بهترین استراتژی فارکس چیست؟ | 5 استراتژی پرکاربرد در بازار فارکس

بهترین استراتژی فارکس
زمان مطالعه: 4 دقیقه

استراتژی‌های معاملاتی فارکس روش‌هایی برای ورود به پوزیشن‌های فارکس و خروج از آن‌ها هستند. استراتژی‌ فارکس معمولاً مبتنی بر تکنیک‌های تحلیلی مختلف تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال است و به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا بدانند که چه زمانی یک دارایی را بخرند یا بفروشند. گاهی اوقات، وقتی صحبت از استراتژی فارکس می‌شود، معامله‌گران به یک سبک معاملاتی اشاره دارند، مانند پوزیشن تریدینگ، سوئینگ تریدینگ، اسکالپینگ و غیره. اما در واقع، این‌ها روش‌هایی هستند که به شما برای انتخاب بهترین استراتژی کمک می‌کنند. ما در این قسمت از مجله پراپ فرم فاندد مکس، قصد داریم به معرفی 5 بهترین استراتژی فارکس بپردازیم.

استراتژی معاملاتی فارکس چیست؟

بهترین استراتژی فارکس

یک استراتژی معاملاتی را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از قوانین توصیف کرد که به معامله‌گر کمک می‌کنند تا تعیین کند که چه زمانی وارد معامله شود، چگونه آن را مدیریت کند و چه زمانی پوزیشن خود را ببندد. استراتژی‌های معاملاتی می‌توانند بسیار ساده یا پیچیده باشند و انتخاب بهترین استراتژی فارکس از معامله‌گری به معامله‌گر دیگر متفاوت است.

تعریف این قوانین برای تریدرهایی که از تحلیل تکنیکال استفاده می‌کنند، ممکن است آسان‌تر باشد تا معامله‌گرانی که از تحلیل بنیادی استفاده می‌کنند. صرف نظر از این موضوع، هر معامله‌گر باید یک استراتژی داشته باشد، زیرا بهترین راه برای دستیابی به ثبات است و به شما کمک می‌کند تا عملکرد خودتان را به دقت بسنجید.

چگونه بهترین استراتژی فارکس را انتخاب کنیم؟

 • سبک معاملاتی مورد علاقه خود را بشناسید: به عنوان مثال، معامله‌گران روزانه ممکن است از استراتژی‌هایی استفاده کنند که بر روندهای روزانه بازار تمرکز دارند. در مقابل، مثلاً اسکالپرها ممکن است است به دنبال استراتژی‌هایی باشند که از حرکات کوچک قیمت، حتی در حد چند پیپ، سود می‌برند.
 • جفت‌های معاملاتی دلخواه خود را انتخاب کنید: تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام نوع جفت معاملاتی فارکس را می‌خواهید معامله کنید، می‌تواند به تعیین استراتژی مناسب شما کمک کند، زیرا هر یک از آن‌ها نوسانات متفاوتی دارند.
 • تحمل ریسک خود را درک کنید: برخی از استراتژی‌های فارکس می‌توانند شانس سودآوری را افزایش دهند، اما ریسک بیشتری هم دارند. مهم است بدانید که چقدر می‌توانید ریسک کنید و هرگز پا را فراتر نگذارید.
 • تصمیم بگیرید که چقدر می‌خواهید معامله کنید: دانستن اینکه آیا قرار است یک پوزیشن در یک روز باز کنید یا بیست پوزیشن، روی نوع استراتژی و میزان سرمایه‌ای که می‌خواهید در هر معامله ریسک کنید، تأثیر می‌گذارد.
 • زمان خود را به درستی مدیریت کنید: در حالی که برخی استراتژی‌ها ممکن است فقط شامل تعیین حد ضرر و یا مثلاً گذاشتن لیمیت اردر باشند، اما برخی استراتژی‌های دیگر ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشند و لازم باشد که به طور مداوم بازار را تحت نظر بگیرید.
 • بدانید که چه موقع باید معامله کنید: برای اینکه بتوانید معاملات خود را به نحو احسن انجام دهید، باید نوسانات و جریانات حجم بازار را نیز درک کنید. البته، این امر در نهایت به دارایی‌هایی که می‌خواهید معامله کنید بستگی دارد.

بیشتر بخوانید: بهترین استراتژی سرمایه‌گذاری در بازار نزولی

5 بهترین استراتژی فارکس

بهترین استراتژی های فارکس

انتخاب بهترین استراتژی فارکس در نهایت به ترجیحات شما و اینکه چه نوع معامله‌گری هستید، بستگی دارد. با این حال، برخی استراتژی‌های معاملاتی در فارکس کاربرد بیشتری دارند و می‌توان آن‌ها را متناسب با نیازهای معامله‌گران تطبیق داد. از جمله بهترین انواع استراتژی در بازار فارکس، می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • ترند تریدینگ
 • رنج تریدینگ
 • نیوز تریدینگ
 • ریتریسمنت تریدینگ
 • گرید تریدینگ

استراتژی ترند تریدینگ

استراتژی ترند تریدینگ (Trend Trading) یکی از محبوب‌ترین و ساده‌ترین انواع استراتژی فارکس است، زیرا تنها معیار این روش آن است که باید در جهت حرکت بازار معامله کنید. برای اجرای استراتژی، فقط باید جهت روند غالب بازار را شناسایی کنید تا بتوانید در زمان برگشت روند معامله را ببندید.

یکی از بزرگترین مزایای استراتژی معامله با روند آن است که لازم نیست زمان‌بندی شما بی‌نقص باشد. بسیاری از استراتژی‌های ترند تریدینگ، مبتنی بر اندیکاتورهای مومنتوم هستند که به معامله‌گران کمک می‌کند تا قدرت روند را ارزیابی کنند. از جمله این اندیکاتورها، می‌توانیم اسیلاتور استوکاستیک و شاخص قدرت نسبی (RSI) را نام ببریم.

استراتژی رنج تریدینگ

استراتژی رنج تریدینگ (Range Trading) مبتنی بر مفهوم خطوط حمایت و مقاومت است. این در واقع یک استراتژی پرایس اکشن است که از اندیکاتورهای تکینکال برای شناسایی نقاط برگشتی استفاده می‌شود. شناسایی خطوط حمایت و مقاومت یک رنج یا محدوده را ایجاد می‌کند.

در یک بازار رنج، قیمت به طور مداوم بین خطوط حمایت و مقاومت حرکت کرده و یک روند خنثی ایجاد می‌کند. برای معامله‌گران فارکس، بازار رنج فرصتی را ایجاد می‌کند تا سبک معاملاتی نوسانگیری را در عمل به کار گیرند. هدف، کسب سودهای کوچک اما مکرر با نوسان قیمت بین این خطوط حمایت و مقاومت است.

استراتژی نیوز تریدینگ

بازار فارکس متأثر از رویدادها و عوامل کلان اقتصادی مختلف است. بنابراین، درک تأثیر احتمالی اخبار بنیادی بر بازار برای هر معامله‌گر فارکس حیاتی است، اما برخی معامله‌گران پا را فراتر می‌گذارند و پیشبرد استراتژی آن‌ها صرفاً بر پایه اخبار استوار است.

در نیوز تریدینگ (News Trading)، استراتژی معاملاتی متمرکز بر رویدادهای تعیین‌شده است، مانند اعلام نرخ بهره و انتشار داده‌ها، زیرا نسبت به رویدادهای کوچکی که بازار را غافلگیر می‌کنند، قابل اعتمادتر بوده و پیش‌بینی آن‌ها آسان‌تر است.

به جای اندیکاتورها، بهترین ابزار یک نیوز تریدر، تدوین یک تقویم اقتصادی خوب است. با وجود این، بیشتر معامله‌گران از داده‌های تاریخی پیرامون رویدادهای قبلی نیز برای یافتن الگوها و پیش‌بینی بازار استفاده می‌کنند. باید توجه داشته باشید که این استراتژی با افزایش ریسک به خاطر نوسانات پیرامون انتشار اخبار همراه است.

بیشتر بخوانید:‌ مدیریت ریسک در فارکس

استراتژی ریتریسمنت تریدینگ

ریتریسمنت تریدینگ (Retracement Trading) شامل جستجوی مواردی است که قیمت‌ها در بازار برای مدت کوتاهی قبل از ادامه یافتن روند غالب، معکوس می‌شوند. این الگوهای بازگشت قیمت بایستی از معکوس شدن روند متمایز شوند؛ زمانی که روند معکوس می‌شود و در آن جهت ادامه پیدا می‌کند، یک روند جدید شکل می‌گیرد. این حرکات بازگشت موقت قیمت می‌تواند یک نقطه ورود عالی برای معامله‌گران فارکس باشد که می‌خواهند با قیمت مناسب‌تری وارد بازار شوند.

برای تشخیص ریتریسمنت قیمت، معامله‌گران از ابزارهای تحلیل تکنیکال مانند فیبوناچی استفاده می‌کنند. بر این اساس، زمانی که قیمت به سطح فیبوناچی می‌رسد، ریتریسمنت پایان می‌یابد. از همین رو، معامله‌گران در این سطوح، استاپ لاس یا تیک پرافیت تعیین می‌کنند.

گرید تریدینگ

گرید تریدینگ (Grid Trading) یا معاملات شبکه‌ای شامل وارد کردن چندین دستور سفارش Stop و Entry با قیمتی کمتر از قیمت بازار فعلی است. این به اصطلاح «شبکه» سفارشات تضمین می‌کند که بازار به هر جهتی حرکت کند، یک پوزیشن در آن جهت باز می‌شود. اگرچه ورود به بازار با قیمتی کمتر مطلوب ممکن است متناقض به نظر برسد، اما هدف آن است که فقط در صورت تأیید روند وارد معامله شویم.

اکثر گرید تریدرها به دنبال سطوح حمایت و مقاومت به عنوان نقطه شروع گرید خود هستند. این دسته معامله‌گران معمولاً این سطوح را با استفاده از ابزارهای ترسیمی مانند خطوط روند و میانگین‌های متحرک شناسایی می‌کنند. یک گرید تریدر ممکن است سفارش استاپ انتری برای پوزیشن لانگ را بالای خط مقاومت و سفارش استاپ انتری برای پوزیشن شورت را در زیر خط مقاومت ثبت کند.

بیشتر بخوانید: معاملات لانگ و شورت در فارکس

بهترین استراتژی در فارکس

سخن آخر

بهترین استراتژی فارکس یک استراتژی منسجم و شخصی‌سازی شده است که با سبک معاملاتی، میزان ریسک‌پذیری و اهداف شما همخوانی داشته باشد. هیچ استراتژی معاملاتی بدون نقصی وجود ندارد و همه استراتژی‌ها در شرایط مختلف بازار کارایی یکسانی ندارند. همچنین، قبل از ورود به بازار فارکس، حتماً به دنبال کسب دانش و یادگیری اصول اولیه باشید، مدیریت ریسک را جدی بگیرید و با تحلیل‌های درست و منظم اقدام به معامله کنید.

سؤالات متداول

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی برنامه‌ای مدون برای ورود به معامله و خروج از آن با هدف کسب سود است. همچنین، استراتژی معاملاتی به شما کمک می‌کند تا با نظم بیشتری معامله کنید و از تصمیمات ناگهانی و احساسی جلوگیری کنید.

استراتژی معاملاتی موفق در فارکس چه نوع استراتژی است؟

یک استراتژی معاملاتی موفق در فارکس، استراتژی است که با تحلیل دقیق بازار، مدیریت ریسک و کنترل احساسات همراه باشد تا شانس سودآوری را افزایش دهد.

پرکاربردترین انواع استراتژی معاملاتی فارکس کدامند؟

از بهترین و پرکاربردترین استراتژی‌های فارکس، می‌توانیم به ترند تریدینگ، رنج تریدینگ، نیوز تریدینگ، ریتریسمنت تریدینگ و گرید تریدینگ اشاره کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *