پلن معاملاتی چیست؟ |۷ قدم در طراحی Trading Plan

پلن معاملاتی
زمان مطالعه: 10 دقیقه

چه تازه وارد دنیای معاملات فارکس شده باشید و چه در این حوزه یک حرفه‌ای باتجربه هستید، همیشه توصیه می‌شود یک پلن معاملاتی داشته باشید. یک برنامه معاملاتی خوب در بسیاری از جنبه‌ها مانند شناسایی اهداف، سازماندهی تحقیقات و یافتن آمار معاملات به شما کمک می‌کند.

تصمیم‌گیری در مورد اینکه در کدام جهت معامله کنید تا مطابق با شرایط بازارها بمانید، به شما در مدیریت احساسات در زمان باخت و به بهبودی از یک معامله بد کمک می‌کند. اما اگر فردی برنامه‌ای نداشته باشد، بازار به او رحم نخواهد کرد. در مقاله دیگری از وب‌سایت «فانددمکس» به طور کامل در مورد پلن معاملاتی و طراحی آن صحبت می‌کنیم.

پلن معاملاتی چیست؟

پلن معاملاتی (Trading Plan) یک چارچوب جامع است که تصمیم‌گیری شما را در هر فعالیت معاملاتی که انجام می‌دهید هدایت می‌کند. همان‌طور که ضرب‌المثل می‌گوید: «اگر در برنامه‌ریزی شکست خوردید، برای شکست برنامه‌ریزی کنید.» این امر به‌ویژه در جایی که ریسک همیشه در بازارها وجود دارد صادق است.

پلن معاملاتی صرفاً یک استراتژی معاملاتی نیست. یک استراتژی معاملاتی نحوه ورود و خروج شما از معاملات در بازارها را راهنمایی می‌کند، به‌گونه‌ای که سودآوری را افزایش داده و ریسک را کاهش می‌دهد. یک استراتژی معاملاتی می‌تواند بر اساس تحلیل تکنیکال یا تحلیل فاندامنتال باشد. درحقیقت، یک استراتژی معاملاتی تنها یکی از اجزای پلن معاملاتی شما است. برنامه معاملاتی فراتر از استراتژی است و اهداف و انگیزه، ژورنال معاملاتی و روانشناس معاملاتی را نیز به تصویر می‌کشد.

اهمیت پلن معاملاتی فارکس

اهمیت پلن معاملاتی فارکس

داشتن پلن معاملاتی فارکس قبل از شروع معامله بسیار شبیه به داشتن نقشه قبل از شروع سفر است. آیا می‌خواهید بدون اینکه بدانید کجا می‌خواهید بروید، عازم سفر شوید؟ معامله در فارکس بدون برنامه معاملاتی، حتی اگر تجربه معاملات در یک حساب آزمایشی را داشته باشید و زمانی که پول واقعی در دسترس باشد، می‌تواند یک تجربه چالش‌برانگیز باشد. اساساً، داشتن یک برنامه معاملاتی به معامله‌گران کمک می‌کند تا معاملات فارکس را باقدرت بیشتری انجام دهند.

اکثر افرادی که به معاملات فارکس علاقه‌مند هستند، می‌دانند که هرکسی که یک معاملات را اداره می‌کند، معمولاً به یک پلن معاملاتی نیاز دارد تا مبنایی سازمان‌یافته برای دستیابی به موفقیت بیشتر داشته باشد. علاوه بر این، وضوحی که یک پلن معاملاتی خوب ارائه می‌کند، می‌تواند در هنگام نیاز به تصمیم‌گیری سریع معاملاتی برای استفاده از فرصت‌هایی که شاید در بازار فارکس اغلب به‌سرعت در حال حرکت است، یک موهبت واقعی باشد.

مزیت اصلی داشتن یک پلن معاملاتی سنجیده از این واقعیت ناشی می‌شود که به معامله‌گر فرصتی می‌دهد تا به طور عینی و درنتیجه با اطمینان بیشتر و شرایط احساسی کمتر معامله کند. هنگام درگیر شدن در یک تلاش مخاطره‌آمیز مانند معاملات فارکس، داشتن اعتمادبه‌نفس کافی برای بازگشت به بازار پس از تحمل یک ضرر هیجانی می‌تواند درنهایت عامل تعیین‌کننده بین موفقیت و شکست باشد.

مزایای طراحی پلن معاملاتی

هدف نهایی برای هر سرمایه‌گذار یا معامله‌گر دستیابی به سودآوری ثابت در بازارها است. یک پلن معاملاتی راهنمایی است که تضمین می‌کند شما در مسیر سفر خود به مقصد موردنظرتان باقی خواهید ماند. به همین دلیل می‌تواند مزایای زیر را ارائه دهد:

ساده‌تر کردن معاملات

وقتی می‌دانید چه‌کاری باید انجام دهید، انجام کار آسان‌تر است. یک پلن معاملاتی تمام معیارهایی را که باید قبل از اتخاذ هر تصمیم معاملاتی رعایت شوند، مشخص می‌کند. بدون توجه به عواملی که باعث حواس‌پرتی و احساسات می‌شوند، برنامه معاملاتی همیشه شما را در مسیر درست راهنمایی می‌کند.

تقویت تصمیم‌گیری

معاملات فارکس در مورد تصمیم‌گیری است. تصمیمات خوب به شما در رسیدن به پول کمک می‌کند، درحالی‌که تصمیم‌های بد برایتان هزینه دارد. داشتن یک پلن معاملاتی تضمین می‌کند که شما همیشه تصمیمات درست بگیرید و نه تصمیمات ذهنی که ناشی از احساسات هستند. تصمیمات ذهنی می‌تواند هزینه زیادی برای شما داشته باشند و معاملات و سرمایه شما را در معرض خطر قرار دهند.

انضباط معاملاتی

طراحی پلن معاملاتی می‌تواند نظم و انضباط را وارد معاملات شما کند. این تنها راه برای سودآوری طولانی‌مدت و پایدار در بازارها است. درحالی‌که معامله‌گران به‌طورکلی اخبار مالی روزانه را برای مشخص کردن فرصت‌های معاملاتی بالقوه دنبال می‌کنند، پایبندی به برنامه معاملاتی از اهمیت بالایی برخوردار است.

شناسایی مناطق بهبود

یکی از اجزای اصلی یک برنامه معاملاتی، یک مجله معاملاتی است که اساساً یک دفترچه خاطرات یا سابقه فعالیت معاملاتی شما است. ثبت فعالیت معاملاتی خود به شما کمک می‌کند تا عملکرد استراتژی‌های معاملاتی خود و همچنین سایر عوامل برنامه معاملاتی خود را ارزیابی کنید، مانند مدیریت ریسک و روانشناسی معاملات. این به‌مرورزمان، زمینه‌هایی را که می‌توان برای کمک به شما در تبدیل‌شدن به یک معامله‌گر بهتر انجام داد، برجسته می‌کند.

تفاوت پلن معاملاتی با استراتژی معاملاتی

پلن معاملاتی (Trading Plan) و استراتژی معاملاتی (Trading Strategy) دو مفهوم مرتبط در فارکس هستند، اما در عملکرد و محتوا تفاوت دارند. پلن معاملاتی بیشتر یک فرآیند سازماندهی و مدیریتی است که شما انجام می‌دهید تا به صورت دقیق و منظم در معاملات فارکس عمل کنید، درحالی‌که استراتژی معاملاتی الگوهای تحلیلی معتبری برای تصمیم‌گیری در مورد ورود و خروج از معاملات و انجام تحلیل بازار ارائه می‌دهد.

تفاوت پلن معاملاتی با سیستم معاملاتی

تفاوت اصلی بین پلن معاملاتی  و سیستم معاملاتی (Trading System) در محدوده و جزئیاتی است که هر یک پوشش می‌دهند. در حالی که پلن معاملاتی به صورت کلی تر و فرآیندی برای مدیریت معاملات فرد مورد استفاده قرار می‌گیرد، سیستم معاملاتی یک نقشه راه دقیق و محدودتر است که الگوها، سیگنال‌ها و قوانین خاصی را برای انجام معاملات مشخص می‌کند. در مورد سیستم معاملاتی، تصمیم‌گیری‌ها معمولاً بر اساس الگوریتم‌های محاسباتی و شرایط تجاری خاص انجام می‌شود، در حالی که پلن معاملاتی شامل جنبه‌های مدیریتی، روحی و تصمیم‌گیری انسانی است. در عمل، یک پلن معاملاتی معمولاً شامل یک سیستم معاملاتی است. به عنوان مثال، یک پلن معاملاتی ممکن است شامل استفاده از الگوها و سیگنال‌های خاصی در تحلیل فنی باشد که به صورت مکانیکی توسط سیستم معاملاتی اجرا می‌شود.

عناصر بهترین برنامه معاملاتی فارکس

اهداف سودآور باید واقع‌بینانه باشند، به این معنا که باید میزان ریسک یا پاداشی که مایل به پذیرش در هر معامله هستید را تعیین کنید. اکثر معامله‌گران تنها زمانی معامله را باز می‌کنند که پاداش بالقوه حداقل دو برابر ریسک احتمالی آنها باشد. این بدان معناست که به ازای هر یک دلار ریسک، باید فرصتی برای کسب حداقل ۲ دلار وجود داشته باشد. اهداف را می‌توان به‌صورت دلاری مطلق یا به‌صورت درصدی از پرتفوی خود ایجاد کرد و همچنین باید به‌صورت دوره‌ای مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند.

اندازه پوزیشن یک عنصر بسیار مهم در ریسک معاملاتی است. اندازه پوزیشن بزرگ می‌تواند به این معنی باشد که چند معامله می‌تواند شما را از بازار حذف کند، اما اندازه پوزیشن کوچک ممکن است شانس شما را برای دستیابی به اهداف معاملاتی‌تان مختل کند. برای اکثر معامله‌گران، یک اندازه پوزیشن ایده‌آل نباید بیش از ۵ درصد (حتی کمتر) از سرمایه آنها را در هر معامله نشان دهد.

بازارها همیشه در حال تغییر هستند و به همین دلیل، معیارهای شما باید بر اساس دارایی انتخاب‌شده، شرایط بازار و موارد دیگر انعطاف‌پذیر باشد. احساساتی را که در طول هر تصمیم معاملاتی می‌گیرید، ترسیم کنید. آنها را یادداشت کنید و یاد بگیرید که چگونه باید آنها را کنترل کنید. بازارها سریع و پویا هستند و همان‌طور که به‌عنوان یک معامله‌گر رشد می‌کنید، مطمئن شوید که پلن معاملاتی شما با تحقیقات جدید یا تغییر اهداف و جاه‌طلبی‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌تان سازگار است.

به‌طورکلی، اجزای پلن معاملاتی مؤثر شامل موارد زیر هستند:

 • اهداف معاملاتی: اهداف مشخص که یک معامله‌گر برای دستیابی به آنها تلاش می‌کند شامل اهداف سود، تحمل ریسک و بازده موردنظر هستند.
 • تجزیه‌وتحلیل بازار: ارزیابی شرایط کلی بازار ازجمله تجزیه‌ و تحلیل نمودارها، شاخص‌های تکنیکال و عوامل فاندامنتال که می‌توانند بر حرکت قیمت دارایی‌های انتخابی تأثیر بگذارند.
 • استراتژی معاملاتی: یک رویکرد کاملاً تعریف‌شده برای ورود و خروج از معاملات، ازجمله قوانین خاص برای شناسایی ستاپ معاملاتی، تعیین نقاط ورود و خروج و مدیریت پوزیشن معاملاتی است.
 • مدیریت ریسک: دستورالعمل‌هایی برای مدیریت ریسک ازجمله تعیین اندازه پوزیشن مناسب، تنظیم سفارش‌های حد ضرر برای محدود کردن زیان‌های احتمالی و اعمال نسبت ریسک به پاداش برای ارزیابی دوام معاملات است.
 • روانشناسی معاملاتی: استراتژی‌هایی برای حفظ نظم، کنترل احساسات و مدیریت سوگیری‌های روان‌شناختی که می‌تواند در تصمیم‌گیری مؤثر اختلال ایجاد کند.
 • ثبت سوابق: حفظ رکورد دقیق از معاملات، ازجمله نقاط ورود و خروج، دلایل انجام هر معامله، و تجزیه‌ و تحلیل عملکرد را نشان می‌دهد. ثبت سوابق به معامله‌گران کمک می‌کند تا استراتژی‌های خود را ارزیابی کرده و زمینه‌های بهبود را شناسایی کنند.
 • بررسی و ارزیابی: بررسی و ارزیابی منظم اثربخشی طرح معاملاتی برای انجام تنظیمات و بهبودهای لازم بر اساس تجربه معامله‌گر و تغییر شرایط بازار را فراهم می‌کند.

استفاده از اندیکاتورهای تکنیکال در پلن معاملاتی

اندیکاتورهای تکنیکال در پلن معاملاتی

تحلیل تکنیکال شامل مطالعه قیمت‌ها و حجم یک جفت ارز، کالا یا سهام و همچنین اندیکاتورها است. تحلیل تکنیکال نیز شامل اندیکاتورهای مختلفی بر اساس اطلاعات قیمت و حجم است که سیگنال‌های خرید و فروش را در بازار تولید می‌کند. بسیاری از معامله‌گران از تکنیک‌ها و شاخص‌های تحلیل تکنیکال نسبتاً ساده استفاده می‌کنند که سیگنال‌های کاربردی را ارائه می‌دهند که می‌توانند در پلن معاملاتی گنجانده شوند.

هنگامی‌که معامله‌گران چنین سیگنالی را مشاهده می‌کنند، این امر ممکن است باعث ورود به یک پوزیشن معاملاتی شود. به‌عنوان‌مثال، دو میانگین متحرک از فریم‌های زمانی مختلف می‌توانند یک سیگنال معاملاتی باشند. بیایید فرض کنیم میانگین متحرک ۳۰ روزه از (Moving Average) MA ۱۰ روزه عبور کرده است، به این معنی که ۳۰ روز از ۱۰ روز بالاتر رفته است. در یک بازار در حال حرکت رو به بالا، این موضوع نشانه صعودی خواهد بود و یک سیگنال خرید برای معامله‌گر در نظر گرفته می‌شود. سپس معامله‌گر می‌تواند معامله‌ای را آغاز کند و جفت ارز یا کالا را بخرد. موارد بالا فقط نمونه‌ای از این بود که چگونه یک معامله‌گر ممکن است یک اندیکاتور تکینکال را در یک برنامه معاملاتی برای شروع یک معامله ترکیب کند. برای موضوع مانگین متحرک را به خوبی درک کنید این مقاله را دنبال کنید.)

۷ مرحله در طراحی پلن معاملاتی

7 مرحله در طراحی پلن معاملاتی

ما پلن معاملاتی را بر اساس فرآیند مدیریت استراتژیک طراحی می‌کنیم. فرآیند مدیریت استراتژیک یک فرآیند شش مرحله‌ای است که برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی استراتژی را در برمی‌گیرد. این همان فرآیندی است که شرکت‌هایی مانند اپل برای تعریف اهداف سازمانی از آن استفاده می‌کنند. اما ازآنجایی‌که این استراتژی برای سازمان‌ها توسعه داده‌شده است، ما تغییراتی ایجاد کردیم تا آن را برای معامله‌گران بازار فارکس مرتبط کنیم. با پیروی از هفت مرحله زیر می‌توانید نحوه ساخت پلن معاملاتی را یاد بگیرید:

مرحله ۱: هدف خود را تعیین کنید

در گام اول، باید درک روشنی از اهداف خود داشته باشید. درحقیقت، هدف‌گذاری به‌ خودی‌ خود یک مهارت است که باید یاد بگیرید. برخی از شما قبلاً در مورد فرمول اهداف SMART شنیده‌اید. این یک چارچوب ساده برای هدف‌گذاری است که به طور گسترده در زمینه مدیریت پروژه و توسعه عملکرد استفاده می‌شود. اهداف  SMART شامل موارد زیر است:

 • خاص (Specific)
 • قابل‌اندازه‌گیری (Measurable)
 • قابل‌دستیابی (Achievable)
 • واقع‌بینانه (Realistic)
 • محدود به زمان (Time-bound)

بیایید به یک مثال نگاه کنیم:

 • خاص: من می‌خواهم درآمد خود را با ۵۰۰ دلار در ماه معاملات فارکس تکمیل کنم.
 • قابل‌اندازه‌گیری: من یک استراتژی معاملاتی خواهم ساخت که با بررسی پنج سال از داده‌های تاریخی بازار، میانگین بازدهی ۵۰۰ دلاری در ماه داشته باشد.
 • قابل‌دستیابی: من سرمایه معاملاتی ۲۰ هزار دلاری دارم. این بدین معناست که من باید میانگین بازده ماهانه ۲.۵ درصد را تولید کنم. بسیاری از معامله‌گران ثابت کرده‌اند که این کار بدون ریسک بیش‌ ازحد امکان‌پذیر است. بنابراین، من متقاعد شدم که هدف من واقع‌بینان است.
 • واقع‌بینانه: من بیش از یک سال است که در حال مطالعه معاملات فارکس هستم. من همیشه به بازارهای مالی علاقه‌مند بودم و چندین کتاب در این زمینه خواندم. درنتیجه احساس می‌کنم که می‌توانم به این هدف برسم.
 • محدود به زمان: من فرض می‌کنم که در سه ماه اول معاملات، پول از دست خواهم داد. سپس، همان‌طور که در معاملات واقعی بهتر شدم، انتظار دارم که ضررهای خود را جبران کنم و در نیم سال پس از شروع به نقطه سربه‌سر بروم. از آن به بعد می‌توانم به‌تدریج به سمت هدفم پیش بروم. من انتظار دارم که پس از یک سال معامله، به طور مداوم بتوانم به طور متوسط ​​۵۰۰ دلار در ماه درآمد داشته باشم.

هدف‌گذاری SMART شما را مجبور می‌کند که روند را ترسیم کرده و ایده‌های خود را با حقایق پشتیبانی کنید. به همین دلیل است که اهداف غیرمنطقی وقتی به فرمول هدف SMART متصل می‌شوند، از بین می‌روند. با اطمینان از واقع‌بینان بودن چیزی که دنبال می‌کنید، می‌توانید در زمان، پول و انرژی خود صرفه‌جویی کنید. اگر نحوه ایجاد هدف معاملاتی SMART خود را تمام کرده‌اید،  به مرحله ۲ بروید.

مرحله ۲: برای تعیین سبک معاملاتی ایده‌آل خود، یک تحلیل SWOT انجام دهید

یکی از ویژگی‌های کلیدی یک استراتژی موفق فارکس این است که باشخصیت و شرایط شما مطابقت دارد. اگر از تماشای نوسانات حساب خود عصبی می‌شوید، پس  نمودارهای یک دقیقه‌ای را معامله نمی‌کنید. به طور مشابه، اگر به‌غیراز معاملات شغل دیگری نیز دارید، نمی‌خواهید یک استراتژی معاملاتی روزانه داشته باشید، زیرا رمان کافی برای این کار نخواهید داشت.

به بیان ساده، عوامل داخلی و خارجی وجود دارند که باید هنگام توسعه استراتژی معاملاتی در نظر بگیرید. اینجاست که می‌توانیم ابزار دیگری را از حوزه مدیریت قرض بگیریم که تحلیل SWOT نام دارد. تحلیل SWOT مخفف نقاط قوت (Strengths)، ضعف (Weaknesses)، فرصت‌ها (Weaknesses) و تهدیدها (Weaknesses) است. شرکت‌ها از این نوع تحلیل برای ارزیابی پوزیشن فعلی سازمان قبل از تصمیم‌گیری در مورد استراتژی جدید استفاده می‌کنند. همان‌طور که می‌بینید، SWOT ترکیبی از تحلیل‌های داخلی و خارجی است. بیایید بررسی کنیم که معامله‌گران فارکس چگونه می‌توانند از آن استفاده کنند.

تحلیل داخلی

آیا می‌دانستید که بیش از همه، معامله‌گری یک بازی روانی است؟ دلیل اصلی شکست افراد معمولاً به روانشناسی معاملات خلاصه می‌شود. ترس، طمع و پشیمانی می‌تواند افراد را به انجام انواع کارهای دیوانه‌ وار ترغیب کند. در حال حاضر، شما نمی‌توانید احساسات خود را از معامله حذف کنید، اما می‌توانید برای شناسایی نقاط قوت و ضعف روانی خود کمی زمان بگذارید. این چیزی است که ما آن را تحلیل داخلی می‌نامیم. یک تجزیه‌ و تحلیل داخلی به شما این امکان را می‌دهد که محیطی را ایجاد کنید – چه ذهنی و چه فیزیکی – که از نقاط قوت شما استفاده می‌کند و پوزیشن‌هایی را که نقاط ضعف شما را آشکار می‌کنند به حداقل می‌رساند.

این امر همچنین فرصتی عالی برای پرورش شخصیت خود است؛ بنابراین، مرحله بعدی پر کردن نقاط قوت و ضعف در نمودار SWOT است. شما می‌خواهید با خودتان صادق باشید تا بتوانید منطق را وارد کنید نه احساسات را! به‌عنوان‌مثال، اگر معامله‌گر کوتاه‌مدت هستید، این به تجربیات شخصی شما بستگی دارد که آیا این موضوع را نقطه‌ضعف می‌دانید یا خیر. سعی کنید تا جایی که می‌توانید واقع‌بین باشید. در ادامه به برخی ویژگی‌های شخصیتی اشاره می‌کنیم که می‌توانند شانس موفقیت شما را افزایش دهند:

 • انضباط
 • اشتیاق
 • عزم
 • فداکاری
 • امانت

برخی ویژگی‌های شخصیتی ممکن است شما را عقب نگه دارند:

 • تنبلی
 • انعطاف‌ناپذیری
 • بی‌مسئولیتی
 • بی‌سازمانی

تحلیل خارجی

علاوه بر کشف ویژگی‌های روان‌شناختی خود، باید عواملی را در نظر بگیرید که بیرون از شخصیت شما رخ می‌دهند. منابع و شرایط شما هر دو عوامل تعیین‌کننده بسیار مهمی برای استراتژی معاملاتی شما هستند که می‌خواهید ایجاد کنید. به طور مشابه، برخی از عوامل خارجی را که فرصت‌هایی را ایجاد می‌کنند و برخی از آنها نسبتاً تهدیدکننده حرفه معاملاتی شما هستند را پیدا کنید. هنگامی‌که تحلیل SWOT آماده شد، می‌توانید مناسب‌ترین سبک معاملاتی را انتخاب کنید.

سبک معاملاتی خود را انتخاب کنید

سبک معاملاتی روش خاصی از معاملات است که معمولاً با طول، زمان و دفعات معاملات شما تعیین می‌شود. چهار سبک مختلف معاملاتی وجود دارند که عبارت‌اند از:

نکته این است که سبک معاملاتی شما اساس استراتژی معاملاتی‌تان را فراهم می‌کند. در مورد این موضوع به‌عنوان انتخاب یک کفش فکر کنید. برای دویدن باید یک کفش رانینگ بخرید. به طور مشابه، مهم است که سبک معاملاتی را انتخاب کنید که برای پوزیشن شما منطقی‌تر باشد.

مرحله ۳: قوانین مدیریت پول را تنظیم کنید

قوانین مدیریت پول در پلن معاملاتی

قبل از اینکه شروع به تنظیم یک استراتژی معاملاتی کنید، باید برخی از قوانین مدیریت پول را وضع کنید. معنی مدیریت پول چیست؟ مدیریت پول را می‌توان به سه بخش زیر تقسیم کرد:

 • تصمیم‌گیری در مورد میزان ریسک در هر معامله
 • تصمیم‌گیری در مورد حداکثر ریسک کل شما
 • تصمیم‌گیری در مورد چقدر و چند بار نقد کردن پول

بیایید هر موضوع را به‌تنهایی بررسی کنیم.

تصمیم‌گیری در مورد میزان ریسک در هر معامله

شما باید از خطراتی که می‌تواند شما را از معاملات خارج کند، اجتناب کنید. در حال حاضر، ریسک بزرگ ۲۰ درصد یا ۱۰ درصد، قطعاً منجر به شکست خواهد شد. اولاً، بازار یک محیط بسیار نامطمئن است. شما به‌سادگی نمی‌توانید به یک مزیت بزرگ دست پیدا کنید که خطرات بیش از حد را توجیه کند. دوماً، از دست دادن مبلغ بیشتر از نظر روانی آزاردهنده است و به‌احتمال زیاد باعث می‌شود تا شما انتقام بگیرید (ریسک بیشتری برای جبران ضرر خود می‌کنید و درنهایت حساب خود را به باد می‌دهید).

طبق گفته BabyPips، شما هرگز نباید بیش از ۲ درصد در هر معامله ریسک کنید. درحالی‌که مقدار واقعی برای همه افراد کمی متفاوت خواهد بود، اما برای اکثر افراد ریسک بین یک تا دو درصد بهینه خواهد بود.

تصمیم‌گیری در مورد حداکثر ریسک کل شما

وقتی در مورد ریسک کلی صحبت می‌کنیم، به ریسکی اشاره می‌کنیم که حساب شما با در نظر گرفتن تمام معاملات باز در معرض آن قرار دارد. اگر از درصد ریسک یکسانی در هر پوزیشن استفاده کنید، ریسک کلی شما تعداد معاملات بازتان خواهد بود. به‌عبارت‌دیگر، اگر در هر معامله یک درصد ریسک می‌کنید و هم‌زمان پنج معامله باز دارید، ریسک کل شما پنج درصد است. اگر از سطوح مختلف ریسک استفاده می‌کنید، مثلاً ۲ درصد در پوزیشن A اما فقط یک درد در پوزیشن  B، باید ریسک‌ها را خلاصه کنید. در این مثال، یک درصد و ۲ درصد را اضافه می‌کنیم تا ریسک کل ۳ درصد به دست آید.

باید به‌خصوص به دلیل روانشناسی باید محدودیت‌هایی را برای خود تعیین کنید. اگر چندین جفت ارز معامله می‌کنید، منطقی است که از این هم فراتر رفته و قوانینی را در مورد ریسک کل به ازای هر ارز تعیین کنید. به‌عنوان‌ مثال، اگر در EUR/USD پوزیشن خرید دارید و در EUR/GBP پوزیشن خرید دارید و در EUR/JPY پوزیشن خرید دارید، ممکن است میزان کلی یورو شما بسیار بالا باشد. شما اساساً همان یورو را فقط با ارزهای مختلف خریداری می‌کنید. حتی یک خبر بد می‌تواند یورو را در برابر ارزهای اصلی سقوط دهد و حساب شما به‌شدت آسیب ببیند.

تصمیم‌گیری در مورد چقدر و چند بار نقد کردن پول

ازآنجایی‌که می‌خواهید یک معامله‌گر موفق فارکس باشید، به این فکر کنید که با پولی که به دست می‌آورید، چه خواهید کرد. خوشبختانه در اینجا هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد. بالاخره سود مال شماست و می‌توانید هر کاری که بخواهید با آن انجام دهید. اساساً در این حالت دو سناریو رایج وجود دارند:

 1. شما تمام سود خود را در پایان ماه نقد می‌کنید.
 2. درصد ثابتی را نقد می‌کنید و اجازه می‌دهید بقیه در حساب شما رشد کند.

ما سناریوی اول را توصیه نمی‌کنیم، زیرا اگر ماه بدی داشته باشید، زیر مقدار سپرده خود قرار می‌گیرد. گزینه دوم بهتر است، زیرا حتی اگر هدف شما این باشد که از سودتان استفاده کنید، می‌توانید چیزی در حدود ۹۰ درصد از سود خود را از بین ببرید. طبیعتاً، اگر هدف شما ثروت سازی باشد به‌ جای کسب درآمد، بیشتر باید در حساب خود سود باقی بگذارید. به‌این‌ترتیب، می‌توانید از ترکیب تا حد بسیار بیشتری بهره‌مند شوید.

مرحله 4: استراتژی معاملاتی خود را تدوین کنید

استراتژی معاملاتی مجموعه‌ای از قوانین است که نحوه ورود و خروج از معاملات را تعیین می‌کند. بسیاری از مردم استراتژی‌های معاملاتی و پلن‌های معاملاتی را اشتباه می‌گیرند. باید بدانید که یک استراتژی تنها یک‌تکه از پازل پلن معاملاتی است. اساساً یک استراتژی می‌تواند در پنج مرحله زیر ایجاد شود.

 1. انتخاب یک تایم فریم
 2. انتخاب جفت ارزهای خود
 3. تعیین یک سیگنال ورودی
 4. تعیین یک سیگنال خروجی
 5. انتخاب نسبت ریسک به پاداش

مرحله ۵: پلن معاملاتی خود را بک تست کنید

بک تست فرآیندی است که از رویکرد معاملاتی شما بر روی داده‌های تاریخی بازار استفاده می‌کند تا ببیند چگونه عمل می‌کند. اگر نتیجه بهینه نباشد، تغییر ایجاد کرده و مجدداً بک تست (Backtest) کنید. این کار تکرار کنید تا همه‌ چیز عالی شود. نکته کلیدی این است که هر بار یک تغییر ایجاد کنید تا تأثیر آن را به‌ وضوح ببینید. توجه داشته باشید که ما از کلمات رویکرد معاملاتی استفاده کردیم. وقتی صحبت از بک تست می‌شود، تقریباً همه به‌گونه‌ای در مورد آن صحبت می‌کنند که گویی فقط برای استراتژی‌های معاملاتی مرتبط است.

بنابراین، بیایید مفهوم بک تست را تشریح کنیم:

«بک تست درواقع حول استراتژی متمرکز است، هنگامی‌که یک برنامه معاملاتی دارید، باید هم‌زمان طرح را نیز تست کنید. درحقیقت، بک تست به بررسی یک استراتژی معاملاتی براساس کمک داده‌های گذشته گفته می‌شود. حداقل باید قوانین مدیریت پول خود را رعایت کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر تصمیم گرفتید حداکثر یک درصد از سرمایه خود را به خطر بیندازید، در حین انجام بک تست اولیه به آن پایبند باشید.»

ازآنجایی‌که ما در مورد بک تست صحبت می‌کنیم، ایده خوبی است که پارامترهای ریسک مختلف را تست کنید تا ببینید چگونه بر عملکرد شما تأثیر می‌گذارند. اما، دوبار، یک تغییر در یک‌زمان ایجاد کنید. اگر سطح ریسک خود را افزایش دادید، بقیه موارد را دست‌نخورده نگه دارید. به‌ این‌ ترتیب، خواهید دید که آیا ریسک بالاتر فایده‌ای دارد یا خیر.

مرحله ۶: پلن معاملاتی خود را اجرا کنید و در یک ژورنال معاملاتی نگه دارید

شما آماده اجرای پلن معاملاتی خود در بازار زنده هستید. به همان اندازه که ساده به نظر می‌رسد، اما یک نکته دیگر وجود دارد که باید آن را بدانید؛ هر زمان که معامله‌ای را باز می‌کنید، فوراً آن را در یک فایل اکسل ثبت کنید. یک مجله معاملاتی دو هدف مجزا را دنبال می‌کند:

 1. اول به‌ عنوان بازخورد فوری در مورد توانایی شما برای دنبال کردن برنامه عمل می‌کند.
 2. دوم، داده‌هایی را فراهم می‌کند که می‌توانید برای تجزیه‌ و تحلیل معاملات از آنها استفاده کنید.

اما چه جزئیاتی در ژورنال معاملاتی وجود دارند؟ برای شروع، به پارامترهای کلی هر معامله توجه کنید. در متاتریدر می‌توانید با نگاه کردن به پنجره پوزیشن باز یا کلیک کردن روی برگه تاریخچه حساب برای معاملاتی که قبلاً بسته شده‌اند، به مجله دسترسی پیدا کنید. بعد، دو اسکرین‌شات از معامله اضافه کنید. در حالت ایده‌آل، بلافاصله پس از باز کردن پوزیشن، یک عکس و بلافاصله پس از بستن آن عکس دیگری بگیرید. در صورت نیاز می‌توانید روی عکس‌ها یادداشت بنویسید. درنهایت، نظرات خود را به مجله اضافه کنید.

مرحله ۷: ژورنال معاملاتی خود را به‌صورت دوره‌ای ارزیابی کنید

با مرور مجله معاملاتی خود هر هفته یا ماه (بسته به دفعات انجام معامله) می‌توانید اشتباهات تکراری را شناسایی کرده و اقدامات لازم را برای اصلاح آنها انجام دهید. علاوه بر این، مجله معاملاتی یک فرصت عالی برای نظارت بر برنامه معاملاتی شما است. اگر به‌ طورکلی همه ‌چیز را به‌ درستی انجام می‌دهید، اما نتایج به طور قابل‌توجهی با نتایج داده‌های بک تست متفاوت هستند، ممکن است زمان آن رسیده باشد که برنامه خود را اصلاح کنید.

بازارها دائماً تغییر می‌کنند و شما باید ادامه دهید. این بدان معنا نیست که باید پلن را دور بریزید و طرح جدیدی ایجاد کنید. بااین‌حال، باید هوشمندانه فکر کنید و تنظیمات را به‌ طور دقیق انجام دهید. به‌ عنوان‌ مثال، اگر یک سال نسبت برد به باخت ثابتی داشته‌اید و سپس به طور ناگهانی برنامه شما شروع به بدتر شدن می‌کند، باید به مجله معاملاتی خود نگاه کنید تا ریشه مشکل را بفهمید.

ممکن است مجله نشان دهد که بیشتر ضررها به این دلیل اتفاق میفتند که نوسان قیمت شما را از بازار خارج می‌کند. در این صورت، می‌توانید استاپ‌های گسترده‌تری داشته باشید یا ممکن است نشان دهد که یک تکنیک خاص علت اصلی معاملات بد است. سپس، می‌توانید آن را حذف کنید یا سعی کنید بهینه‌سازی‌هایی را انجام دهید. نکته این است که وقتی شرایط بازار تغییر می‌کند، معمولاً نیازی نیست از ابتدا یک پلن معاملاتی جدید ایجاد کنید. فقط اصلاحات لازم را وارد پلن خود کنید.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند.

 

کلام آخر

حتی اگر در معاملات فارکس تازه‌کار هستید، حتی اگر هرگز سودآور نبوده‌اید و حتی اگر متخصص امور مالی نباشید، شما می‌توانید یک پلن معاملاتی فارکس بسازید که به شما امکان می‌دهد به اهداف خود برسید. برنامه معاملاتی مانند نقشه سفر شما می‌ماند و از ابتدا تا انتهای معاملات شما را در برمی‌گیرد. همان‌طور که سعی می‌کنید سفر خود را بهترین نحوه برنامه‌ریزی کنید، معاملات در بازار فارکس را نیز با پلن معاملاتی انجام دهید تا به اهداف خود برسید.

 

سؤالات متداول

آیا معامله‌گران حرفه‌ای از پلن معاملاتی استفاده می‌کنند؟

معامله‌گران حرفه‌ای از پلن معاملاتی بسیار دقیقی استفاده می‌کنند که از هر نظر به آن پایبند هستند. علاوه بر این، استراتژی‌های معاملاتی که در پلن آنها گنجانده شده است، معمولاً با استفاده از یک مجله معاملاتی و ارزیابی منظم نتایج معاملات، به‌طورجدی مورد آزمایش قرارگرفته و در طول زمان بهبودیافته‌اند. پلن معاملاتی مورداستفاده متخصصان دارای معیارهای مدیریت پول بسیار خاص، همراه با قوانین ورود و خروج خاص خواهند بود.

آیا استفاده از پلن معاملاتی موفقیت را تضمین می‌کند؟

هیچ‌چیز موفقیت در معاملات را تضمین نمی‌کند، اما یک برنامه معاملاتی محکم می‌تواند به جلوگیری از شکست یاری برساند و شما را در مسیر یک حرفه معاملاتی موفق‌تر قرار دهد. داشتن یک برنامه معاملاتی نه‌تنها معاملات برنده را انجام می‌دهد، بلکه مهارت‌های معاملاتی شما را در طول زمان بهبود می‌بخشد. به‌طوری‌که هر چه مدت طولانی‌تر معامله می‌کنید موفق‌تر می‌شوید.

آیا می‌توانم پلن معاملاتی خود را تغییر دهم؟

با کسب تجربه و کسب اطلاعات بیشتر در مورد بازارها و خود به‌عنوان یک معامله‌گر، قطعاً می‌خواهید برنامه معاملاتی خود را تغییر دهید. پلن باید بر اساس تغییر شرایط بازار و همراه با تغییرات در مهارت‌ها و گرایش‌های معاملاتی شما، تکامل‌یافته و تغییر کند. برنامه معاملاتی باید اهداف شما را نیز در نظر بگیرد. همچنین ممکن است متوجه شوید که ورودی‌ها، خروج‌ها، اهداف حد ضرر و اهداف سود شما بر اساس شرایط تغییر می‌کنند.

2 thoughts on “پلن معاملاتی چیست؟ |۷ قدم در طراحی Trading Plan

 1. درود
  خسته نباشید
  من یه سوالی داشتم چه فرقی بین پلن معاملاتی و استراژی معاملاتی هست ؟ آیا استراتژی معاملاتی جزو پلن معاملاتی هستش؟

  1. سلام دوست عزیز
   در مورد تفاوت این دو موضوع بابد گفت که : پلن معاملاتی بیشتر یک فرآیند سازماندهی و مدیریتی است که شما انجام می‌دهید تا به صورت دقیق و منظم در معاملات فارکس عمل کنید، درحالی‌که استراتژی معاملاتی الگوهای تحلیلی معتبری برای تصمیم‌گیری در مورد ورود و خروج از معاملات و انجام تحلیل بازار ارائه می‌دهد. برای انجام معاملات در فارکس هر دو نیاز هستند و هیچ کدام جزو یکدیگر نیستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *