مولتی تایم فریم (تحلیل زمانی) چیست؟| 3 کاربرد آن در فارکس

مولتی تایم فریم
زمان مطالعه: 7 دقیقه

پلتفرم‌های معاملاتی فارکس مانند متاتریدر و سی‌تریدر به ما کمک می‌کنند تا تغییرات قیمت را از طریق نمودارها تحلیل کنیم. زمانی که یورو از دلار آمریکا قوی‌تر شود، نمودار EUR/USD افزایش می‌یابد. زمانی که دلار آمریکا قوی‌تر شود، نمودار EUR/USD پایین می‌آید. این روند ساده به نظر می‌رسد، اما مشاهده حرکات قیمت تحت تأثیر موضوعی به نام مولتی تایم فرم یا بازه زمانی چندگانه قرار دارد؛ بنابراین، قبل از تحلیل قیمت، ابتدا باید بفهمیم که مولتی تایم فریم در معاملات فارکس به چه معناست. در مطلب دیگری از وبسایت پراپ فانددمکس به طور کامل در مورد ماهیت بازه زمانی صحبت می‌کنیم.

تحلیل مولتی تایم فریم چیست؟

تحلیل مولتی تایم فریم یا تحلیل چند زمانه (Multiple Time Frames)، فرآیند مشاهده یک جفت ارز در بازه‌های زمانی مختلف است. معمولاً از بازه زمانی بزرگ‌تر برای ایجاد یک روند بلندمدت استفاده می‌شود، درحالی‌که یک بازه زمانی کوتاه‌تر برای شناسایی ورودی‌های ایدئال به بازار کاربرد دارد.

قاعده کلی این است که هنگام جابجایی بین تایم فریم‌ها از نسبت 1:4 یا 1:6 استفاده کنید که در آن نمودار چهار یا شش ساعته به‌عنوان تایم فریم طولانی‌تر و نمودار یک ساعته به‌عنوان دوره زمانی پایین‌تر کاربرد دارد. منطق پشت این رویکرد این است که بتوانیم حرکات کوچک‌تر و پیچیده قیمت را برای ورود به‌موقع به بازار کشف کنیم. همان‌طور که گفته شد، تمرکز بر بازه‌های زمانی بسیار کوچک فایده چندانی ندارد، زیرا بیشتر حرکت قیمت تأثیر کمی بر کل معامله دارد و می‌تواند منجر به استرس غیرضروری درزمانی شود که معامله‌گر فکر می‌کند بازار به‌سرعت در حال حرکت است.

معامله گران هنگام مشاهده روند در نمودار ساعتی می‌توانند برای ورودی‌های مناسب، روی نمودار 10 دقیقه‌ای (1:6) یا نمودار 15 دقیقه‌ای (1:4) تمرکز کنند. نمودار 10 یا 15 دقیقه‌ای نشان‌دهنده تحولات کوتاه‌مدت خواهد بود و نمودار ساعتی جایی است که می‌توان پیشرفت تجارت را در آینده رصد کرد. همچنین معامله‌‌گران تازه‌کار در بازه‌های زمانی کوچک مانند نمودارهای یک دقیقه‌ای یا پنج دقیقه‌ای معامله می‌کنند. برخی دیگر از معامله‌گران فارکس در نمودارهای یک ساعته معامله خواهند کرد، زیرا احساس راحتی بیشتری دارند.

اهمیت استفاده از مولتی تایم فریم

استفاده از استراتژی مولتی تایم فریم تصمیمات شما را برای مدت طولانی یا مدت کوتاه تقویت می‌کند. مطالعه فریم‌های زمانی چندگانه یک تحلیل از بالا به پایین است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد روند فعلی بازار را مشاهده کنند؛ بنابراین، معامله‌گر در صورت معامله بر اساس روند، از کمترین ریسک برخوردار است. درواقع، اکثر معامله‌گران باتجربه بر اساس جهت روند (Trend) معامله می‌کنند.

اگر تحلیل مولتی تایم فریم انجام می‌دهید و متوجه شدید که بازه‌های زمانی کوتاه‌تر در حال تغییر جهت روند هستند، باید در تنظیم معاملات در برابر روند کلی بلندمدت محتاط باشید، زیرا در هر مقطعی ممکن است یک معکوس رخ دهد. معامله برخلاف روند، ریسک بالاتری دارد. از طرف دیگر، معامله‌گر می‌تواند صبر کند تا بازه‌های زمانی کوتاه‌تری با روند عمومی هماهنگ شود تا براساس جهت بازار موقعیت‌هایی را وارد کند.

انجام تحلیل مولتی تایم فریم به معامله‌گران کمک می‌کند تا موقعیت‌های ارزشمند را شناسایی کنند.معامله‌گران می‌توانند حمایت (support) و مقاومت (Resistance) را تشخیص دهند و سطوح ورودی و خروجی بسیار خوبی را نشان دهند. مفهوم کلی در پشت پرده تحلیل مولتی تایم فریم، ابتدا شناسایی روند در یک بازه زمانی طولانی‌تر است، سپس به همان روند در یک بازه زمانی کوچک‌تر نگاه می‌شود.

هر دو تایم فریم را با هم مقایسه کنید تا ببینید آیا آنها همسو هستند یا خیر. اگر آنها همسو نباشند، نقطه ورود زمانی خواهد بود که بازه زمانی کوتاه‌تر درنهایت با بازه زمانی طولانی‌تر همسو شود. زمانی که بازه‌های زمانی کوتاه‌تر با بازه زمانی بلندمدت همسو نمی‌شوند، این امکان را دارید به طور متناوب معامله کنید. بااین‌حال، در این روش خطر بیشتری نسبت به معامله بر اساس روند وجود دارد.

فواید استفاده تحلیل مولتی تایم فریم

برخی از معامله‌گران تمایل دارند زمان بیشتری را برای بازه‌های زمانی خاص که در آنها راحت‌تر هستند، صرف کنند. این رویکرد مناسب است تا زمانی که آنها بدانند که گزینه‌های دیگری نیز وجود دارند ایده خوبی است که سعی کنید تعادل مناسبی را بین تایم فریم‌ها پیدا کنید تا بتوانید تنها زمانی را که در یک بازه زمانی خاص و معقول صرف کرد. وقتی چندین بازه زمانی را مشاهده می‌کنید، مزایای زیر را به دست می‌آورید:

 • بهتر می‌توانید ببینید که حمایت و مقاومت کوتاه‌مدت کجاست.
 • ممکن است به شما کمک کند تا ببینید سایر شرکت‌کنندگان در بازار چه می‌کنند و به چه فکری دارند.
 • وقتی نوبت به تشخیص روندها می‌رسد، ممکن است از منحنی جلوتر باشید.
 • شما می‌توانید یک استراتژی کامل خروج و ورود ایجاد کنید.
 • شما می‌توانید تغییر روند را در بازه زمانی بالاتر تأیید کنید.
 • شما اطلاعات کاملی نسبت به اقدامات سایر فعالان بازار دریافت می‌کنید.
 • شما تصویر کوچک (Big Picture)، تصویر متوسط (Big Picture) و تصویر بزرگ (Small Picture) را می‌بینید.

مهم است که در مورد هر یک از این عناصر فکر کنید و تمام تلاش خود را برای استفاده از تایم فریم‌های متعدد برای توسعه یک استراتژی جامع انجام دهید. وقتی آماده انجام معامله هستید، چیزی را به شانس واگذار نکنید.

انواع مولتی تایم فریم در معاملات فارکس

در ادامه بازه‌های زمانی اصلی و تفاوت‌های بین هر کدام را شرح داده‌ایم:

لانگ ترم (Long-Term)

معامله‌گران لانگ ترم یا بلندمدت معمولاً به نمودارهای روزانه و هفتگی مراجعه می‌کنند. نمودارهای هفتگی چشم‌انداز بلندمدت را ایجاد خواهند کرد. معاملات معمولاً از چند هفته تا چندین ماه و گاهی سال‌ها انجام می‌شود.

مزایا معایب
معامله‌گر مجبور نیست بازارها را بین روزی تماشا کند. تراکنش‌های کمتر به معنای زمان کمتر برای پرداخت اسپرد است. زمان بیشتری برای فکر کردن در مورد هر معامله در این روش امکان‌پذیر است. به صبر زیادی نیاز دارد تا به سوددهی برسد. حساب بزرگ‌تری به نوسانات طولانی‌مدت نیاز دارند. از دست رفتن ماه‌ها در این روش وجود دارد.

شورت ترم (Short-Term)

معامله‌گران شورت ترم یا کوتاه‌مدت از تایم فریم‌های ساعتی استفاده می‌کنند و معاملات را برای چند ساعت تا یک هفته نگه می‌دارند.

مزایا معایب
فرصت‌های بیشتر برای معاملات وجود دارد. شانس کمتری برای از دست ‌دادن ماه‌ها ایجاد می‌شود. اتکای کمتری به یک یا دو معامله در سال دیده می‌شود. هزینه‌های تراکنش بالاتر خواهد بود (اسپردهای بیشتری برای پرداخت). خطر یک شبه در این روش یک عامل زیان‌آور خواهد بود.

بین روزی (Intraday)

معامله گران بین روزی از نمودارهای دقیقه‌ای مانند یک دقیقه یا 15 دقیقه استفاده می‌کنند. معاملات در این روش به‌صورت روزانه انجام می‌شود.

 

مزایا معایب
فرصت‌های معاملاتی زیادی وجود دارد. شانس کمتری برای از دست دادن ماه‌ها وجود دارد. خطر یک شبه نیز در این روش دیده نمی‌شود. هزینه‌های تراکنش بالاتر خواهد بود. از نظر ذهنی معامله‌گر را با تعصب و احساسات وادار می‌کند. سود با نیاز به خروج در پایان روز محدود می‌شود.

همچنین باید میزان سرمایه‌ای را که باید معامله کنید در نظر بگیرید. بازه‌های زمانی کوتاه‌تر به شما این امکان را می‌دهند که از مارجین بهتر استفاده کنید و حد توقف‌های محدودتری داشته باشید. بازه‌های زمانی بزرگ‌تر به حد توقف‌های بزرگ‌تر نیاز دارند. با یک حساب بزرگ‌تر می‌توانید نوسانات بازار را بدون مواجهه با مارجین کنترل کنید.

چرا هنگام معامله در فارکس باید به چند تایم فریم نگاه کرد؟

بسیاری از معامله گران از تکنیک‌های تحلیل مولتی تایم فریم استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند منجر به ایجاد یک استراتژی قابل‌اعتماد در فارکس شود، زیرا این فرصت را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا ساختار بازار را به روشی بسیار عمیق‌تر از هر تحلیل تایم فریم منفردی درک کنند.

مولتی تایم فریم این فرصت را برای معامله‌گران فراهم می‌کند تا عملکرد استراتژی خود را از طریق ورودی‌ها، خروجی‌ها، مدیریت معاملات، مدیریت پول و غیره بهبود ببخشند. معامله‌گران اغلب در مورد اینکه چرا معاملات شکست می‌خورد سردرگم می‌شوند. بیایید به نمودار 10 دقیقه‌ای GBP/USD در ساعت 8:00 صبح به‌وقت گرینویچ نگاهی بیندازیم.

ما میانگین متحرک ساده (SMA) 200 روزه را بررسی کردیم که به نظر می‌رسد به‌عنوان مقاومت (Resistance) حفظ می‌شود.

نمودار یک ساعته GBPUSD

 

برخلاف انتظارات، جفت بالاتر از مقاومت بسته شد و 200 پیپ دیگر افزایش یافت.

نمودار 10 دقیقه‌ای GBP/USD

 

اگر به نمودار یک ساعته نگاه می‌کردید، متوجه می‌شدید که این جفت درواقع در انتهای کانال صعودی قرار دارد.

نمودار چهار ساعته GBPUSD

کانال صعودی حتی در نمودار چهار ساعته واضح‌تر بود.

نمودار ۱۵ دقیقه GBPUSD

همه نمودارها داده‌های قیمت یکسانی را نشان می‌دادند. آنها فقط فریم‌های زمانی متفاوت از همان داده‌ها را نماس می‌دهند. هنگامی‌که بازار در نمودار 15 دقیقه‌ای متوقف شد یا معکوس شد، اغلب به این دلیل بود که در یک تایم فریم بزرگ‌تر به حمایت (Support) یا مقاومت برخورد کرده بود. معاملات با استفاده از بازه‌های زمانی متعدد، احتمالاً ما را بیش از هر چیز دیگری از معاملات زیان‌آور دور نگه داشته است.

انتخاب بهترین ترکیب مولتی تایم فریم

هیچ قانون مشخصی در مورد اینکه چه فریم‌های زمانی را می‌توان با هم ترکیب کرد، وجود ندارد تا اختلاف در حرکت آنها را بتوان مشاهده کرد. اگر بازه‌های زمانی خیلی نزدیک باشند، نمی‌توانید تفاوت را تشخیص دهید، بنابراین استفاده از سه تایم فریم متفاوت بی‌فایده است. بسیار مهم است که بازه‌های زمانی را انتخاب کنید که مجموعه‌ای متنوع از اطلاعات را ارائه دهند.

مقایسه یک تایم فریم یک دقیقه‌ای با تایم فریم 90 ثانیه‌ای کمکی نمی‌کند، زیرا اختلاف کافی بین این دو وجود ندارد. در ادامه نمونه‌هایی از بازه‌های زمانی مختلف که ممکن است برای استراتژی معاملاتی شما مفید باشند، آورده شده‌اند:

 • استراتژی تایم فریم 1 دقیقه، 5 دقیقه و 30 دقیقه
 • استراتژی تایم فریم 5 دقیقه، 30 دقیقه و 4 ساعت
 • استراتژی تایم فریم 15 دقیقه، 1 ساعت و 4 ساعت
 • استراتژی تایم فریم 1 ساعته، 4 ساعته و روزانه
 • استراتژی تایم فریم 4 ساعته، روزانه و هفتگی و غیره

به یاد داشته باشید، لازم نیست فقط یک فریم را انتخاب کنید و به آن پایبند باشید. شما آزاد هستید که تایم فریم‌ها را تغییر دهید، تا زمانی که یک استراتژی قابل‌اجرا و خوب پیدا کنید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید دقیقاً مشخص کنید که چه تایم فریم معاملاتی برای شخصیت، سبک و اهداف شما مناسب‌تر است. ما قویاً به شما توصیه می‌کنیم که بازه‌های زمانی مختلف را در محیط‌های مختلف بازار امتحان کنید، سپس نتایج خود را ثبت کنید و یافته‌های خود را تحلیل کنید تا دقیقاً بدانید چه چیزی برای شما مفید است.

تکنیک‌های تحلیل مولتی تایم فریم برای معامله گران روزانه

معامله‌گران روزانه معمولاً تمام روز را برای نظارت بر نمودارها در اختیار دارند، بنابراین می‌توانند با بازه‌های زمانی بسیار کوچک معامله کنند. این بازه زمانی از یک دقیقه تا 15 دقیقه تا یک ساعت متغیر است. معامله‌گران روزانه که تنظیمات معاملاتی خود را در بازه زمانی یک ساعته شناسایی می‌کنند، این امکان را دارند در بازه زمانی 15 دقیقه‌ای تمرکز کنند تا ورودی‌های ایدئال بازار را پیدا کنند. تایم فریم برای این معامله‌گران عبارت‌اند از:

 • بازه زمانی روند: نمودار یک ساعته
 • بازه زمانی ورود: نمودار 15 دقیقه‌ای

تکنیک‌های تحلیل مولتی تایم فریم برای معامله گران سوئینگ

معامله‌گران سوئینگ نسبت به معامله‌گران روزانه به طور قابل‌توجهی زمان کمتری برای صرف نمودارهای نظارتی دارند (شاید یک ساعت یا کمتر)؛ بنابراین، معامله‌گران سوئینگ برای یافتن روند کلی به نمودار روزانه نگاه می‌کنند و سپس روی نمودار چهار ساعته بزرگنمایی می‌کنند تا ورودی‌ها را ببینند. تایم فریم برای این معامله‌گران عبارت‌اند از:

 • بازه زمانی روند: نمودار روزانه
 • بازه زمانی ورودی: نمودار چهار ساعته

کاربردهای استراتژی مولتی تایم فریم

تحلیل بازه زمانی چندگانه به الگوی معاملاتی شما بستگی دارد. اگر یک معامله‌گر روزانه هستید، معمولاً تمام روز را برای نظارت بر روندها در اختیار دارید و می‌توانید هر زمان که یک پنجره باز شد، وارد آن شوید؛ اما چگونه یک تایم فریم را انتخاب می‌کنید؟ اکثر معامله‌گران به‌خصوص تازه‌کارها، یک بازه زمانی خاص را انتخاب می‌کنند و معمولاً به آن پایبند هستند. درحالی‌که از چند تایم فریم برای معاملات ارز استفاده می‌شود، اکثر کارشناسان رویکرد بالا به پایین را توصیه می‌کنند. یعنی ابتدا به یک بازه زمانی وسیع‌تر نگاه کنید و سپس به سمت تحلیل در مدت‌زمان کمتر حرکت کنید. این روند از دو جهت کمک‌کننده است، اولاً به شما امکان می‌دهد روندها را با دقت بیشتری شناسایی کنید و ثانیاً سوگیری‌های تجاری را حذف می‌کند به شما کمک خواهد کرد تا با اطمینان بیشتر حدس بزنید.

شما از تحلیل مولتی تایم فریم می‌توانید به‌طورکلی برای سه کاربرد زیر بهره ببرید:

1- ما قادر خواهیم بود بازگشت را در نمودار تایم فریم کوچک‌تر در مقابل شروع یک اصلاح در بازه زمانی بزرگ‌تر متمایز کنیم.

برسی تایم فریم های کوچک

2- ما قادر خواهیم بود تایم فریم‌های کوچک‌تر را بخوانیم تا ببینیم چه زمانی آن پولبک (Pullback) در شرف بازگشت است. پولبک به حرکت کوتاه‌مدت قیمت در جهت خلاف روند اولیه گفته می‌شود. برای درک بهتر پولبک می‌توانید این مقاله را مطالعه کنید.

برسی تایم فریم های کوچک تر

3- ما همچنین قادر خواهیم بود قبل از تغییر ساختار، معکوس‌های احتمالی یا تغییر روندها را تشخیص دهیم.

تشخیص روند در نمودار تایم فریم

استفاده از میانگین متحرک ساده برای ورود به معاملات

میانگین متحرک ساده یا به‌اختصار SMA یک شاخص مهم از روند قیمت است. زمانی که قیمت بالاتر از میانگین متحرک ساده 200 روزه باشد، بازار در یک روند صعودی بلندمدت در نظر گرفته می‌شود. در این مورد، میانگین متحرک ساده 200 روزه روند بلندمدت را مشخص می‌کند، درحالی‌که میانگین متحرک ساده 50 روزه روند قیمت کوتاه‌مدت را تعیین خواهد کرد. اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک ساده 20 روزه معامله شود، در یک روند صعودی کوتاه‌مدت در نظر گرفته می‌شود.

یک راه متداول برای معامله میانگین متحرک ساده، جستجوی کراس‌اوورهای صعودی و متقاطع نزولی است. یک متقاطع نزولی زمانی اتفاق میفتد که قیمت‌ها پس از معاملات بالای میانگین متحرک ساده به زیر میانگین متحرک ساده می‌رسند. این متقاطع نشانه‌ای از معکوس شدن روند است. این موضوع نشان می‌دهد که روند صعودی به پایان رسیده است و یک روند نزولی شروع خواهد شد. یک متقاطع نزولی همچنین نشان می‌دهد که می‌توانید وارد یک معامله کوتاه شوید. به‌کارگیری این استراتژی در بازارهای حالت خنثی (Sideways) یا نوسان (Volatile) بی‌معنی است.

روش دیگر برای معامله میانگین متحرک ساده، کراس‌اوور SMA است که اساساً زمانی انجام می‌شود که یک میانگین متحرک ساده کوتاه‌مدت از یک میانگین متحرک ساده بلندمدت عبور می‌کند و بالعکس. در یک بازار صعودی، اگر میانگین متحرک ساده 50 روزه از میانگین متحرک ساده 200 روزه عبور کند، این نشانه واضحی از روند صعودی است و وجود حجم معاملات بالا می‌تواند این موضوع را تائید کند. این مجموعه معاملاتی به‌عنوان تقاطع طلایی (Golden Cross) شناخته می‌شود و نشانه‌ای برای طولانی شدن روند است.

برعکس تقاطع طلایی، تقاطع مرگ (Death Cross) است. تلاقی مرگ زمانی اتفاق میفتد که میانگین متحرک ساده کوتاه‌مدت یک دارایی از میانگین متحرک ساده بلندمدت آن عبور کند. اگر میانگین متحرک ساده 50 روزه از میانگین متحرک ساده 200 روزه عبور کند، نشان‌دهنده یک روند نزولی است که در آن قیمت‌ها به ریزش ادامه خواهند داد.

میانگین متحرک ساده همچنین می‌تواند برای شناسایی سطوح حمایت و مقاومت استفاده شود. زمانی که یک دارایی هرچند وقت یک‌بار در یک روند صعودی پولبک می‌کند، اما همیشه به حمایت در میانگین متحرک ساده 200 روزه برمی‌گردد. به یاد داشته باشید که از تایم فریم‌های طولانی برای شناسایی روندها و بازه‌های زمانی کوچک‌تر برای مشاهده موقعیت‌های ورودی ایدئال خواهند بود.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

تحلیل مولتی تایم فریم بر یک جفت ارز را در مناطق زمانی مختلف نظارت دارد. هیچ قانون سفت و سختی در مورد اینکه چه بازه‌های زمانی باید ترکیب شوند وجود ندارد، اگرچه دستورالعمل‌های کلی هستند که معامله گران باتجربه فارکس از آنها استفاده می‌کنند. معامله‌گران باتجربه سه تایم فریم را ترکیب می‌کنند. استفاده از کمتر از سه تایم فریم می‌تواند منجر به ایجاد داده‌های ناکافی شود، درحالی‌که استفاده از بیش از سه فریم می‌تواند باعث خوانش اضافی خواهد شد. تمرکز روی بازه‌های زمانی بسیار کوچک بیهوده است، زیرا تغییرات قیمت اطلاعات کمی در مورد روند کلی بازار می‌دهد و زمانی که بازار بسیار نوسان دارد، ممکن است شکست کامل را تجربه کنید.

 

سؤالات متداول

از چند تایم فریم باید در فارکس استفاده کنیم؟

بیشتر معامله‌گران با انتخاب یک بازه زمانی طولانی‌تر و یک بازه زمانی کوتاه‌تر شروع می‌کنند. معامله‌گران هنگام انجام تحلیل تایم فریم چندگانه از نسبت 1:4 یا 1:6 بهره می‌برند که در آن نمودار چهار یا شش ساعته به‌عنوان تایم فریم طولانی‌تر و نمودار یک ساعته به‌عنوان دوره زمانی پایین‌تر استفاده می‌شود.

استراتژی مولتی تایم فریم چیست؟

استراتژی مولتی تایم فریم روشی برای معامله است که شامل تجزیه‌وتحلیل نمودار قیمت دارایی در بازه‌های زمانی مختلف برای تعیین بهترین زمان برای گرفتن موقعیت در دارایی و زمان بستن معامله است. این به معنای ترکیب بازه‌های زمانی مختلف در تحلیل یک دارایی قبل از تصمیم‌گیری در مورد معاملات است.

آیا بهتر است در تایم فریم‌های طولانی‌تر معامله کنیم؟

بازه‌های زمانی بالاتر به شما این امکان را می‌دهند که سروصدای بازار را از بین ببرید و نوسان‌های بزرگ قیمت را ببینید. درعین‌حال، احتمالاً معاملات بیشتری را در بازه‌های زمانی کمتر انجام خواهید داد؛ بنابراین، هر چه معاملات بیشتری باز کنید، شانس بیشتری برای معاملات خوب خواهید داشت.

4 thoughts on “مولتی تایم فریم (تحلیل زمانی) چیست؟| 3 کاربرد آن در فارکس

 1. سلام ممونم از مطالب مفیدتون
  یه سوالی که برای من پیش اومده اینکه ترکیب مولتی تایم فریم ها چه کمکی به ما میکند؟

  1. سلام دوست عزیز
   ممنونیم از نظرشما
   در رابطه با سوال شما باید عرض کنیم که بازه‌های زمانی مختلف و استراتژی تایم فرم‌هایی که معرفی کردیم مانند استراتژی تایم فریم 4 ساعته، ممکن است برای استراتژی معاملاتی شما مفید باشند. اما برای اینکه بهترین بازه زمانی انتخاب کنید باید دائما تایم فریم‌ها را تغییر دهید تا مناسب ترین تایم فریم را با توجه به شخصیت، سبک و اهدافتان انتخاب کنید.

 2. سلام وقتتون بخیر
  من تحقیقات زیادی درمورد فریم های زمانی انجام دادم وبه این نتیجه رسیدم که استراتژی تایم فریم های یک ساعته و 4 ساعته از هم بهتر است میخواستم بدونم آیا این موضوع درسته است یا خیر؟

  1. سلام دوست عزیز
   نمیتوان تایم فریم تابتی برای تمامی معاملات در نظر گرفت نکته ای که وجود دارد این است که بازه‌های زمانی را انتخاب کنید که مجموعه‌ای متنوع از اطلاعات را ارائه دهند.بازه‌های زمانی مختلف را در محیط‌های مختلف بازار امتحان کنید، سپس نتایج خود را ثبت کنید و یافته‌های خود را تحلیل کنید تا دقیقاً بدانید چه چیزی برای شما مفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *