بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال | 5 استراتژی برتر

بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال
زمان مطالعه: 7 دقیقه

بازار ارزهای دیجیتال در تمامی این سال‌ها پستی‌وبلندی‌های زیادی تجربه کرده است که باعث شده معامله‌گران برای افزایش عملکرد خود در این بازار، استراتژی‌های مختلفی را به کار بگیرند؛ اما سؤال مهم این است: «چگونه می‌توان بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال را ایجاد کرد؟» یک استراتژی در ارز دیجیتال روش و فرآیندی است که معامله‌گران و سرمایه‌گذاران آن را در بازار اعمال می‌کنند تا حاشیه سود خوبی داشته باشند . هیچ استراتژی واحدی برای همه وجود ندارد، زیرا هر استراتژی برای فردی که آن را اجرا می‌کند منحصربه‌فرد است. در مطلب دیگری از شرکت پراپ فانددمکس به چندین استراتژی کاربردی برای انجام معاملات ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

با توجه به ماهیت بی‌ثبات بازار ارز دیجیتال، معامله‌گران به بازار می‌روند تا سودهای بزرگی کسب کنند. بااین‌حال، بسیاری از سرمایه گذران بیش ازآنچه فکر می‌کردند پول زیادی از دست دادند. معدود معامله‌گرانی که توانسته‌اند سود قابل‌توجهی به دست آورند، موفقیت خود را به داشتن یک استراتژی خوب مدیون هستند. با تمام سروصدا و اخبار موجود در بازار رمزارزها، به‌راحتی می‌توان درک کرد که داشتن استراتژی تا چه اندازه مهم و ضروری است.

استراتژی معاملاتی در ارز دیجیتال به‌عنوان راهنمای شما برای فعالیت در بازار محسوب می‌شود. این استراتژی به شما کمک می‌کند بدانید چه موقع باید خرید کنید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید براساس منطق و نه احساسات معامله کنید. بسیاری تلاش کرده‌اند از تحلیل فاندامنتال استفاده کنند، اما به نظر نمی‌رسد که این روش برای همه مناسب باشد. برخی بر روی تحلیل تکنیکال با استفاده از شاخص‌های فنی، مانند نشانگر RSI، MACD، میانگین حرکت یا شناسایی الگوهای نمودار و سایر الگوهای عملکرد قیمت تمرکز می‌کنند.

سرمایه‌گذاران تازه‌کاری نیز هستند که بیشتر آنها بر اساسFUD  و FOMO کار می‌کند. (برای درک مفهوم FOMO  اهمیت روانشناسی ترید را مطالعه کنید) آنها بر اساس توصیه‌های شخصیت‌ها و معامله‌گران تأثیرگذار در مورد یک پروژه خاص خرید انجام می‌دهند. درحالی‌که برخی خوش‌شانس بوده‌اند و به‌اندازه کافی سود خوبی کسب کرده‌اند، برخی دیگر خیلی بدشانس! به‌طورکلی، استراتژی‌های ارز دیجیتال یک روش منحصربه‌فرد هستند، یعنی شما باید استراتژی شخصی خود را داشته باشید؛ بنابراین آماده باشید تا به شما نحوه ایجاد استراتژی را نشان دهیم.

نحوه ایجاد بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

برای تدوین یک استراتژی معاملاتی کریپتو، اول از همه باید بدانید که بیش از 10 هزار ارز دیجیتال در بازار وجود دارد. این موضوع خود به‌تنهایی کافی است که ذهن شما را به هم بریزند. عاقلانه نیست که هر سکه‌ای را که می‌بینید برای معامله شروع کنید. اگر می‌خواهید بر اساس شاخص‌های معاملاتی فنی ترید کنید، باید از 10 سکه برتر انتخاب کنید. با ارزهای کم‌ارزش معامله نکنید، مگر اینکه در مرحله آموزش و تمرین باشید. علاوه بر، نوسانات برای همه ارز دیجیتال یکسان نیستند، برای مثال بیت کوین متفاوت از اتریوم رفتار می‌کند.

کدام ارز دیجیتال را برای ایجاد بهترین استراتژی معاملاتی انتخاب کنم؟

ارز دیجیتال مناسب استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

نوسانات روزانه بیت کوین می‌توانند حدود یک تا پنج درصد باشند، درحالی‌که سایر سکه‌های کوچک مانند Perp ممکن است نوسانات روزانه تا 10 درصد و بیشتر را داشته باشند. نوسانات زیاد به‌اندازه‌ای خواهد بود که شما را از معامله منصرف می‌کنند. اگر در حال معامله ارزهای مختلف هستید، یک استراتژی معاملاتی خاص را در نظر بگیرید. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است تصمیم بگیرید که معامله اتریوم (ETH) را تغییر دهید. ازآنجاکه قیمت ETH از Perp پایدارتر است، بهتر خواهد بود که اتریوم را برای چند روز نگه دارید و سپس با بررسی بازار به Perp روی بیاورید.

در ادامه به برخی از اقدامات لازم برای تدوین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال اشاره می‌کنیم:

یک برنامه مدون ایجاد کنید

آیا می‌خواهید معامله کنید یا سرمایه‌گذاری؟ درحالی‌که ممکن است این دو اصطلاح مشابه به نظر برسند، تفاوت بین این دو مربوط به فرکانس ترید و مدت‌زمان هر معامله است. معامله‌گران از نوسان روزانه قیمت استفاده می‌کنند، درحالی‌که سرمایه‌گذاران به سود متوسط و بلندمدت را خریداری و نگه می‌دارند. مسیر موردنظر شما صرفاً به اهداف‌تان و همچنین مدیریت ریسک شما بستگی دارد.

دارایی‌های خود را محدود کنید

مشکل اصلی معامله‌گران، سرمایه‌گذاری در مقدار زیادی ارزهای دیجیتال در یک زمان است. اگرچه این موضوع ممکن است مشکل خاصی به نظر نرسد، اما شما باید روی چند ارز تمرکز کنید. شما با انجام این کار می‌توانید حداکثر وقت خود را برای تحقیق و ایجاد استراتژی در یک یا دو ارز صرف کنید. علاوه بر این، این کار باعث می‌شود تا زیان شما محدود به چند ارز باشد که نوسانات تقریباً مشابهی دارند.

یک روش معاملاتی را انتخاب کنید

یک روش معاملاتی می‌تواند با استفاده از شاخص‌ها، اقدامات قیمتی یا اصولی برای گرفتن موقعیت در بازار باشد. برای اطمینان از این‌که کدام روش برای شما مناسب است، حتماً روی روش موردنظرتان تمرین کنید. برخی از معامله‌گران به دنبال ترکیب تحلیل فنی و فاندامنتال هستند تا سنجش بهتری از احساسات بازار داشته باشند، درحالی‌که برخی دیگر فقط روی یکی تمرکز می‌کنند.

قوانین ورود و خروج را تعیین کنید

شما باید بدانید که چه زمانی باید بر اساس استراتژی معاملاتی خود به بازار وارد و از بازار خارج شوید. استراتژی ورود، طرحی برای شناسایی و استفاده از فرصت‌ها برای خرید یک ارز باقیمت پایین‌تر است. از سوی دیگر، استراتژی خروج طرحی است برای کسب سود یا کاهش زیان درزمانی که قیمت یک ارز در موقعیت موردنظر معامله‌گر حرکت می‌کند (افزایش قیمت).

5 استراتژی معاملاتی کاربردی در ارز دیجیتال

5 استراتژی معاملاتی کاربردی در ارز دیجیتال

شما به‌عنوان یک مبتدی باید استراتژی متناسب باشخصیت و شرایط خود را پیدا کنید. پس بدون معطلی به سراغ بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال برای مبتدیان می‌رویم:

1- اسکالپینگ (Scalping)

اسکالپینگ به یک استراتژی محبوب در بازار ارز دیجیتال تبدیل‌شده است. این استراتژی از نوسانات کم‌قیمت در فواصل مکرر استفاده می‌کند. نوسانات بالای بازار ارز دیجیتال باعث شده‌اند که اسکالپینگ یک استراتژی مناسب باشد، زیرا فرصت‌های زیادی برای سودآوری سریع وجود دارند. اسکالپینگ قصد دارد در مدت‌زمان طولانی بر سودهای کوچک تمرکز کند.

تدوین یک استراتژی معاملاتی اسکالپینگ بسیار دشوار است و به نوسانات زیادی نیاز دارد. اسکالپرها چندین موقعیت را در بازه‌های زمانی کوچک‌تر مانند یک دقیقه، پنج دقیقه و 15 دقیقه باز می‌کنند و معاملات مرتباً با استفاده از توقف‌های مکرر باز و بسته می‌شوند. اسکالپرها ممکن است از اهرم برای به حداکثر رساندن سود استفاده کنند. اسکالپینگ برای همه معامله‌گران مناسب نیست، زیرا ریسک بالایی دارد و می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در احساسات شما داشته باشد.در نوشته اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) چیست، 3استراتژی مهم اسکالپ به طور کامل توضیح داده شده است.

2- ترید روزانه (Day Trading)

ترید روزانه شامل ورود و خروج از موقعیت‌های مختلف در طی یک روز است. ترید روزانه در مقایسه با اسکالپینگ، استراتژی کم خطرناک‌تر محسوب می‌شود و لازم نیست که به‌طور مکرر در فواصل زمانی وارد معامله شوید. هدف شما به‌عنوان یک معامله‌گر روزانه، سرمایه‌گذاری بسته به حرکت قیمت ارز در روز است. معامله‌گران در این گروه به‌طور معمول از یک بازه زمانی بالاتر مانند 15 دقیقه، 30 دقیقه و بازه‌های زمانی ساعتی برای ورود و خروج استفاده می‌کنند. بیشتر استراتژی‌های معاملات روزانه به تحلیل تکنیکال متکی هستند.

3- سوئینگ تریدینگ (Swing Trading)

به‌عنوان یک معامله‌گر سوئینگ، هدف اصلی شما سرمایه‌گذاری در نوسانات قیمت در چند روز و حتی تا یک هفته یا بیشتر است. سوئینگ تریدینگ یک استراتژی معاملاتی میان‌مدت چیزی بین استراتژی معاملاتی روزانه و پوزیشن تریدینگ است. درنتیجه، به شما زمان بیشتری می‌دهد تا عاقلانه تصمیم بگیرید. این روش معاملات احساسی را کاهش می‌دهد و فضای کمتری برای خطا ایجاد می‌کند. یک استراتژی سوئینگ تریدینگ برای مبتدیان به دلیل ریسک پایین‌تر مناسب‌تر است.

4- پوزیشن تریدینگ (Position Trading)

پوزیشن تریدینگ به شما آزادی انجام معاملات برای مدت طولانی‌تر را می‌دهد. نوسانات قیمت کوتاه‌مدت در این استراتژی در نظر گرفته نمی‌شوند، زیرا تمرکز شما بیشتر روی روند بلندمدت است. تحلیل فاندامنتال عامل اصلی تصمیم‌گیری در این روش است، اما برخی از معامله‌گران می‌توانند از ترکیب تحلیل فاندامنتال و تکنیکال برای تنظیم دقیق زمان استفاده کنند. این روش معاملاتی برای هفته‌ها، ماه‌ها و در برخی موارد سال مفید هستند.

5- آربیتراژ (Arbitrage Trading)

آربیتراژ یکی از محبوب‌ترین استراتژی‌های موجود در بازار است. این استراتژی شامل خرید ارز در یک پلتفرم و فروش آن بر روی پلتفرم دیگر با استفاده از تفاوت قیمت بین دو پلتفرم است. آربیتراژ مانند اسکالپینگ، سود کمی خواهد داشت. بنابراین، هرچه اندازه سفارش شما بزرگ‌تر باشد، سود بیشتری به دست می‌آورید. معامله‌گران آربیتراژ فرصت‌های زیادی دارند تا از اختلاف قیمت‌ها برای سودآور استفاده کنند.

             استراتژی معاملاتی                        ویژگی های استراتژی معاملاتی 
اسکالپینگ

این استراتژی از نوسانات کم‌قیمت در فواصل مکرر استفاده می‌کند

 ریسک بالایی دارد و می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در احساسات شما داشته باشد

ترید روزانه لازم نیست که دائما در فواصل زمانی وارد معامله شوید.

در این گروه می توانید به‌طورمعمول از یک بازه زمانی بالاتر مانند 15 دقیقه، 30 دقیقه و بازه‌های ساعتی برای ورود و خروج استفاده کنید.

سوئینگ تریدینگ این روش معاملات احساسی را کاهش می‌دهد و فضای کمتری برای خطا ایجاد می‌کند.

برای مبتدیان به دلیل ریسک پایین‌تر مناسب‌تر است.

پوزیشن تریدینگ

نوسانات قیمت کوتاه‌مدت در این استراتژی در نظر گرفته نمی‌شوند.

 این روش معاملاتی برای هفته‌ها، ماه‌ها و در برخی موارد سال مفید هستند.

آزادی انجام معاملات برای مدت طولانی‌تر است.

آربیتراژ آربیتراژ مانند اسکالپینگ، سود کمی خواهد داشت.

میتوانید یک ارز را در یک پلتفرمی بخرید و آن را در پلتفرم دیگه ای بفروشید.

سودمندترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

برخی از استراتژی‌های معاملاتی عملکرد بهترین نسبت به سایرین دارند. برای مثال، اینکه تا چه اندازه روی استراتژی‌های معاملاتی خود پافشاری می‌کنید، ممکن است در میزان سودآوری شما مؤثر باشد. همچنین، نحوه مدیریت ریسک‌ها می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در فاکتور سود شما داشته باشد. معامله‌گران که از Tight Stops استفاده می‌کنند، ممکن است در مقایسه با کسانی که از Wide Stops بهره می‌برند، در معرض یک سری ضرر قرار بگیرند. برای درک مفهوم Wide Stops این مقاله را دنبال کنید.

اگرچه Wide Stops می‌توانند شما را ناک اوت‌های بی‌وقفه معاملاتی نجات دهند، اما همچنین می‌توانند شما را متحمل ضررهای زیادی کنند؛ بنابراین، شما به یک روش مدیریت ریسک کاربردی نیاز دارید. استفاده از قانون 2 درصد ممکن است سودآور باشد و به شما اطمینان دهد که حساب خود را در دوره‌های مختلف حفظ می‌کنید. به نظر می‌رسد معاملات متوسط و طولانی‌مدت از معاملات کوتاه‌مدت سودآورتر هستند. معاملات کوتاه‌مدت همیشه معامله‌گر را در حاشیه قرار می‌دهند که معمولاً منجر به خطا می‌شوند.

استراتژی معاملاتی بک‌تست در ارز دیجیتال

بیت کوین هنوز یک دارایی نسبتاً جدید است و می‌توانیم با اطمینان بگوییم که پس از اولین چرخه رونق و شلوغی از سال 2016 تا 2018، جریان اصلی بازار ارزهای دیجیتال محسوب می‌شود. بااین‌حال، ازآنجاکه ارزهای دیجیتال یک دارایی نسبتاً جدید هستند، به نظر ما داده‌ها برای بک‌تست (Backtest) مناسب محدود خواهند بود. گفته می‌شود، بیت کوین به دلیل نوسانات و روندهای قدرتمند آن، ارز خوبی برای معامله است، در زیر نمودار فراز و نشیب‌های بیت کوین قابل‌مشاهده است:

نمودار فراز و نشیب‌های بیت کوین

نکته: به خاطر داشته باشید که نمودار فوق دارای مقیاس لگاریتمی است.

ارزهای رمزپایه دارایی‌های مختلفی نسبت به سهام یا اوراق قرضه و کالاهای هستند و شما نمی‌توانید انتظار داشته باشید که همان استراتژی‌ها روی همه موارد به‌صورت یکسان کار کنند. تاکنون، ارزهای دیجیتال در بازار به‌خوبی کار کرده‌اند، اما آیا این احتمالاً ادامه خواهد یافت؟ ما گمان می‌کنیم که ارزهای دیجیتال به جریان اصلی تبدیل می‌شوند. بااین‌حال، بیایید ابتدا تعریفی از بک‌تست داشته باشیم و سپس یک استراتژی معاملاتی بک‌تست را بررسی کنیم.

بک‌تست چیست؟

یک بک‌تست قوانین سختگیرانه‌ای برای زمان خرید و زمان خروج دارد. به‌عبارت‌دیگر، می‌توانید استراتژی را کدنویسی کنید و با اطمینان 100 درصدی از عملکرد استراتژی درگذشته مطلع شوید؛ بنابراین، بک‌تست یک آزمون در داده‌های تاریخی و قوانین سختگیرانه معاملاتی است. ما می‌توانیم استدلال کنیم که بک‌تست نوعی تحلیل تکنیکال است. البته، بک‌تست هیچ اطمینانی در مورد آینده نمی‌دهد، اما می‌دانید که آیا استراتژی شما درگذشته عملکرد خوبی داشته است یا خیر.

اگر استراتژی درگذشته عملکرد ضعیفی داشته است، بعید است که در آینده عملکرد خوبی از خود نشان دهد. بااین‌حال، بازار در حال تغییر باعث می‌شود که بعضی استراتژی‌ها در بازارهای خاص عملکرد خوبی داشته باشند و در برخی دیگر ضعیف عمل کنند. در مقابل، اگر یک بک‌تست ثابت کند که ایده شما درگذشته کاربردی بوده است، به‌احتمال‌زیاد بازهم کاربردی خواهد بود. اما مطمئناً یک بک‌تست مثبت تضمینی برای کارایی آن در آینده نیست.

یک بک‌تست از مراحل زیر پیروی می‌کند:

 • ایده‌ای را که می‌خواهید آزمایش کنید پیدا کنید.
 • پارامترهای ورود و خروج را تعریف کنید.
 • بازاری را که می‌خواهید در آن تست کنید مشخص کنید.
 • بازه زمانی را که می‌خواهید تست کنید مشخص کنید.
 • استراتژی را در یک بازار تستی اجرا کنید.
 • استراتژی را در بازار واقعی تست کنید.

اگر بک‌تست نتیجه مثبت و امیدوارکننده‌ای داشت، توصیه می‌کنیم استراتژی را برای چندین ماه  اجرا کنید. حالا به سراغ معرفی دو استراتژی معاملاتی بک‌تست می‌رویم:

ایجاد استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال بک‌تست

چنین استراتژی معمولاً برای ارزهای پرطرفدار و ارزهایی که نوسانات بالایی دارند، خوب عمل می‌کند. برنامه ما استفاده از میانگین حرکت (Moving Average) 100 روزه و 250 روزه است، اما این معاملات بسیار کمی هستند (حتی اگر نتایج عالی باشد)؛ بنابراین ما به‌سادگی یک صفر را از میانگین‌های متحرک حذف کردیم. استراتژی میانگین متحرک متقاطع یکی از شاخص‌های مهم در تحلیل تکنیکال است که به حذف نوسانات قیمتی کمک می‌کند. برای درک مفهوم این استراتژی این مقاله رو دنبال کنید. این شاخص دارای قوانین و تنظیمات زیر است:

 • هنگامی‌که میانگین حرکت 10 روزه بالاتر از میانگین حرکت 25 روزه است، ما منتظر خروج می‌شویم.
 • هنگامی‌که میانگین حرکت 10 روزه از زیر میانگین حرکت 25 روزه عبور می‌کند، در خروج می‌فروشیم.

نتایج بک‌تست موارد زیر را به ما نشان می‌دهند:

 • معیارهای نوسان: حداکثر افزایش و کاهش
 • سربرگ پورتفو (Exposure): اختصاص مقدار سرمایه کل سبد برای اجرای استراتژی
 • بازده سالانه: درصد بازدهی استراتژی در طول یک سال
 • نسبت برد به باخت: تعداد معاملات در سیستم با احتمال برد و تعداد معاملات با احتمال ضرر
 • میانگین قیمت پر: میانگین قیمت ورودی‌ها و خروجی‌های پرشده هنگام استفاده از استراتژی

استراتژی معاملاتی MACD در ارز دیجیتال

استراتژی MACD اغلب به‌عنوان یک اندیکاتور تأخیری (Lagging Indicator) شناخته می‌شود و یکی از پرکاربردترین شاخص‌های تحلیل تکنیکال موجود است. این ابزار می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا زمان وقوع تغییرات درروند بازار را پیش‌بینی کنند. MACD مخفف Moving Average Convergence Divergence indicator به معنای شاخص میانگین متحرک واگرایی همگرایی است.

این استراتژی یک شاخص تحلیل تکنیکال محسوب می‌شود که توسط نویسنده و معامله‌گر جرالد اپل در اواخر دهه 1960 ایجاد شد. این ابزار سیگنال‌های بصری دارد که باعث می‌شود تا معامله‌گران به‌راحتی بتوانند روند را بخوانند. بااین‌حال، به دلیل اینکه MACD  یک شاخص تأخیری است، می‌تواند خوانش‌های نادرستی را ارائه دهد که می‌تواند با گرفتن موقعیت‌های زودتر از زمان مقرر بر معامله‌گران تأثیر بگذارد.

استراتژی معاملاتی Parabolic SAR در ارز دیجیتال

استراتژی معاملاتی Parabolic SAR به اندیکاتور توقف و معکوس Parabolic نیز معروف است. این اندیکاتور یکی دیگر از شاخص‌های تحلیل تکنیکال محبوب و پرکاربرد است که برای یافتن ناحیه پتانسیل بازگشتی و اندازه‌گیری قدرت روند طراحی‌شده است. Parabolic SAR نه‌تنها بر روی قیمت تمرکز می‌کند، بلکه بر زمان نیز متمرکز است.

همین امر باعث شده است تا این شاخص به ابزاری منحصربه‌فرد و مفید برای معامله‌گران تبدیل شود. استفاده از Parabolic SAR بسیار آسان است و سیگنال‌های بصری قابل‌درکی دارد. ازآنجایی‌که مانند MACD اندیکاتور تأخیری است، اغلب سیگنال‌های نادرست یا دیرهنگام می‌دهد.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

داشتن یک استراتژی خوب و اثبات‌شده هنگام معامله ارزهای دیجیتال برای کسب سود بسیار مهم است. بسته به میزان تحمل ریسک و اهداف نهایی معاملاتی خود، می‌توانید استراتژی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با سرمایه‌گذاری‌های شما مطابقت دارد. سودآوری با معاملات کریپتو مربوط به پیش‌بینی صحیح در مورد نوسانات قیمت در بازار است. برای این کار، مجموعه‌ای دقیق از قوانین و اصول می‌تواند کمک خوبی باشد.

 

 

سؤالات متداول

استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

استراتژی معاملاتی در ارز دیجیتال به‌عنوان راهنمای شما برای فعالیت در بازار محسوب می‌شود. این استراتژی به شما کمک می‌کند بدانید چه موقع باید خرید کنید و چه زمانی بفروشید تا بتوانید بر اساس منطق و نه احساسات معامله کنید.

نحوه ایجاد استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال چیست؟

ایجاد استراتژی معاملاتی شامل تدوین یک برنامه برای ترید کردن، محدود کردن تعداد ارزها، انتخاب روش معاملاتی و تعیین قوانین ورود و خروج است.

بهترین استراتژی معاملاتی کاربردی در ارز دیجیتال چیست؟

بهترین استراتژی معاملاتی ارز شامل اسکالپینگ (Scalping)، ترید روزانه (Day Trading)، سوئینگ تریدینگ (Swing Trading)، پوزیشن تریدینگ (Position Trading) و آربیتراژ (Arbitrage Trading) هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *