ستاپ معاملاتی | [صفر تا ۱۰۰] + بهترین نوع آن برای معاملات

ستاپ معاملاتی
زمان مطالعه: 6 دقیقه

یافتن ستاپ معاملاتی خوب به شما کمک می‌کند با یک برنامه مدون معامله کنید، نه اینکه فقط امیدوار به افزایش قیمت‌ها باشید. اینجاست که تفاوت بین یک معامله‌گر حرفه‌ای و یک قمارباز مشخص می‌شود. ستاپ معاملاتی بخش مهمی از معاملات است و شناسایی بهترین نوع ستاپ می‌تواند مهم‌ترین مرحله کار باشد. بنابراین، بیایید ببینیم ستاپ معاملاتی چیست و چگونه می‌توانیم بهترین نوع آن را پیدا کنیم. با مقاله دیگری از پراپ فانددمکس همراه باشید.

ستاپ معاملاتی چیست؟

ستاپ معاملاتی (Trading Setup) شامل پیکربندی خاصی از نوارهای قیمت (Price Bars) است که به نتایج مطلوب احتمالی هنگام معامله اشاره می‌کند. ستاپ معاملاتی برای نشان دادن اینکه چه زمانی برای ورود یا خروج از یک موقعیت معاملاتی مناسب است، استفاده می‌شود. ستاپ با روان‌شناسی بازار مرتبط است و در قالب سیگنال‌های مختلف مانند میله‌ها، الگوهای کندل و حرکت کلی قیمت دارایی‌ها نمایش داده می‌شوند.

نحوه شناسایی ستاپ معاملاتی

نحوه شناسایی ستاپ معاملاتی

در ادامه به شما کمک می‌کنیم تا ستاپ معاملاتی مناسبی را پیدا کنید:

۱- الگوهای نمودار را مطالعه کنید

معامله‌گران از شاخص‌های فنی مختلف برای پیش‌بینی حرکت قیمت دارایی استفاده می‌کنند. البته این کار را نمی‌توان با قطعیت انجام داد. به همین دلیل است که خواندن الگوهای نمودار به‌ درستی برای اجرای یک ستاپ معاملاتی موفق بسیار مهم است. نمودارهای معاملاتی عملکرد تاریخی قیمت دارایی‌ها را نشان می‌دهند و می‌توانند به شناسایی الگوها و روندها در حرکت کلی قیمت یک دارایی خاص کمک کنند.

۲- روند بازار اسپات را بررسی کنید

روندها یکی دیگر از اجزای کلیدی یک ستاپ معاملاتی خوب است. روندها زمان صرف شده برای تجزیه‌ و تحلیل نمودارها را کاهش می‌دهند، زیرا حرکت احتمالی قیمت یک دارایی را نشان می‌دهند. آنها همچنین خطرات و ضررهای غیرضروری را کاهش خواهند داد. یادگیری تشخیص روندهای بازار چیزی است که باتجربه معاملاتی همراه است، بنابراین افراد باید انتظار داشته باشند که قبل از اینکه بتوانند در تشخیص روندها مهارت پیدا کنند، مدتی را به انجام معاملات اختصاص دهند.

۳- از نرم‌افزار معاملاتی مناسب استفاده کنید

موفقیت منظم در معاملات مستلزم داشتن اطلاعات مناسب است تا بتوانید معاملات را به‌موقع انجام دهید. اینجاست که نرم‌افزار معاملاتی مناسب وارد میدان می‌شود. نرم‌افزار معاملاتی را می‌توان به‌ گونه‌ای پیکربندی کرد که فقط اطلاعات موردنیاز برای سبک ستاپ معاملاتی روزانه افراد را نشان دهد. برخی از این اطلاعات شامل فهرست‌های پیگیری، فیدهای خبری و نمودارها است.

۴- برای حفظ ستاپ معاملاتی خود صبر کنید

هیچ ستاپ معاملاتی تضمین نمی‌شود که هر بار به موفقیت بینجامد، حتی اگر به‌درستی دنبال شود. بخش قابل‌توجهی از معاملات شانسی است. بااین‌حال، ستاپ معاملاتی به افزایش شانس موفقیت کمک می‌کند. متأسفانه، اگر کاربر حوصله کافی برای حفظ آن را نداشته باشد، ستاپ معاملاتی کار نمی‌کند. اگر شخصی در لحظه‌ای که اوضاع به سمت بد داستان می‌رود، یک ستاپ معاملاتی را رها کند، ممکن است هرگز متوجه نشود که چه چیزی خوب و چه چیزی بد است. بااین‌حال، مواقعی وجود دارند که یک ستاپ معاملاتی باید کنار گذاشته شود، مانند زمانی که به نظر می‌رسد ستاپ در یک بازه زمانی معین هیچ نتیجه‌ای ندارد.

انواع ستاپ معاملاتی

انواع ستاپ معاملاتی

درک انواع مختلف ستاپ معاملاتی بسیار مفید است. این مهم یک راه آسان برای بهبود عملکرد معاملاتی شما بدون توجه به استراتژی است که در پیش‌گرفته‌اید. چهار نوع ستاپ معاملات وجود دارند که به شرح زیر هستند:

۱- ستاپ در جهت ادامه روند (Continuation Trade Setup)

ستاپ در جهت ادامه روند فرصتی برای پیوستن به یک روند موجود است که معامله‌گر با ادامه روند سود می‌برد. این ستاپ معاملاتی حداقل دو بخش زیر را دارد:

  • شناسایی یک روند
  • شناسایی توقف در روند برای ورود به معاملات

ستاپ معاملاتی ۹.۳۰ یک نمونه کلاسیک از ستاپ معاملاتی ادامه روند است. در این روش از دو میانگین متحرک برای یافتن جهت بازار و مشخص کردن ورودی استفاده می‌شود.

۲- ستاپ در جهت معکوس (Reversal Trade Setup)

یک روند یا ادامه می‌یابد یا معکوس می‌شود. مشابه یک معاملات ادامه‌دار، قبل از اینکه به دنبال ستاپ معاملاتی معکوس باشیم، باید یک روند موجود داشته باشیم. بااین‌حال، به‌جای ورود با روند، به دنبال یک معکوس هستیم. معاملات معکوس نرخ هیت (Hit Rate) پایین، اما پاداش بالقوه بسیار بالایی دارند؛ بنابراین، برای معاملات معکوس، اجازه دهید، سود شما اجرا شود. روند محبوب سیستم‌های زیر نمونه‌هایی از معاملات معکوس هستند. همان‌طور که آنها سعی می‌کنند روندها را دنبال کنند، با هر سیگنال برگشتی که سیستم‌شان می‌دهد، پوزیشن خود را معکوس می‌کنند.(برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره معاملات معکوس این مقاله را دنبال کنید.)

۳- ستاپ در بازار رنج (Range-bound Trade Setup)

اگر بازار روندی نداشته باشد چه؟ اگر بازار در یک محدوده گیرکرده باشد چه؟ در این صورت، یک استراتژی رنج باند ایده‌آل است. به طور خلاصه، ما کم می‌خریم و در محدوده بالا می‌فروشیم. تا زمانی که محدوده معاملات به یک روند تبدیل نشود، چنین ستاپ معاملاتی نرخ برد بالایی دارند. بااین‌حال، ازآنجایی‌که هدف سود ما بیشتر در محدوده معاملاتی است، هر معامله سود کمی به همراه دارد. اسیلاتورهایی مانند استوکاستیک و CCI برای ستاپ معاملاتی رنج باند بسیار مفید هستند.

۴- ستاپ در جهت بریک اوت (Breakout Trade)

همه بازارهای محدود به دامنه به روندهای جدید تبدیل می‌شوند. یک ستاپ معاملاتی شکست‌خورده تلاش می‌کند تا بریک اوت یک رنج را برای سود بردن از تولد یک روند جدید به تصویر بکشد. ازآنجایی‌که اکثر تلاش‌های بریک اوت شکست می‌خورند، معامله بریک اوت یک معامله با احتمال کم است. بااین‌حال، این نوع معامله همچنان محبوب است، زیرا شانس گرفتن یک روند جدید برای اکثر معامله‌گران بسیار فریبنده است. ستاپ فشرده با استفاده از باندهای بولینگر، نمونه‌ای عالی از ستاپ معاملاتی بریک اوت است. از باندهای بولینگر برای یافتن دوره‌های نوسان کم استفاده می‌شود تا از بریک اوت‌های کاذب جلوگیری شود. (برای آشنای با دوره‌های نوسان به مقاله نوسان در فارکس سربزنید.)

انتخاب بهترین ستاپ معاملاتی

بهترین ستاپ معاملاتی روزانه به ترجیحات معامله‌گر بستگی دارد. عواملی که توسط معامله‌گران هنگام انتخاب یک ستاپ در نظر گرفته می‌شود، عبارت‌اند از:

  • میزان تحمل ریسک: معامله‌گران با ریسک بالا تمایل به پاداش بالقوه بالاتری دارند. بااین‌حال، آنها همچنین خطر شکست بالاتری را به جان می‌خرند. استفاده از سفارش‌ها حد ضرر و محدوده ضرر به مدیریت ریسک در معاملات کمک می‌کند.
  • دسترس بودن زمان: برخی از ستاپ‌های معاملاتی در بازه‌های زمانی خاص مطلوب‌تر هستند، زیرا احتمالاً معامله‌گران بیشتری در آن زمان‌ها فعال خواهند بود. در نظر گرفتن مناطق زمانی برای معاملات روزانه ضروری است، به‌ویژه برای افرادی که بر روندها تمرکز دارند.
  • اندازه سرمایه معاملاتی: کل سرمایه موجود برای معامله (یعنی پولی که می‌توانید از دست بدهید!) باید بر اساس استراتژی معامله‌گر باشد. برخی از استراتژی‌های معاملاتی بازدهی ثابت اما کمتری دارند، درحالی‌که برخی دیگر بازدهی بزرگ اما پراکنده را ارائه می‌دهند.

۵ روش ستاپ معاملاتی برای کسب سود

علیرغم ماهیت سیال معاملاتی روزانه، الگوهای قیمتی ممکن است تکرار شوند و فرصت‌های معاملاتی را برای سرمایه‌گذارانی که می‌دانند به دنبال چه چیزی باشند، نشان دهند. تغییرات در قیمت‌های روزانه که تصادفی به نظر می‌رسند، درواقع می‌توانند شاخص‌هایی از روندهایی باشند که معامله‌گران روزانه می‌توانند از آن بهره ببرند. پنج ستاپ معاملات روزانه وجود دارند که ممکن است در برخی از زمان‌ها، اما نه همه روزها، در بازار ظاهر شوند. با یادگیری تشخیص این ستاپ‌های معاملاتی، یک معامله‌گر روزانه می‌تواند شانس خود را برای سودآوری بالا افزایش دهد. در ادامه به این پنج روش اشاره می‌کنیم:

بریک اوت تثبیت، ایمپالس و پولبک

نمودار ریک اوت تثبیت، ایمپالس و پولبک

یک جلسه معاملاتی اغلب با یک حرکت قوی به نام موج ایمپالس (Impulse) در یک‌جهت شروع می‌شود. این موج معمولاً در پنج تا ۱۵ دقیقه اول پس از شروع معاملات رخ می‌دهد. سپس قیمت ممکن است پولبک (Pullback) کند و متوقف شود و یک تثبیت (Consolidation) ایجاد کند که در آن قیمت برای دو یا چند دقیقه به سمتی حرکت می‌کند. این تثبیت باید در محدوده موج ایمپالس رخ دهد. اگر قیمت سقوط کند، پولبک و تثبیت ممکن است کمتر شوند.

بر اساس جهت ایمپالس اولیه، منتظر خروجی از تثبیت در همان جهت باشید. بریک اوت در جهت مخالف ایمپالس معامله نمی‌شود. به‌عنوان‌مثال، اگر قیمت افزایش یافت، سپس پولبک کرد و بالاتر از قیمت تثبیت شد، منتظر بمانید تا قیمت بالاتر از سطح تثبیت برسد. این مهم باید یک فرصت خرید ایجاد کند. یک سنت بالاتر از نقطه اوج تثبیت برای یک معامله طولانی (خرید به امید فروش بعداً برای قیمت بالاتر) پیشنهاد دهید، یا برای یک معامله کوتاه یک سنت کمتر از نقطه پایین تثبیت پیشنهاد دهید.

تثبیت باید در مقایسه با موج ایمپالس نسبتاً کوچک باشد. اگر تثبیت در مقایسه با موج ایمپالس بزرگ باشد، الگوی کمتر مؤثر است. باید یک موج ایمپالس مشخص، یک پولبک مشخص و یک تثبیت مشخص در طول پولبک وجود داشته باشد. اگر هر یک از این قسمت‌ها گسسته نباشند، الگوی اثرگذاری کمتری دارد و باید از آن اجتناب کرد.

این الگو می‌تواند در طول روز رخ دهد، اما به خاطر داشته باشید که مهم‌ترین حرکت‌ها در یک بازار معمولاً نزدیک به بازار آزاد اتفاق میفتد. گرفتن اولین معامله روز با این استراتژی می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی بر سودآوری کلی داشته باشد. اگر این الگو بعداً در روز اتفاق بیفتد، اغلب حرکت‌های قیمتی کوچک‌تری ایجاد می‌کند.

بریک اوت معکوس – تثبیت

نمودار بریک اوت معکوس

هر ایمپالسی با پولبک و تثبیت کوچک‌تر دنبال نمی‌شود. گاهی اوقات شما یک حرکت بزرگ در یک‌ جهت و به دنبال آن یک حرکت حتی بزرگ‌تر در جهت مخالف انجام می‌دهید. به این حالت معکوس (Reversal) می‌گویند. در این موقعیت، تمرکز خود را بر روی آخرین حرکت اصلی قرار دهید. برای مثال، فرض کنید قیمت در بازه ۲۰ سنت کاهش یابد. سپس ۳۰ سنت افزایش یافت. با اولین کاهش قیمت حواس شما نباید پرت نشود، زیرا شما اکنون انگیزه‌ای بالایی دارد.

تمرکز شما باید روی این باشد که قیمت کمی کاهش یابد (به عقب برگردید) و سپس تثبیت شود. اگر قیمت یک سنت بالاتر از بریک اوت تثبیت باشد، طولانی است. قوانین مشابهی در ستاپ قبلی اعمال می‌شود. منتظر پولبک در جهت مخالف ایمپالس باشید. پولبک باید کوچک‌تر از ایمپالس باشد. سپس منتظر یکپارچگی و شکست تثبیت در جهت ایمپالس باشید.

معکوس در مقاومت و حمایت

نمودار معکوس در مقاومت و حمایت

 

سطوح حمایت (Support) یا مقاومت (Resistance) مکان‌هایی هستند که قیمت حداقل دو بار قبلاً معکوس شده است. این سطوح اغلب مناطق قیمت‌گذاری هستند، نه قیمت‌های دقیق! مراقب تثبیت در سطح حمایت یا مقاومت باشید. اگر قیمت از یک تثبیت نزدیک به حمایت شکسته شود یا به زیر یک تثبیت نزدیک به مقاومت بشکند، شما یک سیگنال معاملاتی دارید.

اگر سیگنال معکوس رخ داد، زمانی که قیمت یک سنت بالاتر از تثبیت نزدیک به حمایت یا یک سنت پایین‌تر از تثبیت نزدیک به مقاومت حرکت کرد، معامله را انجام دهید. در صورت وقوع این الگو، انتظار داشته باشید که قیمت از سطح حمایت جهش کند یا مقاومت کاهش یابد. اگر همه چیز برعکس موارد بالا شدند، فوراً از معامله خارج شوید و در صورت لزوم، معامله بریک اوت را در نظر بگیرید.

بریک اوت منطقه قوی

نمودار بریک اوت منطقه قوی

معامله یک بریک اوت قوی در بالای یک منطقه مقاومت اصلی یا زیر یک منطقه حمایتی اصلی ممکن است یک استراتژی محبوب باشد، اما همچنین می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز نیز در نظر گرفته شود. بااین‌حال، داشتن این استراتژی می‌تواند برای زمانی که موقعیت‌های خاص پیش می‌آید، مفید باشد.

ایده اصلی این است که مراقب سطوحی باشید که قیمت را چندین بار در جهت دیگر عقب راندند. به‌عنوان‌مثال، قیمت ممکن است بارها و بارها افزایش یابد و به ۲۵.۲۵ دلار برسد اما سپس کاهش یابد. به‌ طور ناگهانی، اگر قیمت بتواند به ۲۵.۲۶ دلار برسد، یک تغییر مهم ممکن است در راه باشد.

بریک اوت یک حرکت بزرگ را تضمین نمی‌کند. به همین دلیل است که باید از این استراتژی کم استفاده کرد. اغلب قیمت یک مرز مهم را می‌شکند، اما حرکت قابل‌توجهی نیز ایجاد نمی‌کند. قدرت این الگو ازآنجا ناشی می‌شود که معامله‌گران قیمت را به عقب و سپس به طور قابل‌توجهی، از سطح مقاومت یا حمایت فراتر می‌برند. این الگو نشان می‌دهد که این معامله‌گران عزم بیشتری نسبت به معامله‌گرانی دارند که در جهت مخالف حرکت می‌کنند.

بریک اوت‌های کاذب

نمودار بریک اوت‌های کاذب

شما می‌توانید از الگوهای بریک اوت نادرست برای تأیید سایر استراتژی‌های معاملات روزانه استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر قیمت کاهش یافت و شما در حال معامله با یک ستاپ ایمپالس‌، پولبک و تثبیت هستید، ممکن است انتظار داشته باشید که قیمت دوباره سقوط کند. بریک اوت کاذب صعودی به تأیید این معامله کمک می‌کند.

این نوع تأیید بریک اوت نادرست در مثال بریک اوت معکوس – تثبیت رخ‌داده است. انتظار حرکت بالاتر پس از پولبک وجود داشت، زیرا آخرین موج ایمپالس در حد بالایی بود. در این حالت، قیمت تثبیت شد و سپس یک بریک اوت کاذب در زیر تثبیت رخ داد. سپس قیمت افزایش یافت. به‌هرحال شما مدت زیادی منتظر بودید تا ادامه دهید، اما بریک اوت کاذب در جهت مخالف معامله شما بود.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند

 

کلام آخر

ستاپ معاملاتی شامل تنظیمات نوار قیمت است که به پیش‌بینی نتایج معاملات کمک می‌کند. علاوه بر این، زمان ورود و خروج ایده‌ال را برای یک پوزیشن خاص نشان می‌دهد. درحالی‌که هیچ ستاپ واحدی برای همه وجود ندارد، معامله‌گران ستاپ‌ها را مطالعه می‌کنند تا در مورد نتایج احتمالی آنها بیاموزند. هنگامی‌که یک ستاپ خوب به نظر می‌رسد، معامله‌گر می‌تواند از آن برای کسب سود استفاده کند.

 

 

سؤالات متداول

ستاپ معاملاتی چیست؟

ستاپ معاملاتی الگویی در بازارها است که معامله‌گران می‌توانند از آن برای افزایش احتمال سود استفاده کنند. ستاپ معاملاتی برای نشان دادن اینکه چه زمانی برای ورود یا خروج از یک موقعیت معاملاتی مناسب است استفاده می‌شود

بهترین ستاپ معاملاتی روزانه چیست؟

بهترین ستاپ معاملاتی روزانه یک موضوع بسیار شخصی است. هیچ معامله‌گری به طور یکسان معامله نمی‌کند، بنابراین ممکن است در مورد اینکه کدام ستاپ معاملاتی بیشترین سود را برای معامله‌گر ایجاد می‌کند، به توافق نرسند.

چرا ستاپ معاملاتی مهم است؟

اگر شما یک معامله‌گر روند هستید، ستاپ معاملاتی شما باید مشخص کند که یک روند قابل معامله برای استراتژی شما چیست. این موضوع به شما کمک می‌کند تا زمانی که روندی وجود ندارد از معامله اجتناب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *