ولوم تریدینگ چیست: مزایا + معایب + نکات

ولوم تریدینگ چیست؟ 
زمان مطالعه: 4 دقیقه

در بازار فارکس (بازار ارز)، ولوم تریدینگ (Volume trading) به حجم معاملات ارزها در یک بازه زمانی خاص اشاره دارد. مشابه بازار سهام، ولوم در بازار فارکس نیز نشان‌دهنده تعداد و حجم معاملاتی است که در یک زمان مشخص انجام شده است. افزایش حجم معاملات ممکن است نشانگر افزایش فعالیت در بازار باشد. این افزایش ممکن است به عنوان نشانه‌ای از تغییرات در نگرش و انتظارات تریدرها نسبت به جفت ارزها یا حتی به عنوان نشانه‌ای از حرکت قابل توجه در بازار تفسیر شود. 

در تحلیل تکنیکال، بررسی ولوم معاملات در کنار نمودارهای قیمتی می‌تواند به تایید یا رد الگوهای نموداری کمک کند. به‌طور کلی، افزایش حجم معاملات همراه با حرکت قیمت به سمت بالا یا پایین می‌تواند نشانگر تغییرات جدی در بازار باشد. همچنین، ولوم تریدینگ می‌تواند به عنوان یک نشانه برای تشخیص قوت یا ضعف روندهای بازاری و تایید سیگنال‌های تحلیلی دیگر مورد استفاده قرار گیرد. با پراپ تریدینگ فانددمکس همراه باشید.

حجم در فارکس چیست؟

در بازار فارکس (بازار ارز)، اصطلاح “حجم” به حجم معاملات ارزها در یک بازه زمانی خاص اشاره دارد. همچنین باتوجه به سبک والیوم تریدینگ ، حجم نشان‌دهنده تعداد و حجم ارزهایی است که در یک زمان معین خریداری یا فروخته شده‌اند و این مفهوم برخلاف بازارهای سهام، که همچنین از ولوم به عنوان تعداد سهام معامله‌شده استفاده می‌کنند، در بازار فارکس با مقدار ارزهای معامله شده مرتبط است.

حجم معمولاً در نمودارهای قیمتی فارکس نشان داده نمی‌شود، زیرا بازار فارکس یک بازار غیرمتمرکز است و معاملات از طریق شبکه‌های الکترونیکی انجام می‌شود. به عبارت دیگر، وجود یک محل متمرکز برای جمع‌آوری تمامی معاملات و حجم معاملات در بازار فارکس وجود ندارد.

با این حال، برخی از پلتفرم‌های معاملاتی فارکس ممکن است اطلاعاتی درباره حجم معاملات را ارائه کنند. حتی اگر این اطلاعات در نمودارها نمایش داده نشود، تحلیلگران ممکن است از حجم معاملات به عنوان یکی از ابزارها برای تحلیل وضعیت بازار و تایید یا رد الگوهای نموداری استفاده کنند.

نحوه استفاده از والیوم تریدینگ در فارکس

به نظر شما منظور از استفاده از ولوم تریدینگ چیست؟ می‌تواند به شما کمک کند تا الگوها و تغییرات در بازار را بهتر درک کنید. در اینجا چند نکته برای استفاده از ولوم تریدینگ آمده است:

 • تحلیل الگوهای نموداری

بررسی حجم معاملات در کنار الگوهای نموداری با در نظر گرفتن سبک والیوم تریدینگ، (مانند سهمی، معکوس، سه‌سوته) می‌تواند به شما کمک کند تا تأییدی برای الگوهای بازار را بیابید. افزایش حجم معاملات در زمان شکل‌گیری یک الگو ممکن است نشانگر تأیید الگو باشد.

 • تجزیه و تحلیل روندهای بازار

بررسی تغییرات حجم معاملات در طول زمان می‌تواند به شما نشان دهد که آیا یک روند صعودی یا نزولی با حجم بیشتر یا کمتر اتفاق می‌افتد. افزایش حجم در طی یک روند ممکن است نشانگر تأییدی برای آن روند باشد.

 • تأیید سیگنال‌های تحلیل فنی

اگر یک سیگنال تحلیلی، مانند اشاره‌های شاخص‌های فنی، ارائه شده باشد، بررسی حجم معاملات می‌تواند به شما کمک کند تا تأیید کنید که آیا سیگنال دارای قدرت تأییدی بیشتری است یا خیر.

 • رصد نقاط تغییر

تغییرات حجم معاملات ممکن است نشان‌دهنده نقاط تغییر در بازار باشند. اگر حجم به طور ناگهانی افزایش یابد، این ممکن است نشانگر شروع یک حرکت قوی باشد یا به نقطه تغییری در بازار اشاره کند.

 • توجه به پترن‌های حجم

برخی از نمایه‌ها و پترن‌های حجم در ولیوم تریدینگ ، مانند حجم معاملات متناسب، می‌توانند نشانگرهایی برای تغییرات در بازار باشند. بررسی این پترن‌ها می‌تواند به شما در تشخیص نقاط تغییر کمک کند.

 • رصد اخبار و رویدادها

حجم معاملات ممکن است در پی اعلام اخبار مهم یا رویدادهای اقتصادی افزایش یابد. این ممکن است به شما اطلاعات بیشتری در مورد تأثیر این اتفاقات بر بازار بدهد.

اشتباهات رایج در والیوم تریدینگ چیست؟

در حین استفاده از ولوم تریدینگ، ممکن است افراد به برخی اشتباهات رایج برخورد کنند که ممکن است تأثیرات منفی بر تصمیمات معاملاتی آنها داشته باشد. گاهی اوقات حجم معاملات ممکن است به دلیل رویدادهای خاص یا اخبار، به شدت افزایش یابد. در این حالت، تحلیل حجم باید با سیاق کلی بازار و دیگر عوامل تحلیلی ترکیب می‌شود تا به نتیجه دقیق‌تری برسید. حالا به نظرتون خطای معامله‌گران باتوجه به ساختار حجم در ولوم تریدینگ چیست؟ اشتباه رایج  تریدرها عدم توجه به ساختار حجم است ، به عنوان مثال افزایش یا کاهش تدریجی حجم معاملات در ولیوم تریدینگ ،با نادیده گرفتن این نکته ممکن است منجر به اشتباهات تحلیلی شوند. 

تنها اعتماد به حجم معاملات و نادیده گرفتن سایر ابزارهای تحلیل فنی ممکن است ناکامی در تصمیم‌گیری‌های معاملاتی را به همراه داشته باشد. استفاده از چندین ابزار تحلیلی می‌تواند به تصمیمات بهتری منجر شود. روبش‌های تحلیل بوسیله ابزار مربوطه در ولوم تریدینگ چیست؟ از آنجایی که هیچ ابزار تحلیلی نمی‌تواند پیش‌بینی دقیق 100% را ارائه دهد، مدیریت ریسک در معاملات بسیار حیاتی است. عدم رعایت اصول مدیریت ریسک ممکن است منجر به ضررهای بزرگ شود. همچنین در نهایت حجم معاملات ممکن است در بازارهای مختلف به دلیل ویژگی‌های مختلف بازار نقش متفاوتی داشته باشد. نادیده گرفتن این تفاوت‌ها هم ممکن است باعث اشتباهات تحلیلی شود.

استراتژی معاملات با ولوم تریدینگ چگونه است؟

استراتژی معاملات با ولوم تریدینگ بستگی به سبک و تجربه هر تریدر دارد، اما در کل تحلیل حجم معاملات می‌تواند به تصمیمات معاملاتی بهتری منجر شود. استراتژی‌های مناسب  معاملات با ولوم تریدینگ چیست؟ همچنین در ادامه  چگونگی عملکرد آنها را مورد بررسی قرار می‌دهیم :

 1.  بررسی حجم معاملات همزمان با شکل‌های نموداری در ولیوم تریدینگ می‌تواند به تأیید الگوهای نموداری کمک کند. به‌عنوان مثال، افزایش حجم در هنگام شکل‌گیری یک الگو می‌تواند نشانگر تأییدی برای آن الگو باشد.
 2. تغییرات ناگهانی در حجم معاملات ممکن است نشان‌دهنده نقاط تغییر در بازار باشد. اگر حجم به طور ناگهانی افزایش یابد، این ممکن است نشانگر شروع یک حرکت قوی باشد.
 3. بررسی تغییرات حجم معاملات در طول زمان در  می‌تواند به شما کمک کند تا روندهای بازار را به خوبی درک کنید. حجم معاملات همراه با حرکت قیمت می‌تواند نشانگر تقویت یا ضعف یک روند باشد.
 4.  نمایه‌ها و پترن‌ها در والیوم تریدینگ چیست و چه کاکردی دارند؟ برخی نمایه‌ها و پترن‌های حجم، مانند حجم معاملات متناسب، می‌توانند نشانگرهایی برای تغییرات در بازار باشند. بررسی این پترن‌ها ممکن است به شما در تشخیص نقاط تغییر کمک کند.
 5. همواره مدیریت ریسک در تمام معاملات استراتژی حیاتی است. استفاده از حجم معاملات  در ولیوم تریدینگ به عنوان یک نشانه برای مدیریت ریسک و تنظیم اندازه معاملات می‌تواند کمک کند تا از سرمایه شما به بهترین شکل ممکن مراقبت شود.

قبل از اجرای استراتژی‌های معاملاتی با حجم در والیوم تریدینگ ، مهم است که این استراتژی‌ها را با دقت تست و ارزیابی کنید. همچنین، توجه به شرایط بازار فعلی و استفاده از تحلیل‌های دیگر به همراه حجم می‌تواند به بهبود تصمیم‌گیری‌های معاملاتی شما کمک کند.

مزایای ولوم تریدینگ چیست؟ 

یکی از مزیت‌های اصلی ولوم تریدینگ، تأیید الگوهای نموداری است. اگر یک الگو در حال شکل‌گیری باشد و همراه با افزایش حجم باشد، این می‌تواند نشانگر تأییدی برای آن الگو باشد. حجم زیاد معاملات ممکن است اطمینان بخش باشد که بازار واقعاً به سمت جهتی حرکت می‌کند. دومین مزیت آن ولوم تریدینگ می‌تواند به شناسایی نقاط تغییر در بازار کمک کند. همچنین تغییرات ناگهانی در حجم معاملات ممکن است نشان‌دهنده تغییرات مهم و تحولات در بازار باشد. افزایش حجم معاملات ممکن است به عنوان یک نشانه برای شروع یک حرکت قوی یا تغییر در جهت حرکت بازار مورد استفاده قرار گیرد.

 نکات مهم دیگر در ولوم تریدینگ چیست؟ از آنجایی که حجم معاملات ممکن است نشانگر تقاضا و عرضه باشد، استفاده از ولوم تریدینگ می‌تواند به تأیید سیگنال‌های تحلیل فنی کمک کند.

به طور کلی، ولوم تریدینگ می‌تواند ابزار مفیدی باشد که به تریدرها  کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف بازار را بهتر درک کنند و تصمیمات معاملاتی بهتری بگیرند. این ابزار به تأیید الگوها، تشخیص نقاط تغییر و ارائه اطلاعات تکمیلی برای سیگنال‌های تحلیل فنی کمک می‌کند.

جمع بندی

در این بخش مفهوم و کارکرد کلی ولوم و توضیحی درباره والیوم تریدینگ چیست را برای شما شرح دادیم و آموزش نحوه استفاده از والیوم تریدینگ در فارکس و یکسری از مواردی که تریدرها در این بازار به اشتباه انجام می‌دهند اشاره کردیم و نام بردیم و با شرح انواع استراتژی باتوجه به سبک والیوم تریدینگ سعی کردیم علم و دانش شما را بالا ببریم . همچنین در این مقاله از حجم معاملات در ولوم تریدینگ هم صحبت کردیم و مطالبی مفید و مورد نیاز هر تریدر در این بازار را در اختیار قرار دادیم.

سوالات متداول

آیا حجم  در ولوم تریدینگ نقشی در تحلیل پرایس اکشن دارد؟

بله، نقش حجم در ولوم تریدینگ برای کمک به تریدر است تا فشار و خطرات خرید و فروش را شناسایی کنند و در روند بازار مورد استفاده آنها قرار می‌گیرد و همچنین تریدرها با تجزیه و تحلیل داده‌های حجم در ارتباط با عملکرد قیمت‌ها ، سطوح مهم حمایت و مقاومت را شناسایی و تغییرات بالقوه روند را تشخیص می‌دهند.

آیا بین حجم و قیمت واگرایی وجود دارد؟

بله، زمانی بین حجم و قیمت واگرایی پدید می‌آید که قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کنند ولی حجم دچار کاهش می‌شود و به این دلیل واگرایی بوجود می‌آید.

آیا ولیوم تریدینگ در بازار مهم است؟

بله به این دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که بسیار در تصمیم گیری‌های معامله‌گران تاثیر می‌گذارد و اطلاعات بسیار مهمی برای خرید و فروش در بازار به آنها می‌دهد و همچنین درباره افزایش یا کاهش حجم معاملات اطلاعاتی ارزشمند به تریدرها می‌دهد.

One thought on “ولوم تریدینگ چیست: مزایا + معایب + نکات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *