اسپرد در فارکس (Spread) چیست؟ | ۲ نوع از مهم‌ترین اسپردها

اسپرد در فارکس
زمان مطالعه: 7 دقیقه

اسپرد در معاملات فارکس به تفاوت بین قیمت پیشنهادی به‌عنوان قیمتی که معامله‌گر می‌تواند یک جفت ارز را بفروشد و قیمت درخواستی به‌عنوان قیمتی که معامله‌گر می‌تواند یک جفت ارز را بخرد اشاره دارد. درحقیقت، اسپرد هزینه معاملات فارکس است. اسپرد کمیسیونی است که کارگزار از هر معامله به دست می‌آورد. اسپرد می‌تواند بسته به نقدینگی جفت ارز، نوسانات بازار و کارمزد کارگزار متفاوت باشد. در مقاله دیگری از وب‌سایت «فانددمکس» به‌طور کامل در مورد اسپرد در فارکس و انواع آن صحبتی می‌کنیم.

اسپرد در فارکس چیست؟

اسپرد در فارکس تفاوت بین قیمتی است که می‌توانید یک جفت ارز را از بازار بخرید (Ask) و قیمتی که می‌توانید یک جفت ارز را به بازار بفروشید (Bid). به همین دلیل است که اغلب به آن اسپرد Bid/Ask گفته می‌شود. قیمت درخواستی یا همان Ask همیشه کمی بالاتر از قیمت پیشنهادی Bid است که باعث می‌شود پوزیشن‌های شما با ضرر جزئی باز شوند که به‌اندازه اسپرد است. اسپرد معمولاً برحسب پیپ بیان می‌شود که کوچک‌ترین واحد اندازه‌گیری در فارکس است. برای مثال، اگر قیمت پیشنهادی EUR/USD در حدود ۱.۱۰۰۰ و قیمت درخواستی ۱.۱۰۰۵ باشد، اسپرد ۵ پیپ است.

برای درک مفهوم اسپرد در فارکس یک مثال در ادامه آورده‌ایم:

اسپرد EUR/USD با چهار رقم اعشار در جفت ارزهای متقابل:

 • Ask: ۱.۴۱۰۲
 • Bid: ۱.۴۱۰۰
 • Spread: ۱.۴۱۰۲ – ۱.۴۱۰۰ = ۰.۰۰۰۲ or ۲ pips

اسپرد GBP/JPY با دو رقم اعشار جفت ارزهای متقابل:

 • Ask: ۱۱۳۴.۱۷
 • Bid: ۱۳۴.۱۱
 • Spread: ۱۳۴.۱۷ – ۱۳۴.۱۱ = ۰.۰۶ or ۶ pips

اسپرد EUR/USD با پنج رقم اعشار جفت ارزهای متقابل:

 • Ask: ۱.۴۱۰۲۳
 • Bid: ۱.۴۱۰۰۴
 • Spread: ۱.۴۱۰۲۳ – ۱.۴۱۰۰۴ = ۰.۰۰۱۹ or ۱۹ pips

پیپ چیست؟

پیپ در فارکس

پیپ (pips) به معنای «درصد در نقطه» است. پیپ کوچک‌ترین حرکت قیمتی است که هر نرخ ارز می‌تواند در بازار فارکس ایجاد کند. در فارکس، اکثر جفت‌های ارز به پنج رقم اعشار نقل می‌شوند که مقدار پیپ آن اعشار چهارم است. استثنای این قانون جفت‌های مبتنی بر ین ژاپن هستند که تنها به ۳ رقم اعشار با پیپ دوم اعشار نقل می‌شوند.

یک پیپ در فارکس معادل ۰.۰۰۰۱ است. یک جفت مبتنی بر ین ژاپن تا حدودی متفاوت به نظر می‌رسد، زیرا یک پیپ معادل ۰.۰۱ است. اگر نرخ مبادله USD/JPY دارای قیمت پیشنهادی ۱۱۰.۶۵ و قیمت درخواستی ۱۱۰.۶۷ باشد، این یک اسپرد ۲ پیپ است. چگونه مقدار پیپ تعیین می‌شود؟ ارزش پولی هر پیپ به دو عامل بستگی دارد، یکی ارز دوم یا متقابل و دیگری اندازه معامله است.

اندازه لات چیست؟

هر لات استاندارد در بازار فارکس، نشان‌دهنده ۱۰۰ هزار واحد ارز است. فرض کنید می‌خواهید ۱۰ هزار واحد (یک لات) AUD/USD بخرید. ارزش دلار استرالیا در برابر دلار آمریکا در حال حاضر ۱.۲۰ دلار است اتفاقی که میفتد این است که شما ۱۰۰ هزار واحد دلار استرالیا دریافت خواهید کرد! درازای آن، شما ۱۲۰ هزار دلار آمریکا پرداخت خواهید کرد. همچنین اندازه‌های زیر اغلب در فارکس استفاده می‌شوند:

 • یک لات = ۱۰۰ هزار واحد
 • ۰.۱ لات = ۱۰ هزار واحد
 • ۰.۰۱ لات = هزار واحد
 • ۰.۰۰۱ لات = زیر هزار واحد

اهمیت اسپرد معاملاتی در فارکس

اسپرد عامل مهمی است که باید هنگام معامله در فارکس در نظر گرفت. اسپرد در فارکس می‌تواند بر سودآوری معاملات تأثیر بگذارد. هرچه اسپرد گسترده‌تر باشد، هزینه ورود و خروج از معامله بیشتر خواهد بود؛ بنابراین، انتخاب یک کارگزار با اسپرد کم برای کاهش هزینه معاملات مهم است. اسپرد همچنین می‌تواند بر صحت معامله تأثیر بگذارد. اسپرد ممکن است باعث اسلیپیج (Slippage) شود که تفاوت بین قیمت مورد انتظار و قیمت واقعی را نشان می‌دهد. لغزش زمانی رخ می‌دهد که بازار بی‌ثبات است و اسپرد گسترش می‌یابد. (برای درک مفهوم اسلیپیج این مقاله را دنبال کنید.)

اسلیپیج می‌تواند باعث شود که معامله باقیمتی متفاوت از قیمت مورد انتظار انجام شود که بر سودآوری معامله تأثیر می‌گذارد. درنتیجه، اسپرد در فارکس تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی یک جفت ارز است. اسپرد هزینه معاملات فارکس است و می‌تواند بر سودآوری و دقت معاملات تأثیر بگذارد. برای کاهش هزینه معاملات و جلوگیری از اسلیپیج، انتخاب یک بروکر با اسپرد کم‌اهمیت دارد. همچنین دو نوع اسپرد وجود دارند که شامل اسپرد ثابت و اسپرد شناور هستند که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم.

انواع اسپرد در فارکس

انواع اسپرد در فارکس

اسپرد هزینه اندکی است که توسط برخی کارگزاران دریافت می‌شود و در قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز گنجانده ‌شده است. هر کارگزاری بر اساس نیازهای خود، فناوری ارائه‌شده یا با نگاه کردن به رقبا، در مورد هزینه‌های فارکس تصمیم می‌گیرد. کارگزاران فارکس دو نوع اسپرد به شرح زیر را به معامله‌گران ارائه می‌دهند:

اسپرد ثابت (Fixed spread)

اسپرد ثابت مقدار اسپردی است که کارگزار تعیین می‌کند. این اسپرد بدون توجه به شرایط بازار تغییر نخواهد کرد. صرف‌نظر از نوسان بودن یا نبودن بازار، میزان اسپرد جفت ارز با توجه به مقداری که کارگزار تعیین کرده است، ثابت خواهد ماند. مزیت اسپرد ثابت این است که هزینه تراکنش را قابل پیش‌بینی‌تر می‌کند. معامله‌گران به‌راحتی می‌توانند هزینه هر یک از معاملات خود را محاسبه کنند. علاوه بر این، با یک اسپرد ثابت، نوسانات و نقدینگی در بازار تأثیری بر ارزش اسپرد در فارکس نخواهد داشت.

همان‌طور که قبلاً ذکر شد، نوسانات بالا با نقدینگی کم معمولاً باعث گسترش اسپردها می‌شود. در چنین شرایطی، معامله‌گرانی که با قیمت‌گذاری اسپرد ثابت معامله می‌کنند، ممکن است همچنان از همان هزینه معاملاتی تعیین‌شده توسط کارگزاران خود بهره ببرند که معمولاً کمتر از قیمت‌گذاری اسپرد شناور در موقعیت‌های با نوسان بالاست. نقطه‌ضعف اسپرد ثابت این است که ممکن است ریکوت (Requote) و اسلیپیج رخ دهد.

 ریکوت به زمانی اشاره دارد که کارگزار به دلیل تغییرات قیمت در بازار از شما درخواست می‌کند که قیمت جدیدی را بپذیرید و اسلیپیج به زمانی اشاره دارد که سفارش شما باقیمتی متفاوت از قیمت موردنظر اجراشده است. در شرایط نوسان بالا و نقدینگی پایین، ریکوت و اسلیپیج ممکن است بیشتر از حد معمول در کارگزاران اسپرد ثابت رخ دهد. علاوه بر این، کارگزاران اسپرد ثابت شاید برای جفت ارزهای خاص، کمیسیونی را بیش از هزینه اسپرد دریافت کنند. این امر باعث افزایش هزینه معاملات می‌شود.

اسپرد شناور (Floating spread)

اسپرد شناور که به‌عنوان اسپرد متغیر نیز شناخته می‌شود، با توجه به شرایط بازار تغییر خواهد کرد. اسپردهای شناور بر اساس عرضه و تقاضای کل بازار افزایش یا کاهش می‌یابند. مزیت اسپرد شناور این است که مشکل ریکوت وجود ندارد و احتمال وقوع مشکلات اسلیپیج کمتر است. بدین دلیل که اسپردها قبلاً با توجه به حرکت قیمت در بازار قیمت‌گذاری می‌شوند. علاوه بر این، در بازاری که نوسانات کمتری دارد و نقدینگی بالاست، معامله‌گران معمولاً باقیمت‌گذاری اسپرد شناور در مقایسه با قیمت‌گذاری اسپرد ثابت، از اسپرد محدودتری برخوردار می‌شوند.

کارگزارانی که اسپرد شناور را شارژ می‌کنند، معمولاً کارمزد دریافت نمی‌کنند. نقطه‌ضعف اسپرد شناور این است که هزینه‌های معامله برای هر معامله متفاوت خواهد بود. این امر محاسبه هزینه‌های تراکنش را دشوارتر می‌کند. در زمان‌های نوسان بالا و نقدینگی کم، اسپردهای شناور برای منعکس کردن تغییرات بازار افزایش می‌یابند که می‌توانند منجر به هزینه‌های اجرایی بالاتر برای معامله‌گران شوند. ازاین‌رو، توجه به هرگونه اطلاعیه یا رویدادی که ممکن است باعث نوسانات بیشتر بازار شود نیز مهم است.

بهترین نوع اسپرد  در فارکس کدام است؟

اسپرد ثابت و اسپرد شناور مزایا و معایب خود را دارند. انتخاب یکی بر دیگری به استراتژی معاملاتی معامله‌گر بستگی دارد. به‌طورکلی، معامله‌گران با سرمایه کمتر که معاملات کمی انجام می‌دهند و نسبت به حرکت بازار در طول روز حساسیت کمی دارند، از قیمت‌گذاری اسپرد ثابت سود می‌برند. معامله‌گران با سرمایه بیشتر اغلب در ساعات اوج بازار معامله می‌کنند (زمانی که اسپردها در کمترین حد هستند) و نسبت به حرکت بازار در روز حساس‌تر هستند، اسپردهای شناور برایشان بهتر است. معامله‌گرانی که می‌خواهند از ریکوت و اجرای سریع معامله اجتناب کنند نیز اسپرد شناور را ترجیح می‌دهند.

اسپرد bid ask چیست؟

قیمت پیشنهادی چیزی است که سرمایه‌گذاران فارکس مایلند برای یک ارز بپردازند و قیمت درخواستی چیزی است که معامله‌گران فارکس مایل به فروش ارز هستند. درنتیجه، اسپرد bid ask به شکاف بین قیمت خرید و فروش اشاره دارد. به‌عنوان‌مثال، یورو در برابر دلار آمریکا در پاییز گذشته با کاهش شدید نرخ ارز در 37 سال به‌ اندازه 0. 970 سقوط کرد. این بدان معناست که یک دلار آمریکا بیش از یک یورو ارزش دارد؛ بنابراین، قیمت پیشنهادی را می‌توان به‌عنوان بالاترین قیمتی که یک معامله‌گر مایل به ورود به بازار است نیز در نظر گرفت. قیمت درخواستی پایین‌ترین قیمتی است که یک معامله‌گر مایل است در آن بازار عرضه کند.

بهترین مقدار اسپرد در فارکس چقدر است؟

اسپرد زمانی بهینه در نظر گرفته می‌شود که کمتر از یک پیپ باشد، زیرا میانگین صنعت فارکس در حدود این مقدار است. یکی از عواملی که هنگام انتخاب اسپرد باید در نظر گرفته شود، کارمزد هر لات است که در حساب‌های «اسپرد صفر» بسیار رایج است. این نوع حساب‌ها اسپرد بسیار پایینی ارائه می‌دهند، اما هزینه‌های ثابت اضافی را برای هر لات دریافت می‌کنند.

این کارمزدها معمولاً بین پنج تا هشت دلار به ازای هر لات معامله‌شده است که مانند ارائه اسپرد ۰.۵ یا ۰.۸ پیپ خواهد بود. همچنین از اسپردهای فارکس نمی‌توان اجتناب کرد، زیرا بخشی از خود بازار هستند. بااین‌حال، معامله‌گران باتجربه می‌توانند حساب‌های حرفه‌ای فارکس (بسته به نوع کارگزار) باز کنند که اغلب برنامه‌های کاهش هزینه و کاهش اسپرد را ارائه می‌دهند.

چگونه هزینه اسپرد در فارکس تعیین می‌شود؟

درست زمانی که فکر کردید نحوه تعیین یک اسپرد را درک کرده‌اید، هزینه دیگری وجود دارد که به آن نیاز خواهید داشت و آن «هزینه کل اسپرد» است. هزینه کل اسپرد براساس فرمول زیر محاسبه می‌شود.

اسپرد هر پیپ × اندازه لات = هزینه اسپرد

به‌عنوان‌مثال، اگر شما در حال معامله یک لات کوچک EUR/USD (۱۰۰ هزار واحد) هستید و هزینه انجام‌شده ۰.۰۰۰۱ (یک پیپ در هر واحد) باشد، هزینه کل اسپرد یک دلار خواهد بود.

نحوه استفاده از اسپرد در فارکس

نحوه محاسبه اسپرد در فارکس

با توجه به اینکه وقتی یک پوزیشن معاملاتی را در جهت خرید باز می‌کنید، این کار را باقیمت Ask انجام می‌دهید و زمانی که آن را باقیمت Bid می‌فروشید، باید همیشه هنگام توسعه سیستم معاملاتی فارکس، اسپردهای خود را در نظر داشته باشید. به‌عنوان‌مثال، سیستم‌تان به شما می‌گوید که از سطوح ۲۰ پیپ جد ضرر (SL) و ۵۰ پیپ حد سود (TP) استفاده کنید. دو راه برای انجام این کار وجود دارند:

 1. شما می‌توانید مقدار TP را به سطح باز خود اضافه کنید (برای پوزیشن‌های شورت کم کنید) و SL را از همان سطح کم کنید (برای پوزیشن‌های شورت اضافه کنید). به‌این‌ترتیب مقادیر و نسبت برد به باخت را حفظ خواهید کرد، اما احتمال حد ضرر را افزایش داده و احتمال حد سود را کاهش می‌دهید.
 2. علاوه بر اقدامات ذکرشده در بالا، می‌توانید اسپرد را از TP و SL خود کم کنید (اسپرد را برای پوزیشن‌های شورت اضافه کنید). این امر حد ضرر یا حد سود را حفظ می‌کند، اما در صورت برداشت سود، حد سود شما را کاهش می‌دهد و در صورت حد ضرر، ضرر شما را افزایش می‌دهد.

عوامل مؤثر بر اسپرد در فارکس

عوامل مؤثر بر اسپرد در فارکس

اسپرد می‌تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی در بازار باشد. به‌طورکلی، جفت ارزهای اصلی در مقایسه با جفت ارزهای نوظهور ارزش اسپرد محدودتری خواهند داشت. به‌غیراز انواع جفت ارز، نقدینگی و نوسانات موجود در بازار بر ارزش اسپرد نیز تأثیر می‌گذارند. بازاری با نقدینگی کمتر و نوسانات بیشتر منجر به ارزش اسپرد بیشتری خواهد شد. بالعکس، بازاری با نقدینگی بالاتر و نوسانات کمتر به اسپرد محدودتر منجر می‌شود. در بازارهای فارکس با حجم بالاتر، اسپرد معاملات تمایل به کاهش دارد، زیرا این نشان می‌دهد که معامله‌گران بیشتری به‌عنوان خریدار و فروشنده در چنین بازاری فعال هستند. به‌طورکلی، سه عامل مهم وجود دارند که بر اسپرد یک جفت ارز تأثیر می‌گذارند که شامل موارد زیر هستند:

نوسانات بازار

برای اسپردهای متغیر، نوسانات بازار نقش مهمی در اسپردها دارند. کارگزاران در بیشتر دوره‌ها معمولاً اسپرد در فارکس را برای انعکاس نوسانات بازار تنظیم می‌کنند. کارگزاران خوب تمایل دارند قبل از تعدیل اسپرد یک هشدار ارائه دهند. نوسانات در بازارها می‌توانند ناشی از اخبار مربوط به رویدادهایی مانند رفراندوم، انتخابات و بلایای طبیعی مانند تأثیر یک بیماری همه‌گیر باشند.

نقدینگی جفت ارز

نقدینگی عامل مهمی است که اسپرد جفت ارز را تعیین می‌کند. جفت ارزهای محبوب مانند EUR/USD، USD/GBP و USD/JPY تمایل به اسپرد بسیار کمتری دارند. از سوی دیگر، جفت ارزهای مانند GBP/TRY و EUR/BRL دارای اسپرد گسترده‌تری هستند.

اخبار بازار

اخبار بازار فارکس

عامل مهم دیگری که بر گسترش جفت ارز تأثیر می‌گذارد، اخبار بازار است. در بیشتر دوره‌ها، زمانی که خبرهای مهمی در بازار پخش می‌شوند، اسپرد جفت ارز گسترده است. به‌عنوان‌مثال، برخی از محبوب‌ترین اخبار بازار مربوط به خبرهای فدرال رزرو و اخبار سیاسی است.

ساعات معاملات

هنگامی‌که جلسات اصلی بازار فارکس با هم همپوشانی داشته باشند، ارزش اسپرد نیز محدودتر خواهد شد. بهترین زمان‌ها برای معامله در فارکس بین ۱۲:۰۰ تا ۱۶:۰۰ (GMT+۰) است، زیرا جلسات بازار لندن و نیویورک در این زمان با همپوشانی دارند که تأثیر مثبتی بر اسپردها می‌گذارد و باعث کاهش آنها می‌شود.

اسپرد زیاد و اسپرد کم در فارکس

اسپرد بالا زمانی است که تفاوت نسبتاً زیادی بین قیمت پیشنهادی و درخواستی وجود دارد. همان‌طور که گفتیم، جفت ارزهای فرعی یا نوظهور در مقایسه با جفت ارزهای اصلی از اسپرد بالایی برخوردار هستند. جفت ارزهای اصلی در حجم بالاتری در مقایسه با ارزهای نوظهور معامله می‌شوند. حجم معاملات بالاتر در شرایط عادی منجر به کاهش اسپرد خواهد شد.

اسپردهای بالاتر از حد معمول، معمولاً نشانه‌ای از نوسانات بالا یا نقدینگی پایین در بازار هستند. اسپرد پایین نشان می‌دهد که تفاوت کمی بین قیمت پیشنهادی و درخواست وجود دارد. اسپردهای پایین عموماً نشانه‌هایی از پایین بودن نوسانات و بالا بودن نقدینگی هستند. ورود به یک معامله فارکس زمانی که اسپرد نسبتاً پایین است، به این معنی خواهد بود که معامله را با پوزیشن کمی بهتر آغاز کنید. قبل از رویدادهای خبری بزرگ یا در طول یک شوک بزرگ (همه‌گیری کووید-۱۹)، اسپرد می‌تواند تا حد زیادی افزایش یابد.

۸ تا از بهترین بروکرهای فارکس کم اسپرد سال ۲۰۲۳

یافتن کمترین اسپرد در فارکس می‌تواند به پایین نگه‌داشتن هزینه‌ها کمک کند، به‌خصوص برای کسانی که قصد انجام معاملات با فرکانس بالا را دارند. در جدول زیر به هشت تا از بهترین بروکرهای فارکس کم اسپرد سال ۲۰۲۳ طبق جدول زیر هستند:

 

نام بروکر اسپرد GBP/USD
Plus۵۰۰ ۱.۳ پیپ
Saxo Markets ۱.۸ پیپ
AvaTrade ۱.۵ پیپ
Pepperstone ۰.۳۸ پیپ
Interactive Brokers ۰.۶ پیپ
City Index ۱.۲ پیپ
CMC Markets ۰.۷ پیپ
Tickmill ۰.۳ پیپ

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

اسپرد در فارکس مهم است، زیرا بر موفقیت یک معامله‌گر تأثیر می‌گذارد. اسپرد هزینه‌ای را به همراه دارد که باعث می‌شود معامله‌گر به‌محض باز شدن معامله ضرر کند. هر چه اسپرد بیشتر باشد، برای معامله‌گر سخت‌تر می‌شود که از آن سود کند. معامله‌گران روزانه و به‌خصوص معامله‌گران چندروزه معمولاً به اسپرد بسیار پایین نیاز ندارند، زیرا تأثیر چند دهم پیپ در هر سفارش بر نتیجه نهایی تأثیر نمی‌گذارد. بااین‌حال، اسکالپرها و معامله‌گرانی که به طور مداوم نیاز به باز و بسته کردن پوزیشن خود دارند، حاشیه موفقیت بسیار کمی دارند که آنها را مجبور می‌کند تا بروکرهای فارکس با اسپرد پایین را ترجیح دهند.

 

 

سؤالات متداول

چگونه مطمئن می‌شوید که کمترین اسپرد را پرداخت می‌کنید؟

هنگام قیمت‌گذاری کارگزاران فارکس، مهم است که هم اسپرد و هم کمیسیون را در نظر بگیرید. کارگزاری که به نظر می‌رسد اسپرد پایینی دارد ممکن است گران‌تر از کارگزاری با اسپرد کمی بالاتر باشد. مهم است که قیمت نهایی را پس از در نظر گرفتن هزینه‌های کمیسیون محاسبه کنید.

معایب معامله با کارگزار اسپرد ثابت چیست؟

کارگزاری که اسپرد ثابت ارائه می‌کند، سود را فدای معامله‌گر نمی‌کند. ممکن است درنهایت در اسپردهای بالا قفل شوید که این یک ضرر بزرگ برای هر معامله‌گری است. اگرچه اسپردهای ثابت خوب به نظر می‌رسند، اما عمدتاً برای مبتدیانی که تجربه معاملاتی ندارند هدف قرار می‌گیرند.

آیا جفت ارزهای اصلی اسپرد کمتری دارند؟

جفت ارزهای اصلی بیشترین حجم معاملات را دارند و به‌عنوان یک قاعده کلی، هر چه جفت ارز بیشتر معامله شود، اسپردها در همه کارگزاری‌ها کمتر است.

منظور از اسپرد بالا در فارکس چیست؟

اسپرد بالا در معاملات فارکس نشان‌دهنده این است که یک جفت ارز نقدینگی کمتری نسبت به جفت‌های دیگر دارد، به این معنی که معامله‌گران کمتری روی آن جفت ارز تمرکز می‌کنند. معاملات کمتر منجر به افزایش اسپرد می‌شود.

آیا کارگزاران فارکس کارمزد معاملات خود را در اسپرد لحاظ می‌کنند؟

بله آنها این کار را انجام می‌دهند و معامله‌گران باید بدانند که حتی اگر یک کارگزار خود را به‌عنوان یک پلت فرم معاملاتی فارکس بدون کمیسیون معرفی کند، ممکن است هزینه‌های معاملاتی در اسپرد لحاظ شوند.

6 thoughts on “اسپرد در فارکس (Spread) چیست؟ | ۲ نوع از مهم‌ترین اسپردها

 1. سلام
  میشه منو راهنمایی کنید؟
  میخوام بدونم که کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟
  ممنونم

  1. سلام دوست عزیز
   این به‌عنوان یک قاعده کلی صدق میکند که هر چه جفت ارز بیشتر معامله شود، اسپردها در همه کارگزاری‌ها کمتر است.

 2. سلام واقعا جدولی که طراحی کردی از بروکرهای کم اسپرد واقعا عالی و کمک کننده بود

  1. سلام دوست عزیز
   خوشحالیم از این که مقاله براتون مفید بوده

 3. سلام خسته نباشید
  ممنون میشم سوالمون پاسخ بدین. کدام جفت ارز اسپرد کمتری دارد؟

  1. سلام دوست عزیز
   جفت ارزهای مانند EUR/USD، USD/GBP و USD/JPY در کل تمایل به اسپرد بسیار کمتری دارند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *