کندل استیک در فارکس چیست؟ | 8 بهترین الگوی شمعی

کندل استیک در فارکس
زمان مطالعه: 5 دقیقه

کندل استیک (Candlestick) نوعی نمودار قیمت است که در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی مانند بازار فارکس استفاده می‌شود. نمودار کندل استیک بالاترین و پایین‌ترین قیمت و همچنین، قیمت باز و بسته شدن دارایی‌ها را برای یک دوره خاص نمایش می‌دهد. منشأ نمودار شمعی به صدها سال قبل در ژاپن باز می‌گردد.

الگوهای کندل استیک مختلفی وجود دارند که معامله‌گران فارکس برای پیش‌بینی روندهای قیمتی از آن‌ها استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین الگوهای کندل استیک، می‌توان به الگوی چکش، دوجی، ستاره دنباله‌دار، سه کلاغ سیاه، سه سرباز سفید، مرد آویزان و… اشاره کرد. در این مطلب از مجله پراپ فاندد مکس، به شما خواهیم گفت که کندل استیک در فارکس چیست، چگونه از استراتژی کندل استیک در معاملات استفاده می‌کنند و محبوب‌ترین الگوهای کندل استیک کدامند. با پراپ تریدینگ فانددمکس همراه باشید.

کندل استیک در فارکس چیست؟

کندل استیک در فارکس

نمودار کندل استیک در فارکس به ویژه در ارائه اطلاعات در مورد حرکات کوتاه مدت قیمت مفید است و آن را به ابزاری ارزشمند برای استراتژی‌های دی تریدینگ فارکس تبدیل می‌کند. در نمودار کندل استیک، هر کندل یا شمع نشان‌دهنده قیمت باز و بسته شدن و بالاترین و پایین‌ترین قیمت در یک دوره زمانی معین برای یک جفت ارز است.

به عنوان مثال، در نمودار کندل استیک روزانه جفت ارز EUR/USD، فتیله یا سایه در قسمت بالای کندل نشان‌دهنده بیشترین سطح قیمتی در آن روز معاملاتی است، در حالی که فتیله یا سایه پایین نشان می‌دهد که کمترین قیمت چقدر بوده است.

تشکیل کندل استیک مستلزم قیمت باز و بسته شدن و کمترین و بیشترین قیمت در یک دوره خاص است. این نقاط قیمتی برای دوره‌های زمانی مختلف مانند دوره روزانه، هفتگی یا ماهانه یکسان هستند. برای ارزیابی کندل، باید منتظر بسته شدن کندل در پایان جلسه معاملاتی بمانید.

کندل‌ها منعکس‌کننده تأثیر احساسات سرمایه‌گذاران بر قیمت دارایی‌ها هستند و توسط تحلیلگران تکنیکال برای تعیین زمان ورود و خروج معاملات استفاده می‌شوند. نمودار شمعی اساساً مبتنی بر تکنیکی است که در ژاپن در دهه 1700 میلادی برای ردیابی قیمت برنج توسعه یافت. کندل استیک‌ها یک تکنیک مناسب برای معاملات انواع دارایی‌های مالی، از جمله جفت ارزها در فارکس، هستند.

تاریخچه نمودار شمعی

مفهوم نمودارهای شمعی مورد استفاده در معاملات فارکس، به کشاورزان برنج در ژاپن در قرن هجدهم برمی‌گردد. الگوهای شمعی توسط استیو نیسون با کتاب محبوب «تکنیک‌های نمودار شمعی ژاپنی» به دنیای غرب معرفی شد.

در واقع، از نمودارهای شمعی قبل از اینکه نمودارهای میله‌ای و نقطه و شکل (Point-and-Figure) به صورت امروزی جا بیفتند، استفاده می‌شد. در دهه 1700، مردی ژاپنی به نام هوما خاطر نشان کرد که علاوه بر ارتباط بین قیمت و عرضه و تقاضای برنج، بازارها به شدت تحت تأثیر احساسات تاجران هستند.

اینگونه بود که استفاده از نمودارهای کندل استیک با رنگ‌های مختلف برای نمایش بصری آن احساسات و همچنین، اندازه حرکات قیمتی آغاز شد. معامله‌گران از کندل‌ها برای تصمیم‌گیری در معاملات بر اساس الگوهایی که به پیش‌بینی جهت حرکت کوتاه مدت قیمت کمک می‌کنند، استفاده می‌نمایند.

نحوه خواندن کندل استیک‌ها در معاملات فارکس

بدنه کندل نشان‌دهنده تفاوت قیمت باز و بسته شدن در یک دوره زمانی است. کندل‌ها معمولاً رنگی هستند (مثلاً سیاه و سفید)، زیرا تشخیص صعودی یا نزولی بودن کندل را آسان‌تر می‌کند. بدنه کندل توخالی یا توپر است و نواحی فوقانی و تحتانی بدنه را سایه می‌نامند.

یک کندل با بدنه رنگی (معمولاً با رنگ سیاه یا قرمز نشان داده می‌شود) نشان می‌دهد که قیمت بسته شدن کمتر از قیمت باز شدن است، در حالی که یک کندل استیک با بدنه شفاف (معمولاً با رنگ سفید یا سبز نشان داده می‌شود) نشان‌ می‌دهد که قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن برای آن روز معاملاتی است.

 • اگر قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن باشد، کندل به صورت توخالی کشیده می‌شود.
 • اگر قیمت بسته شدن پایین‌تر از قیمت باز شدن باشد، کندل به صورت توپر کشیده می‌شود.
 • قسمت توخالی یا توپر کندل را «بدنه» می‌نامند.
 • خطوط نازکی که در بالا و پایین بدنه ایجاد می‌شوند را «سایه» می‌نامند.
 • قسمت فوقانی سایه بالایی high (بالاترین قیمت) نام دارد.
 • قسمت تحتانی سایه پایینی lOW (کمترین قیمت) نام دارد.

بهترین الگوهای کندل استیک در فارکس

نمودار کندل استیک در فارکس

روش شمعی ژاپنی برای تجسم نمودارها در بازارهای مالی، یکی از بهترین روش‌ها برای معامله‌گران امروزی است. الگوهای شمعی مختلفی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. با این حال، معامله‌گران حرفه‌ای از برخی از محبوب‌ترین الگوها استفاده می‌کنند که اطلاعاتی را در مورد احساسات بازار ارائه می‌دهند. در مجموع، بیش از 40 الگوی شمعی شناخته‌شده در فارکس وجود دارد.

8 تا از بهترین الگوی کندل استیک عبارتند از:

 • الگوی شمعی ماروبوزو (ماروبوزو سیاه و ماروبوزو سفید)
 • الگوی شمعی دوجی
 • الگوی شمعی پوشا (صعودی و نزولی)
 • الگوی شمعی چکش
 • الگوی شمعی ستاره دنباله‌دار
 • الگوی شمعی سه خط حمله
 • الگوی شمعی سه کلاغ سیاه
 • الگوی شمعی ستاره عصرگاهی

1- الگوی شمعی ماروبوزو

کندل استیک ماروبوزو

الگوی کندل ماروبوزو خود دو نوع است که عبارتند از ماروبوزو سیاه و ماروبوزو سفید.

ماروبوزوهای سیاه الگوهای شمعی مهمی هستند که اطلاعات ارزشمندی را در مورد فشار فروش ارائه می‌دهند. ماروبوزو، کندل استیک مستطیلی شکل است که در بالا یا پایین سایه کمی دارد یا بدون سایه است. این الگو نشان از افزایش فشار فروش در بازار دارد و نشان می‌دهد که خرس‌ها بر بازار تسلط دارند. استراتژی معاملاتی ماروبوزو به ویژه برای سطوح حمایت و مقاومت مهم ارزشمند است و ممکن است نشان دهد که قیمت در شرف رسیدن به یک سطح بالقوه است.

بیشتر بخوانید: بازار خرسی

ماروبوز سفید مشابه همتای سیاه خود است، اما نشان می‌دهد که فشار خرید در بازار حاکم است. ماروبوزو سفید نیز کندلی مستطیلی شکل با سایه بسیار کم یا تقریباً بدون سایه در بالا یا پایین است. الگوی ماروبوزو سفید معمولاً ادامه روند صعودی را نشان می‌دهد، در حالی که تشکیل این الگو در روند نزولی می‌تواند نشان از معکوس شدن بالقوه روند باشد.

2- الگوی شمعی دوجی

کندل استیک دوجی

الگوی شمعی دوجی معمولاً از یک کندل تشکیل می‌شود و نشان می‌دهد که قیمت باز و بسته شدن کندل تقریباً یکسان است. کندل‌های دوجی شبیه صلیب، صلیب وارونه و یا علامت به اضافه هستند. در تحلیل تکنیکال، کندل دوجی معمولاً نشان از وضعیت خنثی دارد، به این معنی که روند احتمالاً ادامه خواهد داشت. سایه‌ها یا فتیله‌های یک کندل دوجی شاخص مهمی از احساسات بازار هستند. به عنوان مثال، اگر سایه بالای کندل طولانی باشد، به این معنی است که سرمایه‌گذاران سعی کرده‌اند قیمت را بالاتر ببرند، اما شکست خورده‌اند. در مقابل، سایه طولانی‌تر در قسمت پایین نشان‌دهنده وجود فشار فروش است.

3- الگوی شمعی پوشا

کندل استیک اینگالفینگ

الگوی شمعی پوشا یا کندل اینگالفینگ (صعودی یا نزولی) نشانگر معکوس شدن بالقوه روند است. این الگو با یک کندل بزرگ که بالا و پایین آن امتداد بیشتری از کندل قبلی دارد، نشان داده می‌شود. هر چه اندازه کندل پوشا بزرگتر باشد، برای تحلیلگران اهمیت بیشتری دارد. یک کندل اینگالفینگ سیاه نشان‌دهنده معکوس شدن بالقوه روند (رو به پایین) در طول یک روند صعودی است، در حالی که کندل Engulfing سفید می‌تواند حاکی از احتمال برگشت روند (رو به بالا) در طول یک روند نزولی باشد.

4- الگوی شمعی چکش

کندل استیک چکش

چکش (Hammer) یک الگوی معکوس صعودی رایج است که نشان می‌دهد احتمال وقوع روند صعودی وجود دارد. همانطور که از نام آن پیداست، کندل چکش بدنه کوتاهی دارد و سایه یا فتیله پایینی آن دو برابر است. هنگامی که بالاترین قیمت و قیمت بسته شدن یکسان هستند، نشان‌دهنده شکل‌گیری یک الگوی شمعی صعودی است. یعنی، در حالی که خرس‌ها سعی کرده‌اند قیمت را پایین بکشند، فشار خرید از سوی گاوها باعث افزایش قیمت شده و قیمت در نهایت در همان بالاترین سطح روز بسته شده است. الگوهای چکش که قیمت باز شدن با بالاترین قیمت یکسان است، کمتر صعودی در نظر گرفته می‌شوند، اما با وجود این، همچنان نشان‌دهنده یک روند صعودی بالقوه است.

5- الگوی شمعی ستاره دنباله‌دار

کندل استیک ستاره دنباله دار

الگوهای ستاره دنباله دار بسیار شبیه به چکش‌های معکوس هستند و نشان می‌دهند که یک روند معکوس نزولی بالقوه در شرف وقوع است. کندل ستاره دنباله دار زمانی تشکیل می‌شود که پایین‌ترین قیمت و قیمت باز و بسته شدن نزدیک به هم باشند. وقتی قیمت بسته شدن و کمترین قیمت یکسان باشند، کندل ستاره دنباله دار اهمیت بیشتری پیدا می‌کند، زیرا نشان می‌دهد که گاوها سعی کرده‌اند قیمت را بالا ببرند، اما حریف خرس‌ها نشده‌اند و در نهایت، قیمت به سطح باز شدن برگشته و بسته شده است.

بیشتر بخوانید: بازار گاوی

6- الگوی شمعی سه خط حمله

کندل استیک سه خط حمله

الگوی کندل سه خط حمله (Three-line Strike) به سه کندل سفید اشاره دارد که در سه روز متوالی (در تایم فریم روزانه) تشکیل می‌شود. این الگو نشان می‌دهد که قیمت برای سه روز همزمان در سطح بالاتری بسته شده است. الگوهای سه خط حمله معمولاً در یک روند نزولی تشکیل می‌شوند و بنابراین، ممکن است نشان از معکوس شدن بالقوه روند داشته باشند.

7- الگوی شمعی سه کلاغ سیاه

کندل استیک سه کلاغ سیاه

الگوی سه کلاغ سیاه یک الگوی نزولی رایج در فارکس است و با سه کندل متوالی سیاه در نمودار روزانه نشان داده می‌شود. در این الگو، قیمت بسته شدن کندل پایین‌تر از قیمت باز شدن در همان روز است. الگوی سه کلاغ سیاه از سه کندل مشکی با بدنه‌های بلند تشکیل می‌شود که نشان‌دهنده عدم اعتماد خریداران در بازار است. به این ترتیب، خرس‌ها می‌توانند با موفقیت قیمت را پایین بیاورند.

8- الگوی شمعی ستاره عصرگاهی

کندل استیک ستاره عصرگاهی

الگوی ستاره عصرگاهی معمولاً در انتهای روند صعودی تشکیل می‌شود و نشان می‌دهد که احتمالاً یک روند معکوس در شرف وقوع است. ستاره‌های عصرگاهی از سه کندل تشکیل می‌شوند که کندل اول بدنه سبز یا سفید بزرگی دارد که یعنی قیمت بسته شدن بالاتر از قیمت باز شدن بوده است. کندل دوم پس از یک گپ، با قیمت بالاتری باز می‌شود، به این معنی که فشار خرید در بازار ادامه دارد. کندل دوم در این الگو معمولاً کوچک بوده و قیمت بسته شدن پایین‌تر از قیمت باز شدن است. سومین و آخرین کندل پس از یک گپ، با قیمت پایین‌تری باز می‌شود و نشان از فشار فروش دارد.

بیشتر بخوانید: انواع روند در فارکس

جمع‌بندی

کندل استیک در فارکس شکلی از آنالیز نموداری است که توسط معامله‌گران فارکس برای شناسایی فرصت‌های معاملاتی بالقوه استفاده می‌شود. نمودارهای کندل استیک بیش از یک قرن است که به عنوان روشی برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی فارکس کاربرد دارند. نمودار کندل استیک بر اساس داده‌ها و روندهای تاریخی قیمت است. الگوهای کندل استیک فارکس زمانی که همراه با سایر اشکال تحلیل تکنیکال و تحلیل فاندامنتال به کار برده می‌شوند، می‌توانند اطلاعات ارزشمندی را در مورد تغییر روند احتمالی، شکست‌ سطوح کلیدی و ادامه روندها در بازار فارکس ارائه دهند.

سؤالات متداول

کدام الگوی کندل استیک دقیق‌تر است؟

الگوهای شمعی احساسات معامله‌گران را در دوره‌های معاملاتی به تصویر می‌کشند. مفهومی تحت عنوان «دقیق‌ترین» الگوی کندل استیک وجود ندارد، زیرا همه آن‌ها را باید به عنوان شاخص‌هایی برای تحلیل نمودار در نظر گرفت. با وجود این، برخی معامله‌گران ترجیح می‌دهند بر اساس الگوهای خاصی عمل کنند.

قانون کندل استیک سه تایی چیست؟

اعتقاد بر این است که باز و بسته شدن تدریجی سه کندل بالاتر یا پایین‌تر از کندل قبلی نشان‌دهنده یک روند معکوس در آینده است. برخی از معامله‌گران معتقدند که این توالی به معنای تأیید وقوع روند معکوس است. الگوهای محبوب معکوس سه تایی عبارتند از سه سرباز سفید و سه کلاغ سیاه.

چگونه کندل استیک‌ها را تفسیر می‌کنند؟

یک کندل استیک دارای بدنه و سایه‌هایی است که گاهی به آن شمع (کندل) و فتیله می‌گویند. فتیله‌ها، بالاترین و پایین‌ترین قیمت یک دارایی هستند و قسمت بالایی و پایینی کندل، قیمت باز شدن و بسته شدن را نشان می‌دهند.

2 thoughts on “کندل استیک در فارکس چیست؟ | 8 بهترین الگوی شمعی

 1. سلام روز بخیر
  برای کسانی که مبتدی هستند و به تازگی وارد این حوزه شدند سخت بودن تفسیر کندل ها طبیعی هست؟

  1. سلام دوست عزیز
   درک نمودارهای کندل استیک برای مبتدیان می‌تواند کمی مشکل باشد، اما زمانی که اصول اولیه شما درست شد، می‌توانید آن را به‌سرعت انجام دهید و از این بابت نگران نباشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *