اندیکاتور ابر ایچیموکو چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

زمان مطالعه: 4 دقیقه

ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud)، یک اندیکاتور فارکس در تحلیل تکنیکال است که برای نشان دادن سطوح حمایت و مقاومت، مومنتوم و روند در یک نگاه استفاده می‌شود. تنکان سن (خط تبدیل) و کیجون سن (خط پایه) مشابه میانگین‌های متحرک هستند و در ارتباط با یکدیگر تحلیل می‌شوند. هنگامی که شاخص کوتاه مدت (تنکان سن) از شاخص بلند مدت (کیجون سن) بالاتر می‌رود، روند معمولاً مثبت است. برعکس، وقتی تنکان سن به زیر کیجون سن سقوط می‌کند، روند معمولاً منفی است. تنکان سن و کیجون سن به عنوان یک گروه، در ارتباط با ابر تحلیل می‌شوند که از ناحیه بین سنکو A و سنکو B تشکیل شده است. اگر می‌خواهید بدانید که اندیکاتور ابر ایچیموکو چیست، چگونه محاسبه می‌شود و چطور از آن برای شناسایی روند استفاده می‌کنند، ادامه مطلب از پراپ فرم فانددمکس را از دست ندهید.

اندیکاتور ابر ایچیموکو چیست؟

ابر ایچیموکو

همانطور که از نام آن برمی‌آید، ابر ایچیموکو یک اندیکاتور تکنیکال است است که به صورت یک ابر در نمودار قیمت نشان داده می‌شود و تصویری از روند کلی بازار ارائه می‌دهد. ابر ایچیموکو همچنین حمایت و مقاومت را تعریف می‌کند، مومنتوم را اندازه‌گیری می‌نماید و سیگنال‌های معاملاتی بالقوه صادر می‌کند.

بیشتر بخوانید: روند در فارکس

این اندیکاتور توسط روزنامه‌نگار ژاپنی، گویچی هوسودا، ابداع شد و نخستین بار در سال 1969 منتشر شد. این اندیکاتور در زبان ژاپنی «ایچیموکو کینکو هیو» نامیده می‌شود و ترجمه نزدیک آن می‌شود، نمودار تعادل در یک نگاه. این عبارت، معادل مناسبی است، زیرا معامله‌گران تنها با یک نگاه می‌توانند اطلاعات خوبی را از نمودار به دست آورند.

اندیکاتور ابر Ichimoku از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

هنگام کار با اندیکاتور ایچیموکو، پنج خط در نمودار قیمت وجود خواهد داشت. «ابر» بین دو تا از این خطوط (به نام سنکو اسپن (Senkou Span)) تشکیل می‌شود. بیایید نگاهی به خطوط مختلفی داشته باشیم که اندیکاتور ابر ایچیموکو را تشکیل می‌دهند.

 • تنکان سن: تنکان سن که همچنین خط تبدیل (Conversion Line) نامیده می‌شود، مقاومت و تغییرات جزئی را نشان می‌دهد. خط تبدیل عبارت است از میانگین سقف و کف 9 دوره قبل.
 • کیجون سن: کیجون سن که خط پایه (Base Line) نیز نامیده می‌شود، خط تأییدی است که می‌تواند برای آنالیز حرکت قیمت بازار استفاده شود. خط پایه، میانگین سقف و کف 26 دوره قبل است.
 • سنکو اسپن: دو نوع خط «پیشرو» سنکو اسپن (Senkou Span) وجود دارد که سنکو اسپن A و سنکو اسپن B نامیده می‌شوند. سنکو اسپن A، میانگین خط تبدیل و خط پایه را نشان می‌دهد و قسمت فوقانی دو مرز ابر را تشکیل می‌دهد. سنکو اسپن B، میانگین محدوده 52 دوره‌ای است و مرز تحتانی ابر را شکل می‌دهد.
 • چیکو اسپن: چیکو اسپن بازه عقب‌ماندگی است که احساسات بازار را با ترسیم سطوح بسته شدن 26 دوره گذشته نشان می‌دهد. چیکو اسپن یک تصویر لحظه‌ای از قیمت فعلی بازار در رابطه با روندهای تاریخی ارائه می‌دهد. چیکو اسپن همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا هر گونه برگشت بالقوه روند را مشخص کنید.

نحوه استفاده از ابر ایچیموکو برای شناسایی روند

برای تفسیر ابر ایچیموکو، باید به خاطر داشته باشید که این اندیکاتور اطلاعات محدودی در مورد روند بازار به شما می‌دهد. قبل از ورود به معامله، باید از تحلیل تکنیکال و فاندامنتال در کنار این اطلاعات استفاده کنید.

اول، ابر – هنگامی که قیمت بازار در روند نزولی قرار دارد، ابر ایچیموکو به رنگ قرمز و زمانی که روند صعودی است، سبز رنگ خواهد بود.

دوم، شما می‌توانید از خط پایه برای تعیین مومنتوم قیمت در کوتاه مدت استفاده کنید. کراس‌اوور تنکان سن بالاتر از کیجون سن نشان می‌دهد که حرکت سطوح قیمت در حال افزایش است. زمانی که تنکان سن بالاتر از کیجون سن باشد، نشان‌دهنده سیگنال خرید است. وقتی شرایط برعکس است، یعنی احتمال صدور سیگنال فروش وجود دارد.

اگر سطح قیمت بالاتر از خط پایه (کیجون سن) باشد، به این معنی است که قیمت بازار تمایل به بالا رفتن دارد، زیرا بالاتر از میانگین 26 دوره قبلی است. در این مثال، ابر به عنوان یک مانع حمایت یا مقاومت در نظر گرفته می‌شود.

زمانی که چیکو اسپن کاهش قیمت دارایی را نشان می‌دهد، نشان از روند نزولی در بازار دارد. برعکس، زمانی که چیکو اسپن بالاتر از قیمت بازار باشد، عکس این قضیه صادق است.

اندیکاتور ابر ایچیموکو را می‌توان در ترکیب با سایر اندیکاتورهای تکنیکال مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) استفاده کرد. اندیکاتور RSI به شما کمک می‌کند تا حرکات قیمت بازار را شناسایی کنید. همچنین، با این اندیکاتور می‌توانید سطوح اشباع خرید و فروش را مشخص کنید.

فرمول محاسبه ابر ایچیموکو

در اینجا، پنج فرمول برای محاسبه خطوطی که اندیکاتور ابر ایچیموکو را تشکیل می‌دهند، آمده است.

اندیکاتور ابر ایچیموکو

توجه داشته باشید که:

PL = کف دوره

PH = سقف دوره

CL = خط تبدیل

کف و سقف، بالاترین و پایین‌ترین قیمت در طول دوره زمانی مثلاً 9 روز گذشته در مورد خط تبدیل است. با افزودن اندیکاتور ابر ایچیموکو به نمودار، محاسبات انجام خواهد شد، اما برای محاسبات دستی، باید مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. خط تبدیل و خط پایه را محاسبه کنید.
 2. چیکو اسپن A را بر اساس محاسبات قبلی به دست آورید. پس از محاسبه، این نقطه داده را برای ۲۶ دوره آتی رسم کنید
 3. چیکو اسپن B را محاسبه کنید. این نقطه داده را برای ۲۶ دوره آتی رسم کنید.
 4. برای چیکو اسپن، قیمت پایانی را برای ۲۶ دوره گذشته در نمودار رسم کنید.
 5.  تفاوت بین چیکو اسپن A و چیکو اسپن B برای ترسیم ابر رنگ‌آمیزی می‌شود.
 6. وقتی چیکو اسپن A بالاتر از چیکو اسپن B است، ابر را سبز رنگ‌آمیزی می‌کنند. زمانی که چیکو اسپن A زیر چیکو اسپن B باشد، ابر به رنگ قرمز خواهد بود.
 7. مراحل بالا یک نقطه داده ایجاد می‌کند. برای ایجاد خطوط، با پایان یافتن هر دوره، مراحل را دوباره تکرار کنید تا نقاط داده جدید را برای آن دوره ایجاد نمایید. نقاط داده را به یکدیگر متصل کنید تا خطوط و ابر ایجاد شوند.

 تفاوت بین ابر ایچیموکو و میانگین متحرک

در حالی که اندیکاتور ایچیموکو از میانگین‌های متحرک استفاده می‌کند، اما آن‌ها با میانگین متحرک معمولی متفاوت هستند. در میانگین متحرک ساده، قیمت‌های پایانی را جمع می‌کنند و رقم کل را بر تعداد تمام قیمت‌های بسته شدن تقسیم می‌کنند. در یک میانگین متحرک 10 دوره‌ای، قیمت‌های بسته شدن برای 10 دوره آخر جمع و سپس، بر 10 تقسیم می‌شوند تا میانگین به دست آید.

توجه داشته باشید که محاسبات برای میانگین‌های متحرک ابر ایچیموکو متفاوت است. آن‌ها بر اساس نقاط کف و سقف در یک دوره و سپس تقسیم بر ۲ به دست می‌آیند. بنابراین، میانگین‌های متحرک ایچیموکو با میانگین متحرک سنتی متفاوت خواهند بود، حتی اگر از تعداد دوره‌های یکسان استفاده شود.

یک اندیکاتور بهتر از دیگری نیست. آن‌ها فقط اطلاعات را به روش‌های گوناگون ارائه می‌دهند.

محدودیت‌های استفاده از اندیکاتور ابر ایچیموکو

ابر ichimoku

نخست، اندیکاتور ابر ایچیموکو می‌تواند باعث شلوغ دیده شدن نمودار شود. برای رفع این مشکل، اکثر نرم‌افزارهای نموداری اجازه می‌دهند که خطوط خاصی پنهان شوند. به عنوان مثال، تمام خطوط را می‌توان پنهان کرد، به جز خطوط پیشرو A و B که ابر را ایجاد می‌کنند. هر معامله‌گر باید روی اینکه کدام خطوط بیشترین اطلاعات را ارائه می‌دهند، تمرکز کند و سپس، می‌تواند خطوط دیگر را پنهان کند.

یکی دیگر از محدودیت‌های ابر ایچیموکو آن است که بر اساس داده‌های تاریخی عمل می‌کند. اگرچه دو مورد از این نقاط داده در دوره‌های آتی ترسیم می‌شوند، اما هیچ چیز در فرمول وجود ندارد که ذاتاً پیش‌بینی‌کننده باشد. میانگین‌ها در واقع برای دوره‌های آتی ترسیم می‌شوند.

ابر همچنین ممکن است برای دوره‌های طولانی بی‌ربط باشد، زیرا قیمت بسیار بالاتر یا پایین‌تر از آن باقی می‌ماند. در چنین مواقعی، خط تبدیل، خط پایه و کراس اوورهای آن‌ها اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند، زیرا معمولاً به قیمت نزدیک‌تر می‌شوند.

جمع‌بندی

ابر ایچیموکو یک اندیکاتور جامع است که سیگنال‌های واضحی را به دست می‌دهد. چارتیست‌ها می‌توانند روند را ابتدا با ابر تعیین کنند. پس از تعیین روند، سیگنال‌های مناسب را می‌توان با استفاده نمودار قیمت، خط تبدیل و خط پایه تعیین کرد. برای نشان دادن نقاط حمایت یا مقاومت آتی، ابر ایچیموکو میانگین‌های چندگانه را روی نمودار ترسیم می‌کند. این نه تنها حمایت و مقاومت را نشان می‌دهد، بلکه جهت و مومنتوم روند را نیز به نمایش می‌گذارد. اگرچه اندیکاتور ابر ایچیموکو محدودیت‌هایی دارد، اما نه بدتر و نه بهتر از اندیکاتورهای تکنیکال دیگر مانند میانگین متحرک است و فقط اطلاعات را به روشی متفاوت ارائه می‌دهد.

سؤالات متداول

خطوط تشکیل‌دهنده ابر ایچیموکو کدامند؟

ابر ایچیموکو از پنج خط تشکیل شده است که عبارتند از تنکان سن (خط تبدیل)، کیجون سن (خط پایه)، سنکو اسپن A ، سنکو اسپن B و چیکو اسپن.

چگونه از اندیکاتور ابر ایچیموکو برای شناسایی روند استفاده می‌شود؟

چنانچه قیمت بالاتر از ابر باشد، روند صعودی است. اگر قیمت زیر ابر بماند، روند رو به پایین خواهد بود. همچنین، اگر قیمت داخل محدوده ابر باشد، با روند ثابت مواجه هستیم.

ابر ایچیموکو چگونه حمایت و مقاومت را تعریف می‌کند؟

ابر نشان‌دهنده سطوح حمایت و مقاومت است. زمانی که قیمت بالاتر از ابر است، به عنوان نقطه حمایت عمل می‌کند و برعکس، وقتی قیمت پایین ابر باشد، نقش مقاومت را ایفا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *