پیپ در فارکس چیست: آشنایی با مفهوم پیپ و پیپت

پیپ در فارکس
زمان مطالعه: 2 دقیقه

پیپ مخفف (Price Interest Poin) به معنی کوچکترین واحد اندازه گیری قیمت در فارکس است . پیپ در بازار فارکس یک قانون نوشته شده مانند تمام قوانینی که در واحد های اندازه گیری وجود دارد و ثابت هستند مانند قد،وزن،طول،دما. در فارکس، تغییرات قیمت ارز با PIP نشان داده می شود. بنابراین، معامله گران می توانند به راحتی سود و زیان را از مقادیر PIP درک و محاسبه کنند.

پیپ در واقع عدد چهارم اعشار را نشان می‌دهد . 

در فارکس، ارزش PIP تعیین کننده ریسک است. بر اساس مقادیر PIP، معامله‌گران می‌توانند به موقع معامله را تنظیم کرده یا از آن خارج شوند تا از ضررهای سنگین جلوگیری کنند. با پراپ فرم فانددمکس همراه باشید.                                                                                                                

پیپ و پیپت چیست؟

پیپ (pip) چیست؟

پیپ مخفف درصد در نقطه یا نقطه بهره قیمت است. پیپ کوچکترین حرکت کل قیمت واحد است که نرخ مبادله بر اساس قرارداد بازار فارکس می تواند انجام دهد.پیپت 1/10 پیپ است.  پیپ میزان تغییر در نرخ مبادله یک جفت ارز را با استفاده از اعشار چهارم آن محاسبه می‌کند (در جفت ین، با استفاده از اعشار دوم محاسبه می‌شود). توجه به این نکته مهم است که پیپ ها هیچ ارزش نقدی واقعی را نشان نمی دهند  این به اندازه موقعیت معامله بستگی دارد که بر ارزش پیپ تأثیر می گذارد.. 

مثال1  پیپ(pip):< در جفت ارز USD/JPY، حرکت پیپ از 10.44 به 10.43 یک پیپ کاهش یافته است.>

پیپت (pipette) چیست؟

معمولاً آخرین اعشار (پنجمین برای جفت‌های معمولی و سوم برای جفت‌های JPY) در نرخ ارز است.

 10 پیپت = 1 پیپ.

مثال2  پیپت ( pipette) : <در جفت ارز EUR/USD، حرکت از 1.10811 به 1.10812 افزایش 1 پیپت است.>

مثال3  EUR/USD:

EUR/USD = 1.60731

EUR/USD = 1.60731 – 0.0003 پیپ است.

EUR/USD = 1.60731 – 0.00001 پیپت است.

رقم چهارم اعشار پیپ و رقم پنجم اعشار پیپت است.

تفاوت های بین پیپ و پیپت

پیپ و پیپت دو واحد اندازه گیری متفاوت هستند، اما به هم مرتبط هستند. پیپ واحد استاندارد اندازه گیری است و پیپت کسری از آن است. اما پیپت دقیق تر است، به خصوص برای معامله گرانی که از استراتژی های اسکالپینگ یا معاملات روزانه استفاده می کنند بهتر است. با این حال، همه کارگزاران ارزش پیپت را ارائه نمی دهند و ممکن است برای معامله گرانی که با تایم فریم های طولانی تر معامله میکنند، لازم نباشد.پیپ مربوط به حرکت در رقم چهارم اعشار است در حالی که پیپت برای اندازه گیری حرکت در رقم پنجم اعشار استفاده می شود. پیپت یک پیپ کسری است زیرا برابر با یک دهم پیپ است. هنگامی که به تفاوت بین پیپ و پیپت در جفت ارزهای مربوط به ین ژاپن نگاه می کنیم، پیپ به نقطه اعشار دوم مربوط می شود و پیپت سومین نقطه اعشار است. 

هر پیپ چند دلار است؟ 

ارزش هر پیپ 1 دلار است یعنی هر پیپ در ۱ لات معامله برابر با ۱۰ دلار است و در هر ۰/۱ لات معامله برابر با ۱ دلار است . اگر 10000 یورو در برابر دلار با قیمت 1.0801 خریده باشید و با قیمت 1.0811 بفروشید، 10 پیپ یا 10 دلار سود خواهید داشت. از سوی دیگر، زمانی که USD اولین جفت  (یا ارز پایه) است، مانند جفت USD/CAD، ارزش پیپ نیز شامل نرخ مبادله می شود.

نحوه محاسبه پیپ در بازار فارکس 

 ما در این بخش با مثالی ساده در مورد فرمول های محاسبه پیپ برای شما آورده ایم: 

بعد از خرید ارز:EUR/USD با قیمت 1.1896 اگر قیمت آن بالا برود یعنی 1.1897 بشود، با توجه به قراردادی که در فارکس آورده شده شما با بالا رفتن چهارمین رقم اعشار سود کرده اید که در فارکس به آن ۱ پیپ سود میگویند و به همین ترتیب رقم چهارم اعشار هر چند عددی که بالا برود میزان سود شما است . 

همچنین تمام ارزهای دیگر نیز به همین روند محاسبه می‌شود. 

برای اینکه حد ضرر را هم مشخص کنیم ۳ رقم اعشار را از هم کم میکنیم مثلا ما در یک معامله قیمت خریدمان 1.1907 بوده و قیمت آن به 1.1895 رسیده است و شما آن را میفروشید که برای محاسبه ضرر خود ۳ رقم آخر اعشار را از هم کم می کنید و عدد بدست آمده ۱۲ می‌شود پس بنابراین شما ۱۲ پیپ ضرر کرده اید. 

توجه : هر 1 لات ، هر پیپش 10$ است. 

جدول ارزش پیپ در بازار فارکس 

اینکه یک پیپ حرکت چقدر سود یا زیان ایجاد می کند به ارزش هر پیپ بستگی دارد. برای اینکه یاد بگیریم چگونه ارزش پیپ را محاسبه کنیم، باید سه چیز زیر را بدانیم: جفت ارز مورد معامله، مبلغ معامله و قیمت لحظه ای.  جدول ارزش هر پیپ در فارکس به شرح زیر است:

 هر پیپ استاندارد به دلار   لات معامله 
$101 Lot
$50.5Lot
$1 0.1Lot
$0.5 0.05Lot
$0.10.01Lot

جمع بندی

ما در این مقاله با گردآوری معنی پیپ و پیپت و نحوه محاسبات آنها با فرمول هایی که در بازار فارکس به صورت ثابت است سعی کردیم که محاسبات معاملات شما را آسان کنیم و در این وبسایت جدول ارزش پیپ را گردآوری کردیم و همچنین برای معامله گران ماشین حسابی تعبیه دیدیم که به راحتی حد سود و ضرر خودرا محاسبه کنند. 

همچنین در این بخش تفاوت های بین پیپ و پیپت را با مثال هایی برای شما آسان کردیم و با خواندن این بخش از مقاله های ما میتوانید با خیال راحت ترید کنید و محاسبات خود را به انجام برسانید.  

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *