لات در فارکس چیست؟ | معرفی 4 نوع lot + نحوه محاسبه هر لات

لات در فارکس
زمان مطالعه: 3 دقیقه

برای معامله‌گری در بازار فارکس، باید با مفاهیم مختلفی از جمله لات آشنا باشید. در یک کلام، لات در فارکس، یک واحد اندازه‌گیری استانداردشده برای نشان دادن حجم پوزیشن معاملاتی است. اما لات به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که عبارتند از لات استاندارد، لات مینی، لات میکرو و لات نانو. در این راهنما، به شما خواهیم گفت که لات در فارکس چیست، چهار نوع لات کدامند و فرمول محاسبه لات  در فارکس چگونه است. با مجله پراپ فرم فانددمکس همراه باشید.

لات در فارکس چیست؟

لات در فارکس چیست؟

چنانکه اشاره شد، لات (lot) در معاملات فارکس، یک واحد اندازه‌گیری استانداردشده برای مشخص کردن حجم معامله است. از سوی دیگر، تغییر در ارزش یک ارز، در مقایسه با ارزی دیگر، بر حسب پیپ (pip) اندازه‌گیری می‌شود که چهار رقم اعشار است و بنابراین، معیار بسیار کوچکی به حساب می‌آید.

ارزش هر لات توسط بروکر یا رگولاتور بازار تعیین می‌شود که تضمین می‌کند همه معامله‌گران از یک مقدار مشخص در معاملات خود استفاده می‌کنند. به این طریق، تمام تریدرها می‌دانند که هنگام باز کردن یک پوزیشن، چه مقدار از دارایی مد نظرشان را معامله می‌کنند.

بیشتر بخوانید: رگوله در فارکس

لات در فارکس به انواع مختلفی طبقه‌بندی می‌شود تا معامله‌گران بتوانند کنترل بیشتری روی میزان ریسک و متعاقباً، مدیریت سرمایه خود داشته باشند.

انواع lot در فارکس

یک لات در فارکس چقدر است؟ جواب بستگی به این دارد که آیا شما یک لات استاندارد، مینی، میکرو و یا نانو را معامله می‌کنید. اندازه معاملات فارکس به این چهار واحد استانداردشده طبقه‌بندی می‌شود تا بتوانیم تغییرات کوچک در ارزش ارزهای مختلف را راحت‌تر محاسبه کنیم.

مثال‌های زیر همگی مربوط به جفت ارز EUR/USD هستند که یورو (ارز پایه) را در مقابل دلار آمریکا (ارز متقابل یا مظنه) مقایسه می‌کند. چنانچه اقدام به باز کردن پوزیشن خرید (Buy) در جفت ارز EUR/USD بکنید، یعنی انتظار دارید که ارزش یورو در مقابل دلار تقویت شود. چنانچه قیمت مظنه 1.3000 دلار باشد، این بدان معناست که می‌توانید 1 یورو را با 1.3000 دلار مبادله کنید. به عبارت دیگر، برای خرید 1 یورو، به 1.3000 دلار آمریکا نیاز دارید.

انواع لات در فارکس

1- لات استاندارد در فارکس

لات استاندارد در فارکس برابر با 100،000 واحد از ارز مورد نظر است و معامله‌گران، چه نهادی و چه مستقل، آن را به عنوان اندازه واحد معیار در نظر می‌گیرند.

اگر نرخ تبدیل ارز یورو به دلار 1.3000 دلار باشد، یک لات استاندارد ارز پایه (یورو) مساوی 130،000 واحد خواهد بود. این بدان معناست که با قیمت فعلی، برای خرید 100،000 واحد یورو، به 130،000 واحد ارز مظنه (دلار) نیاز دارید.

2- لات مینی در فارکس

یک لات مینی در فارکس برابر یک دهم لات استاندارد است، یعنی یک لات مینی در فارکس ارزشی برابر با 10،000 واحد ارز دارد. اندازه لات مینی به این معنی است که اثر سود و زیان کمتر از یک لات استاندارد است.

مانند مثال بالا، اگر نرخ تبدیل ارز EUR/USD برابر 1.3000 دلار باشد، یک لات مینی ارز پایه (یورو) مساوی 13،000 واحد خواهد بود. این بدان معناست که با قیمت فعلی، برای خرید 10،000 واحد یورو، به 13،000 واحد ارز مظنه دلار نیاز دارید.

3- لات میکرو در فارکس

لات میکرو در فارکس به اندازه یک دهم لات مینی است، یعنی ارزشی برابر 1000 واحد ارز مد نظر دارد. در اینجا، حرکات پیپ منجر به نوسان نقدی 1 واحد ارزی می‌شود. لات میکرو همچنین به لوریج یا اهرم کمتری نیاز دارد، بنابراین نوسانات کوچک به اندازه لات‌های بزرگتر، تأثیر مالی در پی نخواهد داشت.

اگر مجدداً نرخ تبدیل ارز یورو به دلار را 1.3000 دلار در نظر بگیریم، یک لات میکرو برابر 1300 واحد خواهد بود. این بدان معناست که با قیمت فعلی، شما به 1300 واحد ارز مظنه (دلار) برای خرید 1000 واحد یورو نیاز خواهید داشت.

4- لات نانو در فارکس

یک لات نانو در فارکس برابر یک دهم اندازه لات میکرو است، یعنی برابر 100 واحد از ارز مورد نظر. در معاملات با لات نانو، حرکات پیپ می‌تواند باعث نوسان قیمت 0.01 واحدی ارز پایه‌ای شود که معامله می‌کنید.

دوباره، فرض کنید نرخ مبادله EURUSD برابر 1.3000 است. یک لات نانو ارز پایه (یورو) برابر 130 واحد خواهد بود. به عبارت دیگر، با قیمت فعلی، جهت خرید 100 واحد یورو، به 130 واحد دلار آمریکا نیاز دارید.

نحوه محاسبه لات در فارکس

نحوه محاسبه لات در فارکس

برای محاسبه لات در فارکس، معمولاً نیازی نیست کاری انجام دهید، زیرا پلتفرم معاملاتی شما آنچه را که باید بدانید، به شما می‌گوید. هنگامی که می‌خواهید وارد معامله شوید، باید مشخص کنید که چه گزینه‌هایی در دسترس هستند و از چه اندازه لات استفاده می‌کنید. می‌توانید اندازه پوزیشن را با اندازه لات و تعداد لات‌ها، محاسبه کنید.

به علاوه، برای انتخاب اندازه لات، به ریسکی که می‌خواهید متحمل شوید، فکر کنید. هر چه اندازه لات بزرگتر باشد، به پول بیشتر یا لوریج بالاتر برای باز کردن پوزیشن نیاز خواهید داشت.

فرض کنید که قصد معامله جفت ارز EUR/USD را دارید؛ برای هر نوع لات، چنانچه قیمت یک پیپ حرکت کند، یعنی:

 • لات استاندارد: 10 دلار
 • لات مینی: 1 دلار
 • لات میکرو: 0.10 دلار
 •  لات نانو: 0.01 دلار

به یاد داشته باشید که ارزش ارز، به ارز پایه در جفت ارزی که معامله می‌کنید، بستگی دارد. همانطور که ملاحظه می‌کنید، هر چه لات کوچکتر باشد، هزینه حرکت تک پیپ کمتر است. این امر به نوبه خود، بدان معناست که می‌توانید با معامله لات‌های کوچکتر، هزینه کمتری داشته باشید.

بیشتر بخوانید: پیپ در فارکس

جمع‌بندی

برای تجربه معاملات مؤثر در فارکس، باید با مفاهیم مختلفی آشنا باشید. در این مطلب، ما تعریف کردیم که لات در فارکس چیست، انواع lot کدامند و محاسبه حجم لات در فارکس چگونه است. لات در FOREX، یک واحد اندازه‌گیری است و تعیین می‌کند که چند واحد از یک ارز را خریداری می‌کنید. شما می‌توانید بسته به نوع حساب معاملاتی فارکس، از چهار نوع لات استاندارد، مینی، میکرو و نانو استفاده کنید. در نهایت، اندازه پوزیشن شما با اندازه لات یا تعداد لات‌هایی که خرید یا فروش می‌کنید، تعیین می‌شود.

سؤالات متداول

لات در فارکس چیست؟

لات در فارکس یک واحد اندازه‌گیری معیار است که اندازه معامله (پوزیشن) را نشان می‌دهد.

انواع لات در فارکس کدامند؟

چهار نوع لات در معاملات بازار فارکس وجود دارد؛ استاندارد، مینی، میکرو و نانو.

هر لات چند دلار است؟

پاسخ این سؤال به نوع لات بستگی دارد. در حساب استاندارد، هر لات برابر با 100،000 واحد از ارز مورد نظر است.

حداکثر لات در فارکس چقدر است؟

حداکثر اندازه لات در بازار فارکس، 100،000 واحد است که برابر همان 1 لات استاندارد می‌شود.

4 thoughts on “لات در فارکس چیست؟ | معرفی 4 نوع lot + نحوه محاسبه هر لات

 1. سلام و ارادت
  من به تازگی شروع به معامله در حوزه فارکس کردم و یکی از مواردی که برایم مبهم بود همین مبحث لات در فارکس و پیدا کردن بهترین اندازه لات بود که به خوبی برایم این مسئله مشخص شد . ممنونم از شما

 2. سلام روزتون بخیر
  من در یکی از سایت این موضوع رو خوندم که لات با لوریچ معنای یکسانی دارند و متفاوت نیستند آیا این باور درست است ؟

  1. سلام دوست عزیز
   خیر باهم مشابه نیستند و دو مفهوم کاملا متفاوت هستند. لات مشخص می‌کند چه مقدار سرمایه خود را می‌توانید در معاملات استفاده کنید، در حالی که لوریچ نسبت بین سرمایه شما و سرمایه قابل بهره‌برداری شما را نشان می‌دهد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *