نحوه کنترل احساسات در ترید | ۵ راهکار عملی کنترل احساس

کنترل احساسات در ترید
زمان مطالعه: 6 دقیقه

بزرگ‌ترین مشکلی که اکثر معامله‌گران در روزهای اول ورود خود به بازار فارکس دارند با آن مواجه می‌شوند، مشکلات انجام تحلیل تکنیکال یا درک نرم‌افزار نیست، بلکه هنر کنترل احساسات در معامله‌گری است. دانستن نحوه کنترل احساسات در ترید می‌تواند تفاوت بین موفقیت و شکست باشد. وضعیت ذهنی شما تأثیر قابل‌توجهی بر تصمیماتی دارد که می‌گیرید، به‌خصوص اگر در ترید تازه‌کار هستید. در مقاله دیگری از پراپ تریدینگ فانددمکس به طور کامل در مورد راهکارهای کنترل احساسات در فارکس صحبت می‌کنیم.

اهمیت کنترل احساسات در ترید


اهمیت کنترل در معامله‌گری را نمی‌توان نادیده گرفت. تصور کنید که به‌ تازگی معامله‌ای را پیش از حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) انجام داده‌اید، با این انتظار که اگر عدد گزارش‌شده بیشتر از پیش‌بینی‌ها باشد، قیمت یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) به‌سرعت افزایش می‌یابد و به شما امکان می‌دهد که دستمزد سنگینی داشته باشید. NFP می‌آید و همان‌طور که انتظار داشتید، این عدد از پیش‌بینی‌ها پیشی می‌گیرد، اما به دلایلی قیمت پایین می‌آید. شما به تمام تحلیل‌هایی که انجام داده‌اید، همه دلایلی که یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) باید افزایش یابند فکر می‌کنید و هر چه بیشتر فکر کنید، قیمت کاهش بیشتری می‌یابد.

همان‌طور که می‌بینید در پوزیشن بازنده قرار می‌گیرد، احساسات بر شما غلبه می‌کنند. احساسات اغلب می‌تواند ما را از دستیابی به اهدافمان باز دارد و به‌ ویژه برای معامله‌گران، این موضوع می‌تواند بسیار مشکل‌ساز باشد. معامله‌گران حرفه‌ای نمی‌خواهند که یک تصمیم عجولانه به‌حساب آنها آسیب می‌زند، آنها معمولاً با کنترل احساسات هرگونه مشکلی را برطرف می‌کنند. پس یادگیری نحوه به حداقل رساندن معاملات هیجانی می‌تواند به تمرین زیاد و انجام معاملات مختلف نیاز داشته باشد.

نقش روانشناسی در معاملات

شما پس‌انداز خود را برای کسب سود از معاملات سرمایه‌گذاری می‌کنید. نکته این است که وقتی پول واقعی که با عرق پیشانی به دست می‌آید درخطر است، ناگزیر در معرض احساسات شدید از ترس تا سرخوشی قرار می‌گیرید.
اگر احساسات به‌ درستی مدیریت نشود، احساسات می‌توانند به تصمیماتی منجر شوند که ممکن است در ابتدا عالی به نظر برسند، اما در درازمدت فاجعه‌آمیزی خواهند بود. این طوفان‌های احساسی در سرمایه‌گذاری‌های شبیه‌سازی‌شده، مانند مونوپولی یا نمایش‌های دلالی با پول جعلی وجود ندارند. در ترید داشتن ذهنی قوی مهم است. موفقیت نیاز به نظم و انضباط دارد، به این معنی که حتی زمانی که بازار رفتار غیرمنتظره‌ای دارد، به برنامه معاملاتی خود پایبند باشید.

انواع احساسات در بازار فارکس
استرس در کنترل احساسات درترید

برخی از رایج‌ترین احساساتی که معامله‌گران تجربه می‌کنند شامل ترس، عصبی بودن، اعتقاد، هیجان، طمع و اعتمادبه‌نفس زیادی هستند. هر معامله‌گری ممکن است یکی یا چند نوع از این احساسات را در حین ترید تجربه کند. معامله‌گری که تعداد کمتری از احساسات مختلف را در وجود خود دارد، معمولاً کارش برای کنترل آنها آسان‌تر از کسی است که احساسات زیادی دارد. بااین‌حال، بیایید در مورد مثلث احساسات در ترید صحبت کنیم:

مثلث احساسات در ترید

مجموعه‌ای از احساسات و واکنش‌های روانی اشاره دارد که در معاملات و تصمیم‌گیری‌های معامله‌گران در بازارهای مالی مؤثر هستند. این مثلت شامل سه حالت اصلی ترس، عقیده و هیجان، طمع و اعتماد به نفس زیاد می‌شود که به طور کلی توضیح‌دهنده احساسات مثبت و منفی معامله‌گران هنگام مواجهه با نوسانات و ریسک‌های بازار است.  در ادامه به برسی این سه حالت میپردازیم:

۱- ترس و عصبی بودن

یکی از مهم‌ترین مثلث احساسات در ترید عواملی مانند ترس و خرید و فروش بیش از حد بزرگ است. معامله با اندازه نامناسب، نوسانات را به طور غیرضروری افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که اشتباهاتی انجام دهید که اگر تحت استرس از دست دادن پول نبودید، معمولاً مرتکب آن نمی‌شوید. عصبی بودن نیز اغلب در زمانی رخ می‌دهد که با شکست روبرو می‌شوید. حتی اگر در هر معامله احساس عصبی بودن می‌کنید، هر لحظه ممکن است معامله‌ای را ببازید. یکی دیگر از مقصران ترس یا عصبی بودن این است که شما در ترید در مسیر اشتباهی هستید، یعنی ترید با برنامه معاملاتی شما مطابقت ندارد.

۲- عقیده و هیجان

عقیده و هیجان، احساسات کلیدی هستند که می‌خواهید از آنها تغذیه کنید و باید این احساسات را در هر معامله‌ای که وارد می‌شوید، احساس کنید. اگر هیجان کافی ندارید، احتمال زیادی وجود دارد که در معامله خیلی موفق نشوید. داشتن هیجان می‌تواند به‌عنوان یک عنصر انگیزشی عمل کند. اما هیجان زیادی باعث عدم فکر کردن صحیح می‌شود. از سویی دیگر، عقیده اینکه من همیشه در معاملات پیروز می‌شوم را باید دور ریخت. معاملات نیازی به عقیده ندارند، شما باید واقع‌بین باشید. به این معنا ترید ممکن است منجر به پیروزی یا شکست شما شوند.

۳- طمع و اعتمادبه‌نفس زیاد

در نهایت آخرین مثلث احساسات در ترید این است که اگر احساس می‌کنید که بعد از چند ترید موفق دوباره شانس پیروزی دارید، ممکن است حریص شوید. طمع شما شاید نتیجه موفقیت بوده باشد، اما اگر مراقب نباشید ممکن است بلغزید و درنهایت با شکست مواجه شوید. همیشه بررسی کنید که از مکانیک‌های ترید مناسب استفاده می‌کنید یا خیر.مکانیک ترید شامل پایبندی به توقف‌ها، اهداف، تعیین ریسک، مدیریت خوب و ستاپ معاملاتی خوب هستند. معاملات با اعتمادبه‌نفس زیاد می‌توانند به یک دوره قوی پایان دهند. گفتن اینکه من باید در این معامله پیروز شوم، چیز خوبی است! اما اگر این اعتمادبه‌نفس را جزئی از برنامه معاملاتی خود قرار دهید، شکست دیر یا زود سر می‌رسد.

نحوه کنترل احساسات در ترید؛ نکات و استراتژی‌های برتر

نحوه کنترل احساسات در ترید

اگر می‌خواهید به راحتی از مثلث احساسات در ترید و احساسات منفی در خود خلاص شوید، راه آن برنامه‌ریزی کردن است. ضرب‌المثل قدیمی می‌گوید: «شکست در برنامه‌ریزی، برنامه‌ریزی برای شکست است.» این موضوع واقعاً می‌تواند در بازارهای مالی صادق باشد؛ بنابراین تنها یک راه برای سودآوری وجود ندارد. استراتژی‌ها و رویکردهای زیادی هستند که می‌توانند به معامله‌گران در دستیابی به اهدافشان کمک کنند. در اینجا به پنج راه برای کنترل احساسات در ترید اشاره می‌کنیم:

۱- قوانین شخصی ایجاد کنید

تنظیم قوانین شخصی در هنگام معامله می‌تواند به شما در کنترل احساسات کمک کند. قوانین شما ممکن است شامل تعیین سطوح تحمل ریسک و پاداش برای ورود و خروج از معاملات، از طریق اهداف سود یا حد ضرر باشند.

۲- با شرایط مناسب وارد بازار شوید

دور ماندن از شرایط نامناسب بازار کاری محتاطانه است. معامله نکردن زمانی که «احساسش» را ندارید ایده خوبی است. برای اینکه احساس بهتری داشته باشید به بازار نگاه نکنید. اگر اهل معامله نیستید، راه‌حل ساده ممکن است کناره‌گیری از ترید باشد.

۳- اندازه ترید خود را کاهش دهید

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای کاهش اثر عاطفی ترید، کاهش حجم معاملات است. بگذارید در ادامه یک مثال بیاوریم:

«تصور کنید یک معامله‌گر حسابی با ۱۰ هزار دلار باز می‌کند. معامله‌گر ما ابتدا معامله‌ای را برای لات ۱۰ هزار دلاری در یورو/دلار آمریکا (EUR/USD) انجام می‌دهد. ازآنجایی‌که معامله با یک دلار در هر پیپ حرکت می‌کند، معامله‌گر نوسانات متوسطی را در حساب مشاهده می‌کند. مبلغ ۳۲۰ دلار برای مارجین قرار داده شد و معامله‌گر ما شاهد نوسان مارجین ۹۶۸۰ دلاری  به میزان ۱ دلار در هر پیپ است. حال تصور کنید که همان معامله‌گر معامله‌ای به قیمت ۳۰ هزار دلار در همان جفت ارز انجام می‌دهد. اکنون معامله‌گر ما باید ۹۶۰۰ دلار برای مارجین قرار دهد، فقط ۴۰۰ دلار مارجین قابل‌استفاده برای آنها باقی می‌ماند و اکنون معامله با ۳۰ دلار در هر پیپ در حال حرکت است. پس‌ از اینکه معامله تنها ۱۴ پیپ علیه معامله‌گر ما حرکت کرد، مارجین قابل‌استفاده تمام می‌شود و معامله به‌صورت خودکار به‌عنوان یک مارجین کال (Call Margin) بسته می‌شود. معامله‌گر مجبور است ضرر کند. او حتی شانس بازگشت قیمت و کشاندن ترید را به قلمرو سودآور ندارد.» (برای اطلاعات بیشتر در مورد Call Margin این مقاله را دنبال کنید)

در این مورد، معامله‌گر به‌سادگی خود را در پوزیشنی قرار داده است که در آن شانس موفقیت به نفع او نبوده است. کاهش اهرم می‌تواند تا حد زیادی به کاهش خطر وقوع چنین رویدادهایی در آینده کمک کند.

۴- یک ژورنال معاملاتی ایجاد کنید

ازنظر عوامل اساسی، برنامه‌ریزی برای نتایج مختلف در آستانه رویدادهای خبری مهم نیز ممکن است استراتژی خوبی باشد. نتایج بین معامله‌گران جدید که از یک طرح معاملاتی استفاده می‌کنند و کسانی که این کار را نمی‌کنند می‌تواند قابل‌توجه باشد. تدوین برنامه معاملاتی اولین قدم برای حمله به احساسات است، اما متأسفانه طرح معاملاتی اثرات این احساسات را به طور کامل از بین نخواهد برد. در کنار برنامه ترید، داشتن ژورنال معاملاتی می‌تواند احساسات را تا حد زیادی کنترل کند.

۵- حساب آزمایشی باز کنید

معاملات حساب آزمایشی زمانی بسیار مهم است که شما شروع به یادگیری نحوه عملکرد معاملات می‌کنید. این امر به توسعه مهارت‌های تکنیکال شما کمک می‌کند، مانند اینکه برای انجام معامله روی چه چیزی کلیک کنید، چگونه می‌توان اندیکاتورها را اضافه کرد و غیره. اگر می‌خواهید نحوه کنترل احساسات خود را روی حساب‌های آزمایشی انجام دهید، از کارگزار خود بپرسید که آیا می‌تواند به شما اعتبار کمتری بدهد. این امر باعث می‌شود بیشتر بتوانید احساسات را کنترل کنید، زیرا هر طوری شده از پول کم خود مراقبت خواهید کرد.

نقش انواع ترید در احساسات

نقش احساسات در ترید

درک کنترل احساسات در ترید با شناخت نوع معاملات انجام می‌شود. شما باید بدانید در چه نوع معاملاتی قرار دهید تا بتوانید احساسات خود را به‌خوبی مدیریت کنید. انواع ترید به شرح زیر هستند:

ترید اختیاری

معامله‌گر در رویکرد اختیاری، تمام تصمیمات را در زمان واقعی اتخاذ می‌کند، نمودارها را تجزیه‌ و تحلیل کرده و سفارش‌ها را برای کارگزار خود ارسال می‌کند. در این نوع معاملات، احساسات تأثیر زیادی دارند. درواقع، معامله‌گر هر تصمیمی را بر اساس داده‌هایی که در زمان واقعی تجزیه و تحلیل می‌کند، می‌گیرد. این رویکرد می‌تواند به‌خصوص استرس‌زا و فرسوده کننده باشد و منجر به تصمیم‌گیری‌های عجولانه شود. به‌عنوان‌مثال، یک معامله‌گر ممکن است تصمیم بگیرد که یک ترید با زیان بزرگ را باز بگذارد، به این امید است که جزر و مد بازار تغییر کند و پوزیشن او به سوددهی بازگردد. این نوع انتخاب‌ها که می‌توانند منجر به زیان‌های قابل‌توجهی شوند، زیرا محصول احساسی هستند که به‌ویژه برای معامله‌گران مضر خواهد شود. این احساس اغلب «امید» نام دارد.

ترید سیستماتیک

روی دیگر سکه، معاملات سیستماتیک است. در این مورد، تصمیمات از قبل با یک برنامه‌ریزی واضح گرفته می‌شود. یک معامله‌گر سیستماتیک سفارش‌ها را بر اساس احساسات لحظه‌ای انجام نمی‌دهد، بلکه به سیستم‌های خودکاری تکیه می‌کند که بر اساس پارامترهای تعیین‌شده توسط معامله‌گر انجام می‌شود. این رویکرد بدون شک استرس بسیار کمتری دارد. اول به این دلیل که نیازی نیست ساعت‌ها به نمودارها خیره شوید (همان‌ طور که در معاملات اختیاری وجود دارد) و دوم اینکه پارامترهای سیستم‌ها در زمانی که بازارها بسته هستند، بدون استرس یا احساسات تعیین می‌شوند. سیستماتیک کردن معاملات می‌تواند خطای انسانی را کاهش دهد و درصد موفقیت را بالا ببرند.

اشتباهاتی که هنگام کنترل احساسات در ترید باید از آنها اجتناب کنید

نقش روانشناسی در معاملات

هرچقدر هم که ناامیدکننده به نظر برسد، قطعاً هنگام تلاش برای کنترل احساسات خود با اشتباهاتی روبرو خواهید شد. اما باید از برخی اشتباهات به شرح زیر اجتناب کنید:

معاملات بزرگ

معاملات بزرگ بسیار جذاب هستند، زیرا می‌توانند سودهای بسیار بیشتری ایجاد کنند. بااین‌حال، صرف‌نظر از اینکه تغییر قیمت چقدر تضمین‌شده باشد، معاملات با حجم بزرگ بسیار خطرناک هستند. اجتناب از معاملات بزرگ به متوقف کردن احساسات در حین معامله کمک می‌کند. شما می‌توانید در معاملات با تعداد بیشتر و با حجم‌های کوچک‌تر کار کنید تا ریسک را کاهش دهید. معاملات بسیار خطرناک و پرخطر است و بزرگ‌تر کردن معاملات این ریسک را حداقل ۱۰ برابر افزایش می‌دهد.

دارایی‌های نامربوط

اشتباه بعدی معامله ابزارهایی است که شما علاقه خاصی به آن ندارید یا به طور منظم با آنها معامله نمی‌کنید. این امر قضاوت شما را مخدوش می‌کند، زیرا نمی‌دانید مقدار آن خیلی زیاد یا خیلی کم است. این موضوع می‌تواند احساسات شما را تقویت ‌کند، زیرا در برخی مواقع نمی‌دانید چه کاری انجام دهید. اگر روی جفت ارز خاصی در فارکس کار می‌کنید، دوباره با همان معامله انجام دهید. ورود به جفت ارزهای جدید می‌تواند احساسات جدیدی در شما ایجاد کند.

مقایسه با سایر معامله‌گران

یکی از بدترین کارهایی که معامله‌گران هنگام توقف احساسات هنگام معامله انجام می‌دهند، مقایسه خود با دیگران است. در بیشتر موارد، آنها خود را با معامله‌گران موفقی مقایسه می‌کنند که اغلب تجربه، دانش و مهارت‌های مدیریت ریسک بسیار بیشتری دارند. این امر باعث ایجاد توهمی می‌شود که شما عملکرد ضعیفی داشته‌اید، درحالی‌ که در واقعیت ممکن است عملکرد شگفت‌انگیز شما را نشان دهد. مقایسه‌ها می‌تواند منجر به معاملات با ریسک بالاتر  شوند.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

کلام آخر

احساسات همیشه بخشی از استراتژی معاملاتی شما خواهند بود و در بیشتر موارد، هیچ کاری نمی‌توانید در مورد آن انجام دهید. شما فقط باید احساسات را کاهش دهید تا بتوانید در پوزیشن برنده قرار گیرید. نرم‌افزار معاملاتی می‌تواند به شما کمک کند تا در پوزیشن باز خود اطمینان بیشتری پیدا کنید و بنابراین هر نوع احساس منفی یا طمع را از بین ببرید. مثال کامل این موضوع می‌تواند سفارش‌ها حد ضرر باشد که به حذف کامل احساسات شما از معامله کمک می‌کند. تا زمانی که اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت روشنی داشته باشید، این اهداف به شما کمک می‌کنند ریسک خود را مدیریت کنید. مدیریت ریسک به معنای کنترل احساسات در ترید خواهد بود.

سؤالات متداول

چرا هنگام معامله باید احساسات را کنترل کنید؟

بسیار مهم است که احساسات خود را کنترل کنید، نه اینکه اجازه دهید آنها در تصمیمات تجاری شما دخالت کنند. اغلب گفته‌شده است که ترس و طمع انگیزه‌های واقعی در پشت رفتار بازار هستند، اما سایر احساسات مانند عصبانیت و ناامیدی نیز احساسات قدرتمندی هستند که بر تصمیمات ما تأثیر می‌گذارند.

انواع احساسات در فارکس چیست؟

معاملات فارکس می‌تواند باعث افزایش احساسات شود. ازآنجایی‌که قیمت ارز در ۲۴ ساعت شبانه‌روز در حال حرکت است، کنترل استرس، ترس، طمع و موارد دیگر برای موفقیت در معاملات ضروری است.

راه‌های کنترل احساسات در ترید چیست؟

ابتدا شرایط روحی خود را بررسی کنید تا با وضعیت خوبی وارد بازار شوید. سپس حد ضرر و حد سود خود را تعیین کنید. شما می‌توانید از ژورنال معاملاتی و حساب آزمایشی نیز استفاده کرده تا احساسات خود را کم کنید.

4 thoughts on “نحوه کنترل احساسات در ترید | ۵ راهکار عملی کنترل احساس

  1. سلام و ارادت
    من به طور کلی آدم زودرنجی هستم و از طرفی ترید رو تازگی شروع کردم میخواستم بدونم اگر من نتونم در بعضی احساساتم رو کنترل کنم چه مشکلاتی در معاملات برای من به وجود میاد ؟

    1. سلام دوست عزیز
      اگر احساسات به‌ درستی مدیریت نشود، امکان دارد تصمیمات عجولانه ای بگیرید که در ابتدا عالی به نظر برسند، اما در درازمدت فاجعه‌آمیزی خواهند بود و ضررهای زیادی به شما در معاملات متحمل خواهد شد.

  2. سرویس بیمه‌ که جدیدا فعال کردید خیلی میتونه به کنترل احساسات و روان تریدر کمک کنه …واقعا عالیه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *