یک برد بزرگ می‌تواند به شما احساس شکست‌ناپذیری بدهد و متعاقباً می‌توانید باعجله به موقعیت دیگری بروید تا دوباره پیروزی را به دست آورید. حتی ممکن است مجموعه‌ای از موقعیت‌های جدید را با این باور باز کنید که هیچ‌یک از آنها شکست نخواهند خورد، زیرا امروز روز شماست! این کار می‌تواند باعث شود که ریسک‌های غیرضروری را بپذیرید. درحقیقت، شادی می‌تواند به‌اندازه عصبانیت در طول مدت حضور در بازارها خطرناک باشد. همچنین برای درک کامل این موضوع می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

راهکارهای اساسی در روانشناسی ترید

استراحت بعد از شکست و پیروزی

درحالی‌که موفقیت برای معامله‌گران حرفه‌ای امری شخصی است و هر معامله‌گر بسته به استراتژی منحصربه‌فرد خود در این ترید موفق می‌شود، چند رویکرد کلی وجود دارند که برای همه صادق است. در ادامه به راهکارهای اساسی در روانشناسی ترید اشاره می‌کنیم:

1- نگرش مثبت داشته باشید

این موضوع ممکن است بدیهی به نظر برسد، اما حفظ نگرش مثبت هنگام تریدینگ در بازار فارکس، به‌ویژه پس از زیان‌های متوالی دشوار است. یک نگرش مثبت ذهن شما را از افکار منفی که مانع از انجام معاملات جدید می‌شوند، دور نگه می‌دارد. پس سعی کنید از گذشته یاد بگیرید و برای آینده مثبت اندیشی را تمرین کنید.

2- نفس خود را کنار بگذارید

بپذیرید که قرار نیست در هر معامله‌ای موفق شوید و حتی ممکن است شکست‌های شما بیشتر از پیروزی‌تان باشند. ممکن است همه اخبار بد به نظر برسند، اما بانظم و انضباط و مدیریت ریسک، هنوز هم می‌توانید ارزش حساب خود را افزایش دهید؛ بنابراین به‌جای توجه به نفس خود، از منطق و روش‌های مدیریتی در ترید کمک بگیرید.

3- مطابق با شرایط بازار معامله کنید

شما فقط می‌توانید آنچه را که بازار به شما ارائه می‌دهد، بگیرید. بعضی روزها ممکن است 15 معامله انجام دهید و در موارد دیگر حتی یک معامله را نیز در طول دو هفته انجام ندهید. همه چیز بستگی به این دارد که در بازار چه اتفاقی میفتد و آیا افق‌های روشن که با استراتژی شما همسو هستند، در بازار ظاهر می‌شوند یا خیر.

4- هیچ‌وقت ناامید نشوید

بسیاری از مردم به تریدینگ به‌عنوان یک شغل با سود زیاد و سریع نگاه می‌کنند، در حالی این فعالیت بیشتر یک سفر تجاری در دنیای تجارت است. انتظار از رضایت آنی اغلب به ناامیدی و بی‌حوصلگی منجر می‌شود. به یاد داشته باشید که معامله در فارکس و دیگر حوزه‌های مالی، یک مسیر است و نه هدف! پس به خاطر نرسیدن به هدف، مسیر را ترک نکنید.

مؤثرترین ذهنیت برای معامله‌گران فارکس

روانشناسی در ترید به طور خلاصه به ذهنیت معامله‌گر مربوط می‌شود. اگر معامله‌گر ذهنیتی قوی، منظم و سازمان‌دهی شده داشته باشد، در ترید موفق می‌شود. معامله‌گران برای رسیدن به مؤثرترین ذهنیت می‌توانند از روش‌های زیر استفاده کنند:

1- اشتباه نباید باعث شود احساس کم‌ارزش بودن کنید

به نظر می‌رسد افراد موفق ذهنیت کاملاً متفاوتی در مورد شکست دارند، زیرا آنها به طور متفاوتی در مورد آن فکر می‌کنند. در معاملات، شکست به معنای این است که اجازه ندهید هر معامله (برنده یا باخت) ارزش شما را تعیین کند، زیرا این کار شما را کاملاً به نتایج وابسته می‌کند. در عوض، روی کاری که باعث اشتباه‌تان شده است، تمرکز کنید. این باعث می‌شود به‌جای قضاوت کردن در مورد روند کاری خود، روی حرکت روبه‌جلو متمرکز شوید. اجازه ندهید درد از دست دادن، تجربه کلی شما را از ترید نابود کند. از شکست به‌عنوان سوخت برای یادگیری بهتر استفاده کنید.

2- از ضررها به‌عنوان پلی برای موفقیت استفاده کنید

بزرگ‌ترین معامله‌گران انعطاف‌پذیرتر و مصمم‌تر هستند تا روز به روز بهتر شوند. برای مثال، به گلف باز معروف «تایگر وودز» نگاه کنید که تقریباً سه سال بود که هیچ برد مهمی نداشت. به خاطر داشته باشید او کسی بود که به برنده شدن عادت داشت. تایگر هر روز 3.5 ساعت گلف تمرین می‌کرد تا بفهمد چه کاری باعث می‌شود تا بهتر شود. او از شکست‌هایش در طول سال‌ها استفاده کرد تا انعطاف‌پذیرتر شود و برای موفقیت بیشتر تلاش کند. تصور کنید که سه سال شکست‌خورده‌اید، پس چه نوع عزم و تاب‌آوری نیاز است که شما به صحنه موفقیت بازگرداند.

3- معاملات را جدی بگیرید نه خودتان را!

معامله‌گران موفق فارکس به‌جای آنکه خودشان را جدی بگیرند، به کارشان توجه دارند. آنها می‌دانند که انسان هستند، اشتباه خواهند کرد و درنتیجه برای یادگیری به چیزهای بیشتری نیاز دارند؛ بنابراین افکار، قضاوت‌ها و احساسات خود را در مورد ضررها خیلی جدی نمی‌گیرند یا در موفقیت دچار غرور نمی‌شوند. اگر بتوانید به طور کامل بر معاملات تمرکز کنید، معامله‌گران خوبی خواهید بود. به خودتان نسبت به هر شکست سخت نگیرید و همیشه بدانید روزهای آفتابی به سراغ شما می‌آیند. سعی کنید ذهنیت خود پالایش کنید و به‌جای فکر کردن در مورد اینکه چرا فلان کار را انجام دادید، به زمان حال‌ حاضر فکر کنید.

5- برای پذیرش شکست از خود شجاعت نشان دهید

هیچ معامله‌گری بدون ریسک کردن موفق نشده است. شما باید با باخت راحت باشید، زیرا شکست بخشی از بازی خواهد بود. اگر خود را پشت هر شکست پنهان کنید، هرگز قله کوه و منظره‌ای تماشایی آن را نخواهید دید. با نوسانات بازارها، غیرقابل‌پیش‌بینی بودن و امواجی که به شما برخورد می‌کنند با شجاعت روبرو شوید. شما می‌توانید از شکست‌های خود به‌اندازه موفقیت‌هایتان درس بگیرید، بنابراین فقط آن را بخشی از فرآیند یادگیری معامله و دستیابی به هدف خود در نظر بگیرید.

3 نکته مهم روانشناسی ترید در فارکس

نکات مهم روانشناسی ترید در فارکس

اکنون‌که محرک‌های روان‌شناختی را که می‌توانند بر فرآیند تصمیم‌گیری شما در حین معامله تأثیر بگذارند، درک کرده‌اید، یافتن راه‌هایی برای غلبه بر آنها بسیار مهم است. در اینجا چند نکته برای کمک به شما وجود دارند:

 • مدیریت احساسات: حرص، اعتمادبه‌نفس بیش از حد، هیجان، ترس و عصبی بودن احساسات معمولی هستند که همه معامله‌گران در یک نقطه آن را تجربه می‌کنند. شما باید این احساسات را به طور مؤثر مدیریت کنید تا معاملات بیشتری را به دست آورید و لحظات زیان‌بار را پشت سر بگذارید.
 • درک FOMO: معامله‌گران باید ترس از دست دادن (FOMO) را شناسایی کرده و پس از دیدن آن را سرکوب کنند. هرچند انجام این کار آسان نیست! بااین‌حال، همیشه معاملات دیگری وجود خواهند داشت و شما فقط باید از سرمایه‌ای استفاده کنید که می‌توانید به‌راحتی از دست بدهید. اگر با ترس از دست دادن زندگی می‌کنید، پس وقتی هیجان‌زده هستید، خرید می‌کنید یا وقتی مضطرب هستید می‌فروشید. شما ترسیده‌اید و این چرخه تکرار می‌شود.
 • اجتناب از اشتباهات معاملاتی: هر معامله‌گری گاهی اشتباه می‌کند، حتی اگر باتجربه باشد. بااین‌حال، شما باید منطق پشت اشتباهات را درک کرده تا از اشتباهات بیشتر جلوگیری کنید. اشتباهات رایج معاملاتی می‌تواند شامل اهرم زیاد، مقدار معاملات ناسازگار و معاملات هم‌زمان در چندین بازار باشند.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

کلام آخر

درک روانشناسی ترید به شما کمک می‌کند تا معاملات سنجیده و استراتژیک را در برنامه معاملاتی خود ایجاد کنید و تریدینگ را بر اساس چیزی فراتر از احساسات و غریزه درونی بیاموزید. هنگامی‌که مفاهیم روانشناسی خود را به طور کامل درک کردید، این امکان را دارید پیشرفت‌هایی را برای توسعه اصول معاملاتی بهتر انجام دهید.

حذف احساسات از معامله به شما کمک می‌کند آرام باشید و استراتژیک عمل کنید. شما می‌توانید روانشناسی ترید را با توسعه استراتژی‌های مبتنی بر نقاط قوت و از بین بردن نقاط ضعف خود بهبود بخشید. یکی از راه‌های بهبود می‌تواند استفاده از یک حساب آزمایشی باشد. با این کار می‌توانید به‌خوبی تمرین کنید و شخصیت خود را بشناسید.

 

سؤالات متداول

طرز فکر یک معامله‌گر چیست؟

طرز فکر یک معامله‌گر روانشناسی ترید است. به‌عبارت‌دیگر، طرز فکر این است که معامله‌گران چگونه به سود و زیان واکنش نشان می‌دهند و در شرایط مختلف بازار چه احساسی دارند.

چگونه روانشناسی ترید را توسعه می‌دهیم؟

قبل از شروع معامله هر دارایی مالی، باید درک کنید که هنگام بستن معاملات موفق یا شکست‌خورده چه احساسی دارید. ثانیاً، باید نقاط ضعف و قوت خود را بشناسید و یاد بگیرید که آنها را کنترل یا به‌درستی استفاده کنید. درنهایت، کنترل احساسی کلید موفقیت در معاملات است.

معامله‌گران چگونه احساسات خود را کنترل می‌کنند؟

استراحت پس از یک ردیف سفارش‌های ناموفق یا موفق ضروری است. شما باید در مورد برنامه معاملاتی خود تصمیم بگیرید و سعی کنید از محدودیت‌ها تجاوز نکنید، زیرا این نوع فعالیت بر وضعیت جسمی و روحی شما تأثیر می‌گذارد. همچنین، یک گزارش معاملاتی به شما کمک می‌کند تا نقاط ضعف و قوت خود را درک کنید، اشتباهات را تصحیح کنید و استراتژی خود را بهبود ببخشید.

چگونه می‌توان روانشناسی ترید در فارکس را بهبود بخشید؟

جفت ارزها ابزارهای پیچیده‌ای هستند و معامله‌گران فارکس باید دائماً تصمیمات سریع و محکمی را مطابق با استراتژی‌های معاملاتی خود بگیرند. برای تقویت روانشناسی ترید در فارکس و دستیابی به نتایج بالقوه سودآور، باید نکاتی را در نظر داشته باشید. با خود واقع‌بین باشید، احساسات و شرایط شخصی را در تصمیمات تجاری خود دور نگه دارید، به دیدگاه بلندمدت بازار فارکس فکر کنید و در مورد برنامه معاملاتی و مدیریت ریسک خود منظم باشید.

2 thoughts on “اهمیت روانشناسی ترید | 6 نکته جهت مدیریت احساسات در معاملات

 1. سلام روز بخیر من مهارت بالایی در معامله گری دارم اما بعضی مواقع در معاملات ضرر های بزرگی میکنم. از افراد زیاد مشورت گرفتم و راه حل رو کنترل احساسات در معاملات گفتند. لطفا راهی برای این مشکل بهم بگید

  1. سلام دوست عزیز
   باید سه نکته مدیریت احساسات، درک FOMO، اجتناب از اشتباهات معاملاتی که بسیار در روانشناسی ترید مهم هستند را رعایت کنید. به صورت مفصل درباره این سه نکته در متن توضیح داده شده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *