بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟| آشنایی با 10 اندیکاتور برتر بازار فارکس

بهترین اندیکاتور فارکس
زمان مطالعه: 4 دقیقه

استفاده از اندیکاتورها، به معامله‌گران کمک می‌کند تا بفهمند چه زمانی می‌توانند وارد معامله شده یا از آن خارج شوند. اندیکاتورها به عنوان بخش مهمی از تحلیل تکنیکال شناخته می‌شوند و هر تحلیلگر تکنیکال باید این اندیکاتورها را بشناسد. اندیکاتورهای فارکس همپوشانی‌هایی در چارت هستند که می‌توانند به شما کمک کنند سیگنال‌ها و روندهای بازار را بر اساس الگوهایی که در طول زمان ردیابی‌ شده و به شکل ریاضی محاسبه شده‌اند، شناسایی کنید.

از بهترین اندیکاتور فارکس، می‌توانیم به میانگین متحرک، باند بولینگر، میانگین محدوده واقعی، مکدی، فیبوناچی، شاخص قدرت نسبی، نقاط پیوت، استوکاستیک، کانال دانچین یا دونچیان و اندیکاتور پارابولیک سار اشاره کنیم. برای آشنایی بیشتر با بهترین اندیکاتورها در فارکس با پراپ فرم فانددمکس همراه باشید.

اندیکاتور فارکس چیست؟

قبل از آنکه به معرفی بهترین اندیکاتور برای فارکس بپردازیم، بهتر است تعریفی از خود اندیکاتور فارکس داشته باشیم.

برای آشنایی بهتر با اندیکاتور فارکس، مقاله “ اندیکاتور فارکس چیست؟ ” را مطالعه کنید.

به طور کلی، اندیکاتور عبارت است از معیار ریاضی استانداردشده که برای تحلیل و پیش‌بینی عملکرد بازار، بر اساس الگوهای شناسایی‌شده در نتیجه ردیابی بازار در طول زمان، کاربرد دارد. اندیکاتورها به صورت گرافیکی از طریق الگوهای نموداری به تصویر کشیده می‌شوند. از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری فارکس، می‌توانیم به میانگین متحرک، باندهای بولینگر، شاخص قدرت نسبی (RSI) و میانگین متحرک همگرایی/واگرایی (MACD) اشاره کنیم. اندیکاتورهای فارکس روی نمودار بازار انتخاب‌شده رسم می‌شوند و می‌توانند برگشت بالقوه قیمت، جهت و قدرت روندهای قیمت و مومنتوم حرکات قیمت را نشان دهند.

اگرچه اندیکاتورها تصویری ازحرکت احتمالی قیمت را بر اساس آنالیز داده‌های بازار، مانند قیمت و حجم معاملات، ارائه می‌دهند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که شرایط مطابق انتظار پیش برود. به همین دلیل، بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند که در تصمیمات خود بر اساس ترکیبی از اندیکاتورهای چندگانه عمل کنند. حتی در این صورت، همچنان مهم است که سایر فاکتورهای مرتبط را در نظر بگیرید و مدیریت ریسک مؤثری داشته باشید.

بهترین اندیکاتور فارکس

بهترین اندیکاتور فارکس

 • میانگین متحرک
 • باند بولینگر
 • میانگین محدوده واقعی
 • مکدی
 • فیبوناچی
 • شاخص قدرت نسبی
 • نقاط پیوت
 • استوکاستیک
 • کانال دونچیان
 • پارابولیک سار

1- میانگین متحرک (MA)

میانگین متحرک یکی از بهترین شاخص های فارکس است که میانگین ارزش قیمت را در یک دوره خاص انتخاب‌شده نشان می‌دهد. اگر قیمت معاملات بالاتر از میانگین متحرک باشد، به این معنی است که خریداران قیمت را کنترل می‌کنند و برعکس. بنابراین، در استراتژی معاملاتی، چنانچه قیمت بالاتر از میانگین متحرک باشد، یک تریدر بایستی روی معاملات خرید متمرکز شود. میانگین متحرک یکی از برترین اندیکاتورهای فارکس است که هر معامله‌گری باید با آن آشنا باشد.

2- باندهای بولینگر

وقتی نوبت به اندازه‌گیری نوسان قیمت می‌رسد، از اندیکاتور باندهای بولینگر جهت تعیین نقاط ورود و خروج برای معامله استفاده می‌شود. به عبارت دیگر، باندهای بولینگر را می‌توان به عنوان یکی از بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری فارکس دانست. باندهای بولینگر از سه قسمت بالایی، میانی و پایینی تشکیل شده است. از این باندها اغلب برای تعیین شرایط اشباع خرید و فروش استفاده می‌شود. باندهای بولینگر به توصیف قیمت و نوسانات در طول زمان در یک ابزار مالی کمک می‌کنند.

3- میانگین محدوده واقعی (ATR)

اندیکاتور میانگین محدوده واقعی برای اندازه گرفتن نوسانات بازار استفاده می‌شود. رنج یا محدوده، مؤلفه کلیدی در این اندیکاتور است و تمایز بین سقف و کف قیمت را رنج یا محدوده می‌نامند. این محدوده را می‌توان در هر دوره معاملاتی، مانند یک یا چند روز، اعمال کرد. محدوده واقعی متشکل از بزرگترین اندازه سه معیار مختلف است:

 • دوره سقف تا کف فعلی
 • دوره بسته شدن قبلی تا سقف فعلی
 • دوره بسته شدن قبلی تا کف فعلی

قدر مطلق بزرگترین محدوده متشکل از این سه محدوده، محدوده واقعی نامیده می‌شود. با این حال، ATR عبارت است از میانگین متحرک مقادیر محدوده واقعی خاص.

4- میانگین متحرک همگرایی/واگرایی

مکدی یکی از آن دسته اندیکاتورهایی است که به نوعی نیروی محرکه بازار فارکس را نشان می‌دهد. علاوه بر این، اندیکاتور مکدی به شناسایی زمانی که بازار در یک جهت خاص متوقف می‌شود و به سمت اصلاح می‌رود، کمک می‌کند. مکدی با کسر میانگین متحرک نمایی بلند مدت از EMA کوتاه مدت به دست می‌آید. میانگین متحرک نمایی نوعی میانگین متحرک است که در آن داده‌های فعلی اهمیت بیشتری می‌یابند.

بهترین شاخص های فارکس

5- فیبوناچی

فیبوناچی یکی دیگر از بهترین اندیکاتورهای فارکس است که جهت دقیق بازار را نشان می‌دهد و سطح فیبو ۱.۶۱۸ را نسبت طلایی می‌نامند. برخی معامله‌گران فارکس از این ابزار برای شناسایی نواحی و نقاط بازگشتی برای سیو سود استفاده می‌کنند. سطوح فیبوناچی زمانی محاسبه می‌شوند که بازار یک حرکت بزرگ به سمت بالا یا پایین انجام دهد. سطوح اصلاحی فیبوناچی برای یافتن نقاطی ترسیم می‌شوند که بازار قبل از بازگشت به روندی که حرکات اولیه قیمت ایجاد کرده است، ممکن است دوباره به آن سمت حرکت کنند.

6- شاخص قدرت نسبی

شاخص قدرت نسبی یا اندیکاتور RSI یکی دیگر از اندیکاتورهای فارکس است که به دسته اسیلاتور یا نوسانگرها تعلق دارد. شاخص قدرت نسبی را می‌توان پرکاربردترین اندیدکاتور فارکس نامید که شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش در بازار را نشان می‌دهد که موقتی است. به طور کلی، مقدار آر اس آی بالاتر از ۷۰ نشان از شرایط اشباع خرید دارد، در حالی که مقدار آر اس آی کمتر از ۳۰ نشانه اشباع فروش در بازار است.

7- نقاط پیوت

این اندیکاتور فارکس سطوح تعادل عرضه و تقاضا را در یک جفت ارز نشان می‌دهد. اگر قیمت به سطح نقطه پیوت برسد، عرضه و تقاضای آن جفت ارز در سطح یکسانی قرار دارند. چنانچه قیمت از سطح نقطه پیوت عبور کند، نشان از تقاضای بالاتر است و برعکس، چنانچه قیمت به زیر سطح نقطه پیوت سقوط کند، یعنی میزان عرضه از تقاضا پیشی گرفته است.

8- استوکاستیک

استوکاستیک رتبه هشتم را در لیست بهترین اندیکاتور فارکس به خود اختصاص می‌دهد که به معامله‌گران کمک می‌کند تا نواحی مومنتوم و اشباع خرید و فروش را شناسایی کنند. در معاملات فارکس، اسیلاتور استوکاستیک به تشخیص روندهای معکوس کمک می‌کند. با اندیکاتور استوکاستیک، می‌توان مومنتوم را به واسطه مقایسه قیمت بسته شدن و محدوده معاملات در یک دوره زمانی معین اندازه‌گیری کرد.

9- کانال‌های دانچین

اندیدکاتور کانال دانچین یا دونچیان به معامله‌گران فارکس کمک می‌کند تا با تعیین مقادیر پرایس اکشن در نقاط سقف و کف، نوسانات بازار را درک کنند. کانال Donchian معمولاً از سه خط ساخته می‌شود که توسط محاسبات مربوط به میانگین‌های متحرک تشکیل شده‌اند. باندهای بالایی و پایینی در اطراف باند میانی وجود دارند. ناحیه‌ای که بین باند بالایی و پایینی قرار دارد، کانال دونچیان است.

10- پارابولیک سار

از اندیکاتور توقف و بازگشت سهموی (PSAR) برای رسیدن به جهت روند و ارزیابی نقاط بازگشت کوتاه مدت استفاده می‌شود. این اندیکاتور عمدتاً برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده می‌شود. پارابولیک سار به صورت مجموعه‌ای از نقاط در نمودار در بالا یا زیر قیمت ظاهر می‌شود. اگر این نقاط در زیر قیمت باشند، نشان‌دهنده افزایش قیمت است و چنانچه برعکس در بالای قیمت باشند، یعنی قیمت رو به پایین حرکت خواهد کرد.

بهترین اندیکاتورهای فارکس

سخن آخر

بهترین اندیکاتور فارکس، اندیکاتوری است که بهترین عملکرد را برای شما داشته باشد و این به سبک معاملاتی، استراتژی‌ها، اهداف و تحمل ریسک شما بستگی دارد. برای یافتن بهترین شاخص های فارکس، باید با یادگیری نحوه کار این ابزارها شروع کنید تا درک کاملی از نحوه استفاده کارآمد از آن‌ها به دست آورید. با کمک اندیکاتورها، می‌توانید سیگنال‌های ورود به بازار، تعیین حد ضرر و خروج از بازار را شناسایی کنید. شما می‌توانید از چندین اندیدکاتور به طور همزمان استفاده کنید که می‌تواند مفید باشد، اما بسیاری از آن‌ها یک ابزار جایگزین برای دستیابی به هدفی یکسان هستند.

سؤالات متداول

اندیکاتور فارکس چیست؟

اندیکاتورهای فارکس ابزارهایی محاسبه‌شده با معادلات ریاضی هستند که اعمال کردن آن‌ها روی نمودار، می‌تواند به شما برای شناسایی روندها و سیگنال‌های بازار کمک کند.

بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟

بهترین اندیکاتور فارکس برای هر معامله‌گری متفاوت است و به سبک معاملاتی، استراتژی‌ها، اهداف و تحمل ریسک معامله‌گران بستگی دارد. از بهترین اندیکاتورهای فارکس، می‌توان به میانگین متحرک، باندهای بولینگر، مکدی، آر اس آی و… اشاره کرد.

بهترین اندیکاتور برای نوسانگیری فارکس کدام است؟

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی RSI  را می‌توان یکی از بهترین و پرکاربردترین اندیکاتورها برای نوسانگیری در بازار فارکس دانست.

2 thoughts on “بهترین اندیکاتور فارکس چیست؟| آشنایی با 10 اندیکاتور برتر بازار فارکس

 1. درود و خسته نباشید
  سوالی داشتم در رابطه با دسترسی اندیکاتورهای فارکس. کدوم اندیکاتورهای از لحاظ دسترسی بهترین هستند ؟

  1. سلام دوست عزیز
   بهترین بروکرها از لحاظ دسترسی EToro و Capital.com هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *