اسلیپیج در فارکس چیست؟ | 4 راه کاهش Slippage

اسلیپیج در فارکس
زمان مطالعه: 8 دقیقه

تحرکات و نوسانات زیادی در بازار فارکس به دلیل حجم گسترده و بالای معاملات وجود دارند. گاهی این حرکات و نوسانات برای مدت کوتاهی انجام می‌شوند. در این شرایط ممکن است معاملات به طور دقیق فعال نشوند که به این اتفاق «اسلیپیج» گفته می‌شود. اسلیپیج در معاملات فارکس بسیار رایج است و می‌تواند در معاملات تأثیر مثبت یا منفی داشته باشد. برای درک بهتر مفهوم اسلیپیج، ما در مقاله دیگری از وب‌سایت «فانددمکس» به طور کامل در مورد آن اصطلاح صحبت می‌کنیم.

اسلیپیج در فارکس چیست؟

اسلیپیج یا لغزش به وضعیتی اطلاق می‌شود که سفارش معامله‌گر باقیمتی متفاوت از قیمت موردنظر اجرا می‌شود. به بیان ساده، اسلیپیج زمانی اتفاق میفتد که معاملات به تعداد دقیقی که معامله‌گر در آن پوزیشن بازکرده است، فعال نمی‌شوند. قیمت اجرا می‌تواند بالاتر یا کمتر از قیمت ترجیحی باشد. تفاوت بین قیمت اجرایی درخواستی و قیمت اجرایی واقعی، بدون توجه به جهت حرکت قیمت، اسلیپیج تلقی می‌شود.

اگر اسلیپیج به نفع معامله‌گر باشد، به‌عنوان اسلیپیج مثبت توصیف می‌شود، درحالی‌که سفارشی که باقیمت کمتر انجام می‌شود، اسلیپیج منفی نامیده می‌شود.اسلیپیج در معاملات را نباید با اسپرد اشتباه گرفت. اسپرد تفاوت بین قیمت درخواستی (فروش) و قیمت پیشنهادی (خرید) قابل در هر معامله فارکس است.

بگذارید برای درک بهتر اسلیپیج یک مثال بیاوریم:

«یک معامله‌گر در حال تحلیل نمودار قیمت طلا (XAU/USD) است و می‌بیند که قیمت طلا در حال نوسان است. زمانی که معامله‌گر یک پوزیشن خرید را اجرا می‌کند، قیمت آن ۱۸۲۵.۳۰ دلار است، اما معامله او در قیمت ۱۸۲۵.۸۰ و با اختلاف ۵۰ سنت فعال‌شده است. به دلیل نوسان آنی زیاد در قیمت طلا، اسلیپیج رخ‌داده است.»

دلایل ایجاد اسلیپیج در فارکس

دلایل ایجاد اسلیپیج در فارکس

اسلیپیج در بازارهای مالی مختلف مانند سهام، اوراق قرضه، فیوچرز و فارکس رخ می‌دهد. بااین‌حال، اسلیپیج تمایل دارد در شرایط مختلف و در زمان‌های گوناگون در بازارهای مالی ایجاد شود. اسلیپیج اغلب در دوره‌های نوسانات زیاد (نوسانات ارز)، مانند رویدادهای خبری مهم یا زمانی که داده‌های مهم اقتصادی منتشر می‌شوند، رخ می‌دهد. معامله‌گران فارکس احتمالاً معاملات را با بهترین قیمت پر می‌کنند، مگر اینکه یک سفارش محدود وجود داشته باشد.

هنگامی‌که یک جفت ارز خارج از ساعات اوج بازار معامله می‌شود، اسلیپیج ممکن است رخ دهد. علاوه بر این، قیمت‌های لحظه‌ای می‌توانند به‌سرعت تغییر کنند و در طول تأخیری که بین معامله در حال پردازش و معامله انجام‌شده ایجاد می‌شود، اسلیپیج اتفاق میفتد. اسلیپیج در معاملات نیز می‌تواند ناشی از عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان باشد.

برای هر معامله‌گری که می‌خواهد ارزی را باقیمت و مقدار مشخصی خریداری کند، باید تعداد فروشنده‌های مشابهی باقیمت و اندازه معامله مشخصی نیز وجود داشته باشند. اگر چنین وضعیتی امکان‌پذیر نباشد، عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان ایجاد می‌شود. عدم تعادل باعث نوسان قیمت‌ها (حرکت به سمت بالا یا پایین) می‌شود که نیاز به تعدیل سفارش‌های معاملاتی در موجودی بعدی دارد.

بیایید به یک مثال در مورد عدم تعادل بین خریداران و فروشندگان بپردازیم:

«یک معامله‌گر قصد دارد EUR/USD را باقیمت ۱.۱۷۳۰ خریداری کند، اما فروشنده‌های کافی برای فروش یورو باقیمت ۱.۱۷۳۰ وجود ندارند که باعث می‌شود معامله‌گر به دنبال قیمت موجود بعدی باشد. ازآنجایی‌که هیچ فروشنده‌ای در قیمت ۱.۱۷۳۰ وجود نداشت، سفارش معامله‌گر باقیمت موجود بعدی ۱.۱۷۳۵ اجرا می‌شود که منجر به اسلیپیج منفی ۵ پیپ می‌شود. در مقابل، اگر فروشندگان زیادی مایل به فروش یورو خود باشند، ممکن است همان معامله‌گر فروشنده‌ای را پیدا کند که آماده است یورو را با ۵ پیپ ارزان‌تر از قیمت درخواستی معامله‌گر به مقدار ۱.۱۷۲۵ بفروشد. در این حالت یک اسلیپیج مثبت ۵ پیپ برای معامله‌گر ایجاد می‌شود.»

اسلیپیج چقدر قابل‌قبول است؟

اسلیپیج که به آن ریسک اجرایی نیز می‌گویند، بخش اساسی تجارت فارکس است. اکثر کارگزاران و کارگزاری‌ها در شرایط و ضوابط خود به معامله‌گران اطلاع می‌دهند که امکان اسلیپیج وجود دارد و آنها به‌عنوان بروکر از ضرر احتمالی ناشی از اسلیپیج معاف هستند. هیچ قانونی در مورد میزان اسلیپیج قابل‌قبول وجود ندارد!

یک معامله‌گر باید تعیین کند که در صورت مواجهه با اسلیپیج منفی، چه میزان ریسک و زیان احتمالی را متحمل می‌شود. همچنین بیشتر پلتفرم‌های معاملاتی دارای هشدارهای اسلیپیج هستند که از سفارش‌های تصادفی معامله‌گران جلوگیری می‌کنند. به طور معمول، اگر معامله‌گری بخواهد پوزیشنی را باز کند که بیش از ۲ درصد خارج از قیمت معامله قبلی را اجرا کند، یک هشدار دریافت می‌کند.

تحمل اسلیپیج چیست؟

 

تحمل اسلیپیج تنظیمی در پلتفرم‌های معاملاتی است که به شما امکان می‌دهد تعیین کنید که چقدر اسلیپیج قیمت را می‌خواهید بپذیرید تا سفارش شما اجرا شود. اگر بازار دچار اسلیپیج شود و شما تحمل قیمت را تعیین نکرده باشید، کارگزار شما فقط قیمت بعدی موجود در بازار را می‌پذیرد. اما تعیین یک تحمل قیمت به این معناست که می‌توانید این تفاوت را محدود کنید تا به شما کنترل بیشتری بر ریسک خود بدهد.

با City Index می‌توانید سطح تحمل قیمت خود را در بخش اطلاعات بازار برای هر دارایی اصلاح کنید و اگر می‌خواهید تلورانس را به طور کامل حذف کنید، این امکان را دارید آن را روی صفر قرار دهید. اما اگر قیمت اجرا تغییر کند، سفارش شما شکست خواهد خورد و باید درخواست جدیدی ارسال کنید.

اسلیپیج در چه نوع معاملاتی رخ می‌دهد؟

تحمل اسلیپیج در فارکس

ممکن است اسلیپیج در معاملات دستی، معاملات مشروط و معاملات حد سود و زیان رخ دهد که در هر کدام را به‌تنهایی در ادامه بررسی خواهیم کرد:

اسلیپیج در معاملات دستی (اجرای بازار)

معاملات دستی ممکن است در زمانی که سرعت معاملات بسیار بالاست و با اختلاف خرید و فروش انجام می‌شود، فعال نشود. به‌عنوان مثال، یک معامله‌گر قصد دارد جفت ارز EUR/USD را به مقدار ۱.۱۲۳۴۵ بفروشد. به محض انجام معامله فروش، به دلیل نوسانات زیاد در بازار، معامله با اسلیپیج ۲ پیپ در ۱.۱۲۳۲۵ فعال می‌شود. قابل ذکر است که معاملات دستی به دلیل سرعت بالا در انجام معاملات حتی در نوسانات زیاد، بدون اسلیپیج انجام می‌شود.

اسلیپیج در معاملات مشروط یا در حال انتظار

تراکنش‌هایی که معامله‌گران به صورت دستی وارد نمی‌کنند و شرط اساسی رسیدن به عدد موردنظر برای فعال‌سازی است، معاملات مشروط می‌گویند. معاملات مشروط به دو نوع استاپ مانند Buy Stop و Sell Stop و لیمیت مانند Sell Limit و Buy Limit  تقسیم می‌شوند. همان‌طور که گفته شد، معاملات مشروط یا سفارش‌ها در انتظار زمانی فعال می‌شوند که قیمت به عدد موردنظر برسد، بنابراین بین رسیدن قیمت به معامله شرطی و فعال شدن فاصله زمانی وجود دارد. اگر در این مدت نوسان قیمت شدید باشد ممکن است باعث اسلیپیج شود.

به‌عنوان مثال، یک تریدر معامله مشروط خود را با نماد طلا (XAU/USD) در نوع Buy Stop باقیمت ۱۸۲۰ دلار باز می‌کند که در آن قیمت طلا در لحظه تعدیل در ۱۸۱۸ یعنی معامله می‌شود. سپس قیمت یک رشد شدید و ناگهانی را تجربه می‌کند و به قیمت نهایی یعنی ۱۸۲۰ دلار می‌رسد. هنگامی‌که معاملات مشروط فعال می‌شوند، ممکن است تراکنش خرید به دلیل نوسانات زیاد و صعود ناگهانی به مقدار ۱۸۲۱ فعال شود. توجه داشته باشید که به دلیل نوسانات زیاد، قیمت شاید فوراً و در کمتر از یک ثانیه حرکات رو بالا داشته باشد، به همین دلیل است که معامله شرطی نیز ممکن است با اسلیپیج در نوسانات زیاد فعال شود.

اسلیپیج برای محدودیت سود و زیان

در محدوده سود یا زیان مانند معاملات مشروط، فاصله زمانی بین رسیدن قیمت به حد سود یا زیان و فعال شدن وجود دارد. به‌عنوان مثال، تریدر یک معامله خرید طلای ۰.۱ لات را در ۱۸۱۰ باز می‌کند که در آن حد سود در ۱۸۲۰ است. اگر قیمت به آن حد سود برسد، معامله او با سود ۱۰۰ دلار بسته می‌شود. در صورتی که قیمت به ۱۸۲۰ برسد و حد سود در مقدار ۱۸۲۲ فعال شود، معامله با سود ۲۰۰ دلار بسته خواهد شد.

انواع اسلیپیج درفارکس

اگرچه بسیاری از مردم فکر می‌کنند اسلیپیج فقط به ضرر معامله‌گران است، اما این‌طور نیست و اسلیپیج می‌تواند هم سودآور باشد. این موضوع می‌تواند به ما در درک انواع اسلیپیج کمک کند.

اسلیپیج مثبت

زمانی که معامله به نفع معامله‌گر باز یا بسته شود، اسلیپیج مثبتی است. اسلیپیج مثبت اغلب در سفارش‌های معلق مانند Buy Limit و Sell Limit و همچنین در حد سود (Profit Limit) رخ می‌دهد، زیرا اسلیپیج اغلب در جهت تداوم قیمت اتفاق میفتد و برای معامله‌گر سودمند است. به دو مثال زیر توجه کنید:

 1. یک کاربر یک معامله طلا از نوع Buy Limit را در ۱۸۱۰ دلار قرار داد و قیمت در یک سقوط شدید و ناگهانی به ۱۸۱۰ می‌رسد و سفارش خرید کاربر در ۱۸۰۷ فعال می‌شود که به نفع کاربر است.
 2. یک کاربر یک سفارش خرید طلای ۰.۱ لات در ۱۸۱۰ انجام داد و حد سود در ۱۸۲۰ است، قیمت به شدت از ۱۸۲۰ گذشت و حد سود در ۱۸۲۲ فعال می‌شود و معامله او به‌جای ۱۰۰ دلار، ۱۳۰ دلار سود خواهد داشت.

اسلیپیج منفی

زمانی که معامله به ضرر معامله‌گر باز یا بسته شود، اسلیپیج منفی نامیده می‌شود. اسلیپیج منفی اغلب در سفارش‌های معلق انواع استاپ مانند Buy Stop و Sell Stop و همچنین در حد ضرر (Stop Loss) رخ می‌دهد زیرا اسلیپیج اغلب در جهت ادامه قیمت اتفاق میفتد که به ضرر کاربر است. به دو مثال زیر توجه کنید:

 1. کاربر یک معامله طلا از نوع Sell Stop را به قیمت ۱۸۱۰ دلار انجام داد و قیمت در یک سقوط شدید و ناگهانی از ۱۸۱۰ عبور کرد. سفارش فروش کاربر در ۱۸۰۷ فعال شد که به ضرر او بود.
 2. یک کاربر معامله فروش طلای ۰.۱ لات را در ۱۸۱۰ انجام داد و حد ضرر خود را در ۱۸۲۰ قرار داد، قیمت از ۱۸۲۰ گذشت و حد ضرر در ۱۸۲۲ فعال شد و معامله او به‌جای ۱۰۰ دلار، ۱۳۰ دلار ضرر به همراه داشت.

اسلیپیج خنثی

اگر هیچ تغییر قیمتی در فرآیند باز یا بسته شدن معامله وجود نداشته باشد، اسلیپیج صفر یا خنثی است.

عوامل مؤثر در اسلیپیج در فارکس

عوامل مؤثر در اسلیپیج در فارکس

همان‌طور که قبل‌تر بیان کردیم، اسلیپیج به تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمت واقعی که معامله در آن انجام می‌شود اشاره دارد. این یک پدیده رایج در بازار فارکس است که به‌ ویژه در دوره‌های نوسانات بالا یا نقدینگی پایین رخ می‌دهد عوامل متعددی می‌توانند در اسلیپیج در معاملات فارکس نقش داشته باشد. در ادامه به برخی از این عوامل اشاره می‌کنیم:

نوسانات بازار

نوسانات زیاد در بازار فارکس می‌توانند منجر به افزایش لغزش شود. حرکات و نوسانات سریع قیمت، انجام معاملات با قیمت موردنظر را چالش‌برانگیز می‌کند، به‌خصوص زمانی که فاصله زمانی بین ثبت سفارش و اجرا وجود دارد.

نقدینگی

نقدینگی به در دسترس بودن خریداران و فروشندگان در بازار اطلاق می‌شود. شرایط نقدینگی پایین می‌تواند منجر به اسپرد و تقاضای گسترده‌تر و درنتیجه اسلیپیج شود. زمانی که فعالان بازار به‌ اندازه کافی مایل به خرید یا فروش با قیمتی خاص نباشند، ممکن است معاملات با قیمتی کمتر مطلوب انجام شود.

اندازه سفارش

اندازه یک سفارش می‌تواند بر اسلیپیج تأثیر بگذارد. سفارش‌های بزرگ‌تر به ‌احتمال ‌زیاد دچار اسلیپیج می‌شوند، زیرا نیاز به تطبیق با چندین سفارش کوچک‌تر در بازار دارند. اگر نقدینگی کافی برای جذب یک سفارش بزرگ وجود نداشته باشد، ممکن است با قیمت‌های مختلف اجراشده و باعث اسلیپیج شود.

اخبار و رویدادهای بازار

انتشار اخبار اقتصادی مهم، رویدادهای ژئوپلیتیکی یا تحولات غیرمنتظره بازار می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر قیمت فارکس تأثیر بگذارد. در طول چنین رویدادهایی، نوسانات بازار تمایل به افزایش دارد. درنتیجه، اسلیپیج یا لغزش ممکن است هنگام انجام معاملات پیرامون این رویدادها رخ دهد.

سرعت اجرای سفارش

سرعت اجرای سفارش در به حداقل رساندن اسلیپیج بسیار مهم است. در بازارهایی که به‌سرعت در حال حرکت هستند، تأخیر در اجرای سفارش می‌تواند منجر به اسلیپیج شود. مدت‌زمانی که طول می‌کشد تا سفارش به سرور کارگزار برسد، زمان پردازش سفارش کارگزار و سرعت اتصال بین معامله‌گر و کارگزار همگی می‌توانند بر سرعت اجرا و درنتیجه اسلیپیج تأثیر بگذارند.

کیفیت اجرای کارگزار

کارگزاران مختلف مدل‌ها و فناوری‌های اجرایی متفاوتی دارند. برخی از کارگزاران ممکن است سیستم‌های مسیریابی سفارش پیشرفته‌ای داشته باشند که می‌تواند به حداقل رساندن اسلیپیج کمک کند، درحالی‌که برخی دیگر ممکن است اتصال محدودی به ارائه‌دهندگان نقدینگی داشته باشند که منجر به اسلیپیج بیشتر می‌شود. انتخاب یک کارگزار معتبر با اجرای مطمئن می‌تواند احتمال اسلیپیج را کاهش دهد.

چه زمانی اسلیپیج بیشتر اتفاق میفتد؟

انواع اسلیپیج در فارکس

اسلیپیج اغلب به دلیل حجم بالای معاملات یا رویدادهای خبری رخ می‌دهد که باعث نوسانات شدید قیمت‌ها می‌شود. همچنین ممکن است در جلساتی که حجم معاملات کم است و نوسانات غیرعادی وجود دارد نیز اسلیپیج ایجاد شود. بااین‌حال، ما در ادامه زمان وقوع اسلیپیج در معاملات را بررسی خواهیم کرد:

زمان انتشار اخبار و رویدادهای مهم

در زمان انتشار اخبار مهم مانند نرخ بهره و گزارش‌های اشتغال، حجم معاملات افزایش می‌یابد و نوسانات قیمت در یک لحظه روند صعودی پیدا می‌کنند؛ بنابراین، احتمال اسلیپیج در معاملات بالا می‌رود.

به‌عنوان مثال، در ساعت ۱۳:۳۰ روز جمعه گزارش اشتغال آمریکا منتشر می‌شود و جفت ارزهای مرتبط با دلار آمریکا در زمان انتشار نوسانات سریعی خواهند داشت. در نتیجه جفت ارز USD/JPY ممکن است ده‌ها پیپ را در کمتر از یک ثانیه جابه‌جا کند، بنابراین معاملات جاری و مشروط در نقاط دقیق خود فعال نمی‌شوند و اسلیپیج رخ می‌دهد. توجه داشته باشید که معامله‌گران باید زمان انتشار اخبار مهم را در تقویم اقتصادی مشخص کنند.

اسلیپیج شکاف آخر هفته فارکس

بازارهای مالی جهانی مانند فارکس در روزهای شنبه و یکشنبه تعطیل هستند. گاهی ممکن است در این دو روز اسلپیچ اتفاقی بیفتد که با شروع فعالیت بازار از دوشنبه، جفت ارزهای بازار فارکس با شکاف قیمتی باز شوند. این شکاف قیمتی می‌تواند باعث اسلیپیج در معاملات مشروط و محدودیت‌های سود و زیان شود.

به‌عنوان مثال، یک تریدر معامله‌ای را از نوع Buy Limit با نماد طلا به قیمت ۱۸۱۰ دلار بازکرده است و قیمت طلا در روز جمعه در ۱۸۱۲ بسته‌شده است. نماد طلا در روز دوشنبه در عدد ۱۸۰۵ دلار با شکاف قیمتی باز می‌شود. در این صورت، سفارش خرید معامله‌گر که ۱۸۱۰ دلار بود، با یک اسلیپیج ۵ دلاری در نقطه شروع نماد طلا که ۱۸۰۵ بود، فعال می‌شود. توصیه می‌کنیم معامله‌گران انواع بازارهای مالی و ساعات کاری آنها را مطالعه کنند.

اسلیپیج در نوسانات سریع قیمت

علاوه بر دلایل اساسی که می‌توانند باعث نوسانات شدید آنی شوند، دلایل تکنیکال نیز وجود دارند که می‌توانند باعث نوسانات سریع قیمت شوند. زمانی که قیمت به مناطق تکنیکال قابل توجهی برسد، می‌تواند باعث نوسانات شدید قیمت شود. به‌عنوان مثال، سطوح حمایت (Support) یا مقاومت (Resistance) هفتگی یا روند بلندمدت یکی از مهم‌ترین حوزه‌های تکنیکال هستند که می‌توانند باعث نوسانات شدید قیمت برای اسلیپیج شوند.(برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تحلیل تکنیکال مقاله تحلیل تکنیکال در فارکس را مطالعه کنید)

محدوده اسلیپیج چیست؟

محدوده اسلیپیج سطحی از قیمت‌هایی است که شما مایل به پذیرش آن هستید، بین قیمتی که در آن یک سفارش را ثبت می‌کنید و قیمتی که درواقع آن را تکمیل خواهید کرد. درصدی از ارزش کل مبادله برای تعیین محدوده استفاده می‌شود. کاربران بسیاری از سیستم‌های معاملاتی می‌توانند محدوده خود را برای اسلیپیج انتخاب کنند. قبل از ثبت سفارش بازار، تخمین اسلیپیج و میانگین قیمت نمایش داده می‌شود. نرخ پیش‌فرض استاندارد در اکثر پلتفرم‌ها معمولاً 0.10 درصد تا 2 درصد است.

 4 راه‌ کاهش اسلیپیج در فارکس

 کاهش اسلیپیج در فارکس

اگرچه ممکن است به طور کامل از اسلیپیج جلوگیری نشود، اما می‌توان با استفاده از استراتژی‌های مختلف آن را کاهش داد. در ادامه به راه‌های کاهش اسلیپیج در فارکس اشاره می‌کنیم:

۱- از معاملات با نقدینگی پایین خودداری کنید

همان‌طور که گفته شد جفت ارزهای اصلی بیشترین نقدینگی را دارند. ۷ ارز اصلی زیر می‌توانند به میزان کمتری در معرض اسلیپیج باشند:

 • EUR/USD
 • GBP/USD
 • USD/JPY
 • AUD/USD
 • USD/CHF
 • NZD/USD
 • USD/CAD

برعکس، جفت ارزهای عجیب‌ و غریب که کمتر معامله می‌شوند، نقدینگی کمتری خواهند داشت. یک جفت ارز عجیب‌ و غریب شامل یک ارز اصلی در کنار ارز یک کشور در حال ظهور است، به‌عنوان مثال،USD/HUF  دلار آمریکا و فورینت مجارستان است. علاوه بر این، با یک کارگزار که از ارائه‌دهندگان نقدینگی مختلف استفاده می‌کند، معامله کنید. ارائه‌دهندگان نقدینگی مانند بانک‌های مرکزی، بانک‌های تجاری و صندوق‌های پوشش ریسک با افزایش حجم معاملات نقدینگی را در بازار فارکس فراهم می‌کنند.

2- از دوره‌های نوسان زیاد اجتناب کنید

سعی کنید از باز کردن پوزیشن‌ها در طول دوره‌های نوسان بالا اجتناب کنید. دوره‌های نوسان معمولاً اسلیپیج را افزایش می‌دهند، زیرا قیمت‌ها با سرعتی بیشتری و در فواصل زمانی وسیع‌تر حرکت می‌کنند.

3- از معامله در زمان انتشار اخبار مهم خودداری کنید

این احتمال وجود دارد که در بازار فارکس در حوالی رویدادهای خبری مهم، مانند جنگ تجاری بین دو قدرت جهانی مانند چین و ایالات متحده، زمان‌های بسیار پرنوسانی رخ دهد. برای رویدادهای اخبار مالی برنامه‌ریزی‌شده، مانند تولید ناخالص داخلی (GDP) یک کشور، تقویم اقتصادی را بررسی کنید.

4- از انواع سفارش‌ها استفاده کنید

سفارش‌ها در بازار فارکس می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 سفارش‌های بازار (Market Order)

یک معامله‌گر از یک کارگزار درخواست می‌کند تا یک ابزار مالی مانند ارز را با بهترین قیمت موجود در بازار بخرد یا بفروشد. قیمت فعلی بازار به‌عنوان قیمت لحظه‌ای نیز شناخته می‌شود. سفارش بازار اساسی‌ترین نوع سفارش در معاملات است، اما همچنین در معرض ریزش قرار دارد.

 سفارش‌های محدود (Limit Order)

استفاده از سفارش‌های محدود به‌جای سفارش‌های بازار یک استراتژی کلیدی است که توسط معامله‌گران فارکس برای کاهش اسلیپیج اعمال می‌شود. سفارش محدود دستورالعملی است به یک کارگزار برای انجام معامله در سطح قیمتی که سودآورتر از قیمت فعلی بازار است، ارائه می‌شود. دو نوع سفارش محدود وجود دارند:

 1. سفارش حد خرید (Buy Limit) که به آن سفارش ورودی نیز گفته می‌شود، پوزیشن جدیدی را باز می‌کند که می‌توانید ارز خاصی را باقیمت محدود یا پایین‌تر خریداری کنید.
 2. سفارش حد فروش (Sell Limit) که به‌عنوان دستور بسته شدن نیز شناخته می‌شود، پوزیشن موجود را می‌بندد و به فروش یک ارز خاص باقیمت محدود یا بالاتر شرط می‌کند.

یک سفارش محدود تنها زمانی اجرا می‌شود که ارز خاص به قیمت حدی برسد (قیمت موردنیاز معامله‌گر). برخلاف سفارش بازار، یک سفارش محدود هرگز باقیمت بدتری برای معامله‌گر اجرا نمی‌شود، بنابراین از اسلیپیج جلوگیری می‌شود.

 سفارش‌های حد مجاز (Limit Order)

سفارش محدود شامل دو قیمت هستند که قیمت لیمیت و قیمت استاپ نام دارند. با سفارش حد  استاپ، پس از رسیدن به یک قیمت توقف خاص، سفارش به یک دستور محدود برای خرید یا فروش یک ارز خاص تغییر می‌کند.

کارگزاری با اسلیپیج کم تا بدون اسلیپیج وجود دارد؟

معمولاً کارگزاران سعی می‌کنند با ارائه بهترین قیمت در بازار و اجرای سریع، تأثیر اسلیپیج را به حداقل برسانند؛ بنابراین، کدام کارگزاران می‌تواند اسلیپیج کم یا بدون اسلیپیج را ارائه دهد؟ در ادامه به چند بروکر با اسلیپیج کم اشاره می‌کنیم:

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

اسلیپیج یا لغزش در فارکس زمانی اتفاق میفتد که یک دستور معاملاتی اجرا می‌شود یا توقف ضرر باعث بسته شدن پوزیشن با نرخی متفاوت از نرخ تعیین‌شده می‌شود. شما می‌خواهید بر اساس EUR/USD در ۱.۱۳۸۵، اما سفارش در ۱.۱۳۹۰ اجرا شد، بنابراین، اسلیپیج ۵ واحد قیمت رخ داد. اسلیپیج کمترین تأثیر را بر معامله‌گرانی دارد که با بیشترین جفت‌های معامله‌شده فارکس و بازه‌های زمانی طولانی‌تر کار می‌کنند.

 

 

سؤالات متداول

اسلیپیج کمتر بهتر است؟

اسلیپیج مثبت زمانی رخ می‌دهد که سفارش باقیمتی بهتر از حد انتظار اجرا شود، درحالی‌که لغزش منفی زمانی اتفاق میفتد که سفارش باقیمت بدتری تکمیل شود. درحالی‌که هر دو نوع اسلیپیج می‌توانند بر نتایج معاملات تأثیر بگذارند، اسلیپیج مثبت به ‌طور کلی برای معامله‌گران سودمندتر است.

اسلیپیج در پیپ چیست؟

اسلیپیج زمانی رخ می‌دهد که سفارشی باقیمتی متفاوت از قیمت درخواستی پر شود. تفاوت بین قیمت پر شدن مورد انتظار و قیمت واقعی پر شدن اسلیپیج است. هر زمان که شما باقیمتی متفاوت از قیمت درخواستی پر می‌شوید، به آن اسلیپیج می‌گویند.

اسلیپیج همان اسپرد است؟

در مورد معاملات سهام، اسلیپیج نتیجه تغییر اسپرد است. اسپرد به تفاوت بین قیمت خریدوفروش یک دارایی اشاره دارد. یک معامله‌گر ممکن است یک سفارش بازار بدهد و متوجه شود که باقیمتی کمتر از آنچه که انتظارش را داشت، اجراشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *