معاملات CFD در فارکس [آموزش صفر تا ۱۰۰] + ۶ مزایای مهم

معاملات CFD در فارکس
زمان مطالعه: 10 دقیقه

قراردادهای مابه‌التفاوت (CFD) روشی محبوب برای سفته‌بازی در بازار فارکس هستند که به معامله‌گران امکان می‌دهند در معرض افزایش و کاهش قیمت‌ها بدون در اختیار گرفتن مالکیت دارایی پایه قرار بگیرند. عملکرد cfd trading چیست؟ شناخت نحوه عملکرد ‌CFD‌ها در فارکس ممکن است به معامله‌گران کمک کند تا استراتژی معاملاتی خود را در حین حرکت در بازارهای ارز جهانی تقویت کنند. در مقاله دیگری از وب‌سایت «پراپ فرم فانددمکس» نگاهی به ‌ معاملات CFD در فارکس می‌اندازیم.

معاملات CFD در فارکس چیست؟

CFDها مشتقات مالی هستند که به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا در مورد تغییرات قیمت طبقات مختلف دارایی، ازجمله فارکس، بدون داشتن مالکیت مستقیم، حدس و گمان کنند. CFD‌ امکان استفاده از اهرم را فراهم می‌کنند که هم‌ سود و هم زیان را بزرگ می‌کنند و برای باز کردن یک پوزیشن شورت، امکان سفته‌بازی کاهش قیمت دارایی را می‌دهند. از سوی دیگر، فارکس یک طبقه دارایی است که یک بازار جهانی را نشان می‌دهد که در آن افراد و مؤسسات ارزها را معامله می‌کنند. معاملات فارکس شامل خرید یک ارز در عین فروش هم‌زمان ارز دیگر، تشکیل جفت ارزهایی است که ارزش نسبی یک ارز را در مقابل ارز دیگر منعکس می‌کند.

حکم شرعی معاملات cfd در فارکس چیست؟ ‌

حکم شرعی معاملات cfd از نظر مراجع مختلف تقلید متفاوت است. برخی مراجع این نوع معاملات را به دلیل شباهت به قمار و ربا،حرام می‌دانند. و دلایل آنها برای این موضوع عدم وجود مالکیت واقعی در دارایی پایه ، احتمال ضرر و ریسک بالا، شباهت به معاملات سلف و ربا است. البته برخی دیگر از مراجع احکم شرعی معاملات cfd  را با شرایطی جایز می‌دانند. این شرایط عبارتند از: وجود قصد واقعی برای تحویل و تملک دارایی پایه در آینده، مشخص بودن قیمت و زمان تحویل دارایی پایه، عدم وجود ربا و غرر در معامله و استفاده از پلتفرم‌های معتبر و قانونی.

تفاوت و شباهت‌های بین معاملات فارکس و  CFD

تفاوت و شباهت‌های بین معاملات فارکس و  CFD

تفاوت فارکس و cfd :

تمایز اصلی بین معاملات فارکس و CFD در این واقعیت نهفته است که CFD‌ها ابزارهای مشتقه هستند، به این معنی که معامله‌گران دارایی پایه را ندارند. در مقابل، فارکس به خود دارایی اشاره دارد. ازاین‌رو، یک معامله‌گر می‌تواند یک CFD را در فارکس، بدون خرید و فروش خود ارز خریداری کند.

مثالی برای تفاوت فارکس و cfd :

 اساس معاملات فارکس مبادله مقدار معینی از یک ارز در برابر ارز دیگر است. به‌عنوان‌مثال، اگر قرار بود GBP/USD بخرید، اگر پوند در برابر دلار آمریکا افزایش یابد سود خواهید برد یا در صورت کاهش نرخ ارز ضرر خواهید کرد. از سوی دیگر، معاملات CFD به شما این امکان را می‌دهند که معاملات اهرمی را روی جفت ارزها قرار دهید.

به‌جای تسویه مقدار مشخصی از ارز پایه، CFD‌ها بر اساس تفاوت بین قیمت‌های افتتاحیه و پایانی یک جفت ارز به‌صورت نقدی تسویه می‌شوند. یکی از ویژگی‌های کلیدی معاملات CFD این است که با استفاده از اهرم می‌توانید اندازه معاملات خود را افزایش دهید و درعین‌حال به سرمایه نسبتاً کمی متعهد شوید.

شباهت فارکس و cfd :

همچنین معاملات CFD شباهت‌هایی به معاملات سنتی فارکس دارند که عبارت‌اند از:

 • روند انجام معاملات مشابه است.
 • معاملات CFD و معاملات فارکس بر روی یک پلتفرم انجام می‌شوند.
 • معاملات فارکس و معاملات CFD در بازار فرابورس بدون صرافی مرکزی انجام می‌شوند.
 • اسپرد تنها هزینه هر دو معامله است.
 • با معاملات CFD و معاملات فارکس، معامله‌گر درواقع مالک دارایی نیست.
 • کارمزدهای بروکر با درصد معینی از ارزش کل معامله دریافت می‌شود، اما کارمزدهای معاملاتی CFD بسیار کمتر از کارمزدهای سنتی است.

جنبه‌های مهم معاملات CFD در فارکس

 • استفاده از اهرم: اهرم معامله‌گران را قادر می‌سازند تا پوزیشن‌های بزرگ‌تری را با سپرده‌های سرمایه کوچک‌تر باز کنند. توجه داشته باشید که اهرم می‌تواند هم‌سود و هم زیان را افزایش دهد.
 • معامله در هر جهت: معامله‌گران CFD فارکس می‌توانند در مورد افزایش و کاهش قیمت‌های بازار به حدس و گمان بپردازند و امکان فروش کوتاه‌مدت و پوشش ریسک را فراهم کنند.
 • معاملات شبانه‌روزی: بازار فارکس در پنج روز هفته به‌صورت ۲۴ ساعته کار می‌کند و به معامله‌گران CFD این امکان را می‌دهد که در طول هفته فعالیت مستمری داشته باشند.
 • بدون مالکیت: معاملات CFD در فارکس چیست؟  به این معناست که معامله‌گران نیازی به مالکیت دارایی اساسی ندارند و پیچیدگی‌هایی را که ممکن است برای اختیار داشتن و مبادله ارزهای فیزیکی وجود داشته باشد، حذف می‌کند.

نحوه معاملات CDF در فارکس

حالابه نظرتان نحوه معاملات cfd در فارکس چیست ؟ اگر می‌خواهید همین امروز معاملات فارکس CFD را شروع کنید، در ادامه مراحل کار آورده شده‌اند:

حساب معاملاتی خود را تأمین مالی کنید

راه‌اندازی یک حساب معاملاتی برای CFD‌های فارکس را می‌توان در چند مرحله انجام داد. یک کارگزار را انتخاب کنید و مراحل افتتاح حساب در وب‌سایت آنها را دنبال کنید. هنگامی‌که جزئیات تأیید را مانند شناسه و مدرک نشانی خود اضافه کردید، پس از تأیید حساب خود، دسترسی فوری به بازارهای فارکس خواهید داشت.

برای شروع معامله، کارت اعتباری، دبیت و حساب بانکی خود را به‌حساب معاملاتی‌تان متصل کرده تا آن را تأمین مالی کنید. اکثر کارگزاران طبق قوانین قابل‌اجرا، تبلیغات، پاداش‌ها و معاملات برای حساب‌های جدید دارند. از آنها برای شروع سفر معاملاتی خود با تقویت حساب معاملاتی جدید خود استفاده کنید.

یک استراتژی معاملاتی توسعه دهید

استراتژی معاملاتی نحوه مدیریت ریسک و برنامه‌ریزی برای استفاده از سرمایه خود برای انجام معاملات است. این موضوع به شما کمک می‌کند ضرر و سود قابل‌قبول را تعیین کنید. مطمئن شوید که از استراتژی‌های معاملاتی فاندامنتال و تکنیکال برای تجزیه‌ و تحلیل جفت ارز انتخابی خود قبل از قرار گرفتن در پوزیشن CFD استفاده می‌کنید.

جفت ارز خود را انتخاب کنید

جفت ارز خود را بر اساس استراتژی خود انتخاب کنید. شما همچنین می‌توانید جفت ارز را در بازارهای CFD اسپات یا بازارهای دیگر فارکس انتخاب کنید. شما این امکان را دارید با یک جفت ارز شروع کنید یا چندین جفت ارز را به طور هم‌زمان معامله کنید. برخی از جفت ارزهای محبوبی که می‌توانید از بین آنها یکی را انتخاب کنید عبارت‌اند از:

 • EUR/USD (یورو/دلار آمریکا)
 • USD/CNY (دلار آمریکا/یوان چین)
 • USD/CHF (دلار آمریکا/فرانک سوئیس)
 • AUD/USD (دلار استرالیا/دلار آمریکا)

اولین پوزیشن CFD فارکس خود را باز کنید

اولین پوزیشن CFD فارکس خود را با خرید یا فروش جفت ارزهای انتخابی خود از پلتفرم معاملاتی خود باز کنید. اگر انتظار دارید ارزش ارز پایه افزایش یابد، جفت را بخرید یا اگر انتظار دارید ارزش ارز متقاطع افزایش یابد، ارز پایه را بفروشید. شما ممکن است در نظر داشته باشید که برای تمام پوزیشن‌های باز خود استاپ و لیمیت ایجاد کنید. حد ضررها و لیمیت‌ها ابزارهای ضروری در مدیریت ریسک هستند.

اولین پوزیشن خود را نظارت کنید و آن را ببندید

اکنون می‌توانید پوزیشن های باز خود را در پلتفرم معاملاتی خود نظارت کنید. برخی از پلتفرم‌ها هشدارهای معاملاتی را به‌عنوان اعلان‌های فشاری، ایمیل یا از طریق پیامک برای شما ارسال می‌کنند.

نکات مهم در معاملات CFD در فارکس

نکات مهم در معاملات CFD در فارکس

برای شروع معاملات  CFD‌ فارکس می‌توانید از نکات مهم زیر استفاده کنید:

۱- انتخاب کارگزار

معامله‌گرانی که می‌خواهند در بازارهای فارکس با استفاده از ‌CFD‌ها امکان سفته‌ بازی داشته باشند، باید یک کارگزار CFD را انتخاب کنند. معامله‌گران ممکن است چندین عامل را برای اطمینان از همسویی کارگزار با نیازها و اهداف فردی خود در نظر بگیرند. این موارد شامل وضعیت نظارتی کارگزار، محدوده جفت ارزهای ارائه‌شده، ویژگی‌های پلت فرم معاملاتی و سهولت استفاده کلی است. علاوه بر این، معامله‌گران ممکن است بخواهند ساختار کارمزد، ازجمله اسپرد، کمیسیون و هرگونه هزینه اضافی را بررسی کنند. پشتیبانی مشتری، منابع آموزشی و یک حساب آزمایشی برای تست پلتفرم معاملاتی نیز ممکن است پیشنهادهای ارزشمندی برای شما باشند.

۲- افتتاح حساب

پس از شناسایی یک کارگزار مناسب، معامله‌گران می‌توانند اقدام به افتتاح یک حساب CFD کنند که معمولاً شامل ارائه اطلاعات شخصی و تأیید هویت است. برای مثال، در سایتی مانند Capital.com می‌توانید با کلیک کردن روی دکمه «Trade» در سمت چپ بالای هر صفحه در سایت یک حساب باز کنید. سپس باید آدرس ایمیل خود را ارائه دهید، یک رمز عبور ایجاد کنید، یا این امکان را دارید که از طریق حساب گوگل، فیسبوک یا اپل خود وارد شوید. حالا لوکیشن خود را تأیید کنید، به یک نظرسنجی سریع پاسخ دهید و هویت خود را ثابت کنید.

۳- درک اهرم و مارجین

اهرم همچنین به‌ عنوان معامله در مارجین شناخته می‌شود، یک مفهوم مهم برای معامله‌گران فارکس CFD است که می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر استراتژی معاملاتی و مدیریت ریسک آنها تأثیر بگذارد. اهرم به معامله‌گران این امکان را می‌دهد که پوزیشن‌های بزرگ‌تری را با سپرده اولیه کوچک‌تر باز کنند و به‌طور مؤثر سود یا زیان بالقوه خود را افزایش دهند. به‌عنوان‌مثال، اهرم ۳۰:۱ یا ۳.۳۳۳۳ درصد مارجین را روی برخی از جفت ارزها ارائه می‌شوند، به این معنی که معامله‌گر می‌تواند با سرمایه اولیه ۱۰۰ پوند، پوزیشنی به ارزش ۳ هزار پوند باز کند.

درک اهرم و مارجین برای معاملات CFD فارکس ضروری است. استفاده از اهرم بالا می‌تواند سود و زیان را افزایش دهد و در صورت عدم مدیریت صحیح، پتانسیل تخلیه سریع حساب را بالا ببرد. با درک این مفاهیم، معامله‌گران می‌توانند تصمیمات آگاهانه‌ای در مورد سطح مناسب اهرم و مارجین برای استفاده در استراتژی معاملاتی خود بگیرند و تعادلی بین ریسک و پاداش‌های بالقوه ایجاد کنند.

۴- سفارش‌ها حد ضرر و سود

معامله‌گران CFD فارکس ممکن است تنظیم سفارش‌ها حد ضرر و سود را به‌عنوان بخشی از استراتژی مدیریت ریسک خود در نظر بگیرند. سفارش‌ها حد ضرر به طور خودکار یک پوزیشن را هنگامی‌که به یک سطح زیان از پیش تعیین‌شده می‌رسد، می‌بندد و از زیان بیشتر در صورت حرکات نامطلوب بازار جلوگیری می‌کند. بااین‌حال، توجه داشته باشید که حد ضررهای معمولی شاید از لغزش در طول نوسانات بالا محافظت نکنند. برای این مورد، گزینه‌ای برای حد ضرر تضمین‌شده وجود دارد که در صورت شروع، هزینه‌ای را متحمل می‌شود.

سفارش‌ها حد سود با بستن یک پوزیشن زمانی که به سطح مشخصی از سود رسید، سود را قفل می‌کنند. معامله‌گران می‌توانند هنگام باز کردن یک پوزیشن، سفارش‌های حد ضرر یا برداشت سود را اضافه کنند. به‌عنوان‌مثال، با نگاهی به ‌عکس زیر از باز کردن یک پوزیشن CFD در USD/JPY، گزینه‌ای برای «فروش در زمان مناسب وجود دارد که می‌تواند هم به‌عنوان حد ضرر و هم حد سود برداشت عمل کند. همچنین گزینه‌ای برای «بستن با ضرر» یا «بستن در سود» وجود دارد که در آن معامله‌گران می‌توانند مقدار، فاصله یا سطح قیمت را مشخص کنند.

باز کردن یک پوزیشن CFD در USD/JPY

۵- طراحی استراتژی معاملاتی

معامله‌گران پس از افتتاح حساب می‌توانند خرید و فروش ‌CFD‌ها را در فارکس آغاز کنند. طراحی یک استراتژی معاملاتی ممکن است یک گام مفید در اینجا باشد، زیرا به آنها کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه داشته باشند و رویکرد معاملاتی را حفظ کنند. یک استراتژی معاملاتی که به‌ خوبی ساخته‌شده است، عناصری مانند تحلیل تکنیکال و فاندامنتال، مدیریت ریسک و اجرای معاملات را در بر می‌گیرد. این شامل تعیین نقاط ورود و خروج مشخص و همچنین تعیین اندازه پوزیشن و تایم فریم برای معاملات است.

استراتژی‌های معاملاتی مختلفی وجود دارند که از معاملات روزانه و اسکالپینگ گرفته تا سوئینگ تریدینگ و پوزیشن تریدینگ را شامل می‌شوند. این به معامله‌گر بستگی دارد که استراتژی مناسبی را برای نیازهای خود پیدا کند.

مدیریت ریسک برای معاملات  CFD‌ در فارکس

  درک ریسک‌های مرتبط با معاملات CFD در فارکس می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا تصمیمات آگاهانه بگیرند و استراتژی‌های مدیریت ریسک مؤثر را اجرا کنند. درحالی‌که ریسک‌های مختلفی وجود دارند، عمده‌ترین آنها عبارت‌اند از:

 • ریسک اهرمی: سطوح بالای اهرم می‌تواند سود را تقویت کند، اما زیان را نیز بزرگ‌تر می‌کند و در صورت حرکت بازار برخلاف پوزیشن معامله‌گر، منجر به ریسک‌های مالی قابل‌توجهی می‌شود.
 • ریسک نوسانات بازار: بازارهای فارکس می‌توانند بسیار بی‌ثبات باشند و نوسانات ناگهانی قیمت ممکن است منجر به زیان قابل‌توجهی برای معامله‌گران CFD شود، به‌خصوص اگر از تکنیک‌های مدیریت ریسک استفاده نکنند.

تکنیک‌های مدیریت ریسک

 • اندازه پوزیشن: تعیین اندازه مناسب معامله بر اساس اندازه حساب و میزان تحمل ریسک ممکن است به محدود کردن ضررهای احتمالی و حفظ نسبت ریسک به پاداش سالم کمک کند.
 • سفارش‌ها حد ضرر: تنظیم سفارش‌ها حد ضرر برای بسته شدن خودکار معاملات درصورتی‌ که بازار با مبلغ از پیش تعیین‌شده علیه شما حرکت کند، ممکن است حساب شما را از ضررهای قابل‌توجه محافظت کند. به یاد داشته باشید که حد ضررهای معمولی از لغزش محافظت نمی‌کنند. برای این کار به یک حد ضرر تضمین‌شده نیاز دارید که در صورت شروع، هزینه‌ای را متحمل می‌شود.
 • سفارشان حد سود: استفاده از سفارش‌ها حد سود برای قفل‌کردن سود درزمانی که بازار به یک هدف خاص می‌رسد، می‌تواند به شما کمک کند که سود را از دست ندهید.
 • تنوع در جفت ارزها: گسترش ریسک با معامله بر روی انواع جفت ارز یا دارایی‌های دیگر می‌تواند به کاهش تأثیر رویدادهای منفی بر هر پوزیشن کمک کند.

اشتباهات رایج در معاملات CFD در فارکس

اشتباهات رایج در معاملات CFD Trading چیست ؟ اشتباهات در فارکس مشابه اشتباهاتی هستند که در معاملات سایر دارایی‌ها دخیل خواهند بود. برخی از اشتباهاتی که باید اجتناب کرد عبارت‌اند از:

 • سوگیری‌های شناختی: احساسات در معاملات بالا می‌روند که می‌توانند منجر به تصمیم‌گیری تکانشی شوند. برخی از سوگیری‌هایی که باید از آنها آگاه بود شامل اعتماد بیش از حد، سوگیری نسبت به فروش، بیزاری از ضرر و سایر موارد هستند.
 • تحقیق و تحلیل کافی: بررسی ناکافی ممکن است منجر به معاملات ناآگاهانه و نتایج نامطلوب شود. همیشه تحقیقات کامل را انجام می‌دهید، به آخرین اخبار، تفسیر تحلیلگران، تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال نگاه کنید.
 • عدم استراتژی خوب: نداشتن یک رویکرد مشخص و ساختاریافته ممکن است مانع از عملکرد بلندمدت در معاملات CFD‌در فارکس شود.
 • ضعف در مدیریت ریسک: عدم اجرای تکنیک‌های مؤثر مدیریت ریسک یا ریسک بیش از حد می‌تواند عملکرد معاملات را به خطر بیندازد و منجر به زیان شود.

با به دست آوردن درک جامع از اینکه CFD‌ در فارکس چیست و چه کارایی دارد و همچنین ریسک‌ها و فرصت‌های مرتبط، معامله‌گران می‌توانند بهتر در بازارهای ارز جهانی حرکت کنند و تصمیمات آگاهانه‌ای اتخاذ کنند که با نیازها و اهداف فردی آنها هماهنگ باشد.

مزایای معاملات CFD در فارکس

6 مزایای معاملات CFD در فارکس

CDF یک جایگزین محبوب برای سرمایه‌گذاری سنتی است. به دلیل توانایی آن در به حداکثر رساندن سرمایه‌گذاری، معاملات CFD می‌توانند پتانسیل شما را برای تبدیل سود و زیان افزایش دهند. این رویکرد در معاملات فارکس در دهه گذشته محبوبیت بیشتری پیدا کرده است، به‌ویژه ازآنجایی‌که برخی از شرکت‌های کارگزاری برای محدود کردن ضررهای سنگینی که حساب معاملاتی شما را به بدهی تبدیل می‌کند، محافظت از تراز منفی را ارائه می‌دهند. در ادامه به فواید معاملات CFD در فارکس اشاره می‌کنیم:

۱- اهرم معاملاتی بیشتر

معامله‌گران در سرمایه‌گذاری سنتی در صورت تمایل به باز کردن پوزیشن، می‌توانند ۱۰۰ درصد سرمایه خود را به یک معامله اختصاص دهند. به روش استاندارد خرید سهام بیشتر معامله‌گران فکر کنید: اگر هزار دلار از یک سهام خاص می‌خواهید، باید تمام آن پول را در سرمایه‌گذاری بگذارید. بااین‌حال، در معاملات CFD، مارجین موردنیاز فعلی برای باز کردن یک پوزیشن فقط پنج درصد است. با سرمایه کمتری که از قبل موردنیاز است، معامله‌گران می‌توانند حاشیه سود بالقوه خود را افزایش دهند.

اگر می‌خواهید یک پوزیشن هزار دلاری در یک جفت ارز فارکس باز کنید، فقط باید ۵۰ دلار را به آن سرمایه‌گذاری اختصاص دهید. در همین حال، ۹۵۰ دلار دیگر برای شما رایگان است تا بتوانید به پوزیشن‌های دیگر متعهد شوید. درحالی‌که این رویکرد می‌تواند زیان‌های بسیار بیشتری را به همراه داشته باشد، حفاظت از تعادل منفی می‌تواند برخی از خطرات را کاهش دهد. هنگامی‌که به دنبال استفاده از اهرم برای به حداکثر رساندن سود بالقوه هستید، این کار مفید خواهد بود.

۲- پتانسیل سود در بازارهای خرسی و گاو نر

معاملات CFD به شما این امکان را می‌دهند که پوزیشن‌های خود را در بازارهای صعودی و نزولی باز کنید و از هر نوع نوسانی در بازار بهره ببرید. با انعطاف‌پذیری بیشتر در پیگیری فرصت‌ها، معامله‌گران از کنترل بیشتری بر نحوه، مکان و زمان باز کردن پوزیشن‌ها در بازار برخوردار می‌شوند.

در معاملات CFD در طول یک بازار نزولی، زمانی که یک سفارش فروش معامله می‌شود، یک پوزیشن کوتاه به دست می‌آید. این بدان معناست که یک معامله‌گر انتظار دارد که ارزش دارایی احتمالاً در طی یک دوره زمانی کاهش یابد. اگر این پیش‌بینی نادرست باشد و قیمت دارایی افزایش یابد، معامله متحمل ضرر خواهد شد. این ضرر کل تفاوت بین قیمت افتتاح و بسته شدن دارایی در طول عمر قرارداد CDF است.

۳- اندازه‌های لات انعطاف‌پذیر

با توجه به نوسانات بالقوه پوزیشن‌های CFD، بسیاری از کارگزاران گزینه‌های انعطاف‌پذیری را در مورد اندازه معامله ارائه می‌دهند. کارگزاری‌ها با انجام این کار می‌توانند طیف وسیعی از معامله‌گران را در خود جای دهند، به‌ویژه معامله‌گران مبتدی یا معمولی که به دنبال تجربه استراتژی‌های سرمایه‌گذاری در عین محدود کردن ریسک هستند. درحالی‌که پلتفرم فارکس شما و انواع معاملاتی که می‌خواهید انجام دهید ممکن است اندازه لات را محدود کند، معاملات CFD اغلب به اندازه‌های لات انعطاف‌پذیرتر اجازه می‌دهند زیرا معامله‌گران میزان مارجین مصرف‌شده را با ریسکی که متحمل می‌شوند، متعادل می‌کنند.

لات استاندارد ۱۰۰ هزار، تعداد واحدهای ارز متقاطع موردنیاز برای خرید ارز پایه شما را نشان می‌دهد. یک واحد پوند در حال حاضر ۱.۲۳ دلار ارزش دارد. برای خرید ۱۰۰ هزار واحد از ارز پایه  GBP به ۱۲۳ هزار واحد USD در یک سفارش لات استاندارد نیاز دارید. با مارجین پنج درصد در معامله CFD، خرید یک لات استاندارد ۶۴۰۰ دلار خواهد بود. خرید اندازه‌های جایگزین ازجمله میکرولات به کوچکی هزار واحد نیز امکان‌پذیر است.

ازآنجایی‌که مقدار پولی که در لات شما شرط‌بندی می‌شود، بسیار کمتر از خرید واقعی لات است، پلتفرم شما احتمالاً گزینه‌های گسترده‌تری را ارائه می‌دهد. هنگام توسعه استراتژی خود برای انجام معامله  CFD، با این گزینه‌ها آشنا شوید. اگر در معاملات تازه‌وارد هستید، برای به حداقل رساندن ریسک خود، با کوچک‌ترین اندازه‌های مجاز شروع کنید. همان‌طور که در استراتژی معاملاتی خود اطمینان بیشتری پیدا می‌کنید، همیشه می‌توانید اندازه لات را افزایش دهید.

۴- هزینه‌های معاملاتی کمتر

در مقایسه با روش‌های معاملاتی سنتی‌تر، کارمزد کارگزاری CFD بسیار مقرون‌به‌صرفه‌تر است. کارگزاری‌ها معمولاً درآمد خود را از درصدهای روزانه به‌دست‌آمده از طریق تأمین مالی معامله می‌گیرند. به‌عنوان‌مثال، هنگامی‌که شما ۵۰ دلار برای باز کردن یک پوزیشن هزار دلاری خرج می‌کنید، کارگزاری برای پوشش تفاوت ۹۵۰ دلاری، هزینه کمی را دریافت می‌کند.

معامله‌گران معمولاً هنگام تصمیم به فروش، «اسپرد» یک پوزیشن را پرداخت می‌کنند. قبل از افتتاح حساب و شروع معاملات، همیشه مطمئن شوید که درک روشنی از برنامه کارمزد کارگزار دارید. قبل از اینکه پول خود را به یک شرکت بدهید، باید بدانید دقیقاً چگونه برای معاملات خود هزینه دریافت می‌کنید.

۵- گزینه‌های پوشش گسترده‌تر

به لطف تعهد سرمایه محدود موردنیاز برای باز کردن یک پوزیشن، معامله‌گران به وجوهی دسترسی دارند که می‌توان از آنها برای اجرای پوزیشن‌های هجینگ (پوشش ریسک) بهره برد تا ریسک را در هر زمان معین محدود کرد. این یک استراتژی مفید برای زمانی است که شما در یک پوزیشن پرخطر در یک CFD گرفته‌اید یا زمانی که یک پوزیشن بلندمدت زیان می‌دهد.

به‌جای اینکه با ضرر بفروشید و وجوه حساب خود را تخلیه کنید، می‌توانید پوزیشن‌های اضافی باز کنید، به این امید که درآمدی ایجاد کنید که پوزیشن اولیه شما را متعادل کند. هنگامی‌که این امر به‌درستی اجرا شود، یک استراتژی پوشش ریسک می‌تواند برخی از ریسک‌های ناشی از معاملات CFD را متعادل کند.

۶- بدون تاریخ انقضا

تفاوت cfd و فیوچرز :

برخلاف سایر ابزارهای سرمایه‌گذاری، CFD‌ها در طول زمان مستهلک نمی‌شوند. آنها همچنین تاریخ انقضای مشخصی ندارند و نسبت به سایر انواع سرمایه‌گذاری‌ها مانند معاملات فیوچرز، محدودیت‌های بسیار کمتری برای بستن پوزیشن دارند و این تفاوت cfd و فیوچرز است. درنتیجه، معامله‌گران می‌توانند هنگام گرفتن پوزیشن‌های خرید صبور باشند. معامله‌گران روزانه ممکن است سود زیادی نبینند، اما اگر بتوانید رویکردی بلندمدت برای سرمایه‌گذاری خود داشته باشید، این امکان را دارید دوره‌های مختلف بازار را طی کنید و منتظر بمانید تا زمان مناسب برای فروش فرا برسد.

مزایای معاملات CFD در فارکس معایب معاملات CFD در فارکس
اهرم معاملاتی بیشتر CFD‌ها می‌توانند شما را بدهکار کنند
 پتانسیل سود در بازارهای خرسی و گاو نر CFD‌ها ابزارهای معاملاتی  پیچیده‌ای هستند
 اندازه‌های لات انعطاف‌پذیر بندهای قرارداد CFD ممکن است شما را غافلگیر کنند
 هزینه‌های معاملاتی کمتر تلفات CFD می‌توانند به‌سرعت انباشته شوند
 هزینه‌های پوشش گسترده تر
بدون انقضا

خطرات معاملات CFD در فارکس

خطرات معاملات CFD در فارکس

اکنون‌که مزایای معاملات CFD را بررسی کردیم، باید خطرات و مشکلات احتمالی آن را نیز درک کنید. قبل از انجام معاملات  CFD، در ادامه به برخی از ریسک‌های این نوع معاملات اشاره می‌کنیم:

CFD‌ها می‌توانند شما را بدهکار کنند

اگر بیش از حد معامله کنید و متحمل ضررهای بزرگ شوید، می‌توانید سرمایه‌ای که معامله کرده‌اید را از دست بدهید. اگر ۵۰۰ دلار با مارجین پنج درصد سرمایه‌گذاری کنید و ۱۰ هزار دلار ارز خریداری کنید، کاهش ۳۰ درصدی این ارزش دارایی (۳ هزار دلار) باعث ضرر خالص ۲۵۰۰ دلاری می‌شود که موظف به بازپرداخت آن خواهید بود.

CFD‌ها ابزارهای معاملاتی بسیار پیچیده‌ای هستند

با توجه به ریسک و پیچیدگی استفاده از ‌CFD‌ها برای سود، فقط معامله‌گران باتجربه فارکس تشویق می‌شوند که این استراتژی معاملاتی را امتحان کنند.

بندهای قرارداد CFD ممکن است شما را غافلگیر کنند

مطمئن شوید که می‌دانید چگونه قراردادهای CDF را به‌دقت بخوانید، در غیر این صورت، قوانین یا مفاد قرارداد می‌توانند بر برنامه‌های شما و سود خالصتان تأثیر بگذارند. یک ارائه‌دهنده CFD نوع دیگری از ریسک است که به‌عنوان ریسک طرف مقابل شناخته می‌شود.

ازآنجایی‌که دارنده قرارداد شما قرارداد را اجرا می‌کند، راه‌های زیادی وجود دارند که اقدامات طرف مقابل می‌تواند پتانسیل سود شما را کاهش دهد. به‌عنوان‌مثال، تأخیر در خرید دارایی موردنظر شما می‌تواند منجر به اجرای آن خرید باقیمت بدتری شود. دارنده قرارداد همچنین ممکن است به صلاحدید خود پوزیشن شما را ببندد و ضررهایی را برخلاف میل شما تضمین کند.

تلفات CFD می‌توانند به‌سرعت انباشته شوند

همان‌طور که سودهای سریع با ‌CFD‌ها امکان‌پذیر است، ضرر نیز می‌تواند به‌سرعت رخ دهد و قبل از اینکه فرصتی برای واکنش داشته باشید، شما را در چاله‌ای عمیق فرو می‌برد. اما CDF‌ها به دلیل پاداش‌های بالقوه قابل‌توجهی که دارند، این سرمایه‌گذاری‌ها همچنان ریسک قابل‌توجهی را نشان می‌دهند و باید قبل از افتتاح یک پوزیشن به‌دقت در نظر گرفته شوند.

هج کردن در معاملات CFD

اصطلاح “هج کردن” (Hedging) به معنای کاهش ریسک معاملات مالی است که در مورد معاملات CFD نیز می‌تواند استفاده شود. با هج کردن، شما تلاش می‌کنید با استفاده از معاملات دیگری، احتمال زیان در یک معامله را کاهش دهید یا از آن جلوگیری کنید. هج کردن در CFD می‌تواند به دو صورت انجام شود:

۱-هج کردن با معاملات مخالف

در این روش، شما هج کردن را با انجام معامله مخالف یک دارایی دیگر انجام می‌دهید. به عبارت دیگر، اگر شما معامله‌ای را بر اساس افزایش قیمت یک دارایی انجام داده‌اید، هج کردن را با یک معامله کوتاه (بر اساس کاهش قیمت) بر روی همان دارایی یا دارایی مشابه انجام می‌دهید. این کار به شما کمک می‌کند تا خطرات احتمالی را کاهش دهید.

۲-هج کردن با دارایی فیزیکی

در این روش، با داشتن دارایی فیزیکی (مانند سهام، کالا یا ارز)  که با دارایی معامله شده در CFD مرتبط است عملیات هج انجام می گیرد. با این کار، اگر قیمت دارایی CFD کاهش پیدا کند، می‌توانید از ارزش دارایی فیزیکی که دارید، استفاده کنید تا زیان CFD را تعویض کنید.

هج کردن در معاملات CFD، تکنیک پیچیده‌ای است و نیاز به دانش و تجربه‌ی کافی از بازارهای مالی دارد.  در صورتی تجربه کافی در این زمنیه ندارید از مشاوره‌گران مالی متخصص کمک بگیرید تا شما را از احتمال وقوع خطرهای مالی و  وقایع غیرمنتظره حفظ کنند.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

کلام آخر

در آخر سعی کردیم  تفاوت فارکس و cfd را برایتان به آسانی تفهیم کنیم و توضیحی درباره معاملات CFD در فارکس که مزایای متعددی مانند اهرم، توانایی سفته‌بازی در مورد افزایش و کاهش قیمت‌های بازار و معاملات شبانه‌روزی را ارائه بدهیم. برای معامله‌گران ضروری است که تفاوت‌های بین ‌CFD‌ها و معاملات سنتی فارکس و همچنین استراتژی‌های مختلف و تکنیک‌های مدیریت ریسک قابل‌اجرا در این ابزار همه‌کاره را درک کنند. قبل از غوطه‌ور شدن در معاملات CFD فارکس، معامله‌گران باید یک کارگزار معتبر را انتخاب کنند، یک حساب باز کنند و یک استراتژی معاملاتی محکم که شامل شیوه‌های مدیریت ریسک باشد، توسعه دهند.اجتناب از اشتباهات رایج مانند تصمیم‌گیری احساسی و تحقیقات ناکافی می‌تواند عملکرد طولانی‌مدت شما را مختل کند.

سؤالات متداول

آیا فارکس می‌تواند CFD باشد؟

فارکسCFD  شکلی از قرارداد CDF است که به شما امکان می‌دهد در حرکات قیمت جفت ارز اصلی شرکت کنید. هدف اصلی فارکسCFD  این است که یک ارز را با ارز دیگری مبادله کند به این انتظار که جفت ارز بسته به پوزیشن اتخاذشده افزایش یا کاهش ارزش پیدا کند.

نمونه‌ای از CFD‌ها در فارکس چیست؟

مایکروسافت (MSFT) CFD را به دنبال قیمت سهام مایکروسافت به اشتراک می‌گذارد. وقتی معامله‌گران در سهام سرمایه‌گذاری می‌کنند، معامله‌گران قیمت کامل را از قبل پرداخت می‌کنند تا مقداری از سهام یک شرکت را در اختیار بگیرند و تنها زمانی می‌توانند سود ببرند که قیمت سهام افزایش یابد و سهام را بفروشند.

آیا CFD برای مبتدیان خوب است؟

CFD نوعی محصول مشتقه است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا در مورد قیمت دارایی حدس و گمان کنند. معاملات CFD برای معامله‌گران مبتدی به‌راحتی قابل‌دسترسی است، هزینه نسبتاً پایینی دارد و می‌تواند کاملاً آنلاین انجام شود.

2 thoughts on “معاملات CFD در فارکس [آموزش صفر تا ۱۰۰] + ۶ مزایای مهم

 1. درود و عرض ادب خدمت فانددمکس های عزیز. در متن به تفاوت بین معاملات cfd و فارکس اشاره شده اما من متوجه نشدم مهم ترین تفاوت این دو نوع معامله چی هست ممنون میشم توضیح بدین

  1. سلام دوست عزیز
   مهم ترین تفاوت بین این دو نوع معامله این است که یک معامله‌گر می‌تواند یک CFD را در فارکس، بدون خرید و فروش خود ارز خریداری کند، درصورتی که این امکان در معاملات فارکس فراهم نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *