پراپ فرم چیست؟ | بهترین پراپ فرم ایرانی

پراپ فرم
زمان مطالعه: 4 دقیقه

پراپ فرم (Proprietary Trading Form)، به یک پلتفرم یا محیط معاملاتی اشاره دارد که در آن، معامله‌گران به جای معامله با سرمایه شخصی، از سرمایه شرکت برای انجام معاملات استفاده می‌کنند. امروزه، با راه‌اندازی شرکت‌های پراپ تریدینگ، فرصتی برای معامله‌گران حرفه‌ای فراهم شده است تا در کنار کسب سود شخصی، برای این دسته شرکت‌ها نیز درآمد ایجاد کنند. معامله‌گران با استفاده از پراپ فرم می‌توانند به طیف وسیعی از ابزارهای مالی از جمله فارکس دسترسی پیدا کنند. پراپ فرم‌ها معمولاً با آزمون‌هایی خاص توانایی معامله‌گران را می‌سنجند و با تأمین سرمایه، به معامله‌گران حرفه‌ای امکان دسترسی به بازارهای مالی را با سرمایه بالا فراهم می‌کنند.

پراپ فرم چیست؟

پراپ فرم چیست؟

چنانکه در ابتدا اشاره شد، پراپ فرم مخفف عبارت Proprietary Trading Form بوده و به یک پلتفرم معاملاتی اشاره دارد که تریدرها در آن می‌توانند با سرمایه شرکت و بدون ریسک کردن سرمایه شخصی، وارد بازارهای مالی من جمله فارکس شوند. در واقع، این شرکت‌ها با تأمین سرمایه لازم برای معاملات، نه تنها ریسک مالی شخصی را کاهش می‌دهند، بلکه فرصت‌های بیشتری را برای کسب سود در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهند.

پراپ فرم‌ها معمولاً آموزش، راهنمایی و پشتیبانی را برای کمک به موفقیت معامله‌گران فراهم می‌کنند. شرکت‌های پراپ از طریق دریافت هزینه ورودی برای چالش پراپ و تقسیم سود حاصل از معاملات، درآمد کسب می‌کنند. تجارت پراپ فرصتی سودآور برای معامله‌گران باتجربه است، اما بدون ریسک نیست و معامله‌گران ممکن است تمام سرمایه را از دست بدهند و حساب معاملاتی آن‌ها لغو و مسدود شود.

شرکت‌های پراپ چگونه کار می‌کنند؟

شرکت‌های پراپ فارکس معمولاً با فراهم کردن دسترسی معامله‌گران به یک پلتفرم معاملاتی کار می‌کنند و به آن‌ها اجازه می‌دهند که از سرمایه شرکت برای انجام معاملات استفاده کنند و در مقابل، درصدی از سود را دریافت می‌کنند. این شرکت‌ها معمولاً قوانین و دستورالعمل‌های سختگیرانه‌ای دارند و معامله‌گران اغلب بر اساس عملکرد، مهارت‌های مدیریت ریسک و سایر عوامل ارزیابی می‌شوند.

در بسیاری از موارد، شرکت‌ پراپ از سودهای کسب‌شده توسط معامله‌گر، کارمزد یا کمیسیون دریافت می‌کند و همچنین ممکن است از معامله‌گر بخواهد که آزمون‌‎های خاصی را پشت سر بگذارد. برای معامله‌گران مهم است که قبل از ثبت نام پراپ فرم، شرایط و ضوابط هر نوع قرارداد پراپ را به دقت در نظر بگیرند و ریسک‌ها و پاداش‌های احتمالی موجود را به طور کامل درک کنند.

به طور کلی، شرکت‌های پراپ فارکس می‌توانند فرصتی منحصربه‌فرد را برای معامله‌گران ماهر فراهم کنند تا به سرمایه بیشتری دسترسی پیدا کنند. به این ترتیب، معامله‌گران می‌توانند به طور بالقوه درآمد خود را افزایش دهند، اما برای موفقیت در پراپ تریدینگ، به سطح بالایی از مهارت، نظم و انضباط و مدیریت ریسک نیاز است.

تریدرها چگونه با پراپ فرم درآمد کسب می‌کنند؟

پراپ تریدینگ

معامله‌گران معمولاً درصد عمده سود حاصل از معاملات پراپ را دریافت می‌کنند. این رقم تقسیم سود در یکی از بهترین پراپ فرم‌های ایران (پراپ فرم فاندد مکس) تا 90 درصد است. به طور معمول، شرکت‌های پراپ با تسهیل دسترسی معامله‌گران به یک پلتفرم معاملاتی، مقدار مشخصی سرمایه را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند تا برای تجارت استفاده کنند. اگر یک معامله‌گر بتواند با سرمایه شرکت معاملات سودآور انجام دهد، سهم عمده‌ای از این سود را به دست خواهد آورد.

شرایط و ضوابط خاص قرارداد مشارکت در سود از یک شرکت پراپ به شرکت دیگر متفاوت است. به عنوان مثال، معامله‌گر ممکن است 50 درصد از سود حاصل از معاملات به معامله‌گر و 50 درصد دیگر به شرکت پراپ تعلق بگیرد.

در برخی موارد، شرکت‌های پراپ ممکن است از سودهای کسب‌شده معامله‌گران، کارمزد یا کمیسیون هم دریافت کنند. مهم است که قبل از ثبت نام حساب پراپ، شرایط و ضوابط قرارداد را به دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که به طور کامل نحوه تقسیم سود و هزینه‌های احتمالی را درک می‌کنید.

به طور کلی، معامله‌گران با استفاده از معاملات لوریج‌دار با سرمایه شرکت در بازار فارکس به دنبال کسب سود هستند و بخشی از این سود را در ازای دسترسی به منابع و پشتیبانی، با شرکت پراپ تقسیم می‌کنند.

چه نکاتی را باید هنگام معامله با شرکت پراپ در نظر بگیریم؟

 1. شرایط و ضوابط قرارداد پراپ: قبل از ثبت نام، شرایط و ضوابط قرارداد Prop را به دقت بررسی کنید. این امر شامل درک نحوه تقسیم سود، شرایط دراودان حساب و هزینه‌ها یا کمیسیون‌های احتمالی و هر گونه محدودیت یا الزام دیگر است.
 2. مدیریت ریسک: شرکت‌های پراپ اغلب سیاست‌های سخت‌گیرانه‌ای برای مدیریت ریسک جهت حفظ سرمایه خود دارند و معامله‌گران بایستی بتوانند به این سیاست‌ها برای تداوم معاملات پایبند بمانند. مدیریت ریسک شامل تعیین حد ضرر و سایر استراتژی‌های کاهش ریسک است.
 3. معیارهای عملکرد: شرکت‌های پراپ ممکن است معامله‌گران را بر اساس معیارهای عملکردشان، مانند نسبت سود/زیان، ثبات سودآوری و مهارت‌های کلی مدیریت ریسک ارزیابی کنند. معامله‌گران ضمن آگاهی از این معیارها، باید برای برآورده کردن آن‌ها تلاش کنند.
 4. آموزش و پشتیبانی: بسیاری از شرکت‌های پراپ تریدینگ، آموزش، راهنمایی و سایر انواع پشتیبانی را برای کمک به بهبود و تقویت مهارت‌های معامله‌گران ارائه می‌دهند. معامله‌گران باید از این منابع برای یادگیری هر چه بیشتر استفاده کنند و اطلاعات خود را در مورد روندها و استراتژی‌های بازار به‌روز کنند.
 5. الزامات سرمایه: برخی از شرکت‌های پراپ ممکن است از معامله‌گران بخواهند که علاوه بر سرمایه شرکت، از سرمایه شخصی نیز برای مشارکت در معاملات استفاده کنند. از همین رو، الزامات سرمایه را باید به دقت زیر نظر بگیرید و قبل از ثبت نام، از دسترسی به وجوه کافی اطمینان حاصل کنید.

بهترین پراپ فرم‌های جهان

در اینجا، 17 بهترین پراپ فرم فارکس جهان آورده شده است که عبارتند از:

 1. TopstepFX
 2. OneUp Trader
 3. FTMO
 4. City Traders Imperium
 5. Maverick Trading
 6. Allston Trading
 7. Blue Point Trading
 8. Bright Trading
 9. Chicago Trading Company
 10. DRW Trading
 11. Geneva Trading
 12. Group One Trading
 13. IMC Trading
 14. Jump Trading
 15. Optiver
 16. Susquehanna International Group
 17. T3 Trading Group

البته، از آنجایی که دسترسی به بسیاری از شرکت‌های پراپ تریدینگ خارجی برای ایرانیان امکان‌پذیر نیست یا با محدودیت‌های زیادی همراه است، بهتر است به دنبال یک جایگزین داخلی امن و معتبر باشید. ما در بخش بعدی، به معرفی پراپ فرم فاندد مکس به عنوان یکی از بهترین پراپ فرم‌های ایرانی می‌پردازیم.

پراپ فرم فاندد مکس؛ بهترین پراپ فرم ایرانی

بهترین پراپ فرم ایرانی

شرکت پراپ فرم فاندد مکس با ثبت بین‌المللی قادر به تأمین سرمایه لازم برای معامله‌گران توانمندی است که مهارت خوبی در بازارهای مالی دارند، اما سرمایه لازم را ندارند. فانددمکس با ارائه تجربه کاربری متفاوت و محیط آسان برای انجام معاملات، تمام سطوح معامله‌گران را پوشش می‌دهد تا به کسب در بازارهای مالی فارکس مشغول شوند. در راستای سهولت هر چه بیشتر، تمام مراحل ساخت و ارسال حساب به صورت خودکار پس از ثبت نام انجام می‌شود. علاوه بر این، فاندد مکس مزایای منحصربه‌فردی را برای معامله‌گران پراپ خود فراهم می‌کند که عبارتند از:

 • امکان رشد حساب تا 2 میلیون دلار
 • سرورهای اختصاصی با سرعت بالا
 • بازگشت هزینه چالش پراپ تا سقف 200 درصد
 • خدمات آموزش پراپ تریدینگ برای کلیه سطوح
 • تقسیم سود تا سقف 90 درصد به نفع معامله‌گر
 • نخستین پلتفرم پراپ ایرانی با امکان بیمه حساب
 • پشتیبانی اختصاصی شبانه‌روزی
 • و…

جمع‌بندی

پراپ فرم که با عنوان تجارت اختصاصی نیز شناخته می‌شود، نوعی معامله‌گری در بازارهای مالی من جمله فارکس است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا با سرمایه شرکت پراپ به معامله‌گری بپردازند. در اینجا، معامله‌گران در ازای بهره‌گیری از سرمایه شرکت، باید درصد مشخصی از سود معاملات خود را به شرکت پراپ واگذار کنند. شرکت‌های پراپ مختلف شرایط متفاوتی را به عنوان الزامات پذیرش معامله‌گران ارائه می‌دهند و علاوه بر تجربه و مهارت قبلی، ممکن است لازم باشد که معامله‌گران ارزیابی‌های خاصی را پشت سر بگذارند. به طور کلی، پراپ فرم می‌تواند فرصتی برای معامله‌گران باتجربه باشد تا به سرمایه بیشتری دسترسی داشته باشند و از خدمات آموزشی و مدیریت ریسک پیشرفته‌تر و بهتر بهره ببرند.

سؤالات متداول

پراپ فرم چیست؟

پراپ فرم مخفف عبارت Proprietary Trading Form بوده و به یک پلتفرم معاملاتی اشاره دارد که تریدرها در آن می‌توانند با سرمایه شرکت و بدون ریسک کردن سرمایه شخصی، وارد بازارهای مالی من جمله فارکس شوند.

بهترین پراپ فرم ایرانی چیست؟

شرکت پراپ فرم فاندد مکس با ثبت بین‌المللی قادر به تأمین سرمایه لازم برای معامله‌گران توانمندی است که مهارت خوبی در بازارهای مالی دارند، اما سرمایه لازم را ندارند. فانددمکس با ارائه تجربه کاربری متفاوت و محیط آسان برای انجام معاملات، تمام سطوح معامله‌گران را پوشش می‌دهد.

قانون تقسیم سود در پراپ فرم چیست؟

معامله‌گران در ازای انجام معامله با سرمایه شرکت، باید درصد مشخصی از سود خود را به شرکت پراپ اختصاص دهند. در شرکت‌های پراپ مختلف، این درصد متغیر است. در پراپ فرم فاندد مکس، تا 90 درصد سود به نفع معامله‌گر تقسیم می‌شود.

10 thoughts on “پراپ فرم چیست؟ | بهترین پراپ فرم ایرانی

 1. سلام وقتتون بخیر
  من چه طور میتونم بین 18 پراپ فرمی که معرفی کردید بهترین شرکت پراپ رو انتخاب کنم ؟

  1. سلام شایان جان وقت بخیر
   شرکت های FTMO، DT4X، BluFx از شرکت های معتبر پراپ فرم هستند اما برای اینکه انتخاب درستی داشته باشید جدول داخل متن که به همراه مزایای هر پراپ فرم است رو حتما مطالعه کنید.

 2. سلام
  من یه سوال داشتم لطفا پاسخ بدین آیا شرکت پراپ ترید فاند همون شرکت های پراپ فرم هستند ؟

  1. سلام مهدی جان
   بله همان شرکت های پراپ فرم هستند که در متن به آن اشاره شده است

 3. علت معروفیت پراپ ftmo چیه و چرا همه این پراپ فرم رو انتخاب میکنند؟

  1. سلام دوست عزیز
   پراپ ftmo مزیت‌های منحصر به فردی مانند پشتیبانی قوی،تقسیم ارائه سود و تأمین مالی تا سقف 400 هزار دلار برای معامله‌گران برتر دارد که باعث تمایز این پراپ نسبت به رقبا می‌شود

 4. سلام روز بخیر
  من دنبال شرکت پراپ تریدینگ آنلاین میگردم امکانش هست راهنماییم کنید

 5. سلام وقتتون بخیر
  سوال من اینکه چه عواملی در انتخاب شرکت های پراپ مهم است ؟چند موردش رو لطفا نام ببرید

  1. سلام دوست عزیز
   عوامل زیادی وجود دارد که مهم‌ترین آنها شامل سیستم معاملاتی، افت سرمایه یا دراودان (Drawdown)، اهرم‌ها، نیازهای معاملاتی و شهرت عمومی شرکت پراپ است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *