اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) چیست؟ | 3 استراتژی مهم اسکالپ

اسکالپ تریدینگ
زمان مطالعه: 11 دقیقه

تکنیک‌های مختلفی وجود دارند که معامله‌گران برای پیش‌بینی مطلوب حرکت بازار از آنها استفاده می‌کنند که به معامله‌گران اجازه می‌دهند در لحظات مناسب وارد بازار شوند. برای اینکه یک اسکالپر موفق باشید، سفارش‌ها باید به‌خوبی مورد تحقیق و بررسی قرار گیرند و به‌سرعت انجام‌شده و از استراتژی‌هایی مناسب استفاده شود. در مقاله دیگری از پراپ فانددمکس ما به شما درک عمیق‌تری از اسکالپ تریدینگ در فارکس و استراتژی‌های مهم آن ارائه می‌دهیم.

فهرست محتوا نمایش

اسکالپ تریدینگ در فارکس چیست؟

معاملات روزانه فارکس نیازمند تحقیقات بازار اختصاصی، درک چگونگی و چرایی حرکت بازار و همچنین داشتن اعصاب فولادی است. به‌عنوان یک معامله‌گر روزانه، یک پوزیشن را در همان جلسه معاملاتی باز و بسته خواهید کرد، اما به‌ندرت بیش از دو یا سه پوزیشن معاملاتی در روز باز می‌کنید. از سوی دیگر، معاملات اسکالپ (Scalp Trading) روش بسیار مؤثرتری در معاملات است، زیرا باز کردن و بستن پوزیشن‌های مختلف در بازارهای متفاوت را در زمان‌های گوناگون در طول روز ارائه می‌دهد.

اسکالپ تریدینگ شکلی از معاملات روزانه است که شامل خرید و فروش یک ابزار مالی در چند ثانیه یا چند دقیقه است. معامله‌گری که اسکالپینگ می‌کند، حجم بالایی از معامله‌گران را با یک هدف ساده ایجاد می‌کند. درواقع، یک معامله‌گر معمولی هر روز ده‌ها یا صدها معامله را وارد و از آن خارج می‌شود که هر معامله از ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشد. درهرصورت، اسکالپینگ نوعی معامله است که نیاز به نظم و انضباط دارد که باید توسط اسکالپر رعایت شود.

هر اسکالپر می‌داند که نباید به دنبال سودهای گزاف باشد، بلکه باید از یک استراتژی معاملاتی پیروی کند که به‌خوبی فکر شده، ریسک گریز و آزمایش‌شده باشد. یک معامله‌گر اسکالپر به‌جای اینکه به دنبال سهام یا جفت ارزهایی باشد که نقدینگی کمتری دارند، ابزارهای مالی با نقدشوندگی بالا را انتخاب می‌کند که به او اجازه می‌دهد به‌ راحتی وارد و خارج شود و همچنین سود مناسبی به دست آورد. برخی از اسکالپرها برای پیش‌بینی بهتر حرکت نمودار به اخبار فوری و رویدادهای اقتصادی تکیه می‌کنند. برای مثال، انتخاب نخست‌وزیر جدید یا بحث پارلمانی پیرامون اتحادیه اروپا می‌تواند قیمت جفت‌های ارزها را در جهت خاصی سوق دهد.

نحوه کارکرد اسکالپ تریدینگ در فارکس

بگذارید نحوه کارکرد اسکالپینگ را در فارکس با یک مثال شرح دهیم:

«در این مثال، شاهرخ خان کسی است که به  معاملات اسکالپ علاقه دارد. به‌عنوان یک اسکالپر، شاهرخ خان هر روز بین ۱۰ تا ۱۰۰ معامله را باهدف مشخص کسب ۲۰ روپیه در هر معامله انجام می‌دهد.  شاهرخ خان ۲۰۲۰ روپیه در روز و ۴۰۴۰۰ روپیه در ۲۰ روز معاملاتی کسب خواهد کرد. ریسک نزولی او نیز تعریف‌شده است، او نمی‌تواند بیش از ۱۰ روپیه در هر معامله از دست بدهد.»

اگرچه این روند ممکن است در اصل آسان به نظر برسد، اسکالپینگ تریدینگ نیاز به زمان و تلاش دارد. از این گذشته، برای انجام معاملات اسکالپ باید تغییرات قیمت را در چند ثانیه و چند دقیقه زیر نظر داشته باشید. به همین دلیل است که شاهرخ خان یک معامله‌گر تمام‌وقت است که یک مجموعه معاملاتی قوی در اختیار دارد. او اهداف روشنی دارد و از چندین اندیکاتورهای تکنیکال برای اسکالپینگ استفاده می‌کند. به‌طورکلی، هر معامله اسکالپ ممکن است سه وضعیت زیر را داشته باشد:

 1. منتظر یک شکست باشد.
 2. سریع وارد و خارج شود.
 3. به معامله ادامه دهد تا زمانی که به اهداف خود برسد.

اندیکاتور باندهای بولینگر در اسکالپ تریدینگ

تصویر بالا نشان می‌دهد که شاهرخ خان با استفاده از اندیکاتور باندهای بولینگر (Bollinger Bands)، یک بریک‌اوت (Breakout) را معامله می‌کند. بریک‌اوت یک سیگنال معاملاتی است و زمانی رخ می‌دهد که یک کندل بالاتر یا پایین‌تر از یک سطح مشخص حرکت کند.

چهار دایره را در تصویر بالا می‌بینید. دایره‌های کوچک‌تر و زرد نشان‌دهنده یک استراتژی منظم خرید کم و فروش بالا هستند. دایره‌های بزرگ‌تر و نارنجی نشان‌دهنده یک استراتژی کوتاه‌مدت هستند.

اولین دایره زرد زمان حرکت کندل‌ها به زیر باند بولینگر پایین را نمایش می‌دهد که نشان‌دهنده افزایش قیمت است. شاهرخ خان به‌محض وقوع شکست دیگری در بالای باند بولینگر که نشان‌دهنده حرکت رو به پایین قریب‌الوقوع است، از موقعیت خود خارج می‌شود. شاهرخ خان اکنون سهام را «کوتاه» می‌کند. کوتاه کردن سهام عمل فروش بالا و خرید کم است. به‌طورکلی، یک اسکالپر می‌تواند بر اساس استراتژی معاملاتی خود یک دارایی را چندین بار در طول روز معامله کند.

مزیت اسکالپ تریدینگ در فارکس

اسکالپینگ فارکس می‌تواند یک استراتژی معاملاتی موفق برای کسانی باشد که مایلند زمان و تلاش خود را برای یادگیری این سبک معاملاتی صرف کنند. چند مزیت مهم برای اسکالپ کردن در فارکس وجود دارد که در ادامه شرح می‌دهیم:

 • اسکالپرها در مقایسه با یک معامله‌گر نوسانی معمولاً به مقادیر کمتری از سرمایه خود در هر معامله نیاز دارند.
 • ازآنجایی‌که اسکالپرها حرکات کوچک قیمت در بازار فارکس را هدف قرار می‌دهند، پوزیشن آنها برای مدت‌زمان بسیار کوتاهی حفظ می‌شود که ریسک آنها را در برابر رویدادهای نامطلوب بازار کاهش می‌‌دهد.
 • اکثر استراتژی‌های اسکالپینگ به روش‌های تحلیل تکنیکال مانند اندیکاتورها، الگوهای نمودار و الگوهای کندل متکی هستند؛ بنابراین نیاز به تحلیل فاندامنتال برای یک اسکالپر اهمیت کمتری دارد.
 • حرکت‌های کوچک قیمت در بازار فارکس راحت‌تر به دست می‌آیند و بیشتر از حرکت‌های بزرگ‌تر قیمت اتفاق میفتند. این امر شرایط ایده‌آلی را برای اسکالپری که مایل به بهره‌برداری از آن است، فراهم می‌کند.
 • بیشتر استراتژی‌های اسکالپینگ را می‌توان خودکار کرد، زیرا به‌شدت بر معیارهای فنی خاص تکیه دارند. خودکارسازی استراتژی اسکالپینگ می‌تواند بار احساسی و تعهد زمانی مرتبط با اسکالپ را کاهش دهد.

معایب اسکالپ تریدینگ در فارکس

چند جنبه منفی بالقوه برای اسکالپینگ در فارکس وجود دارند که معامله‌گران باید قبل از اقدام به این سبک معاملاتی از آنها آگاه باشند. معایب این روش معاملاتی به شرح زیر هستند:

 • ازآنجایی‌که اسکالپرها متکی به کسب سودهای اندک از حرکات کوچک قیمت هستند، برای غلبه بر هزینه‌های تراکنش مرتبط با معامله، باید تعداد زیادی از معاملات را با نرخ برد بالا انجام دهند.
 • یکی دیگر از اشکالات اسکالپینگ در فارکس مدت‌زمانی است که می‌تواند طول بکشد. اگر فقط به دنبال کسب سود کوچک در هر معامله هستید، ممکن است مجبور شوید ده‌ها یا حتی صدها معامله را در روز وارد و خارج کنید. این کار می‌تواند بسیار وقت‌گیر شود و ممکن است نتوان به طور تمام‌وقت این معاملات را انجام داد.
 • اسکالپرها معمولاً برای کسب سود باید از اهرم بیشتری استفاده کنند که اگر اهرم به‌درستی مدیریت نشود، می‌تواند با تمام سود شما را از بین ببرد.
 • همه کارگزاران اجازه اسکالپ کردن را نمی‌دهند، بنابراین اگر می‌خواهید در بازار فارکس موفق باشید، قبل از ثبت‌نام در یک کارگزاری، بهتر است تحقیقات لازم را انجام دهید.
 • اسکالپینگ برای موفقیت نیاز به نظم و انضباط و تجربه دارد و تسلط بر آن زمان می‌برد. برخی از معامله‌گران ممکن است حوصله یا زمان لازم برای سودآور کردن استراتژی خود در اسکالپینگ را نداشته باشند.

ویژگی‌های مهم اسکالپینگ تریدینگ در فارکس

ویژگی‌های مهم معاملات اسکالپینگ

اگر فکر می‌کنید اسکالپ تریدینگ برای شما مناسب است، پس باید با ویژگی‌های مهم معاملات اسکالپینگ آشنا شوید:

 • اجرای سفارش: به دلیل جابه‌جایی مکرر، شما باید بتوانید دستورات را به طور مؤثر اجرا کنید؛ بنابراین سریع تصمیم بگیرید، فرصت‌ها را شناسایی کرده و دائماً موقعیت‌های خود را نظارت کنید.
 • تحلیل تکنیکال: اسکالپرها برای پیش‌بینی حرکت‌های آتی قیمت به تحلیل تکنیکال تکیه می‌کنند. این تحلیل و به آنها کمک می‌کند رویدادهای معاملاتی را پیداکرده و نقاط ورود و خروج را ایجاد کنند.
 • مشاهده روندها و حرکت: برای اجرای مؤثر استراتژی، یک معامله‌گر باید صعودها و نوسانات را پیش‌بینی کند و روانشناسی پشت بازار گاوی و خرسی را درک کند.برای اطلاع بیشتر در مورد روانشناسی پشت بازار گاوی و خرسی این مقاله را دنبال کنید.
 • خواندن نمودارهای کوتاه‌مدت: شما باید بتوانید بر اساس نمودارهایی که در فواصل زمانی یک تا پنج دقیقه‌ای است، تصمیم درست را بگیرید. اسکالپرها به دنبال اندیکاتورهای کلیدی مانند میانگین متحرک (MA) در بازار هستند تا تعیین کنند که آیا می‌توانند معامله را به‌سرعت انجام دهند یا خیر.
 • حفظ هزینه‌ها: یک اسکالپر تازه‌کار باید هزینه‌ها را در حین انجام معاملات در نظر داشته باشد. ازآنجایی‌که اسکالپینگ شامل معاملات متعددی می‌شود (به تعداد صدها معامله در طول یک جلسه معامله توجه کنید)، کمیسیون‌ها می‌توانند به‌سرعت جمع شوند و سود شما را کاهش دهند.
 • نقدینگی کافی در حساب: معامله‌گران باید سرمایه کافی در پرتفوی خود برای معامله داشته باشند، زیرا اسکالپینگ مستلزم تصمیم‌گیری‌های مکرر و سریع برای ورود و خروج است. معاملات با حجم بالا نقدینگی زیادی را ارائه می‌دهند.
 • نظم و انضباط: اسکالپینگ بر اساس فرصت‌های کوچکی است که در بازار یافت می‌شود و یک اسکالپر نباید از استراتژی خود یعنی حفظ یک موقعیت برای مدت بسیار کوتاهی منحرف شود.
 • مدیریت ریسک: یک راه آسان برای محدود کردن ضرر یا قفل‌کردن سود در یک موقعیت فعلی، ارائه یک سفارش حد ضرر است. هنگامی‌که قیمت سهام به مقدار معینی رسید، باعث فروش سهام (خرید برای یک موقعیت کوتاه) می‌شود.

آیا اسکالپ تریدینگ در فارکس سودآور است؟

بازار فارکس می‌تواند نوسان داشته باشد و به‌ جای نشان دادن نوسانات کوچک قیمت، گاهی اوقات سقوط کند یا به طور کامل تغییر جهت دهد. این امر مستلزم این است که اسکالپر فوراً به این فکر کند که چگونه باید با انتخاب پوزیشن مناسب، متحمل ضررهای کمی شود و معاملات بعدی را با سود بیشتر جبران کند. سایر خطرات اسکالپینگ شامل ورود و خروج خیلی دیر از معامله است.

نوسانات قیمت بین جفت ارزها به طور مکرر رخ می‌دهد و اگر بازار برخلاف پوزیشن باز شما حرکت کند، بستن معامله با سرعت کافی قبل از بین رفتن سرمایه ممکن است دشوار باشد. استفاده از مقدار زیاد اهرم نیز بسیار خطرناک است. در صورت موفقیت اسکالپرها، مارجین فارکس می‌تواند به افزایش سود کمک کند. بااین‌حال، اگر معاملات ضعیف انجام شوند، می‌توانند ضرر را نیز افزایش دهند.

اسکالپر باید بتوانند فوراً تغییرات را تشخیص دهند و پوزیشن خود را ببندد تا از ضرر جلوگیری کند. هر چه این پوزیشن برای مدت طولانی ‌تری حفظ شود، خطر حرکت قیمت‌ها به خارج از محدوده شرط‌بندی اسکالپر بیشتر می‌شود؛ بنابراین، اکثر اسکالپرها معمولاً به اسپردهای ارزی فشرده‌تر پایبند هستند و برای به حداقل رساندن ریسک، انتخاب‌های جسورانه زیادی انجام نمی‌دهند.

به دلیل سطح تجربه و تمرکز و دانش موردنیاز بازار فارکس، استراتژی اسکالپ تریدینگ برای معامله‌گران مبتدی توصیه نمی‌شود. در این شرایط احتمال شکست در پوزیشن‌ها بسیار بیشتر از برنده شدن است. اغلب، معامله‌گران باتجربه یا سازمانی از استراتژی‌هایی مانند اسکالپینگ، آربیتراژ یا معاملات با فرکانس بالا (HFT) برای انجام معاملات سریع استفاده می‌کنند.

قرار دادن سفارش‌ها حد ضرر زمانی که معاملات ارز در چنین شرایط بی‌ثباتی انجام می‌شود، ممکن است به معامله‌گر کمک کند تا ریسک و زیان خود را به طور مؤثرتری مدیریت کند. وقتی نوبت به اسکالپینگ می‌رسد، این موضوع به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا قیمت خاصی را تعیین کنند که اگر بازار در جهت مخالف حرکت کند، پوزیشن‌های آنها به طور خودکار بسته می‌شود. با توجه به اینکه معامله اسکالپ حداکثر فقط چند دقیقه طول می‌کشد، این امر مانع از ماندن معامله‌گر در پوزیشن سقوط ‌می‌شود.

تفاوت اسکالپ تریدینگ با سوئینگ تریدینگ

روش معاملاتی برای اسکالپ تریدینگ تقریباً مشابه سوئینگ تریدینگ است. یک معامله اسکالپ ممکن است سه دقیقه زمان ببرد، سوئینگ تریدینگ شاید یک شب تا چند روز طول بکشد. درحالی‌که یک اسکالپر با استفاده از نمودار شمعی یک دقیقه‌ای به دنبال سود ۰.۲۵ دلاری است، یک معامله‌گر سوئینگ ممکن است با استفاده از نمودار روزانه به دنبال سود ۲.۵۰ دلاری باشد.( برای دریافت اظلاع بیشتر درمورد نموار شمعی این مقاله را مطالعه کنید.)

اسکالپر شاید یک موقعیت خرید هزار سهمی برای سود ۲۵۰ دلاری بگیرد، یک معامله‌گر سوئینگ شاید با همان سود ۲۵۰ دلاری، موقعیت ۱۰۰ سهمی را در اختیار بگیرد. این دو سبک دارای اهداف یکسان اما با تنظیمات ریسک متفاوت هستند که به ترجیحات معامله‌گر بستگی دارد.

تفاوت اسکالپ تریدینگ با مومنتوم تریدینگ

معاملات اسکالپ و معاملات مومنتوم در کل بسیار مشابه هستند. تفاوت اصلی در خود سبک معاملاتی است. معامله‌گران اسکالپ معمولاً اهداف قیمتی محافظه‌کارانه‌تری نسبت به معامله‌گران مومنتوم دارند. به‌عنوان‌مثال، یک معامله‌گر اسکالپ ممکن است هدف سود ۰.۱۰ دلار به ازای هر سهم داشته باشد که شاید تنها ۱۰ درصد از یک حرکت بزرگ‌تر را نشان دهد، درحالی‌که یک معامله‌گر مومنتوم ممکن است هدف سود ۰.۶۰ دلار به ازای هر سهم داشته باشد که نشان‌دهنده ۶۰ درصد حرکت است.

کاهش ریسک یکی دیگر از تفاوت‌ها است. معامله‌گران اسکالپ ممکن است موقعیت‌های بزرگ‌تری داشته باشند و نسبت‌های ریسک به پاداش کمتری را نسبت به معامله‌گران مومنتوم بپذیرند. از سوی دیگر، معامله‌گران مومنتوم روی نسبت‌های ریسک به پاداش بسیار مطلوب تمرکز می‌کنند (یعنی ریسک ۱ دلار برای به دست آوردن ۳ دلار).

تفاوت اسکالپ تریدینگ با معاملات روزانه

تفاوت اصلی در این است که در اسکالپینگ، معامله‌گران بر روی بازه‌های زمانی کوتاه متناسب متمرکز هستند. اکثر اسکالپرها از تایم فریم‌های کوتاه تا دو دقیقه استفاده می‌کنند. به‌طورکلی میانگین زمان برای بسیاری از اسکالپرها کمتر از پنج دقیقه است. از سوی دیگر، معامله‌گران روزانه از بازه‌های زمانی کوتاه استفاده می‌کنند.

معامله‌گران روزانه نمی‌توانند از نمودار چهارساعته بهره ببرند، زیرا هر نوار در نمودار نشان‌دهنده چهار ساعت است. به همین دلیل خاص و این واقعیت که یک روز دارای شش دوره چهارساعته است، استفاده از چنین دوره‌ای منطقی نیست. درنتیجه، این معامله‌گران باید از تایم‌فریم‌های نسبتاً کوتاه و حداکثر ۳۰ دقیقه استفاده کنند.

بهترین استراتژی اسکالپ در بازار مالی

چندین استراتژی وجود دارند که می‌توانید در اسکالپ تریدینگ استفاده کنید. این استراتژی‌ها به شرح زیر هستند:

 • استراتژی اسکالپینگ یک دقیقه‌ای: از کندل یک دقیقه‌ای برای شناسایی نقاط ورود و خروج استفاده کنید.
 • استراتژی اسکالپینگ پنج دقیقه‌ای: از کندل پنج دقیقه‌ای برای ورود و خروج از معاملات استفاده کنید.
 • نمودارهای چند دقیقه‌ای: حمایت (Support) و مقاومت (Resistance) را بر اساس نمودارهای پنج، ۱۵ و ۶۰ دقیقه‌ای شناسایی کنید.
 • اندیکاتورها: از اندیکاتور SAR پارابولیک، میانگین متحرک و RSI برای یافتن نقاط ورود و خروج استفاده کنید.

اگر شما یک اسکالپر باتجربه هستید که راه خود را از طریق استراتژی‌های مختلف پیدا می‌کند، این احتمال وجود دارد که برخی از معاملات را از دست بدهید. ستاپ کردن یک حد ضرر تضمین می‌کند که بیش از آنچه باید ضرر نخواهید کرد.

بهترین اندیکاتورهای اسکالپ تریدینگ در فارکس

اسکالپرها معمولاً از استراتژی‌های تحلیل تکنیکال به‌عنوان راهی برای شناسایی ستاپ بالقوه معاملاتی مناسب استفاده می‌کنند. برخی از رایج‌ترین شاخص‌های تکنیکال مورداستفاده توسط اسکالپرهای متخصص عبارت‌اند از:

۱- اندیکاتور SAR پارابولیک

یکی از بهترین شاخص‌های تکنیکال برای استفاده در اسکالپینگ، اندیکاتور SAR پارابولیک است. این شاخص به اسکالپرها فرصتی را برای شناسایی بسیاری از فرصت‌های معاملاتی مختلف در طول روز ارائه می‌دهد. هنگامی‌که اندیکاتور زیر قیمت بازار فارکس قابل‌مشاهده باشد، سیگنال‌های خرید را نشان می‌دهد. در مقابل، هنگامی‌که اندیکاتور بالاتر از قیمت بازار حرکت می‌کند، سیگنال‌های فروش وجود دارد. نکته جالب در مورد SAR این است که سیگنال‌های خاص خود را برای بستن هر پوزیشن ارائه می‌دهد. اساساً، پوزیشن‌های طولانی را می‌توان تا زمانی که شاخص «متوقف» و «معکوس» شود، حفظ کرد. وقتی این اتفاق میفتد، اندیکاتور اساساً سیگنال جدیدی ارسال می‌کند و موضع معاملاتی مخالف باید اتخاذ شود.

اندیکاتور SAR پارابولیک در اسکالپ تریدینگ

۲- اندیکاتور استوکاستیک

استوکاستیک یا نوسانگر تصادفی (Stochastic) یک شاخص مومنتوم است که شرایط بازار خریدوفروش بیش از حد را مشخص می‌کند. نمودار پنج دقیقه‌ای زیر با یک حرکت نزولی قیمت شروع می‌شود که شرایط فروش بیش از حد را در قرائت‌های تصادفی تاریخی ایجاد می‌کند. اسکالپرها می‌توانند این تغییر کوتاه‌مدت قیمت را به‌عنوان یک فرصت جدید برای شروع پوزیشن‌های خرید ببینند. حد ضرر در این معامله زیر قیمت پایین قرار می‌گیرد که باعث افزایش فروش در اندیکاتور استوکاستیک شده است.

هنگامی‌که پوزیشن باز شد، مهم است که به دنبال فرصتی برای بستن معامله با سود باشید. البته، این به معنای به دست آوردن سود معاملاتی است که بیشتر از هزینه‌ای است که توسط یک کارگزار دریافت می‌شود. از منظر تکنیکال، اولین سیگنال برای بسته شدن معامله زمانی است که قرائت‌های تصادفی به مرحله بیش از حد خرید برمی‌گردند. این رویداد نشان می‌دهد که قیمت بازار ممکن است کاهش یابد. همان‌طور که این رخ می‌دهد، اسکالپرها معامله طولانی را می‌بندند و سودهای کوچکی را در پوزیشن جمع‌آوری می‌کنند.

اندیکاتور SAR پارابولیک در اسکالپ تریدینگ

۳- میانگین متحرک

میانگین متحرک (Moving Average) یکی از محبوب‌ترین شاخص‌های تکنیکال برای اسکالپ تریدینگ است. در نمودار زیر می‌بینیم که چگونه اسکالپرها از میانگین متحرک نمایی (EMA) برای ایجاد پوزیشن استفاده می‌کنند. میانگین متحرک نمایی نوعی میانگین متحرک است که وزن و اهمیت بیشتری را برای آخرین نقاط داده قائل است. هنگامی‌که قیمت‌ها از میانگین متحرک نمایی ۵۰ دوره‌ای عبور می‌کنند، سیگنال فروش ظاهر می‌شود و می‌توان پوزیشن‌های فروش را ایجاد کرد. برعکس، سیگنال‌های خرید زمانی قابل‌مشاهده می‌شوند که قیمت‌های بازار از خط تقسیم EMA عبور می‌کنند و می‌توان موقعیت‌های خرید را ایجاد کرد.

میانگین متحرک نمایی می‌تواند راهی عالی برای تعیین جهت روند باشند، زیرا پارامترهای معاملاتی خاص که قابل تنظیم هستند را ارائه می‌دهد. ستاپ EMA کوتاه‌تر (یعنی موارد زیر ۵۰ دوره قیمت) تعداد بیشتری سیگنال خرید یا فروش را در طول هر جلسه معاملاتی ارسال می‌کند. برعکس، ستاپ EMA طولانی‌تر (یعنی موارد بالای ۵۰ دوره قیمت) یک خط میانگین متحرک صاف‌تر ایجاد کرده که سیگنال‌های معاملاتی کمتری تولید می‌کند. انتخاب ستاپ معاملاتی فردی به تعداد سیگنال‌های معاملاتی بستگی دارد که یک اسکالپر دوست دارد آنها را هر روز ببیند.

اندیکاتور میانگین متحرک

۴- شاخص قدرت نسبی (RSI)

اسکالپینگ با RSI در شرایط نوسان بازار (مانند رویدادهای خبری) استراتژی خوبی است. در نمودار طلا، یک اسکالپر باتجربه می‌تواند حرکت منفی را برای شروع یک پوزیشن فروش در ۱۵۱۰ دلار (قیمت پیشنهادی) ببیند.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی

هنگامی‌که قرائت اندیکاتور در شاخص قدرت نسبی (RSI) به محدوده فروش بیش از حد رسید، معامله‌گران اسکالپینگ پوزیشن را با سود می‌بندند. این موضوع به اسکالپرها اجازه می‌دهد تا پوزیشن‌های فروش جدید را باقیمت ۱۵۰۹.۸۰ دلار باز کنند. با شکستن قیمت طلا از خط روند نزولی در نمودارهای پنج دقیقه‌ای، سیگنالی برای بسته شدن دومین معامله کوتاه ظاهر می‌شود. این امر سوگیری معاملات را به سمت صعودی (مثبت) تبدیل می‌کند و باعث ایجاد علاقه جدید در پوزیشن‌های خرید می‌شود.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی در اسکالپ تریدینگ

مدیریت ریسک در اسکالپینگ تریدینگ در فارکس

فعال بودن سفارش‌ها حد ضرر برای اسکالپرها کاملاً حیاتی است. بدین دلیل که خطرات اغلب به همراه استراتژی‌های اسکالپ تریدینگ رخ می‌دهند؛ بنابراین، معامله‌گران باید همیشه حد ضرر را در پوزیشن‌های خود مستقر کنند. عدم ایجاد جد ضرر ممکن است منجر به تلفات قابل‌توجهی شود. علاوه بر این، اسکالپرها معمولاً به دلیل اندازه‌های پوزیشن بزرگ، حد ضرر خود را در حدود پنج پیپ پایین‌تر از ورود به بازار قرار می‌دهند.

پوزیشن‌های بزرگ‌تر نیز به اهرم استفاده‌شده گره‌خورده‌اند. به همین دلیل توصیه می‌شود از اهرم کمتری استفاده کنید. به‌این‌ترتیب، معامله‌گران سطح ریسک مرتبط با یک معامله را کاهش می‌دهند. علاوه بر سفارش‌ها حد ضرر، ریسک باید با کاهش قرار گرفتن در معرض بازار مدیریت شود. یک معامله‌گر با صرف تنها چند دقیقه در بازار، احتمال برخورد با رویدادهای مربوط به نوسان قیمت در فارکس را کاهش می‌دهد.

انتخاب تایم فریم مناسب برای اسکالپ تریدینگ در فارکس

معامله‌گران معمولاً استراتژی‌های اسکالپینگ خود را بر اساس نمودار یک دقیقه‌ای تا حداکثر ۱۵ دقیقه می‌سازند. تایم فریم یک دقیقه‌ای و پنج دقیقه‌ای در بین اسکالپرها رایج‌ترین تایم فریم‌ها هستند. مورد اول بیشتر برای معامله‌گرانی که به دنبال صرف کمترین زمان ممکن در بازار هستند مناسب است. این اسکالپرها به دنبال سودی هستند که بیش از پنج پیپ نباشد. از طرف دیگر، مورد دوم برای معامله‌گرانی است که قصد دارند پنچ تا ۱۰ پیپ را از یک معامله رزرو کنند. پس از مدتی، شما باید بتوانید تایم فریم موردنظر خود را که متناسب با مجموعه مهارت‌های خود شناسایی کنید.

بهترین زمان برای معاملات اسکالپینگ در فارکس

دوره زمانی در اسکالپینگ به استراتژی تکنیکال به کار گرفته‌شده بستگی دارد. برخی از اسکالپرها هنگام استفاده از این سبک معاملاتی، بازارهای متلاطم و بدون جهت را ترجیح می‌دهند، درحالی‌که برخی دیگر دوست دارند بازارهای کاملاً جهت‌دار، بسیار روان و بی‌ثبات را معامله کنند. این انتخاب بیشتر به ترجیحات شخصی مربوط می‌شود، اما این دو نوع بازار محیط‌های متفاوتی را ارائه می‌دهند که در آن استراتژی‌های مختلف سود بیشتری به همراه خواهند داشت. در این بخش، دوره‌های زمانی را در نظر می‌گیریم که می‌توانند یک رویکرد موفق را ارائه دهند.

بهترین جفت برای اسکالپ تریدینگ در فارکس

معامله‌گران باید جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD، GBP/USD و AUD/USD و همچنین جفت ارزهای فرعی ازجمله AUD/GBP را در نظر بگیرند. بدین دلیل که آنها به طور مکرر از بازار وارد و خارج می‌شوند و این ارزها دارای بالاترین حجم معاملات و محدودترین اسپردها برای به حداقل رساندن ضرر هستند.

هرچه اسپرد محدودتر باشد، تعداد پیپ‌هایی که باید قبل از سودآوری معامله شما حرکت کند، کمتر می‌شود. بااین‌حال، برخی از معامله‌گران باتجربه‌تر ممکن است ترجیح دهند جفت‌های فرعی یا عجیب‌وغریب (اگزوتیک) را که معمولاً دارای نوسانات بالاتری نسبت به جفت ارزهای اصلی هستند، اما خطرات بیشتری را به همراه دارند، ترجیح دهند.

دوره زمانی ۷:۰۰ تا ۸:۰۰ صبح (به‌وقت نیویورک)

این دوره زمانی است که بازارهای اروپایی اغلب شرایط متلاطمی را تجربه می‌کنند، زیرا معامله‌گران برای افتتاح بازار نیویورک در ساعت ۸ صبح آماده می‌شوند و به طور گسترده‌ای آن را یکی از بهترین زمان‌ها برای اسکالپینگ تریدینگ در فارکس می‌دانند. اکثر افراد ترجیح می‌دهند قبل از ورود معامله‌گران آمریکای شمالی به بازار فارکس عقب بنشینند و در استراتژی‌های خود تجدیدنظر کنند.

بازارهای لندن و فرانکفورت هر دو در این زمان باز هستند، اما نقدینگی کاهش می‌یابد، زیرا دفاتر معاملاتی کم می‌شوند. اسکالپرهایی که شرایط متلاطم را ترجیح می‌دهند، ممکن است در این دوره زمانی محیطی عالی برای تمرین مهارت‌های خود و اصلاح استعدادهایشان پیدا کنند. ازآنجایی‌که بازار متلاطم است، استراتژی‌هایی که باهدف بهره‌برداری از نوسانات کوچک قیمت در هر دو طرف انجام می‌شوند، می‌توانند به طور مؤثر و پیوسته اعمال شوند.

یادآوری این نکته مهم است که در برخی موارد برخی رویدادهای اقتصادی پیش‌بینی‌شده بازار را آشفته کنند و شرایط را بیش از آن چیزی که توسط اسکالپر ارزیابی می‌شود به هم بزنند. این دوره یک نسخه پرنوسان‌تر از دو ساعت گذشته قبل از بسته شدن بازار آمریکای شمالی در حوالی ساعت ۷ صبح است.

دوره زمانی ۸:۰۰ تا ۱۰:۰۰ صبح (به‌وقت نیویورک)

در این دوره، بازارهای نیویورک، لندن و فرانکفورت همگی باز هستند. تعدادی اخبار مهم وجود دارند. به‌این‌ترتیب، اگر می‌خواهید روی یکی از بهترین زمان‌ها برای تریدینگ اسکالپینگ در فارکس سرمایه‌گذاری کنید، این دوره نقدشوندگی‌ترین و بی‌ثبات‌ترین دوره روز معاملاتی است و به استراتژی‌های اسکالپ تریدینگ مناسب برای بهره‌برداری نیاز دارد.

در طی این دو ساعت، روندهای خرد گسترش می‌یابند؛ به‌عبارت‌دیگر، نوسانات سریع و تند امری عادی هستند، زیرا بسیاری از رویدادهای بازار و انتشار اخبار به طور مکرر بازار فارکس را به هم می‌ریزند. به‌منظور بهره‌برداری مؤثر از این حرکات، اسکالپر باید دارای یک رویکرد تکنیکال قابل‌اعتماد باشد که می‌تواند برای بهره‌برداری از شرایط تغییر استفاده شود.

اسکالپینگ مستلزم باز و بسته شدن سریع پوزیشن‌ها است، زیرا نوسانات سریعی که باعث ضرر ما می‌شوند، ممکن است هر سودی را که با پوزیشن‌های دیگر به دست می‌آوریم از بین ببرند. این ایده خوبی است که هوشیار باشید! اگر تصمیم به ایجاد پوزیشن در این دوره دارید، ممکن است حد ضرر را به‌تدریج به نقطه سربه‌سر معاملات خود منتقل کنید تا ریسک خود را کاهش دهید.

دوره زمانی ۳:۰۰ تا ۷:۰۰ بعدازظهر (به‌وقت نیویورک)

این دوره زمانی را می‌توان به دو مرحله جداگانه بین ساعت ۳ بعدازظهر تا ۵ بعدازظهر تقسیم کرد. بسیاری از بانک‌ها در ایالات متحده هنوز باز هستند، اما به‌تدریج با طول روز تعطیل می‌شوند. بازه زمانی بین ۵ بعدازظهر تا ۷ بعدازظهر آرام‌ترین بخش روز معاملات است. تقریباً تمام بازارهای اصلی بسته هستند و درحالی‌که معاملات همچنان ادامه دارند، فعالیت به میزان قابل‌توجهی کاهش‌یافته است. این دوره زمانی جایی است که می‌توان از نوسانات کوچک و بدون جهت با اثربخشی زیادی بهره برد.

برای معامله‌گران این دوره زمانی یکی از بهترین زمان‌ها برای اسکالپینگ در فارکس است. استراتژی‌های اسکالپینگ در این دوره زمانی را می‌توان هم به‌صورت دستی و هم از طریق اتوماسیون توسط معامله‌گرانی که به دنبال سودهای سریع و کم ریسک هستند، به کار برد. بخش اول بین ساعت سه تا پنج بعدازظهر بهترین زمان برای اسکالپ برای اسکالپرهایی است که برای دستیابی به سودهای قابل‌توجه‌تر، نوسانات بازار را ترجیح می‌دهند.

ازآنجایی‌که بسیاری از بانک‌ها در ایالات متحده هنوز در این دوره باز هستند، نوسانات و ریسک تا حدودی بیشتر از دوره بعدی است. از سوی دیگر، بین ساعت ۵ تا ۷ بعدازظهر، تقریباً تمام بانک‌های بزرگ در کشورهای توسعه‌یافته تعطیل هستند و شرایط بسیار متلاطم و ساکتی حاکم است. بهترین راه برای اسکالپر در این شرایط استفاده از معاملات بسیار کوچک و سریع و پرهیز از ایجاد پوزیشن جدید است.

مراحل شروع معاملات اسکالپ در فارکس

می‌توانید اسکالپ تریدینگ در فارکس را در چهار مرحله زیر شروع کنید:

۱- یک پلتفرم معاملاتی انتخاب کنید

اکثر معامله‌گران باتجربه اسکالپ به پلتفرمی نیاز دارند که به آنها کمک می‌کند تا استراتژی معاملاتی خود را اجرا کنند. به همین دلیل است که انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب بسیار مهم است. پلتفرم همان کارگزاری یا بروکر شما خواهد بود.

۲- احراز هویت یا KYC خود را کامل کنید

هر پلتفرم معاملاتی تنظیم‌شده از شما می‌خواهد قبل از اینکه بتوانید به معاملات اسکالپ بروید، احراز هویت یا KYC خود را تکمیل کنید. تنها چیزی که آنها نیاز دارند آدرس، مدارک هویتی، میزان درآمد، امضا و عکس شماست.

۳- منتظر تأیید باشید

هنگامی‌که پلتفرم KYC شما را تأیید کرد، برای تأیید نهایی به بخش سپرده‌گذاری و مبادلات می‌رود. این فرآیند معمولاً ۲۴ ساعت یا کمتر طول می‌کشد، اما اگر در آخر هفته درخواست داده باشید ممکن است زمان بیشتری طول بکشد.

۴- معاملات اسکالپ را شروع کنید

پس از تأیید KYC، حساب معاملاتی شما فعال خواهد شد. با داشتن حساب فعال شما اکنون آماده اجرای استراتژی‌های معاملاتی هستید. همیشه مطمئن شوید که مکانیزمی برای مدیریت ریسک و انجام معاملات به روشی هوشمندانه دارید.

بهترین کارگزاران معاملات اسکالپینگ باقابلیت ایجاد حساب اسلامی

اسکالپرها باید توجه داشته باشند که هر بروکری نمی‌تواند نیازهای آنها را از روند معاملات برآورده کند. انتخاب کارگزاری مناسب به سبک معاملاتی، کیفیت پلتفرم، میزان کمیسیون و اسپرد و سرعت خرید و فروش‌های شما بستگی دارد. بااین‌حال، در ادامه به چندین مورد از بهترین بروکرها برای اسکالپ تریدینگ اشاره می‌کنیم:

 

بروکر خدمات به ایرانیان
IC Markets ندارد
FXTM دارد
RoboForex دارد
FXPro ندارد
ThinkMarkets دارد
OctaFX دارد
Moneta Markets ندارد
FP Markets دارد
Admiral Markets دارد

نکات مهم برای موفقیت در تریدینگ اسکالپ در فارکس

برای داشتن معاملات موفق بهتر است به چند نکته زیر توجه کنید:

 • معامله‌گران هنگام اسکالپینگ باید روی یک جفت ارز یا پوزیشن در یک زمان تمرکز کنند تا شانس بیشتری برای موفقیت داشته باشند. هنگام معامله چندین پوزیشن به طور هم‌زمان، نظارت صحیح بر نمودارهای تکنیکال دشوار است و شاید تمرکز کاهش یابد.
 • توصیه می‌شود فقط جفت ارزهایی را معامله کنید که هم نقدینگی بالایی دارند. اسکالپینگ بسیار سریع است و بنابراین جفت ارزهای اصلی به نقدینگی نیاز دارند تا معامله‌گر بتواند با سرعت‌بالا وارد بازار شود و از آن خارج شود.
 • اسکالپرها اغلب خلق‌وخوی یا شخصیت خاصی دارند که نشان‌دهنده روش پرخطر معامله است. اسکالپینگ به تمرکز، مهارت‌های تحلیلی و مقداری صبر و حوصله نیاز دارد که به اسکالپرها این امکان را می‌دهد تا تصمیمات خود را به‌سرعت اجرا کنند.
 • به‌عنوان یک معامله‌گر، ضروری است که کارگزار مناسب را بر اساس عادات و نیازهای معاملاتی خود انتخاب کنید. در زمان انتخاب کارگزاری مناسب به اسپرد و کمیسیون توجه کنید. برخی از بروکرها، اسپرد کم را با کمیسیون بالا جبران می‌کنند.
 • اگر به دنبال معامله EUR/USD، معامله GBP/USD یا معامله USD/JPY هستید، توصیه می‌کنیم نمودار ۳۰ یا ۱۰ دقیقه‌ای و همچنین نمودار یک دقیقه‌ای را تنظیم کنید تا روند فعلی را بهتر درک کنید تا حرکات دقیق بازار را زیر نظر بگیرید.
 • استفاده از اهرم امکان کسب سود را برای شما افزایش می‌دهد. اما توجه داشته باشید که انتخاب اهرم بالا در معاملات اسکالپ، ریسک معاملات شما را بالا می‌برد. به‌طوری‌که ممکن است تمامی سرمایه خود را در یک معامله از دست بدهید. پس اهرم را با دقت انتخاب کنید.

مزایای فانددمکس برای تریدرها

شاید برای شما این سوال پیش آمده باشد که چه ویژگی باعث جذب تریدرهای زیادی به سمت فانددمکس شده و او را نسبت به رقبای خود برتری داده است در ویدیو زیر به معرفی ویژگی و مزایای پراپ فرم فانددمکس پرداخته ایم.

اگر تصمیم دارید از این مزایا استفاده کنید ابتدا حتما آموزش ثبت نام در فانددمکس رو ببیند

کلام آخر

هدف اسکالپرها کسب سود از حرکات کوچک قیمت در بازار است. ایده اصلی پشت اسکالپ تریدینگ در فارکس این است که سود بردن از حرکات کوچک‌تر بازار آسان‌تر از تمرکز بر معاملات بلندمدت است. این رویکرد شامل باز کردن تعداد زیادی از معاملات با تمرکز بر سودهای کوچک است. به همین دلیل، استراتژی‌های اسکالپینگ در بازارهای پرنوسان مانند فارکس بسیار خوب عمل می‌کنند. رویدادهای خبری بازار معمولاً فرصت‌هایی را برای معامله‌گران با استفاده از رویکرد اسکالپینگ ایجاد می‌کنند. معامله‌گران معمولاً استراتژی‌های اسکالپینگ خود را بر اساس نمودار یک دقیقه‌ای تا حداکثر 15 دقیقه می‌سازند. با توجه به خطرات افزایش‌یافته‌ای که اغلب با استراتژی‌های اسکالپینگ همراه است، معامله‌گران باید همیشه از حد ضرر را پوزیشن‌های خود استفاده کنند.

سؤالات متداول

اسکالپ تریدینگ در فارکس چیست؟

هدف از اسکالپینگ کسب سود از طریق خرید یا فروش ارز و حفظ پوزیشن برای مدت بسیار کوتاه و بستن آن برای سود ناچیز است. بسیاری از معاملات در طول روز با استفاده از سیستمی انجام می‌شوند که معمولاً مبتنی بر مجموعه‌ای از سیگنال‌های مشتق شده از ابزارهای نمودار تحلیل تکنیکال است.

آیا اسکالپرهای فارکس سود خوبی می‌کنند؟

در اسکالپینگ فارکس می‌توانید سود زیادی داشته باشید، اما هنوز ضرر نیز وجود دارد. مانند سایر سبک‌های معاملاتی، این روش نیز ریسک‌پذیر است و به همین دلیل خواهد بود که بسیاری از معامله‌گران برای اطمینان از کسب سود ثابت، از بهترین استراتژی‌های اسکالپینگ استفاده می‌کنند.

اسکالپرها چه نوع تریدرهایی هستند؟

اگر سعی می‌کنید با خریدوفروش سریع جفت ارزهای مختلف درآمد کسب کنید، ممکن است یک «اسکالپر» باشید. این معامله‌گران به تغییرات جزئی در ارزش توجه می‌کنند. اسکالپر جفت ارزها را خریداری می‌کند و پس از افزایش بسیار اندک قیمت، آنها را دوباره می‌فروشد.

اسکالپرها در روز چند معامله در فارکس انجام می‌دهند؟

معامله‌گرانی که از این سبک معاملاتی استفاده می‌کنند به‌عنوان اسکالپر شناخته می‌شوند و می‌توانند ۱۰ تا بیش از ۱۰۰ معامله را در یک روز انجام دهند تا حتی کوچک‌ترین سود را به دست آورند. اسکالپینگ معامله‌گران را جذب می‌کندۀ زیرا آنها را در معرض خطر کمتری قرار داده و فرصت‌های معاملاتی بیشتری را در اختیارشان قرار می‌دهد.

4 thoughts on “اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) چیست؟ | 3 استراتژی مهم اسکالپ

 1. سلام ارادت خسته نباشید.
  در یکی از بخش های متن به معاملات با فرکانس بالا اشاره کردید امکانش هست توضیح بدیدن به چه معاملاتی گفته میشود

  1. سلام دوست عزیز
   معاملات فرکانس بالا یکی از روش‌های معاملاتی است که به کمک برنامه‌های کامپیوتری بسیار قدرتمند انجام می‌شوند که توانایی پردازش تعداد سفارش در لحظات کوتاه را داشته باشند.این نوع معاملات از الگوریتم‌های پیچیده برای تحلیل بازارهای مختلف و اجرای سفارشات بر اساس شرایط فعلی بازار بهره می‌برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *