تحلیل مولتی تایم فریم: انواع + مزایا + استراتژی

تحلیل مولتی تایم فریم 
زمان مطالعه: 3 دقیقه

تحلیل معاملات مولتی تایم فریم یک رویکرد معاملاتی را توصیف می کند که در آن معامله گر تایم فریم های مختلف معاملات را برای بهبود تصمیم گیری و بهینه سازی تجزیه و تحلیل نمودار خود ترکیب می کند.

mtf مخفف چیست؟

تحلیل مولتی تایم فریم که مخفف (MTF) در معاملات فارکس است که شامل نظارت بر جفت ارز یکسان در فرکانس های مختلف است که به عنوان فشرده سازی زمانی نیز شناخته می شود. معاملات MTF چیست؟ فرآیندی است که در آن به تایم فریم های  مختلف نگاه می کنیم و روند، حرکت و جهت را همسو می کنیم.قاعده کلی در مولتی  فریم که هنگام جابجایی بین تایم فریم ها از نسبت 1:4 یا 1:6 استفاده کنید. منطق پشت این رویکرد این است که بتوانیم حرکات کوچکتر و پیچیده قیمت را برای ورود به موقع به بازار کشف کنیم.  با پراپ فرم فانددمکس همراه باشید.

مولتی تایم فریم چیست؟

مولتی تایم فریم یک استراتژی معاملاتی است که از چندین تایم فریم برای تحلیل مورد استفاده قرار می‌گیرد.همچنین تریدرها با استفاده از تایم فریم‌های معاملاتی روند کلی بازار را بهتر درک می‌کنند و برای شناسایی نقاط ورود و خروج آن را مورد استفاده قرار می‌دهند. یعنی به این صورت که معامله‌گران از تایم فریم روزانه برای شناسایی کلی روند بازار و از تایم فریم‌های یک ساعته تا پنج دقیقه‌ای برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده می‌کنند و ریسک را در معاملات خود کاهش می‌دهند.

حالا اینکه mtf مخفف چیست باید بگوییم که مخفف آن Multi Time Frame است. همچنین با تمرین و صبر، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از مولتی تایم فریم برای افزایش شانس موفقیت خود در بازاهای مالی استفاده کنید تا بهترین معاملات را برای خود رقم بزنید. با استفاده از ابزارهای تحلیل تکنیکال مختلف یعنی اندیکاتور‌ مولتی تایم فریم  در هر تایم فریم می‌توانید از خطوط روند ، سطوح حمایت و مقاومت ، اندیکاتورها و الگو‌های کندل استیک برای درک و شناسایی کلی بازار استفاده کنید.

مزایای مولتی تایم فریم چیست؟ 

ما در این بخش به مزیت های مولتی تایم فریم پرداختیم :

  • تجزیه و تحلیل بهتر روند 
  • نقاط ورود و خروج بهبود یافته 
  • کاهش ریسک  

 عملکرد mtf چیست؟

  • مولتی تایم فریم دیدگاه های متفاوتی از یک جفت ارز به شما می دهند.آنها شما را قادر می سازند مناطق حمایتی و مقاومتی آینده و تغییرات روند را زودتر تشخیص دهید.
  • به شما امکان می دهند تغییرات روند را زودتر ببینید تا در اسرع وقت وارد یا خارج شوید.
  • به تایید تغییر روند در تایم فریم بالاتر کمک می کنند.
  • مولتی تایم فریم به شما این امکان را می‌دهند که بدانید سایر فعالان بازار به چه فکر می کنند و حرکات آنها را میتوانید زیر نظر بگیرید.

استراتژی مولتی تایم فریم چیست؟  

استراتژی مولتی تایم فریم در بازار فارکس روشی برای معامله است که شامل تجزیه و تحلیل نمودار قیمت دارایی در تایم فریم های مختلف برای تعیین بهترین زمان برای گرفتن پوزیشن در دارایی و زمان بستن معامله است. این به معنای ترکیب تایم فریم مختلف در تجزیه و تحلیل یک دارایی قبل از تصمیم گیری در مورد معاملات است. در اینجا، تایم فریم‌ها به دوره‌ های استاندارد مختلف مورد استفاده در پلتفرم‌های نموداری برای نمایش جلسات معاملاتی اشاره دارد. برای اکثر پلتفرم‌های نمودار، تایم فریم‌های معاملاتی استاندارد از 1 دقیقه تا 1 ماه متغیر است، که موارد رایج آن 1 دقیقه، 5 دقیقه، 15 دقیقه، 30 دقیقه، 1 ساعت، 4 ساعت است. بازه های زمانی روز، 1 هفته و 1 ماهه.

برخی از پلتفرم های نمودارگیری (مثلاً TradingView) تایم فریم های دیگری مانند تایم فریم های 3 دقیقه ای، 45 دقیقه ای و 3 ساعته و همچنین نمودار لحظه‌ای دارند. تحلیل تایم فریم چندگانه از یک رویکرد بالا به پایین پیروی می کند که در آن معامله گران قبل از استفاده از تایم فریم های کوچکتر برای شناسایی ورودی های ایده آل به بازار، از تایم فریم های  بالاتر برای سنجش روند بلندمدت استفاده می کنند. این روش تجزیه و تحلیل به ویژه برای معامله گران کوتاه مدت مانند اسکالپرها، معامله گران روزانه و معامله گران نوسانی مهم است، اما می تواند برای معامله گران بلند مدت و موقعیت نیز مفید باشد.

استفاده از تحلیل مولتی تایم فریم در معاملات فارکس 

اولین قدم برای  استفاده از تجزیه و تحلیل مولتی تایم فریم، شناسایی زمان استفاده و روند است. ما سه حالت معاملات را در هنگام معامله شما توصیه می کنیم. این به استراتژی و سبک معاملاتی شما بستگی دارد. اگر شما یک اسکالپر هستید، می توانید از نمودارهای 10 دقیقه، 5 دقیقه و 3 دقیقه استفاده کنید.

به طور مشابه، اگر شما یک معامله گر نوسانی هستید، می توانید نمودار چهار ساعته، ساعتی و 30 دقیقه ای را انتخاب کنید. در حین انجام این کار، باید سطوح حمایت و مقاومت را شناسایی کرده و شاخص های فنی را یادداشت کنید. همچنین با تجزیه و تحلیل عملکرد قیمت در تایم فریم های مختلف برای فهمیدن اینکه در چه زمانی ممکن است نقاط مد نظر حمایت یا مقاومت پیدا کند و چه قیمتی ممکن است برای آن در نظر گرفته شود. 

با استفاده از تحلیل مولتی تایم فریم ، شناسایی نقاط ورود و خروج سطوح مقاومت و حمایت را بررسی کنید و در مرحله تحلیل مولتی تایم فریم که شامل جستجوی الگوهای قیمت ،مثل شکست یا برک اوت ،پول بک و معکوس برای ورود و خروج از معاملات در زمان مناسب است . همچنین برای تایید تحلیل روند از اندیکاتور های تکنیکال و اندیکاتور مولتی تایم فریم بهره ببرید. 

خرید و فروش در مولتی تایم فریم 

معاملات مولتی تایم فریم یک رویکرد معاملاتی است که در آن سهام یا دارایی یکسان در تایم فریم های مختلف مشاهده می شود. ایده پشت معامله چند تایم فریم، شناسایی روندها در چارچوب زمانی بلندمدت و بر این اساس، ورود یا خروج مناسب در چارچوب کوتاه مدت است. استراتژی خرید به این صورت است که از تایم فریم روزانه برای شناسایی روند صعودی و از تایم فریم یک ساعته برای شناسایی نقاط ورودی در نزدیکی سطوح حمایتی استفاده کنید. 

استراتژی فروش هم به این صورت است که از تایم فریم روزانه برای شناسایی روند نزولی و از تایم فریم یک ساعته برای شناسایی نقاط ورودی در نزدیکی سطوح مقاومتی استفاده کنید و باتوجه به تحلیل مولتی تایم فریم و با استفاده از اندیکاتور مولتی تایم فریم خرید و فروش خود را در بازارها نهایی کنید. 

انتخاب زمان های مختلف برای مولتی تایم فریم 

اولین سوالی که همیشه هنگام ورود به تایم فریم‌های معاملاتی مطرح می شود این است که از کدام تایم فریم ها استفاده کنید. توصیه می کنم در ادامه همراه با ما باشید تا در جدولی که برای شما انواع زمان های مختلف آورده ایم را مطالعه کنید : 

سبک ترید تایم فریم هایی با بازه زمانی بالاتر تایم فریم هایی با بازه زمانی پایین تر   
ترید نوسانیهفتگی روزانه یا ۴ ساعته 
معاملات نوسانی  کوتاه مدتروزانه ۴  ساعته یا ۱ ساعته 
معاملات روزانه روزانه ۳۰ دقیقه ای یا ۱۵دقیقه ای 
معاملات روزانه سریع ۴ ساعته  ۳۰ دقیقه ای یا ۱۵دقیقه ای 
معاملات روزانه کلاسیک۱ ساعته  ۱۵ دقیقه ای یا ۵ دقیقه ای 
معاملات اسکالپ روزانه سریع ۱ ساعته ۵ دقیقه ای یا ۱ دقیقه ای 

جمع بندی 

در این مقاله سعی کردیم با تحلیل و توضیح اینکه مولتی تایم فریم چیست؟ mtf مخفف چیست ؟  استراتژی‌های mtf چیست؟ و با توجه به مزایای آن مفهوم کلی آن را برای شما بازگو کردیم . معامله گران می‌توانند با انتخاب هدف و استراتژی های خود مولتی تایم فریم مناسب بازه زمانی خود را انتخاب کنند همچنین با اندیکاتور مولتی تایم فریم و با تشخیص بهتر نقاط  ورود و خروج وبا کاهش ریسک و مدیریت سرمایه بهترین معاملات را برای خود رقم بزنند . 

سوالات متداول

چگونه با مولتی تایم فریم تحلیل کنیم؟

ابتدا تایم فریم‌های که نیاز دارید را انتخاب کنید و توجه داشته باشید این تایم فریم‌ها باید با یکدیگر همپوشانی داشته باشند و در نهایت باید از این ابزارها برای شناسایی کلی روند بازار و نقاط ورود و خروج از سایر فرصت‌های معاملاتی استفاده کنید.

مولتی تایم فریم پرایس اکشن چیست؟

یک استراتژی معاملاتی است که معمولا تریدرها در پرایس اکشن از یک تایم فریم بلند مدت برای شناسایی روند کلی بازار استفاده می‌کنند و سپس از تایم فریم‌های کوتاه مدت تر برای شناسایی نقاط ورود و خروج نیز استفاده می‌کنند.

تایم‌فریم‌های طولانی تر یا تایم‌فریم‌های کوتاه تر، کدام مناسب است؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی همچون سبک معاملاتی شما، زمانی که به بازار اختصاص می‌دهید و ریسک پذیری شما در بازارهای مالی بستگی دارد. البته تایم فریم‌های طولانی‌تر ریسک کمتری دارند و سیگنال‌های واضح‌تری ارائه می‌دهند و تایم فریم‌های کوتاه‌تر فرصت‌های معاملاتی بیشتری ارائه می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *