بهترین استراتژی پراپ تریدینگ چیست: 5 استراتژی برتر

زمان مطالعه: 6 دقیقه

بهترین استراتژی برای ترید در یک پراپ‌ فرم در وهله اول باید مناسب و سازگار با شرایط و شخصیت معامله‌گر باشد و بتواند در بلند مدت سودآوری خوبی برای آنها داشته باشد، با این حال برخی از استراتژی‌ها هستند که به طور کلی در پراپ تریدینگ موفق‌تر عمل می‌کنند. این نوع استراتژی‌ها بر پایه تحلیل تکنیکال هستند و روی روندهای کوتاه مدت بازار تمرکز دارند .

همچنین بازارهای مالی دائما در حال تغییر هستند و برای همین مهم است که استراتژی‌هایتان را در گذر زمان به روز کنید تا همچنان سودآور باقی بمانند.

پراپ تریدینگ چیست؟

پراپ تریدینگ (prop trading) یک مدل سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی است که در آن یک شرکت تجاری مانند پراپ فرم  فانددمکس  سرمایه خود را در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد تا با استفاده از آن معاملات خود را به انجام برسانند. در نهایت  سود بدست آمده از معاملات بین شرکت و تریدر تقسیم می‌شود. البته ناگفته نماند که پراپ فرم شرکت فانددمکس با تقسیم سود تا 90% به نفع تریدر است و این ویژگی پلتفرم ما را از دیگر شرکت‌ها متمایز کرده است  و همچنین ویژگی‌های دیگری نیز در پراپ فرم ما وجود دارد که بهترین معاملات را می‌توانید برای خود رقم بزنید و برای اطلاعات بیشتر در این‌باره به بخش قوانین سایت مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: پراپ تریدینگ چیست؟

معامله‌گران در پراپ تریدینگ معمولا بر روی بازارهای مالی مانند فارکس، بورس ، اوراق بهادار و کالاها تمرکز می‌کنند و با استفاده از استراتژی‌های مختلف معاملاتی برای کسب سود بیشتر تلاش می‌کنند.

همچنین مهم است که تریدر معاملات خود را به گونه‌ای مدیریت کند که در صورت از دست دادن معاملات، دچار ضرر سنگین نشوند و قبل از شروع بهتر است استراتژی تریدینگ خود را تست کنند تا از کسب سود آن اطمینان حاصل کنند.

بیشتر بخوانید: پراپ فرم چیست؟

اهمیت ساخت استراتژی پراپ تریدینگ چیست؟

ساخت استراتژی پراپ تریدینگ اهمیت زیادی دارد ، زیرا استراتژ‌های معاملاتی یک نقشه راه برای معامله‌گران است و به آنها کمک می‌کند تصمیمات آگاهانه و منطقی بگیرند.  پس  ساخت استراتژی پراپ تریدینگ برای کسانی که می‌خواهند در این حوزه موفق شوند ضروری است . در ادامه  روند ساخت استراتژی پراپ تریدینگ را مرحله به مرحله توضیح داده‌ایم: 

  • تعیین اهداف:  اولین قدم در ساخت استراتژی تعیین اهدافی است که برای خودتان در نظر دارید. یعنی از انجام معاملات چه می‌خواهید؟ مثلا آیا می‌خواهید کسب سود کنید یا می‌خواهید ریسک را در معاملاتتان کاهش دهید؟ و باتوجه به این موارد بهترین هدف را درنظر بگیرید.
  • تجزیه و تحلیل بازار:  قدم بعدی تجزیه و تحلیل بازار است یعنی باید ببینید روند بازار به چه شکلی است و عواملی مانند نوسانات قیمت‌ها ، ریسک‌های بازار و روند بازار را زیر نظر بگیرید.
  • انتخاب ابزارهای معاملاتی: در این بخش باید ابزارهای معاملاتی مناسب با استراتژی‌تان را انتخاب کنید . این ابزارها انواع مختلفی دارند که شامل اندیکاتور‌های تحلیل تکنیکال ، الگوهای قیمتی و اخبار اقتصادی هستند.
  • تست استراتژی: پس از طی مراحلی که توضیح دادیم و استراتژی مد نظرتان را طراحی کردید حالا نوبت به تست آن است که باید روی داده‌های تاریخی آزمایش کنید تا از سوددهی آن اطمینان حاصل کنید.

انواع استراتژی‌های پایه در پراپ تریدینگ چیست؟

استراتژی‌های پایه درحوزه  پراپ تریدینگ ، استراتژی‌هایی هستند که تریدرها باید در ابتدای کار خود از آن استفاده کنند که معمولا این استراتژی‌ها بر پایه تحلیل تکنیکال است. برای اینکه بتوانید از استراتژی‌هایتان سود کسب کنید باید در وهله اول به خوبی آن را درک کنید و با تمرین آن را بهبود ببخشید و سپس ریسک را در معاملاتتان جدی بگیرید و آن را مدیریت کنید.

مهم است که انعطاف پذیر باشید و استراتژی خود را با تغییرات بازار سازگار کنید. در ادامه به برخی از استراتژی‌های پایه در پراپ تریدینگ اشاره می‌کنیم:

1- استراتژی شکسته شدن سطوح مهم 

این نوع استراتژی بر روی شکسته شدن سطوح مهم قیمتی تمرکز دارد. یعنی زمانی که قیمت یک سطح مهم مانند حمایت یا مقاومت را می‌شکند، نشان‌دهنده تغییر روند بازار است و سپس معامله‌گران می‌توانند با استفاده از این استراتژی در جهت روند جدید بازار ترید کنند و کسب سود خوبی برای خود رقم بزنند.

بیشتر بخوانید: سطح حمایت و مقاومت در فارکس

به عنوان مثال، تصور کنید که قیمت یک جفت ارز در حال حرکت در یک روند صعودی است و حمایت این روند در سطح 1000 دلار است. اگر قیمت آن از این سطح بالاتر برود، نشان‌دهنده ادامه روند صعودی است. در این موقعیت مناسب است تریدر سفارش خرید ثبت کند.
مهم است سطوح مهمی را انتخاب کنید که بر اساس تحلیل تکنیکال معتبر باشند و از اندیکاتور‌های تکنیکال برای تایید روند جدید استفاده کنید .

2- استراتژی سوئینگ تریدینگ 

این استراتژی در پراپ تریدینگ بر خلاف استراتژی نقطه‌زنی وقت کمتری برای مشاهده نمودارها از شما می‌گیرد و نیازی به نظارت مداوم بازار ندارد و همچنین برای تریدرهایی که می‌خواهند از نوسانات قیمت در بازه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زمانی متوسط سود کسب کنند مفید واقع خواهد شد. این استراتژی به این صورت است که معامله‌گران ، پوزیشن‌های خود را می‌توانند برای مدت زمان چند روز تا چند هفته باز نگه‌دارند و این نوع استراتژی نسبت به استراتژی‌های کوتاه مدت ریسک کمتری دارد.

از تحلیل تکنیکال در سوئینگ تریدینگ برای شناسایی  روند بازار و فرصت‌های معاملاتی استفاده کنید، سپس از مدیریت ریسک برای حد ضرر در کنترل ریسک معاملات خود استفاده کنید  و حتما صبر داشته باشید تا از این استراتژی کسب سود خوبی کنید.

3- استراتژی نقطه زنی 

در استراتژی نقطه‌زنی معامله‌گران به دنبال شناسایی نقاط ورود و خروج دقیقی برای معاملات خود هستند که این استراتژی بر اساس تحلیل تکنیکال است و از ابزارهای مختلفی مانند اندیکاتورها ، الگوهای قیمتی و سطوح حمایت و مقاومت استفاده می‌کنند. در این استراتژی تریدرها به دنبال نقاطی هستند که احتمال شکستن روند یا بازگشت از یک سطح را دارد. پس از شناسایی نقطه ورود مناسب می‌توانید با استفاده از حد ضرر و حد سود ، ریسک و سود معاملات خود را مدیریت کنید. 

این استراتژی برای تریدرهایی که قصد دارند از نوسانات کسب سود کنند مفید واقع خواهد شد و می‌توانند با استفاده از آن معاملات خود را می‌توانند با دقت بیشتری پیش‌بینی کنند.

استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل بنیادی

این استراتژی‌ها بر اساس عوامل بنیادی شرکت‌ها و اقتصاد کلان آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند، همچنین این نوع استراتژی‌ها می‌توانند به معامله‌گران کمک کنند تا ریسک معاملات خود را کاهش دهند و در بلند مدت کسب سود کنند . اگر معامله‌گران در تریدهای خود در کنار تحلیل تکنیکال ، تحلیل بنیادی هم در پیش بگیرند احتمال موفقیتشان بیشتر می‌شود. در ادامه استراتژی‌های مبتنی بر تحلیل بنیادی را معرفی و توضیح دادیم:

1- استراتژی دنبال کردن ترندها 

این استراتژی به این صورت است که روندها تمایل به ادامه دارند و معامله‌گران می‌توانند از آن کسب سود کنند و همچنین بر روی شناسایی روندهای بازار و معامله در جهت آن روند تمرکز دارد. برای مثال برخی از ترندهای بازار مانند متاورس که در سال‌های اخیر مورد توجه کاربران در حوزه ترید قرار گرفت از استراتژی پایه‌ای است که می‌توانند در آن کسب سود خوبی کنند  و شما باید در این استراتژی به دنبال ترندهایی که خلاقانه و جدید هستند بروید زیرا آنها پتانسیل رشد بسیار بالایی دارند . 

2- استراتژی معامله با شاخص‌های اقتصادی 

در این نوع استراتژی معاملاتی که بوسیله شاخص‌های اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد معامله‌گران به دنبال شناسایی داده‌های اقتصادی مهمی است که می‌تواند بر قیمت دارایی‌ها تاثیر بگذارد مانند نرخ بهره بانک‌های مرکزی ایالات متحده . در زمان شناسایی داده‌ اقتصادی می‌توانید برای پیش‌بینی نوسانات قیمت دارایی‌ها استفاده کنید. یعنی اگر به خوبی بتوانید نرخ تورم و نرخ بهره را پیگیری کنید به سود‌های خوبی می‌رسید.

3- استراتژی معامله با اخبار 

در این استراتژی زمانی که اخبار مهمی درباره بازارهای مالی منتشر می‌شود این رویداد باعث نوسانات قیمت دارایی‌ها می‌شود.این استراتژی برای تریدرهایی که قصد دارند کسب سود در بازه‌های زمانی کوتاه مدت داشته باشند مفید است و پوزیشن معاملاتی خود را در زمان سیگنال‌های خبری باز کنند تا معاملات خود را انجام بدهند.

معامله‌گران باید با توجه به دانش، تجربه ریسک پذیری و استراتژی مناسب را برای معامله با اخبار انتخاب کنند.

4- استراتژی استفاده از الگوریتم‌ها 

استراتژی استفاده از الگوریتم‌ها در معاملات مالی، بر اساس استفاده از یک برنامه کامپیوتری و هوش مصنوعی است که  برای انجام معاملات به صورت خودکار است کار می‌کند. این برنامه ها بر اساس مجموعه ای از دستورالعمل ها و قواعد طراحی شده اند که به آنها اجازه می دهد تا فرصت‌های معاملاتی را شناسایی کرده و معاملات را با سرعت و دقت بیشتری نسبت به انسان‌ها انجام دهند.

بهره گیری از تجربیات و رویکردهای معامله‌گران موفق در پراپ تریدینگ

معامله‌گران موفق در پراپ تریدینگ، افرادی هستند که توانسته‌اند در این بازار رقابتی، به موفقیت دست پیدا کنند. این افراد، تجربیات و رویکردهای ارزشمندی دارند که می‌تواند برای سایر معامله‌گران نیز مفید باشد.

در اینجا، برخی از مزایای بهره‌گیری از تجربیات و رویکردهای معامله‌گران موفق در پراپ تریدینگ ارائه می‌شود:

1- مدیریت ریسک در معاملات 

تجربیات تریدرهای موفق می‌تواند به معامله‌گران تازه‌کار کمک کند تا ریسک معاملات خود را کاهش دهند. این افراد، می‌توانند به معامله‌گران تازه‌کار کمک کنند تا از اشتباهاتی که خود در گذشته مرتکب شده‌اند، اجتناب کنند و چراغ راهی برای افرادی که قصد دارند ترید کنند و در این راه به موفقیت همراه با سودهای عالی برسند. 

بیشتر بخوانید: مدیریت ریسک در فارکس

همچنین می‌توانید با دنبال کردن معامله‌گران موفق در شبکه‌های اجتماعی، از تجربیات و رویکردهای این افراد مطلع شوید.

2- کنترل احساسات در معاملات 

احساسات، می‌تواند باعث شود تا معامله‌گران، تصمیمات غیرمنطقی بگیرند و در نتیجه، دچار ضرر شوند. کنترل احساسات در معاملات، یکی از مهم‌ترین عوامل موفقیت در بازارهای مالی است. همچنین وجود ترس در هنگام معاملات، یکی از رایج‌ترین احساساتی است که می‌تواند بر معاملات تأثیر بگذارد. ترس می‌تواند باعث شود تا معامله‌گران، موقعیت‌های معاملاتی را زودتر از موعد ببندند و در نتیجه، از سودهای احتمالی خود را  محروم کنند.

بیشتر بخوانید: کنترل احساسات در ترید

همچنین حرص و طمع می‌تواند باعث شود تا معامله‌گران، موقعیت‌های معاملاتی را بیش از حد نگه دارند و در نتیجه، متضرر شوند .

3- پایبندی به استراتژی در معاملات 

پایبندی به استراتژی معاملاتی، می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا ریسک معاملات خود را کاهش دهند. این امر به دلیل آن است که استراتژی معاملاتی، معمولاً شامل حد ضرر و حد سود است که می‌تواند به معامله‌گران کمک کند تا از ضررهای احتمالی جلوگیری کنند. سپس به همین منوال باعث انتخاب بهترین تصمیمات معاملاتی می‌شودو  کسب سود اتفاق می‌افتد.

 بیشتر بخوانید: بهترین استراتژی معاملاتی ارز دیجیتال

4- توسعه و بهبود استراتژی در معاملات

معامله‌گران باید دائماً در حال یادگیری و بهبود استراتژی‌های خود باشند. این کار را می‌توان با مطالعه بازارها، ابزارهای معاملاتی و استراتژی‌های مختلف انجام داد. همچنین، معامله‌گران باید از تجربیات خود در معاملات نیز استفاده کنند. علاوه بر این، معامله‌گران باید بازخورد دیگران را نیز بپذیرند.

با توسعه و بهبود استراتژی‌های خود، معامله‌گران می‌توانند به سودآوری بیشتری دست یابند و ریسک معاملات خود را کاهش دهند. همچنین سعی کنید همیشه استراتژی خود را آپدیت کنید و اگر یک استراتژی قدیمی دارید که سود دهی خوبی ندارد روی آن پافشاری نکنید و خود را آپدیت کنید.  

جمع بندی 

بهترین استراتژی پراپ تریدینگ، استراتژی‌ای است که با توجه به دانش، تجربه و ریسک‌پذیری معامله‌گر طراحی شده باشد. این استراتژی باید بر اساس اصول مدیریت ریسک و سودآوری باشد و قابلیت اجرا در بازارهای مالی مختلف را داشته باشد.

معامله‌گران برای توسعه و بهبود استراتژی پراپ تریدینگ خود، باید به طور مداوم در حال یادگیری و تحقیق باشند. همچنین، باید از تجربیات خود در معاملات و بازخورد دیگران استفاده کنند.

در مجموع، اگر به دنبال یک شرکت پراپ‌فرم مناسب هستید که بتوانید در آن ترید کنید و سرمایه اولیه از آن دریافت کنید با گذراندن چالش‌های شرکت ما یعنی پراپ فانددمکس به سود‌های چشم‌گیری برسید و از ما سرمایه دریافت کنید.  

سوالات متداول 

بهترین پراپ تریدینگ برای ایرانیان چیست؟

فانددمکس یک پراپ تریدینگ با سابقه طولانی و معتبر است که آموزش و پشتیبانی خوبی را برای معامله‌گران ایرانی ارائه می‌دهد که بسیار شرایط منعطف و مناسبی را برای تریدرها فراهم کرده است.

نکات مهم برای انتخاب پراپ تریدینگ معتبر چیست؟

در وهله اول اعتبار و سابقه پراپ تریدینگ را بررسی کنید. سپس اطمینان حاصل کنید که پراپ فرم مدنظرتان از شفافیت برخوردار باشد. سپس آموزش و پشتیبانی پراپ تریدینگ را بررسی کنید و شرایط و قوانین آن را مطالعه کنید و بعد یک شرکت مناسب را پیدا کنید.

در پراپ تریدینگ، چگونه می‌توان ریسک معاملات را کاهش داد؟

با استفاده از مدیریت ریسک و استراتژی معاملاتی مناسب ریسک معاملات خود را کاهش دهید. همچنین شرکت فانددمکس یک ویژگی منحصر‌به فرد را برای کاهش ریسک شما تعبیه کرده است که بیمه اكانت نام دارد که با استفاده از آن با یکبار نقض قوانین اکانت شما ریست می‌شود و امکان ادامه معاملات برایتان بوجود می‌آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *